marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

Pawel89pl    42

Do młucenia tutaj w okolicy to ma gość zrobione takie rozdrabniacze z sieczkarni z bizona i bardzo fajnie to robi tylko potem kwestia oczyszczenia tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy ktos z Was mial kiedys problemy z drutowcami lub pedrakami na uprawie tymianku (bedziemy uprawiac tymianek i babke w tym roku)....a w poprzednim bylismy okropelnie sfrustrowani jak nam na nowej plantacji miety drutowce zdziesiatkowaly czesc pola...wiec wolimy dmuchac na zimne....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

U mnie jest z tym co roku problem w truskawkach jak i w tymianku ., Tylko tak w truskawkach pryskam 2x przed sadzeniem czyli przed orką i po orce i to tak wychodzi rok spokoju . Później trzeba zaraz po zbiorach pryskać i mieszać glebe .

Z tymianekiem jest dużo  gorzej bo sieje się go wczesną wiosną i ten oprysk z wiosny to nie do końca daje taki efekt jak by się chciało . W tamtym roku to pryskałem i przed siewem i po siewie a pędraki i tak były . Wychodzi na to że to zalęzy od pola bo np. u sąsiada na polu co ma tymianek nie było ani 1 przypadku żeby wyjadały rośliny .

Na palntacji tymianku było bardzo dużo dzikiej babki i troche to dziwne ale pędraki własnie to głownie wyjadały także zostawiał tymianek a jadł babke ale później jak nie było babki to sie i tego czepił także strat narobił bardzo dużych ok 50% z kawałka 2.4h zjadł. i z nimi w sezonie to chyba nie idzie wygrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

czyli po mojemu to nawożenie przedsiewnie agregatem wymieszać ( a może kultywator lepszy nie ubije tak ziemi), później gazówka na robala i zabronować.

Doświadczenia nie mam i tu moje pytanie jakie dawki i czym najlepiej nawozić, jakieś porady co do uprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Tak tylko żeby można było pryskać i był efekt powinno być ciepło a z tym to różnie bywa .

Pod korzeń sieje 200 kg saletrzku 200 kg bondaru wieloskładnikowego i 200 kg wap-magu .

W zeszłym roku sieliśmy 29marca w tym roku prawdopodobnie posiejemy wcześniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Z moim szczęściem to nie do końca taki bedzie plon fakt ziemie dobre ale ostatnie latam to mi zlewy niszczą plantacje bo teren jest nie równy i nic na to nie poradzi . Najgorsze są majowe zlewy gdzie w ciągu godziny z pola robi sie 1 wielki rów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Trochę z braku czasu nie zaglądałem. Kontynuując to ja słyszałem o przypadkach że jak poszła ulewa to i na równym kawałku przybiło nasiona i nie wzeszła, na to nie ma rady

A jeszcze takie pytanie mam siewniki taczkowe przypięte do ciągnika i chcąc wysiać 2,5 kg. tymianku na hektar to czy otwory "2-ki" będą odpowiednie ma ktoś doświadczenia z takim wysiewem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Tak tylko jak wcześnie posiejesz i zejdą przed tymi zlewami to nim im potem zlewa nie zrobi a na zgórkach rwie wszystko jak leci .

Ja mam 2 rodzaje tarczek ( lata pro. 80-93.) a teraźniejsze tarczki są jeszcze inne .

U mnie w starym siewniczku to wychodziło 1 otwór ok 1.5kg/h 2 otwór 1.80 kg/h 3 otwór 2.3 kg/h 4 otwór ok 2.6 kg/h 5 otwór ok 3kg/h

A obecnie pordukowane to jest tak że 1 otwór ok 2kg/h 2 otwór ok 3kg/h także trzeba było rozwiercać tylko musiał bym dokładnie zmierzyć ile to jest mm.

Także lepiej sie posługiwać dokładną miarą a nie nr otwóru ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Raczej wszystkie są z wykopalisk te stare wersje ale dokładnie to nie wiem bo to pożyczam od przypadku do przypadku posprawdzam to dokładnie, dzięki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

Witam,
Jakie zalecacie herbicydy na tymianek i w jakich dawkach? Co sądzicie o Goltix? Poradzcie coś żeby nie spędzić całego lataz motyką na opalaniu w polu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Ja pryskam od dwuliściennych jeżeli już musze to basagranem jak chwast jest mały to nawet to działa dawka ok 1l/h po 7 dniach powtórka ale tymianek jest bardzo wrażliwy na opryski i hamuje to jego wzrost dlatego lepiej unikać oprysków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

Ja pryskam od dwuliściennych jeżeli już musze to basagranem jak chwast jest mały to nawet to działa dawka ok 1l/h po 7 dniach powtórka ale tymianek jest bardzo wrażliwy na opryski i hamuje to jego wzrost dlatego lepiej unikać oprysków

 

A w jakiej fazie jest tymianek gdy go pryskasz Basagranem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

 

Witam,
Jakie zalecacie herbicydy na tymianek i w jakich dawkach? Co sądzicie o Goltix? Poradzcie coś żeby nie spędzić całego lataz motyką na opalaniu w polu ;)

 
Stosowałem kiedyś Goltix w szalwi, ani na szałwi, ani na chwaście efektów nie widziałem, może dlatego, że bratki miały już ze dwa-trzy centymetry.
Znany jest Afalon, w dawce 0,2-0,3 l/ha tymiankowi nie szkodzi, (szałwię nalistnie niszczy ! ), po dawce 0,3 l/ha tymianek w ciągu tygodnia podrósł z 2-4 listków na 4-6 listków, żadnych przebarwień, a dwólistkowe bratki i i jednolistkowa trawka zniknęły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

   

Stosowałem kiedyś Goltix w szalwi, ani na szałwi, ani na chwaście efektów nie widziałem, może dlatego, że bratki miały już ze dwa-trzy centymetry.

Znany jest Afalon, w dawce 0,2-0,3 l/ha tymiankowi nie szkodzi, (szałwię nalistnie niszczy ! ), po dawce 0,3 l/ha tymianek w ciągu tygodnia podrósł z 2-4 listków na 4-6 listków, żadnych przebarwień, a dwólistkowe bratki i i jednolistkowa trawka zniknęły.

 

Słyszałem o Afalonie powschodowo w tych dawkach ale jakoś nie miałem odwagi go zastosować. Czy w próbach ziela później go nie wykaże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Nie wykazać nie wykaże na pewno . W zeszłym roku pryskałem dursbanem w czerwcu x2 od pędraka co jest zabronione ale tymianek stał do konca października i nic nie wykazało . Ale był rok że wykazało i wszystko leżało na półce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

Nie wykazać nie wykaże na pewno . W zeszłym roku pryskałem dursbanem w czerwcu x2 od pędraka co jest zabronione ale tymianek stał do konca października i nic nie wykazało . Ale był rok że wykazało i wszystko leżało na półce :)

 

A posiałeś już tymianek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Ja znów rozmawiałem z gościem co mówił że przedsiewnie pryskali dursbanem i im wykazało na próbie u bauera. 

Na jednoliścienne to standard fusilade, na dwu basagram.

kolega paweł ruszyłz siewem tymianku już?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

Ja znów rozmawiałem z gościem co mówił że przedsiewnie pryskali dursbanem i im wykazało na próbie u bauera. 

Na jednoliścienne to standard fusilade, na dwu basagram.

kolega paweł ruszyłz siewem tymianku już?

 

Ja kiedyś też pryskałem Dursbanem przed siewem ale kilka lat temu co było tak dużo wpadek z opryskami przestałem nim pryskać, wtedy jakoś minimalnie i u mnie wykazało ale po jakimś czasie jednak został kupiony ode mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez ekobiznes
      Sprzedam ziemię w Czarnogórze, razem 208 hektarów, podzielonych na mniejsze działki od 5 do 60 hektarów. Jest to bardzo dobra inwestycja ze względów prawnych, ponieważ kraj nie podlega regulacjom UE. Czarnogóra rozwija się bardzo szybko! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów. Możemy zorganizować spotkanie online, aby omówić sprawę oraz odwiedzić ziemię w Czarnogórze. Skontaktuj się z nami: +48 784 889 226. 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj