Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 09:34

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Interesuje mnie pewna kwestia otrzymywania dopłat oraz definicja bycia rolnikiem.

Czy osoba, która płaci podatek od ziemi np. w Urzędzie Gminy właściwej do posiadanej ziemi i posiadająca gospodarstwo rolne przekraczające 1 ha przeliczeniowy może być uprawniona do pobierania dopłat do gruntów ? czy wymagane jest tu opłacanie składek KRUS aby być tym rolnikiem "w pełni". Szukałem przepisów na ten temat i jak narazie zakończyło się tym iż musiałem założyć nowy wątek na forum.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Dzisiaj, 16:56
  •  

#2 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:wszystkim po trochę, komp, bowhunting, nurkowanieitp ;)

Napisany 26 styczeń 2011 - 09:51

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Brat parcuje w firmie i jest ubezpieczony w ZUS, dopłaty pobiera normalnie.
Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

#3 Share Denison

Denison

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roslinna , mechanizacja rolnictwa maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej , hodowla koni.

Napisany 26 styczeń 2011 - 09:52

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Osoba placaca podatek rolny posiadajaca 1 ha ziemi kwalifikuje sie uzyskiwania dopłat do gruntów.
" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "

Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1150 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 26 styczeń 2011 - 09:57

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Nie jestem płatnikiem KRUS a prowadzę gospodarstwo i z tego tytułu pobieram dopłaty.
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#5 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 10:22

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Chodzi mi o to dokładnie czy pobierając dopłaty jestem zobowiązany do płacenia składek KRUS (nigdzie nie jestem zarejestrowany i nic nie opłacam). W chwili obecnej z waszych odpowiedzi trudno to potwierdzić bo przedstawiliście różne aczkolwiek znaczące sytuacje.

#6 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 26 styczeń 2011 - 10:28

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Jeśli posiadasz więcej niż jeden ha przeliczeniowy podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu w krusie jak również twoja małżonka.
Nie dotyczy to osób które podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu np. osoby pracujące którym składka jest odprowadzana do zusu. A najlepiej telefon w rękę i zadzwoń do krusu to ci wszystko wytłumaczą.

#7 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 12:15

Chodzi mi o to dokładnie czy pobierając dopłaty jestem zobowiązany do płacenia składek KRUS (nigdzie nie jestem zarejestrowany i nic nie opłacam). W chwili obecnej z waszych odpowiedzi trudno to potwierdzić bo przedstawiliście różne aczkolwiek znaczące sytuacje.

nie pisałeś, że jesteś gdzieś zarejestrowany czy nie, czy opłacasz składkę czy nie, tak jak przedpiszca ;) (chyba wymyśliłem nowe słowo ;) bo to nie przedmówca bo nie mówi tylko pisze) napisał automatycznie podlegasz ubezpieczeniu i małżonka też chyba że jest ona gdzie indziej ubezpieczona, zmartwię cię jeszcze podlegasz ubezpieczeniu "do tyłu" czyli jeśli od 5 lat posiadasz min 1ha i nie jesteś nigdzie ubezpieczony to płacisz za te 5 lat też z odsetkami (można coś tam urwać, ale małe szanse) nawet jak byłeś 1 dzień nieubezpieczony to też płacisz za cały kwartał, np moja żonka była zatrudniona do 31-12 a nowa pracę podjęła od 02-01 (w nowy rok nikt nie pracuje) musiała po iluś tam latach zapłacić za ten jeden dzień tak jak za cały kwartał ;[

#8 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 15:48

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Czyli chciał nie chciał żeby pobierać dopłaty trzeba opłacać KRUS ? a jeśli np. pobieram dopłaty przez 10 lat (choć narazie to marzenia) i przez ten okres nie byłem ani w Krusie ani nigdzie zarejestrowany a pobierałem dopłaty to trzeba zwrócić składki (KRUS) wstecz te 10 lat bo inaczej to "idę za kraty" jak to mówią ?

#9 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 26 styczeń 2011 - 22:15

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Kolego,żeby pobierać dopłaty obszarowe, nie musisz być płatnikiem KRUS.ARIMR w tym momencie to nie interesuje .Krus zainteresuje się Tobą jeśli jesteś właścicielem lub dzierżawcą tego słynnego 1ha, a te informacje są w ewidencji gruntów i mam wrażenie że KRUS ma do nich dostęp.Zaległe składki płacisz za 5 lat do tyłu z odsetkami(tak jak Koledzy już pisali).Na marginesie, co z twoją składką zdrowotną i ubezpieczeniem rentowo- emerytalnym ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 22:28

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem wydaj mi się że to jest 10 lat do tyłu.

#11 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 00:19

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Co do składek to powiem tak ,że są jeszcze ludzie na tym świecie którzy o dziwo nic nie robią sobie z tego że nie mają ubezpieczenia. Sytuacja opisana nie dotyczy mnie bezpośrednio tylko po prostu chcę pomóc jednej osobie, która jest w takiej zawiłej sytuacji. Zanim się wybierzemy do KRUS chcę się prawnie do tego przygotować aby nie wpaść od razu na minę.

Pozwolę sobie zacytować słowa fezoi "Krus zainteresuje się Tobą jeśli jesteś właścicielem lub dzierżawcą tego słynnego 1ha ...".
Tu się częściowo nie zgodzę bo w przypadku jeśli jestem dzierżawcą tego słynnego 1 ha (w rzeczywistości może to być 5 ha) i mam umowę dzierżawy z rolnikiem a tym samym pobieram dopłaty ja i płacę składki rolnicze, KRUS nie ma nic do tego. Owszem może zapewne się przyczepić jeśli rolnik ( on ma jeszcze 8 ha) chciałby nazwijmy to wznowić, kontynuować swoje ubezpieczenie w KRUS, które w przeszłości opłacał i w pewnym momencie się z tego KRUS wyrejestrował a przez jakiś tam czas pobierał dopłaty z tytułu posiadania tych 8 ha. Bynajmniej ja tak to rozumiem.

#12 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 00:39

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem KRUS rozumie to inaczej, Turbodynamomen zawstydził KRUS i zrozumiał to 2 razy inaczej ;) sorki nie mogłem się powstrzymać ;) co do sprawy masz ten 1ha lub więcej a nie masz innego ubezpieczenia zapłacisz do tyłu odkąd masz ten 1ha, oczywiście nie musisz płacić ale za powiedzmy 10 lat będziesz chciał się ubezpieczyć a przez cały czas miałeś ten 1ha oficjalnie to sorki 10 lat do tyłu z odsetkami :(

#13 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 27 styczeń 2011 - 00:59

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Turbodymuś :D

Ciekawe jakie wówczas KRUS naliczyłby odsetki? ;) ale lepiej nie sprawdzać

A orientuje się ktoś przy jak wysokim podatku dochodowym z działalności nierolniczej, można pozostać w KRUS?

#14 Share sotxx

sotxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 01:30

Turbodymuś :D

A orientuje się ktoś przy jak wysokim podatku dochodowym z działalności nierolniczej, można pozostać w KRUS?

KRUS to jedna sprawa a dopłaty to druga.KRUS jak ma sie upomniec to czy brałes dopłaty czy nie to nie ma znaczenia.Inna sprawa to za dziesięc lat i tak KRUS sie rozpie....

#15 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 27 styczeń 2011 - 08:21

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem @sotxx ok, a co to ma do mojego pytania? :D

#16 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 27 styczeń 2011 - 11:14

Turbodymuś :D

Turbo rządzi, najbardziej mi się podoba to z prądem :)
Jak kupowałem ha od gościa to za 10 lat do tyłu zapłaciłem za niego coś koło 15500-16000
co do podatku to chyba coś koło 2700-2900 zapłaconego podatku, trzeba tylko na ryczałcie uważać bo tam płacisz od sprzedaży nie odliczasz zakupów, na zasadach ogólnych to wiadomo koszty, koszty i jeszcze raz koszty ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 27 styczeń 2011 - 20:43

Dopłaty z ARiMR a bycie rolnikiem Kolego Polowy pisząc o dzierżawach,myślałem o tych z ANR .Osobiście nie latałem z umowami do KRUSu, a i tak wiedzieli ile mam ha (może gmina im podała?)i podnieśli składkę.Pozdrawiam !