Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Nawożenie Pszenicy jarej

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
77 odpowiedzi na ten temat

#61 kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • 13672812

Napisany 30 styczeń 2011 - 18:14

Nawożenie Pszenicy jarej to jak cala słoma została to moze by tak zastosować Ug max ja zacząłem dopiero stosowac go po Zniwach a na wiosne bede jechal drugi raz i zobaczymy co bedzie pokazywal wiadomo ze po pierwszym stosowaniu nie licze na jakies sukcesy
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Nawożenie Pszenicy jarej Dzisiaj, 22:01
  •  

#62 edpawel

edpawel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • 2878956
  • Zainteresowania:Rolnictwo,jazda konna,motoryzacja

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:07

Nawożenie Pszenicy jarej Tak dla wyjasnienia... Uwzględniając szybkość działania nawozów azotowych dzieli się je obecnie na dwie grupy:
szybko działające (saletra amonowa i saletrzak). Nawozy azotowe zaliczane do tej grupy zawierają azot w dwóch formach: azotanowej (NO-3) i amonowej (NH+4). Nawozy te można stosować zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie.
wolno działające (siarczan amonowy, woda amoniakalna i mocznik nawozowy ). Nawozy azotowe zaliczane do tej grupy zawierają azot w formie amonowej (NH+4 i amidowej (NH2+):
  • 0

#63 marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:23

Nawożenie Pszenicy jarej Pomiędzy saletrą amonową, a saletrzakiem również jest różnica w szybkości działania, gdyż saletrzak zawiera także wapń i magnez. Gdzieś czytałem, ze ma to wpływ na tempo pobrania przez rośliny.
  • 0

#64 kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • 13672812

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:59

Nawożenie Pszenicy jarej dokladnie tak jest....

ja daje 200kg polifoski 6+80kg soli potasowej a dla tego tyle ze na jesien dawalem juz pod rzepak nawozy ale musialem wszystko przeorac i to co jest w ziemi to wystarczy,a potem poglownie saletre bede sypal wtedy bede ocenial jaka dawke zastosuje,za kazdym razem jak wjezdzam z opryskiwaczem i jak moge laczyc srodki to zawsze stosuje odzywke dolistna.antywylegacz i pryskam na choroby grzybowe ..to tyle odemnie
  • 0

#65 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8101 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:03

Nawożenie Pszenicy jarej

Pomiędzy saletrą amonową, a saletrzakiem również jest różnica w szybkości działania, gdyż saletrzak zawiera także wapń i magnez. Gdzieś czytałem, ze ma to wpływ na tempo pobrania przez rośliny.

A saletra też chyba zawiera Ca i Mg. A tak ogólnie który z nich szybciej działa, saletra czy saletrzak?
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#66 marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:38

Nawożenie Pszenicy jarej Myślę, że saletra. Kędzierzyńska zawiera Ca i Mg, ale puławska azotan magnezu. To chyba ten wapń powoduje dłuższe rozpuszczanie
  • 0

#67 mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:44

Nawożenie Pszenicy jarej Saletra z Anwilu(składu puławskiej nie mogłem znaleść na ich stronie :( )

Skład chemiczny:

Mieszanina azotanu amonu, ktory stanowi głowny składnik, z substancjami poprawiającymi jakość produktu. Każdy asortyment saletry amonowej jest preparatem, ktorego głownym składnikiem jest azotan amonu – stanowi on 99% składu. Resztę składu stanowi woda w ilości do 0,3% oraz składniki mające poprawić własności fizyczne produktu oraz jego przydatność jako nawozu mineralnego. Saletra amonowa zawiera domieszkę około 0,2% magnezu w postaci azotanu magnezu.

Saletra amonowa gruboziarnista zawiera domieszkę węglanu wapnia w ilości około 8,2% (dla 32,6% azotu – 6,9% CaCO3, dla 31,4% azotu – 10,3% CaCO3)

Salcan jest produktem przejściowym powstającym przy zmianie asortymentu produkcji z saletrzaku na saletrę amonową gruboziarnistą. Zawiera od 28 do 32 % azotu.

Każdy asortyment jest powierzchniowo pokryty substancją organiczną tzw. antyzbrylaczem w ilości stanowiącej do 0,1% składu, ktora zapobiega zbrylaniu się produktu w czasie składowania.

Żaden ze składnikow stanowiących domieszki do azotanu amonu nie stwarza zagrożenia.

Saletrzak z Tarnowa:

Skład:

zawartość azotu całkowitego (N) 27% (13,5% z formy amonowej, 13,5% z formy azotanowej)
zawartość wapnia (Ca) rozpuszczalnego w wodzie w przeliczeniu na tlenek wapnia (CaO) min. 2%
zawartość magnezu (Mg) całkowitego w przeliczeniu na tlenek magnezu (MgO) min. 4%
zawartość granulek o wymiarach 2 - 5 mm min. 95%
Obecność środka antyzbrylającego naniesionego powierzchniowo zabezpiecza nawóz przed zbryleniem.

Ja zawsze mysłałem ze to saletra działa szybciej i krócej od saletrzaku a saletrzak wolniej a dłużej ale moge byc w błedzie oczywiscie.

Edytowany przez mlody89, 31 styczeń 2011 - 21:45.

• 0

#68 marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:47

Nawożenie Pszenicy jarej @młody89, ta z anwilu jest identyczna co z Puław. Masz rację, saletra działa szybciej, tylko teraz jest wiele odmian saletr(Kędzierzyńska, Tarnów, Puławy, Anwil), które różnią się czasem składem
  • 0

#69 mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:54

Nawożenie Pszenicy jarej Dzieki za potwierdzenie mnie w tym przekonaniu ;) ehh żeby mi sie chciało tak uczyc na jutrzejsze zaliczenie z Drogowych Obiektów Inżynierskich jak z wami prowadzic polemike na AF B)
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#70 kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • 13672812

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:36

Nawożenie Pszenicy jarej nie ma jak to sie poradzic jak ktos naprawde ma troche pojecia to naprawde przyjemnie wchodzi sie na forum,zawsze mozna sie wymienic doswiadczeniami duzo sie dowiedziec
  • 0

#71 Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów
  • 1831981
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:38

Nawożenie Pszenicy jarej noo dokładnie młody, lepiej siedziec na AF niż w książkach :lol: :lol:
  • 0

#72 kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • 13672812

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:42

Nawożenie Pszenicy jarej pojawia sie juz u was material siewny pszenicy jarej??odbiegajac od tematu
  • 0

#73 ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • 36556620
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 14 luty 2011 - 17:19

Nawożenie Pszenicy jarej A chcę moją pszenicę nawozić w tak, że dolistnie w dwóch dawkach, razem z opryskami. I czytałem że pod koniec krzewienia mogę dać nawożenie o stężeniu mocznika 15% + 5% siarczanu magnezu+ jakiś nawóź dolistny, a w drugiej 6-8% mocznika+ 5% siarczanu + dolistny jakiś, I chciałem się zapytać ile maksymalnie mogę dać tych składników na raz w pierwszej i w drógiej dawce. Czy może być
1. 30kg mocznika+ 10kg siarczanu+ dolistny/ na 200l wody
2. 12kg mocznika + 10kg siarczanu+ dolistny/na 200l wody
Cy to nie zadużo na raz
  • 0

#74 marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 14 luty 2011 - 18:00

Nawożenie Pszenicy jarej Dolistnie stosuje się zazwyczaj 300l cieczy/ha.
Czyli będzie to według Twoich danych 45kg mocznika i 15 kg siarczanu magnezu oraz 18-24kg mocznika i 15kg siarczanu magnezu
  • 0

#75 ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • 36556620

Napisany 14 luty 2011 - 18:36

Nawożenie Pszenicy jarej A jak wy nawozicie dolistnie. To jest u mni tylko dodatek, do tradycyjnego nawożenia
  • 0

#76 ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • 36556620

Napisany 15 luty 2011 - 16:46

Nawożenie Pszenicy jarej Ile można na raz dać mocznika w wodzie pod czas krzewienia i pod koniec strzelania. Wszędzie pisze o stężeniu, ale gdzieś musi być ta górna granica ilości.
  • 0

#77 Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • 6694876
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 15 luty 2011 - 21:55

Nawożenie Pszenicy jarej wydaje mi się, że standardowo to na jeden hektar przyjmuje się wydatek 200-300 litrów wody i w tym liczysz potem stężenie. Czyli jeżeli stężenie 10% to będzie 20-30kg mocznika na hektar. Ja to bym tak wziął to na chłopski rozum. Jeżeli się mylę to poprawcie
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#78 thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:24

Nawożenie Pszenicy jarej Czy któraś z podanych opcji wygląda bardzo źle? Którą opcja byłaby najlepsza?
Co można by zmienić?

Dodany obrazek

Dodany obrazek
  • 0