Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa tymianku

286 odpowiedzi na ten temat

#81 Share Jacek2302

Jacek2302

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:37

uprawa tymianku

U mnie już tradycja że tymianek sie sieje 2-3 razy do roku bo zlewy niszczą bo jednak teren nierówny

Skąd ja to znam ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa tymianku Dzisiaj, 15:17
  •  

#82 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:39

uprawa tymianku

Tylko teraz nie mam juz nasion na rezerwe a chcieć kupić to drogi gips dzisiaj dobre nasiona prawie 400zł :D

#83 Share Jacek2302

Jacek2302

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:41

uprawa tymianku

Tylko teraz nie mam juz nasion na rezerwe a chcieć kupić to drogi gips dzisiaj dobre nasiona prawie 400zł :D

Ja zazwyczaj miałem swoje nasiona, ale ostatnie dwa lata tak mi niszczyło uprawę, że nie pasowało mi zostawić nasiennego i niestety trzeba kupować i słono płacić ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:44

uprawa tymianku

A bo do nasion to jednak trzeba troche szczęścia :wacko:

#85 Share Jacek2302

Jacek2302

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:47

uprawa tymianku

A bo do nasion to jednak trzeba troche szczęścia :wacko:

Trzeba trafić na dobrą pogodę i w jednym dniu go z pola zabrać a później troche zabawy aby uzyskać to nasionko :)

#86 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:56

uprawa tymianku

Słyszałem o Afalonie powschodowo w tych dawkach ale jakoś nie miałem odwagi go zastosować. Czy w próbach ziela później go nie wykaże?

Terminy karencji po coś są, ale w przypadku Afalonu jego pelna dawka to 3 l/ha, (kartofle), myślę,że karencja właśnie maksymalnych dawek dotyczy. Albo kosić trzeba jaknajpózniej, listopad-gródzień nawet, wagi przybywa.

Dwa razy pryskalem 0,3 l/ha, raz wcześniej przedwschodowo było dane 0,8 l/ha, koszony pózno.

Z tym cofaniem z powodu oprysku, to może być tak, że oprysku w roślinie niema, ale i olejków eterycznych też, z powodu choroby rośliny, od chorób to pryskac trzeba 2-3 tygodnie wcześniej, ziemię, nawet wiosną, albo przewietrzyć ziemię.

#87 Share bert1985

bert1985

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 06:29

uprawa tymianku

Jak tam panowie wschody tymianku?

#88 Share Jacek2302

Jacek2302

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 19:16

uprawa tymianku

Jak tam panowie wschody tymianku?

U mnie już się pokazują siewki, ale strasznie sucho :(

#89 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 20:40

uprawa tymianku

Zaczyna schodzić ale mały deszczyk i było by widać troche lepiej ;d

#90 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 03 maj 2015 - 15:30

uprawa tymianku

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak jak na zdjęciu ale nie jest tak wszędzie nie wiadomo dlaczego przecież siewniki wysiewały tak samo kwestia chyba wilgotności ziemi P1050522.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share Jacek2302

Jacek2302

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 03 maj 2015 - 19:40

uprawa tymianku

U mnie również nie równo powschodził

Macie może sposoby na chemiczne zwalczenie "trawki" w tymianku? Zapewne jest to śmiałek darniowy widzę, że miejscami sporo go jest.

#92 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 03 maj 2015 - 19:43

uprawa tymianku

W tymianku nie pryskałem ale w truskawkach tak środkiem na chwasty jednoliścienne o nazwie select super i działa bardzo dobrze praktycznie wszystko co miał wziąć to wziął nawet wichlinę to coś jak trawa takie kępy rosną .

#93 Share bert1985

bert1985

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 maj 2015 - 18:28

uprawa tymianku

A to chyba norma z tymi nierównymi wschodami, siewniki niby równo wysiewają ale gdzieś nasionka powpadają miedzy bryłki a tymianek na to wrażliwy.

a naprzykład Fusilade Forete załóżmy że tymianek jest w podobnej fazie jak u Pawła ( 4 liście ) Czy można już pryskać? Pryskał ktoś?

#94 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 05 maj 2015 - 22:46

uprawa tymianku

A to chyba norma z tymi nierównymi wschodami, siewniki niby równo wysiewają ale gdzieś nasionka powpadają miedzy bryłki a tymianek na to wrażliwy.

a naprzykład Fusilade Forete załóżmy że tymianek jest w podobnej fazie jak u Pawła ( 4 liście ) Czy można już pryskać? Pryskał ktoś?

według mnie można

a czy ktoś z was stosował w tymianku herbicyd np Powertwin 400 + goltix 700 lub inny z substancją aktywną :      fenmedifam    i         etofumesat,   ?

#95 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 06 maj 2015 - 10:59

uprawa tymianku

Chyba to jest kwestia tego że jedna redlica pójdzie głębiej i nasiona są schowane ciut głębiej przez co ma wilgoć a to które było na ziemi to będzie schodzić dłużej ale to w każdym roku inaczej wychodzi raz lepiej po wierzchu raz trochę schować .

A jaki masz już ten chwast jednoliścienny że już chcesz pryskać fusialade ? Z praktyki widze że ten rodzaj chwastu można spokojnie pryskać jak ma nawet i powyżej 10cm a nawet i większy i nawet zwykły oprysk typu supero na niego działa w dawkach 0.8-1l/h .

Ten chwast to teraz będzie stopniowo wychodził i czy jest sens pryskać jak za tydzień wyjdzie kolejny ?

Tymianek nie jest az tak  wrażliwy na te opryski także można pryskać jeżeli już ma 2 i więcej listki też już to testowałem .(chodzi o jednoliścienne)

#96 Share bert1985

bert1985

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 maj 2015 - 15:59

uprawa tymianku

No nie jest tragedia koło 2-3 cm. I tu się z tobą zgodzę, że wyjdą następne to sobie odpuszczę nie ma tego aż tak wiele

#97 Share nieznajoma

nieznajoma

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 13 maj 2015 - 10:22

uprawa tymianku

Stosowałem kiedyś Goltix w szalwi, ani na szałwi, ani na chwaście efektów nie widziałem, może dlatego, że bratki miały już ze dwa-trzy centymetry.
Znany jest Afalon, w dawce 0,2-0,3 l/ha tymiankowi nie szkodzi, (szałwię nalistnie niszczy ! ), po dawce 0,3 l/ha tymianek w ciągu tygodnia podrósł z 2-4 listków na 4-6 listków, żadnych przebarwień, a dwólistkowe bratki i i jednolistkowa trawka zniknęły.

Witam czy stosowanie środka Afalon powschodowo jeżeli tymianek ma 4 listki nie uszkodzi go ,czy na pewno mozna tak pryskac 0.3l/ha prosze o odpowiedz czy ktos tak pryskał ?

Fusilade jak najbardziej mozna pryskac my pryskamy jak tymian w wiekszości ma 4 listki, 

Edytowany przez nieznajoma, 13 maj 2015 - 10:17.

#98 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 14 maj 2015 - 17:55

uprawa tymianku

Witam czy stosowanie środka Afalon powschodowo jeżeli tymianek ma 4 listki nie uszkodzi go ,czy na pewno mozna tak pryskac 0.3l/ha prosze o odpowiedz czy ktos tak pryskał ?

Fusilade jak najbardziej mozna pryskac my pryskamy jak tymian w wiekszości ma 4 listki, 

,,czy ktoś tak pryskał", czasem pytałem  ludzi o gramoxone, inne , to byli zrażeni na takie preparaty, może przedawkowali, a wielu stosowało właśnie afalon. Przy dawce 0,2 na h efekt wątpliwy, chwastki takjakby wstrzymane, najmniejsze, ledwo widoczne, (tuż po wzejściu) raczej zniszczone, dawkę 0,5 na ha, tymianek odczuwa, i to całkiem poważnie, (tylko powschodowo, bez oprysku wcześniejszego, doglebowego). Jak ziemia mokra to działa klasyczny oprysk posiewie,  przedwschodowy, (którego możnaby nawet nie stosować). W tym roku było sucho, chwastki pojawiły się, ale spadł deszczyk, i afalon w ziemi się uaktywnił, więc poprawianie narazie zbędne. Stosowałem nawet opryskiwanie jedynie 0,3 l na hektar, wlaśnie jak wyżej napisałem, i wystarczało, chyba nawet można było poprawić, ale po dwóch-trzech tygodniach dopiero. Dawka taka działa tylko na chwastki małe, tuż po wzejściu, myślę że do max. 1-2 cm wysokości, także trawkę niszczy, i lepiej przy suchej pogodzie.

Edytowany przez Stud-Nick, 14 maj 2015 - 19:38.

#99 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 14 maj 2015 - 18:10

uprawa tymianku

Właśnie w takiej małej dawce to afalon raczej nic nie zrobi chwastom ;p Jest kilka innych skutecznych oprysków na 2-liścienne sprawdzone ;p

W mnie w okolicy większość już pryskała teraz od 1 i 2 liściennych bo się boją plewienia hah ;D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share bert1985

bert1985

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 14 maj 2015 - 18:42