marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

marcinostry    1

witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.

Dobry tymianek 2 tony z ha ,1 kg 8zł.NASIONAw teraz 350 zł.kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekzxc    0

odkopuję temat.

4kg nasion na 1ha

zbiór ok 2t z 1ha

gmina fajsławice pow. krasnostawski woj lubelskie- największe zagłębie zielarskie w polsce

uprawa jest ciężka. zasiejesz no i później dopiero jest wesoło, typowych oprysków na chwasty to niema i musisz plewić to kilka razy . jak będziesz miał duzy chwast to żeby 1ha uplewić to potrzeba 2lub 3 osobom 2 tygodnie pracowac dzień w dzień po 9- 10h dziennie. no jak tymianek już dojrzeje to kosisz to kosiarka rotacyjną , najlepiej żeby przeschło to na polu, później zbierasz i rozwozisz to po strychach stodołach żeby wyschło. ewentualnie wieziesz od razu do suszarni w której ok 500kg tymianku schnie ok 15-20h płacąc przy tym 25zł na 1 h suszenia. później młócenie, jest taki kurz że bez maseczki ciężko wytrzymać. podsumowując uprawa opłacalna jeżeli nie będziesz liczyć dni spędzonych w polu na plewieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

odkopuję temat.

4kg nasion na 1ha

zbiór ok 2t z 1ha

gmina fajsławice pow. krasnostawski woj lubelskie- największe zagłębie zielarskie w polsce

uprawa jest ciężka. zasiejesz no i później dopiero jest wesoło, typowych oprysków na chwasty to niema i musisz plewić to kilka razy . jak będziesz miał duzy chwast to żeby 1ha uplewić to potrzeba 2lub 3 osobom 2 tygodnie pracowac dzień w dzień po 9- 10h dziennie. no jak tymianek już dojrzeje to kosisz to kosiarka rotacyjną , najlepiej żeby przeschło to na polu, później zbierasz i rozwozisz to po strychach stodołach żeby wyschło. ewentualnie wieziesz od razu do suszarni w której ok 500kg tymianku schnie ok 15-20h płacąc przy tym 25zł na 1 h suszenia. później młócenie, jest taki kurz że bez maseczki ciężko wytrzymać. podsumowując uprawa opłacalna jeżeli nie będziesz liczyć dni spędzonych w polu na plewieniu.

 

Troche się z tym nie zgodze . Co do wysiewu 2kg na 1ha wystarczy

Co do zbioru w 2011 było kiepsko sucho i mała wydajność u mnie ok 4tony z 3ha . W 2010 wydajnośc byla ok 3ton z 1ha . Na dobrych ziemiach 3tony jest osiągalne .

Co do oprysków oczywiście trzeba na jesieni wyrandapować ściernie (najlepszym stanowiskiem będzie przenica zimowa ) dawka ok 5l/h + mocznik . Na wiosne bezpośrenio po zasianiu afalon dawka 1l/h . Na chwasty 1 liścienne są tanie opryski także z tym nie ma problemu . Na chwasty 2 liścienne są też opryski typu basagran portugan tylko tu juz trzeba uważać żeby nie zatrzymać tymianku . Jeżeli jest pole wcześniej odpowiednio opryskane to z chwastem nie powinno byś większych problemów . Plewienie 1h w 3osoby to 2-3dni góra . Takie plewienie trzeba zrobić co 3-4tygodnie . Pryskanie od grzyba 2-3 razy nie więcej bo w ubiegłym roku właśnie przed nadmiar tego środka był wstrzymanu skup tymianku także nie ma co przesadzać a najlepiej pryskać srodkami zalecanmi przez wdr bądz odbiorce tymianku (w moim przypadku to Lopiennik i pan Domański ;p) Jeszcze jedna ważna sprawa pendrak . Najlepiej pryskać na wiosne przed sianiem tak zeby wymieszać tą ziemie agregatem bo jednak potafi on zrobić szkody .

Kosić tymianek najlepiej jest w pażdzierniku po 2 połowie gdyż we wrzesniu on jest po prostu lekki (dla przykładu bigbak z wrzesnia 2011 ważył 250kg , bigbak z pażdziernika ważył 350kg a bigbak z początku listopada ważył prawie 400kg) Cena była ok 7zł za kg + vat + umowa kontraktacyjna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bunio1997    1
Napisano (edytowany)

A czy tylko pan Domański skupuje? Jest wiele innych skupów!

Edytowano przez bunio1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pankracy    9

Moim skromnym zdaniem, bez odpowiedniej analizy tematu, nie ma się co zabierać za uprawy tego typu - można się na tym jedynie przejechać. No chyba, że ktoś podejdzie do sprawy poważnie i przeprowadzi dokładne badanie branży. Trzeba najpierw sprawdzić, co ze skupem, jakie są zagrożenia podczas uprawy, ile trzeba w to pracy włożyć i co z opłacalnością. Dopiero po kilku tygodniach ogarniania tych kwestii można podjąć jakąś sensowną decyzję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

A czy tylko pan Domański skupuje? Jest wiele innych skupów!

Jest wiele ale większość skupuje dla niego a pozostałe skupy kupują ale na małą skalę .

 

Moim skromnym zdaniem, bez odpowiedniej analizy tematu, nie ma się co zabierać za uprawy tego typu - można się na tym jedynie przejechać. No chyba, że ktoś podejdzie do sprawy poważnie i przeprowadzi dokładne badanie branży. Trzeba najpierw sprawdzić, co ze skupem, jakie są zagrożenia podczas uprawy, ile trzeba w to pracy włożyć i co z opłacalnością. Dopiero po kilku tygodniach ogarniania tych kwestii można podjąć jakąś sensowną decyzję.

Najlepiej posiać na próbe ok 0.5h tak żeby na raz zabrać i wysuszyć i będzie wiadomo jak z pracą i opłacalnością .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pankracy    9

Niby jest to jakieś rozwiązanie (chodzi mi o zasianie 0,5 ha), ale i tak jestem zdania, że przed tą czynnością lepiej jest się zagłębić w temat i dowiedzieć się możliwie najwięcej na temat uprawy. Fakt, że trzeba będzie na to poświęcić trochę czasu, ale lepsze to, niż bezsensowne inwestowania pieniędzy, czasu i pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Zeszły rok był kipeski na tymianek maj i czerwiec deszczowe przez co rzucił się grzyb i trzeba było pryskać a znowu lipiec sierpień wrzesień suche w mojej okolicy praktycznie bez deszczowo przez co tymianek wchłoną te opryski od grzyba i jak jeszcze w październiku wszystko szło tak w listopadzie zaczeli robić próby na zawartość chemii i co sie nie sprzedało leży do dziś i nie wiadomo czy się w ogóle sprzeda . Ale dobrze że sie udało go omłócić bo znam przypadki że leży po stodołach z kilku hektarów nie młocony a teraz przed młóceniem robią próby .Ja na szczęscie mam tylko ok 1tony do sprzedania .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bunio1997    1

my u siebie sami prowadzimy skup tymianku i nie skupujemy dla pana Domańskiego lecz dla "Polskie zioła" siedziba w Piaskach. Bardzo chwalimy sobie współpracę z nimi. Ludzie którzy u mas suszą i młucą zioła są zadowoleni i mamy stałych klijentów. Owszem nie mamy takiego przerobu jak Domański ale i idzie w miarę sprawnie. Podkreślę iż tymianku sami siejemy blisko 7ha rocznie. (6 osób plewiących,sami domownicy). Tymianek uprawiamy ok 18 lat i da się z tego żyć :)

mamy swoje nasiona także z tym nie mamy problemu. Siejemy ok 3kg/ha. w zupełności zgodzę się z użytkownikiem

Pawel89pl

 

że rok 2011 nie był zbyt sprzyjający ale tragedii nie było :)

Także słyszałem że ludzie pozostawali z ziołami i nie mogą sprzedać do pana Domańskiego ponieważ próby nie przeszły i towar został zwrócony.

Ludzie którzy współpracują z nami takiego problemu nie mieli i z uśmiechem na twarzy zapisują się na kolejny sezon w kolejkę na suszarnię :)

Pozdrawiam wszystkich zielarzy B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

my u siebie sami prowadzimy skup tymianku i nie skupujemy dla pana Domańskiego lecz dla "Polskie zioła" siedziba w Piaskach. Bardzo chwalimy sobie współpracę z nimi. Ludzie którzy u mas suszą i młucą zioła są zadowoleni i mamy stałych klijentów. Owszem nie mamy takiego przerobu jak Domański ale i idzie w miarę sprawnie. Podkreślę iż tymianku sami siejemy blisko 7ha rocznie. (6 osób plewiących,sami domownicy). Tymianek uprawiamy ok 18 lat i da się z tego żyć :)

mamy swoje nasiona także z tym nie mamy problemu. Siejemy ok 3kg/ha. w zupełności zgodzę się z użytkownikiem

Pawel89pl

 

że rok 2011 nie był zbyt sprzyjający ale tragedii nie było :)

Także słyszałem że ludzie pozostawali z ziołami i nie mogą sprzedać do pana Domańskiego ponieważ próby nie przeszły i towar został zwrócony.

Ludzie którzy współpracują z nami takiego problemu nie mieli i z uśmiechem na twarzy zapisują się na kolejny sezon w kolejkę na suszarnię :)

Pozdrawiam wszystkich zielarzy B)

Nasz ubiegłoroczny tymianek tzn spora część leżała u Domańskiego od października bo coś tam za dużo oprysków chodziło o oprysk na pędraka bo było go do za***ania i jak by nie opryskać zeżarł by wszystko a tak z 3h 2 uratowane 1h zjadły do czerwca i robili drugi raz próby i teraz przeszedł .

Kolego wiesz moze jaka będzie przybliżona cena na jesieni ?

Jakie odżywki stosujecie bo u nas był tymianek w tym roku przesiewany ,mamy spore zgórki i w maju 75% spłyneło bo troche za późno był siany coś po 20 kwietnia i teraz troszke słabo rośnie ale moze chociaż nie bedzie grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peter1981    0

Witam wszystkich. Pytanie do bunio1997 nam też zioła nie przeszłu próby z powodu oprysku od grzyba. Czy jest możliwość sprzedania tych ziół u was lub jeżeli nie to czy znasz jakieś inne miejsce gdzie można by było je sprzedać? Ziół jest ok 1 tony. Dodam jeszcze ze próba była robiona od kilku osób naraz i nie wiedomo czy to w naszy ziołach został wykryty ten oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gama    0

Witam wszystkich .Czy ktoś może mi powiedzieć kiedy najlepiej kosić tymianek i jak go suszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Witam wszystkich .Czy ktoś może mi powiedzieć kiedy najlepiej kosić tymianek i jak go suszyć

Tymianek najlepiej jest kosić jak najpóźniej dlatego że on w październiku nabiera masy tzn tych olejków my w tym roku koszenie zaczęliśmy chyba 15 października ale że są problemy na suszarni to jeszcze mam troce do koszenia . Co do suszenia to raczej tylko w suszarniach bo domowymi sposobami to raczej go potem nie wymłóci dobrze tzn sporo odejdzie ze słomą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malutka21    0

Witam mam pytanie do Bunio1997 Czy skoro prowadzicie skup czy jest możliwość spżedaży u was tymianku jeśli nie został on u was wysuszony i wyłucony a i możę jakis kontakt telefoniczny do was mozna prosić :)) Pozdrawiam

 

Witam Mam pytanie do bunio1997 Czy skupujecie Tymianek od osób które nia korzystaja z waszej suszarni i czy mozna jakis bezpośredni kontakt do Waszego skupu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malutka21    0

Witam chciałamzapytać czy udało się sprzedać komuś gdzies tymianek który nie przeszedł prób? Jeśli tak to może w miarę możliwości jakieś namiary bo mam problem ze sprzedażą tymianku.

 

A i może ktoś orientuje sie jaka jest teraz sytuacja na rynku jaka cena i czy to wogóle idzie czy stanął skupo tymianku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Witam chciałamzapytać czy udało się sprzedać komuś gdzies tymianek który nie przeszedł prób? Jeśli tak to może w miarę możliwości jakieś namiary bo mam problem ze sprzedażą tymianku.

 

A i może ktoś orientuje sie jaka jest teraz sytuacja na rynku jaka cena i czy to wogóle idzie czy stanął skupo tymianku

Z tego co wiem to skup idzie normalnie tyle że w większości skupów kupują tylko od tych co mają kontraktowane ,np ojciec ma kontraktacje i na niego zdawał sąsiad kuzyn i w ten sposób to ile nie masz to kupią , cena to traz coś około 5zł z groszami . Słyszałem że na jaślikowie kupuje Stefańczyk podobno jak idzie ale ile w tym prawdy to nie wiem ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

na jakich glebach siejecie temianek??? mam rędziny drugiej iczwartej klasy więc może by spróbować :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

na jakich glebach siejecie temianek??? mam rędziny drugiej iczwartej klasy więc może by spróbować :rolleyes:

Tymianek raczej rośnie na wszelakich glebach u mnie np jest ziemia dość żyzna w okolicach Krasnegostawu klasa 1-3 tylko cieżko powiedzieć jak on by wschodził na tej ziemi bo z tego co wiem rędziny to raczej ciezka do uprawy ziemia a w zeszłym roku u nas było dość sucho zrobiła sie taka skorupa z ziemi i kiepsko to wyglądało niektórzy przesiewali w maju ja tez troche przesiewałem ale co poszły zlewy majowe i 30-40% wypłukało a tymianek trzeba siać praktycznie po ziemi bo jak sie go schowa to znowu nie zejdzie i teraz szykuje sie podobna sytuacja późne siewy majowe zlewy = ??? Ale kolego możesz próbować a skąd dokładnie jesteś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

świętokrzyskie, kiedyś sadziłem mięte i kozłka i melisę ale to lata 90te.

Jeżeli w pobliżu nie ma osób,firm kupujących to uprawa tymianku raczej nie ma sensu ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez ekobiznes
      Sprzedam ziemię w Czarnogórze, razem 208 hektarów, podzielonych na mniejsze działki od 5 do 60 hektarów. Jest to bardzo dobra inwestycja ze względów prawnych, ponieważ kraj nie podlega regulacjom UE. Czarnogóra rozwija się bardzo szybko! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów. Możemy zorganizować spotkanie online, aby omówić sprawę oraz odwiedzić ziemię w Czarnogórze. Skontaktuj się z nami: +48 784 889 226. 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj