marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

rafal12    9
3 godziny temu, Pawel89pl napisał:

Możecie kupować i po 50 zł :) Tylko że ja wiem co sprzedaje . Tymianek jest czysty  i ma bardzo dobre wschody . Do tego jest to odmiana która nie idzie w słomę tylko w liście i jest to zauważalne . Myślę że przy dobrej ziemi i sprzyjającym roku wynik w granicach 3.5 tony z hektara jest realny .

a co to za odmiana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Nie mam pojęcia jak się nazywa. W każdym bądź od 2 lat ją sieję i jest bardzo wydajna . Zazwyczaj nasion było tylko dla siebie ale w 17 roku było wyjątkowo dużo i trochę mi zostanie i trzeba będzie sprzedać . Ale jest takie powiedzenie lepiej mieć niż tego nie mieć także prędzej czy później się sprzeda :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam, ! Wielu znam rolników ktorzy sieją tymianek i jak wiem to jakś jeden z nich 4-5 temu pochwalil sie ze miał na jednym polu 3 t!  A inni to tak w przedziale od 2,4 do 2,8t z ha! Sam mialem z ha 2,8t w 2016r  i wiem jak wyglada dobrze ulistniony tymianek , a wiadomo aby byl dobry plon liczy sie rok, ale i ochrona grzybowa, a tu z nią nie mozemy sobie zawiele pozwolić bo skarzemy zioła! Wiec Z CALYM SZACUNKIEM, ALE NIE DAM WIARY W TE 3,5T, ,

 

A CO DO ILOSCI: IM WIEKSZA WYDAJNOŚC I DUZO HA TYM CORAZ MNIEJ ZA SWOJA PRACE DOSTAJEMY!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Dużo czynników musiało by się złożyć na plon 3.5 tony ale jest realny :) Uważam że 2.5 tony jest wynikiem dość dobrym bez dużego nakładu i nadmiernego nawożenia . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy mam pytanie chce zrobić suszarnie do tymianku ma ktoś pomysł jak to zrobić i pytanie jak zrobić czyszczalnie do tymianku lub gdzie kupić taka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co tu mysleć! Masz miejsce  w stodole to buduj w niej , zamawiasz podłogę Bin, kupujesz piec na eko groszek i jest! Czyszczalnia tez znajdziesz  w ogloszeniach, maszyna warnianka i po problemie! Jest hajs na to nie ma problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi ze ani jednego ogłoszenia nie znalazłem z czyszczalnia , piec to nie problem tylko chodzi o to czy lepiej samo powietrze wdmuchiwac czy lepiej zrobić nagrzewnice i dmuchać ciepłym powietrzem z nagrzanej wody 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co do czyszczali , ta fakt ostatnio nie widzialem na necie! w tamtym roku widzialem na olx  -wPiskach  za 4,5 tyś, ale poszła. Pozatym wszystko zalezy gdzie sprzedajsz! Czyszczalnia potrzebna jak odbiór z domu, jak spdzedajesz w krautex trzeba puszczac przez ich czyszczalnie jest za darmo ta usluga!  Sam sie zastanawiam nad budowa suszarni ,ale ta cena tymianku troche mnie zniecheca, bo liczac tak tylko glowne wydatki to 50-50 tys trzeba zainwestować, 

Kiedys robilem tymianek u czlowieka co ma piec na ekogroszek, i jak mówil chwalił sobie, taniej suszenie go kosztuje niz na olej opalowy, piec z dmuchawa bezposrednio do komory, w zimie nie musi martwic się ze zamarznie, i nie  zagotuje wodę!  Piece te na ekogroszek maja specjalny program  pracym ktory mozna samemu wprowadzac ustawienia teperatury, czasu pracy! Super sprawa! Suszenie piecem z nagrzewnica na wode ,sa duzo droźsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Znajomy u którego suszę zrobił sobie piec na słomę w małych kostkach.NA początku rozpala słomą pszenną a później prasuje słome z tymianku i tym pali jak twierdzi nie ma tańszego sposobu na suszenie.CO do suszarni to jeśli masz z 3-4ha to można już robić suszarnie ale jeśli mniej to według mnie sie nie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Ja tam się nie będę wymądrzał...ale dla kogoś kto wchodzi w suszenie jest dużo więcej pytan...niz tylko jakie maja byc elementy suszarni. Jaki wentylator, jaki piec, jak wysokie pomieszczenie, jak szerokie:), jaka powierzchnia na ilość uprawy, jezeli wymienniki to ile wymiennikow, jaka kontrola temperatury...wszyskto niby oczywiste ale szczegolow pelno i mozna wydac dwa razy wiecej kasy i nie kupic tego co trzeba:) Nie chce doradzac bo sam sie uczę:) i wręcz nie mam prawa doradzać z moim doświadczeniem:)

Dzięki za podpowiedz co do Krautexu i oczyszczania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Przy 3 hektarach to chyba nie ma sobie co d*py zawracać z suszarnią . Za dużo zachodu z tym wszystkim 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no każdy robi jak uważa chce zrobić suszarnie i samemu suszyć i młócić bo te okoliczne skupy robią trochę w balona zapisujesz się na termin zwodzą ciagle a to jutro dzwon a to pojutrze i tak w kółko ogólnie to do mlucenia bym miał koło 7ha tylko chce się dowiedzieć jaki piec lepszy bo słyszałem ze samym powietrzem nie wysusze ze trzeba nagrzewnice na wodę dawać bo tak nie wyschnie i dlatego chce popytać kogoś kto miał z tym stycznosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okolice Krasnegostawu , może dużo nie ma mlucenia ale zawsze było by swoje suszarni tez jakiejś ogromnej niechce robić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Na 7 ha to już też bym robił suszarnie po kilku latach z takiego areału się zwróci.

Piec bym zrobił na słomę obojętnie jaka,przede wszystkim tanio.

A co do czyszczarki to kupił bym swoją nawet tylko dlatego żeby można było sprzedać gdzieś indziej jak krautex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo tez bym wolał piec na słomę i palić ta słoma z tymianku tylko ze na słomę droższy jest , tez niechcial bym nie wiadomo ile płacić za piec , czyszczarke taka ciężko kupić u nas w okolicy podobno facet robi chce 5tys za czyszczarke 

Nie u olecha nie byłem , tylko u domanskiego mlucilem u fornala z raz i tu u nas u stefanczyka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

To podjedz tam i zobacz jaki ma piec i jaka ma suszarnie małą ale bardzo wydajną w stosunku do reszty naciągaczy . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Czyszczarki taniej nie kupisz.Była w tamtym roku w piaskach za 5 tyś i to używana.Może poszukaj gdzies ktos by ci zrobił piec na słomę.A może opłacało by sie kupić nawet nowy taki trzeba by to przekalkulować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No coś na ten sezon będę myślał zrobić , a kolego jak sądzisz ten olech zechce pokazać jak to ma zrobione bo nie każdy chce pokazać 

No czyszczarki te są drogie i nawet niewiem jak ona się fabrycznie nazywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Myślę że tak bo to dość równy gość a poza tym on skupuje tymianek także ewentualnie na tym trzeba budować rozmowę xdd :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Wiesz to też zależy jaka będzie cena w tym roku . Bo jak zrobią znowu to samo co w 2016 to będzie ch*jowa cena . Ale cena nasion mówi że będzie nasiane tymianku do za***ana :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj