ursus1991

Nawożenie Pszenicy jarej

Polecane posty

Mathieu92    122

Przepraszam za błąd, oczywiście to jest dawka 200kg/ha :huh:


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha, ja dałbym w pierwszym terminie 150kg saletry, w drugiej 150kg również saletry

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

No niestety nawozy już kupione i ściśle wszystko wyliczone co czego i w jakiej dawce więc za bardzo nie da się tego zmienić. I tak będę musiał zastosować antywylegacz bo ta pszeniczka w życiu by mi nie ustała.

 

A powiedzcie mniej więcej na III klasie gleb ile siejecie kg/ha pszenicy jarej ?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

dołączam się do kolegi, mam 0,5 ha ziemi II klasy, na jesień dany gnój, w dawce co najmniej 30t/ha

ile sypnąc azotowych? saletrzaku?

a ile ja mam wysiac na ha ziarna?

Edytowano przez Kuba1993

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kuba 1993 chyba Cie ponioslo!!!!!!!!!!!!

 

to co proponujecie doglebowo 200kg pllifoski6+100kg mocznika,a potem poglownie dwa razy po 150kg saletrzaka tak??nie wiem czy to nie bedzie przesada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, plon pszenicy jarej w granicach 6t/ha to bardzo dobry wynik, mając na uwadze coraz częstsze susze albo nadmierne deszcze w okresie tworzenia plonu, które nie mają dobrego wpływu na uzyskany plon. Przy ozimej ciężko jest niektórym uzyskać plon 9t/ha, nie mówiąc o formie jarej.

@kombajnista84, w drugiej dawce może wystarczyć 100kg, ale obserwuj jej rozwój. Gdy będzie głodna możesz np. opryskać ją dolistnie lub zastosować te 50kg saletry

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

upss, nie wiedziałem, dobra, chcąc uzyskac plon 6 ton ile muszę sypnąc saletrzaku? bo pytam się już chyba 3 raz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoko, teraz już wiesz. A co do saletrzaku to możesz dać przedsiewnie 250kg, a w fazie strzelania w źdźbło 150kg saletrzaku(lub 120kg saletry)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

No i jeszcze raz się pytam ile kg/ha siejecie pszenicy jarej? Na mojej III klasie ile by wystarczyło ?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

A co wy na to jak dam przedsiewnie 300kg polifoski 8 i 200kg saletry a w drugiej dawce 100 kg mocznika? Może być? Czy lepiej saletrzak przedsiewnie tak jak wszyscy u mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Saletrzak może byłby lepszy. Dłużej się rozkłada od saletry, a u mnie również stosują go na przedsiewną dawkę. W drugiej zazwyczaj saletra jest dobra, ale mocznik też nie jest zły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Piszecie, że mocznik jest dobry przedsiewnie, ja myśle, że nie do końca. Mocznik przedsiewnie jest dobry dla roślin z którymi wchodzimy w pole, gdy mamy już "dobrą" wiosnę no i dodatkowo forma azotu z mocznika przypada do "gustu" naszej roślinie. Pszenice siejemy jak najwcześniej i forma amidowa w tym okresie jest wg. mnie nie trafiona, albo inaczej mało efektywna. Osobiście stosuje saletrzak, albo saletre. Mocznik u mnie znajduje zastosowanie w ziemniakach i w dolistym nawożeniu. To tyle odemnie, jeśli się myle poprawcie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie Mlody17 ja tez tak zawsze twierdzilem,i tak robilem ale chlopaki mnie namawiaja na zastosowanie przed siewwnie ja zawsze dawlem 200kgpolifoski6 plus 80kg soli potasowej przed siewnie.

dobrze ze chlopaki jutro nie musimy jechac siac \to mamy czas jeszcze na ten temat podyskutowac dluzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze nie byłem przekonany co do mocznika, dlatego napisałem, że na pierwszą dawkę saletrzak, a na drugą mocznik, bo wtedy panują wyższe temperatury i może się rozłożyć do formy amonowej, a następnie do azotanowej. Ja wolę stosować saletrę amonową pogłównie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody89    1

To i ja sie udziele w tej dyskusji, u mnie zawsze idzie na wiosne salatrzak przed sianiem w dawce w zależnosci od potrzeb 200-300kg/h. O azocie pogłównie i w formie dolistnej nie bede tutaj juz pisał bo mozna by napisac litanie na ten temat.

Ja sobie tutaj czytam ze co nie którzy daja mocznik i tak sie tym zaciekawiłem?? Spytałem o to tatuska co o tym sadzi, i byl zdziwiony mocznik pod korzen?

Przepraszam jesli jestem zacofany w tym temacie, zadnej szkoly rolniczej nie konczyłem. Ale mógłby mi ktos oczytany wyjaśnic w czym jest lepszy mocznik na wiosne pod korzeń od saletrzaku?

To że lepiej wychodzi cenowo to juz wiem ale akurat ten aspekt mnie tak bardzo nie przekonuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mocznik: zalety i wady

- niska cena - zaleta

- forma amidowa, która nie działa od razu -zaleta/wada

- w trakcie zimnej wiosny dłużej przekształca się w formę dostępną(pobieraną przez rośliny) - wada

- czasem nie wykorzystany całkowicie, np. ulatnianie - wada

 

Saletrzak: zalety i wady

- dwie formy azotu - zaleta

- droższa cena 1kg azotu - wada

- zawiera wapń i magnez - zaleta

- łatwy rozsiew - zaleta

 

To tylko wypisałem, co na szybko mi przyszło do głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj