Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie Pszenicy jarej

89 odpowiedzi na ten temat

#61 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 18:14

Nawożenie Pszenicy jarej to jak cala słoma została to moze by tak zastosować Ug max ja zacząłem dopiero stosowac go po Zniwach a na wiosne bede jechal drugi raz i zobaczymy co bedzie pokazywal wiadomo ze po pierwszym stosowaniu nie licze na jakies sukcesy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie Pszenicy jarej Dzisiaj, 13:11
  •  

#62 Share edpawel

edpawel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,jazda konna,motoryzacja

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:07

Nawożenie Pszenicy jarej Tak dla wyjasnienia... Uwzględniając szybkość działania nawozów azotowych dzieli się je obecnie na dwie grupy:
szybko działające (saletra amonowa i saletrzak). Nawozy azotowe zaliczane do tej grupy zawierają azot w dwóch formach: azotanowej (NO-3) i amonowej (NH+4). Nawozy te można stosować zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie.
wolno działające (siarczan amonowy, woda amoniakalna i mocznik nawozowy ). Nawozy azotowe zaliczane do tej grupy zawierają azot w formie amonowej (NH+4 i amidowej (NH2+):

#63 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:23

Nawożenie Pszenicy jarej Pomiędzy saletrą amonową, a saletrzakiem również jest różnica w szybkości działania, gdyż saletrzak zawiera także wapń i magnez. Gdzieś czytałem, ze ma to wpływ na tempo pobrania przez rośliny.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:59

Nawożenie Pszenicy jarej dokladnie tak jest....

ja daje 200kg polifoski 6+80kg soli potasowej a dla tego tyle ze na jesien dawalem juz pod rzepak nawozy ale musialem wszystko przeorac i to co jest w ziemi to wystarczy,a potem poglownie saletre bede sypal wtedy bede ocenial jaka dawke zastosuje,za kazdym razem jak wjezdzam z opryskiwaczem i jak moge laczyc srodki to zawsze stosuje odzywke dolistna.antywylegacz i pryskam na choroby grzybowe ..to tyle odemnie

#65 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:03

Nawożenie Pszenicy jarej

Pomiędzy saletrą amonową, a saletrzakiem również jest różnica w szybkości działania, gdyż saletrzak zawiera także wapń i magnez. Gdzieś czytałem, ze ma to wpływ na tempo pobrania przez rośliny.

A saletra też chyba zawiera Ca i Mg. A tak ogólnie który z nich szybciej działa, saletra czy saletrzak?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#66 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:38

Nawożenie Pszenicy jarej Myślę, że saletra. Kędzierzyńska zawiera Ca i Mg, ale puławska azotan magnezu. To chyba ten wapń powoduje dłuższe rozpuszczanie

#67 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:44

Nawożenie Pszenicy jarej Saletra z Anwilu(składu puławskiej nie mogłem znaleść na ich stronie :( )

Skład chemiczny:

Mieszanina azotanu amonu, ktory stanowi głowny składnik, z substancjami poprawiającymi jakość produktu. Każdy asortyment saletry amonowej jest preparatem, ktorego głownym składnikiem jest azotan amonu – stanowi on 99% składu. Resztę składu stanowi woda w ilości do 0,3% oraz składniki mające poprawić własności fizyczne produktu oraz jego przydatność jako nawozu mineralnego. Saletra amonowa zawiera domieszkę około 0,2% magnezu w postaci azotanu magnezu.

Saletra amonowa gruboziarnista zawiera domieszkę węglanu wapnia w ilości około 8,2% (dla 32,6% azotu – 6,9% CaCO3, dla 31,4% azotu – 10,3% CaCO3)

Salcan jest produktem przejściowym powstającym przy zmianie asortymentu produkcji z saletrzaku na saletrę amonową gruboziarnistą. Zawiera od 28 do 32 % azotu.

Każdy asortyment jest powierzchniowo pokryty substancją organiczną tzw. antyzbrylaczem w ilości stanowiącej do 0,1% składu, ktora zapobiega zbrylaniu się produktu w czasie składowania.

Żaden ze składnikow stanowiących domieszki do azotanu amonu nie stwarza zagrożenia.

Saletrzak z Tarnowa:

Skład:

zawartość azotu całkowitego (N) 27% (13,5% z formy amonowej, 13,5% z formy azotanowej)
zawartość wapnia (Ca) rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na tlenek wapnia (CaO) min. 2%
zawartość magnezu (Mg) całkowitego w przeliczeniu na tlenek magnezu (MgO) min. 4%
zawartość granulek o wymiarach 2 - 5 mm min. 95%
Obecność środka antyzbrylającego naniesionego powierzchniowo zabezpiecza nawóz przed zbryleniem.

Ja zawsze mysłałem ze to saletra działa szybciej i krócej od saletrzaku a saletrzak wolniej a dłużej ale moge byc w błedzie oczywiscie.

Edytowany przez mlody89, 31 styczeń 2011 - 21:45.

#68 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:47

Nawożenie Pszenicy jarej @młody89, ta z anwilu jest identyczna co z Puław. Masz rację, saletra działa szybciej, tylko teraz jest wiele odmian saletr(Kędzierzyńska, Tarnów, Puławy, Anwil), które różnią się czasem składem

#69 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:54

Nawożenie Pszenicy jarej Dzieki za potwierdzenie mnie w tym przekonaniu ;) ehh żeby mi sie chciało tak uczyc na jutrzejsze zaliczenie z Drogowych Obiektów Inżynierskich jak z wami prowadzic polemike na AF B)

#70 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:36

Nawożenie Pszenicy jarej nie ma jak to sie poradzic jak ktos naprawde ma troche pojecia to naprawde przyjemnie wchodzi sie na forum,zawsze mozna sie wymienic doswiadczeniami duzo sie dowiedziec

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:38

Nawożenie Pszenicy jarej noo dokładnie młody, lepiej siedziec na AF niż w książkach :lol: :lol:

#72 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:42

Nawożenie Pszenicy jarej pojawia sie juz u was material siewny pszenicy jarej??odbiegajac od tematu

#73 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 14 luty 2011 - 17:19

Nawożenie Pszenicy jarej A chcę moją pszenicę nawozić w tak, że dolistnie w dwóch dawkach, razem z opryskami. I czytałem że pod koniec krzewienia mogę dać nawożenie o stężeniu mocznika 15% + 5% siarczanu magnezu+ jakiś nawóź dolistny, a w drugiej 6-8% mocznika+ 5% siarczanu + dolistny jakiś, I chciałem się zapytać ile maksymalnie mogę dać tych składników na raz w pierwszej i w drógiej dawce. Czy może być
1. 30kg mocznika+ 10kg siarczanu+ dolistny/ na 200l wody
2. 12kg mocznika + 10kg siarczanu+ dolistny/na 200l wody
Cy to nie zadużo na raz

#74 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 14 luty 2011 - 18:00

Nawożenie Pszenicy jarej Dolistnie stosuje się zazwyczaj 300l cieczy/ha.
Czyli będzie to według Twoich danych 45kg mocznika i 15 kg siarczanu magnezu oraz 18-24kg mocznika i 15kg siarczanu magnezu

#75 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów

Napisany 14 luty 2011 - 18:36

Nawożenie Pszenicy jarej A jak wy nawozicie dolistnie. To jest u mni tylko dodatek, do tradycyjnego nawożenia

#76 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów

Napisany 15 luty 2011 - 16:46

Nawożenie Pszenicy jarej Ile można na raz dać mocznika w wodzie pod czas krzewienia i pod koniec strzelania. Wszędzie pisze o stężeniu, ale gdzieś musi być ta górna granica ilości.

#77 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 15 luty 2011 - 21:55

Nawożenie Pszenicy jarej wydaje mi się, że standardowo to na jeden hektar przyjmuje się wydatek 200-300 litrów wody i w tym liczysz potem stężenie. Czyli jeżeli stężenie 10% to będzie 20-30kg mocznika na hektar. Ja to bym tak wziął to na chłopski rozum. Jeżeli się mylę to poprawcie

#78 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:24

Nawożenie Pszenicy jarej Czy któraś z podanych opcji wygląda bardzo źle? Którą opcja byłaby najlepsza?
Co można by zmienić?

Dodany obrazek

Dodany obrazek

#79 Share zimnyt

zimnyt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 11 luty 2015 - 18:07

Nawożenie Pszenicy jarej

Witam, jaki nawóz polecacie pod pszenice jarą? Stanowisko po pszenżycie ozimym, słoma zebrana, klasa IVa, odmiana jeszcze nieznana? Pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 11 luty 2015 - 18:23

Nawożenie Pszenicy jarej

Na początku daję ok 50 kg mocznika rozpuszczonego w gorącej wodzie i 17 kg siarczanu w 300 l wody ze zbiorników 1000 l  i jeszcze nie zdarzyło mi się żebym poparzył zboża :) Wg mnie jak chce się dokarmiać zboża wysokimi stężeniami mocznika nie może być woda prosto z wodociągu lub studni itp ;)