Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bilans dawki pokarmowej

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 23:11

Bilans dawki pokarmowej Witam
Szukam po internecie ale bez większych efektów..
Czy mógłby mi ktoś podać jakaś stronę/witrynę na której opisane jest dokładnie jak samemu ułożyć dokładną dawkę pokarmowa dla krów mlecznych oraz opasów?
Najlepiej jakby było wszystko opisane dokładnie, krok po kroku.
Na forum również czytałem na ten temat ale nie znalazłem wiele co mogłoby mi pomóc...
Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bilans dawki pokarmowej Dzisiaj, 10:58
  •  

#2 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 23:39

Bilans dawki pokarmowej Uważam, że tylko kupno norm żywieniowych rozwiąże Twój problem. Ja przy układaniu dawek używam norm INRA, ale polecam też system tradycyjny.

#3 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 23:57

Bilans dawki pokarmowej A gdzie te normy żywieniowe można kupić? To jest jakaś książka czy coś tego typu z opisaniem bilansowania dawki?
Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa

#4 Share jaroweres

jaroweres

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 00:37

Bilans dawki pokarmowej Siema
Tak jak kolega Szatek mówił powyżej musisz sobie kupic normy żywienia gdyż tam masz zawarte jakie zapotrzebowanie w składniki ma krowa i jakie zawartosci składników pokarmowych ma dana pasza. Moge ci zdradzic ze pożniejsze obliczenie dawki zywienowej nie jest juz takie trudne, a mianowicie gdy znajdziesz juz zapotrzebowanie krowy i zawartosci składników pokarmowych( najwazniejsze to bialko ogółem, Jednostka owsiana i sucha masa) w poszczególnych paszach to mnożysz te zawartosci przez wage zadawanej paszy i potem wszystkie pasze dodajesz do siebie uwzględniając oczywiscie podzial na rozne składniki pokarmowe i porównujesz z zapotrzebowaniem krowy, jesli wynik rożni sie od zapotrzebowania mniej niż 5% to jesteś w domu :) jesli wiecej to rególujesz tak poszczegolne dawki zeby ci wyszło dobrze... Wiem ze to jest zawiłe ale to cała procedura
i życie toczy sie dalej.........

#5 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 11:04

Bilans dawki pokarmowej No i zapewne pracochłonne jest zadawanie gdy nie ma się paszociągów, wozów paszowych ,stacji paszowych itp., itd.,
Postaram się kupić te normy żywienia jak gdzieś je zastane.
Swoją drogą dziwne jest to, że nie ma nigdzie w internecie takich kompletnych informacji

#6 Share tomaszs88

tomaszs88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 11:15

Bilans dawki pokarmowej bym ci podał ale to dużo pisania...a nie mam żadnego adresu... żeby ułożyć dawkę musisz wiedzieć w której laktacji jest krowa... ile kg mleka daję... ile waży...

#7 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 25 styczeń 2011 - 11:28

Bilans dawki pokarmowej

No i zapewne pracochłonne jest zadawanie gdy nie ma się paszociągów, wozów paszowych ,stacji paszowych itp., itd.,
Postaram się kupić te normy żywienia jak gdzieś je zastane.
Swoją drogą dziwne jest to, że nie ma nigdzie w internecie takich kompletnych informacji

http://www.izoo.krak...d=558&Itemid=49
Na tej stronie można nabyć normy INRA dla przeżuwaczy. Sam ja posiadam, cena ok.25-35zł.
antyfan AF

#8 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 15:59

Bilans dawki pokarmowej

bym ci podał ale to dużo pisania...a nie mam żadnego adresu... żeby ułożyć dawkę musisz wiedzieć w której laktacji jest krowa... ile kg mleka daję... ile waży...

Domyślam się,że muszę również to wiedzieć.. Ale bez odpowiedniej pomocy pewnie trochę potrwa zanim sam nauczę się porządnie bilansować dawkę..

slaw17 dzięki za info, jeszcze się rozejrzę za czymś darmowym, może gdzieś coś takiego znajdę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share tomaszs88

tomaszs88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 16:30

Bilans dawki pokarmowej jak ci wytłumaczy osoba która się naprawdę na tym zna to w pół godz. się nauczysz...trudne nie jest...:rolleyes:

#10 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 00:11

Bilans dawki pokarmowej Może i tak, nie wiem bo nie miałem nigdy styczności z profesjonalnym podejściem do spraw żywienia bydła ale chciałbym się czegoś nowego dowiedzieć/nauczyć stąd ten temat.

#11 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 24 maj 2011 - 21:54

Bilans dawki pokarmowej

Siema
Tak jak kolega Szatek mówił powyżej musisz sobie kupic normy żywienia gdyż tam masz zawarte jakie zapotrzebowanie w składniki ma krowa i jakie zawartosci składników pokarmowych ma dana pasza. Moge ci zdradzic ze pożniejsze obliczenie dawki zywienowej nie jest juz takie trudne, a mianowicie gdy znajdziesz juz zapotrzebowanie krowy i zawartosci składników pokarmowych( najwazniejsze to bialko ogółem, Jednostka owsiana i sucha masa) w poszczególnych paszach to mnożysz te zawartosci przez wage zadawanej paszy i potem wszystkie pasze dodajesz do siebie uwzględniając oczywiscie podzial na rozne składniki pokarmowe i porównujesz z zapotrzebowaniem krowy, jesli wynik rożni sie od zapotrzebowania mniej niż 5% to jesteś w domu :) jesli wiecej to rególujesz tak poszczegolne dawki zeby ci wyszło dobrze... Wiem ze to jest zawiłe ale to cała procedura

Kolego nie wypisuj takich bzdur o układaniu dawki pokarmowej dla bydła. Jednostki owsiane to przeżytek, a jeśli mówisz o białku ogólnym to gdzie do tego energia NEL i stosunek energi do białka. Następna sprawa nic nie mówisz o włuknie ADF, NDF, a poza tym żeby ułożyć dawkę to najpierw trzeba mieć tabulogram i analizy wszystkich kiszonek. Jeśli chodzi o normy to ja polecam normy DLG i program hybrymin. Ps. płacicie za pasze i premiksy to kupujcie od takich firm które mają dobrych żywieniowców i niech oni się tym zajmą i wam wytłumaczą jak to się robi.

#12 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:42

Bilans dawki pokarmowej Witam chłopaki. W temacie bilansowania dawki chciałbym zapytać(w celach edukacyjnych i hobbystycznych) czy ktoś zna się na obliczaniu wartości pokarmowej pasz w oparciu o analizę weendeńską przy wykorzystaniu współczynników regresji opracowanych przez Schiemanna (1972) i różnego rodzaju algorytmów pod kierunkiem norm INRA?

#13 Share hawaj123

hawaj123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 11:51

Bilans dawki pokarmowej

Witam Serdecznie. A może ktoś mi pomoże i ułoży taką dawkę na swoim programie ? Z tego co widzę ceny ich są chore a książkę kupię, na przyszłość na pewno się przyda. Podam komponenty z jakich chciałbym ułożyć dawkę. W gospodarstwie posiadam tylko kiszonkę z trawy z koniczyną plus kiszonkę z lucerny i słomę z różnych zbóż. Dodatkowo kupuję: wywar gorzelniany z żyta płynny bądź pulpa, ziarna zbóż (pszenica, pszenżyto, jęczmień, owies, mieszanki), jak najbardziej ograniczona śruta sojowa, mocznik, śruta rzepakowa, kreda, dodatki mineralne, melasa buraczana,. Czy z tego da się ułożyć jakiś porządny program opasania ? Byki będą miały wolne kojce po 10szt w jednym. Byczki to będą kupne mieszańce mięsne oraz 100% angus czarny. Jeśli nie jest to wielki problem, proszę o ułożenie takiej dawki na jedną sztukę.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

#14 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 25 listopad 2015 - 11:46

Bilans dawki pokarmowej

Witam chłopaki. W temacie bilansowania dawki chciałbym zapytać(w celach edukacyjnych i hobbystycznych) czy ktoś zna się na obliczaniu wartości pokarmowej pasz w oparciu o analizę weendeńską przy wykorzystaniu współczynników regresji opracowanych przez Schiemanna (1972) i różnego rodzaju algorytmów pod kierunkiem norm INRA?

podstawiasz wyniki kolejno pod równania regresji i lecisz. Nie wyjdzie ci nic jeśli nie skorzystasz z norm, ponieważ tam sa współczynniki strawności oraz rozkładu białka itp. dla poszczególnych pasz ktore należy uwzględnić w równaniach. Możesz podać wartości analizy oraz co to za pasza, bo nieco inaczej się oblicza dla objętościowych a inaczej dla treściwych, to podam wartość w JPM, BTJN, BTJE i NEL jak kto co woli. 

Gdybyś posiedział trochę nad excelem to zrobiłbyś sobie taki mini program do przeliczania wartości. Excel doskonale się do tego nadaje. 

#15 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 15:47

Bilans dawki pokarmowej

Panowie jest problem

chobbisycznie sprawdzam mój skład  żywienia opsów w tabelach INRA i wyszło:

JPŻ 38,05

BTJN 1466 g/kg

BTJE 1397 g/kg

Białko ogólne 2105 g/kg

i co dalej robić?

albo co  i w jaki sposób ztymi danymi zrobić

Jestem w układaniu dawek całkowicei zielony

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share kyzb2314

kyzb2314

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 16:39

Bilans dawki pokarmowej

Panowie jest problem

chobbisycznie sprawdzam mój skład  żywienia opsów w tabelach INRA i wyszło:

JPŻ 38,05

BTJN 1466 g/kg

BTJE 1397 g/kg

Białko ogólne 2105 g/kg

i co dalej robić?

albo co  i w jaki sposób ztymi danymi zrobić

Jestem w układaniu dawek całkowicei zielony

Wyszło Ci, że tyle dajesz na opasa?

Na początku musisz określić wagę i zapotrzebowanie jakie potrzebuje do prawidłowego wzrostu, 

potem najlepiej w exelu wypisać to co masz wzraz z informacjami o makroelementach w danej paszy i potem ukladasz optymalną ilość każdego składnika, żeby nie dawać za dużo ani za mało, sucha masa moze się różnić o nawet 8% a białko i reszta okolo 2% 

Edytowany przez kyzb2314, 03 marzec 2016 - 16:40.