marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Edin    27

Musisz sam sobie przeliczyć. Nasiona są różne. Zrób próbę kreconą i będziesz wiedział.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Witam, przy takim rozstawie to 2.2mm może być za duży otwór, U mnie wysiewałem co 42cm. rzędy otwór 2.2 i na 2ha. wyszło 6kg pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnyw    0

Dziękuję. Ustawię według Waszych podpowiedzi, zacznę od mniejszego otworu i przeważę nasiona po pierwszym przejeździe. Dzisiaj pogoda do siewu zawiodła, więc kolejna próba w poniedziałek. A czy polecacie zwałować pole przed siewem wałem pierścieniowym. Mam dobrze doprawione agregatem ale boję się że nasiona pójdą za głęboko. Z drugiej strony jak będzie zwałowane, to obawiam się, czy ten sprzęt zakryje nasiona jak należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy ktoś tutaj może mi podpowiedzieć jaka jest sytuacja cenowa na rynku tymianku?...Czy skupy przyjmują tymianek (wysuszony nieomłócony)?  I w jakich granicach chodzi. Z tego co widzę to poprzedni rok był bardzo kiepski jeżeli chodzi o zbyt. Mam małą ilość z próbnego pola (15 arów) więc najprawdopodobniej i tak poczekam z tym co następnych zbiorów...ale chciałoby się jakąś kalkulację opłacalności przeprowadzić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Witam Kolegów.

 

Czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć jaki ustawić mniej więcej otwór w siewniczku taczkowym (siewnik zrobiony ze szczoteczkowych siewników taczkowych- 4 rzędy co 30 cm), tak aby wysiać 3-4 kg tymianku na ha?

 

Z góry dziękuję za podpowiedź. Nie siałem tym sprzętem, a chciałbym jutro ruszyć i nie spartaczyć połowy pola.

Jezeli jeszcze nie siałeś to trzecia dziurka 3mm ok 3.2kg na h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Co mi robić z tymiankiem....mam tymianek drugoroczny ...na 6 arach nie zdążyliśmy skosić bo suszarnia nie byla gotowa i zakwitł...to taka ilość ze nie wiemy co z tym robic. a tymianek bardzo ladny:) czy skosic i wyrzucic, czy skosic i wysuszyc, czy czekac na nasiona, i uczyc sie mlocic, i mlocic...taki paranoiczny i wstydliwy troche dylemat...ktos moze cos podpowie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Jeszcze raz zapytam się co do zbioru nasion tymianku...cobyście radzili? Mamy te 6 arów tymianku dwuletniego, który ładnie kwitnie....i teraz pytanie jak zbierac i młócić nasiona. Czy tylko kombajn? Jak kombajn to jakie ustawienia....wiadomo, mały kawałek ale może i warto, tym bardziej że on dwuletni, nie koszony...mamy Claasa Dominatora 100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Może kiedyś ktoś z doświadczeniem odpowie na moje posty...:poprzedni i ten...Jezeli tymianek drugoroczny (po skoszeniu w pierwszym roku) kwitnie to czy mozna ziele tego tymianku zbierac po przekwitnieciu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

@Panol, ,,ziele tego tymianku zbierac po przekwitnieciu?", można, ale znikomo go będzie, po przemłóceniu troszkę listka będzie, z sześciu arów parę worków. Skosić można kosą, kosiarką, jaktylko nasiona się pojawią czerniejące i da się je wykruszyć (rankiem, aby nasiona nie kruszyły), za tydzień-dwa, wysuszyć na folii albo pod dachem, młócić można cepami, lublinianką, albo i przez kombajn przepuścić, otworzyć żmijkę gdzieś od dołu, podścielić folię, jak będzie jeszcze w plewach to na bukownik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Caly moj tymianek mam drugoroczny - 12 arow. Polowa zostala skoszona na koniec roku ale i tak zakwitla czesciowo. Myslalem zeby skosic na ziolo, tylko czy ten kwiat nie przeszkadza?. Wiem ze ludzie nawet dwa pokosy robia w drugim roku.  A druga polowa nieskoszona...mysle ze warto na nasiona, moze kombajnem sprobujemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

Teraz to już jedynie na nasiona, plewa zaśmieca ziele.
Podpowiem zbadanie ile nasion ze skoszonego a ile z całego, różnica może być niewielka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

kosicie już tymianek ? jak tam plony , orientuje  się ktoś ile Lewandowski  lub  Martin Bauer płaci w tym roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Nie wiem czy na tym forum mozna rzucić takie pytanie jak nie to przepraszam. Zebraliśmy z naszego próbnego pola 300-400kg tymianku, bardzo czysty, dobrze wysuszony. Nie mamy sprzętu do obrabiania więc chcielibyśmy go gdzieś zdać w okolicach Fajsławic. Czy znacie kogoś kto mógłby przyjąć coś takiego? możemy podrzucić bo akurat tam nasz samochód będzie jechał. Kiedyś słyszałem że firmy przyjmują i taki. A jak nie to może ktoś by to chciał od nas wziaść. Jest naprawdę czysty. Uprawiany był z Afalonem dawka 0.6l dowschodowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Nie ma reguły co do tej różnicy ale z moich doświadczeń wynika że we wrześniu w big begu było 260-280 kg w październiku było zawsze ponad 300 do 340 a w listopadzie to zazwyczaj 350 kg + 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Wujek próbował jakiś czas temu i twierdził że wiecej zostaje jak po rotacyjnej(coś w tym może być nie widziałem żeby ktoś dyskową kosił)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym opisać mój plan uprawy tymianku, na początek na 60 arach oraz poprosić o rady plantatorów.
Na początek przed zimą udam się do Krautexu aby zakontraktować tymianek, czy pojechać np do Polskich Ziół?
Z prac polowych to wyrandapować ściernie, czy potraktować pole środkiem KREB 50 WP?
W zimie planuję zrobić siewnik do ciągnika, nie wiem czy kupować siewniczki z allegro, bo podobno są słabej jakości,
ale nie wiem gdzie kupić lepsze więc tutaj też proszę o radę, jakieś sugestie.
Na wiosnę planuje uprawić agregatem a później wałem, opryskać od robaka i Afalonem przed sianiem,
później jak piszecie od jednoliściennych i dwu oraz od grzyba, chciałbym zapytać kiedy zaprzestać pryskania aby nic nie wyszło przy skupie?
do koszenia mam kosiarkę pokosową konną, przerobioną na wałek do ciągnika, więc myślę że uda się wykosić.
Jeśli chodzi o szuszenie mam suszarnie do tytoniu, planuje złączyć dwie ramy tytoniowe, stworzyć trzy poziomy z siatki
aby powstały kieszenie na trzech wysokościach. i kilka takich połączonych ram umieścić w suszarni.
Po wysuszeniu myślę o wymłuceniu tzw. śmieciarką, tylko coś takiego posiadam na obecną chwilę, chyba że da się jakoś kombajnem to robić,
też proszę o sugestie? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Pierwsza sugestia to ze nie kontraktuj wogule czy krautex czy polskie ziola nie ma to sensu poprostu.
A druga ze czym mniej pryskasz tym lepiej bo jak zaczniesz cudowac to zeby ci pozniej badania przeszly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hardkor113, dlaczego uważasz, że kontraktacja nie ma sensu? Obawiam się, że jeśli nie zakontraktuję, to mogę potem po prostu nie sprzedać, ale nie mam w tym temacie doświadczenia, także napisz prosze coś więcej.

Edytowano przez grzesiek0317

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Na chwile obecną największy skup płaci 5zł za kilogram osobom które mają kontraktacje . Małe *jednokomorowe  punkty skupu płacą 6 plus vat bez żadnych kontraktów . Dziwne czasy nastały . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj