Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wysiew graniczny - wymierne korzyści

49 odpowiedzi na ten temat

#21 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 22 styczeń 2011 - 23:42

Wysiew graniczny - wymierne korzyści co to ma wspólnego z wysiewem granicznym?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wysiew graniczny - wymierne korzyści Dzisiaj, 11:56
  •  

#22 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 23:49

Wysiew graniczny - wymierne korzyści wedlug mnie nic sie nie zyskuje na wysiewie granicznym oprucz satysfakcji ze sasiadowi nic nie posypalo sie ale nawozu wychodzi tak samo

#23 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 23:54

Wysiew graniczny - wymierne korzyści z sąsiadami nie mam problemów oni dobrze nawożą wiec się wymieniamy nie jako nawozem, co powiesz na sytuację że mam kawałek gdzie "miedza" jest długości 2km i miedza jest z polną drogą i torami kolejowymi? po co mam podsypywać nawozem trawkę przy trach czy drodze? czy to nie jest strata nawozu - czytaj kasy?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 22 styczeń 2011 - 23:55

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Nie ma . ;) Pytam z ciekawości ponieważ nie ma co porównywać np.rozsiewać z Brzegu(wysiew graniczny) do Amazonki któram ma Limitera(perfekcyjny rozsiew graniczny),albo tarcze Tele Set.Ciężko określić jaka będzie u Ciebie oszczędność ,cena jaką chcesz wydać chyba nie jet wielką tajemnicą .Ale jak tak to nie pisz ,tajemnica handlowa :)

#25 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 23:59

Wysiew graniczny - wymierne korzyści a ja powiem ze jak sie nie dosieje do miedzy to wieksza strata jest niz to ze sie troche za miedze wysypie .
ja jak mialem amazone to ona siala niby do miedzy ale zawsze pod miedza brakowalo nawozu i plon byl gorszy . teraz mam raucha sypie bardzo szeroko troche nawozu trace na rowy , drogi lasy itp. ale za to przy miedzy mam dobre zboze i wiecej zyskuje niz trace .l chyba ze sie ma siewnik z lancami to wtedy strat nie bedzie

Edytowany przez Lukaszjarm, 23 styczeń 2011 - 00:00.

#26 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 00:07

z sąsiadami nie mam problemów oni dobrze nawożą wiec się wymieniamy nie jako nawozem, co powiesz na sytuację że mam kawałek gdzie "miedza" jest długości 2km i miedza jest z polną drogą i torami kolejowymi? po co mam podsypywać nawozem trawkę przy trach czy drodze? czy to nie jest strata nawozu - czytaj kasy?

To się jedzie dalej od tej drogi/torów i nie leci tam gdzie nie potrzeba. ewentualnie zmniejszyć obroty aby nie siał tak szeroką.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#27 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 00:17

Wysiew graniczny - wymierne korzyści nie siewnik nie będzie pneumatyczny. dwóch sąsiadów ma i o ile na początku byli zadowoleni jeśli chodzi o dokładność wysiewu to później bardzo szybko zaczęli narzekać, a to że elementy robocze się szybko zużywają a to że nawóz zakleja lejki i w ogóle nie sieje, jeden już w sezonie 2010 zmienił na 2 tarczowy a drugi wiem ze na dniach będzie kupował tradycyjny rozsiewacz 2 talerzowy.

Jeśli dobrze rozumuje prospekty i ogólnie ideę pracy rozsiewacza 2 talerzowego to nawóz MUSI się nałożyć z obu przejazdów wtedy dopiero możemy mówić o pokryciu 85-100% tego co chcieliśmy, więc jeśli jedziesz 1. ścieżką technologiczna to wysiewasz tylko część nawozu na fragment pola przy miedzy, przez co plon jest słabszy a ty nie jako przy okazji zasilasz "miedze" czy trawsko między drogą z polem. Wydaje mi się, ponieważ jeszcze nigdy nie używałem siewu granicznego, że właśnie dzięki takiemu zabiegowi ten fragment pola dostanie prawie całość nawozu jaki oczekujemy - w zależności czy ustawiamy siew graniczny czy krawędziowy. Ideą tego tematu było dowiedzieć się czy są jakieś w miarę dokładne analizy czy to badawcze czy z Waszego doświadczenia pokazujące wymierne korzyści używania tego typu rozwiązań.
Patrząc w te wszystkie schematy w prospektach wygląda na to, że będzie oszczędność z racji tego ze więcej nawozu pójdzie w pole a nie na miedze, dzięki czemu tak naprawdę jeśli wydam 100zł na nawóz to 90zł zostanie w polu a nie jakieś 60-70-80% tego co obecnie - mówię tutaj tylko o pierwszym przejeździe od miedzy

Andrzej - wybacz, się nie jedzie dalej bo są ścieżki 15m pod opryskiwacz i pod równe sianie nawozu. obrotów też się nie zmniejsza bo przez to obie strony z punktu widzenia rozsiewacza dostają mniej, wolniej jedziesz czyli wydaje mi się, że rzucasz więcej nawozu na dany areał - tam gdzie on doleci

Edytowany przez yacenty, 23 styczeń 2011 - 00:19.

#28 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Zainteresowania:lotnictwo UL, rolnictwo precyzyjne, integrowane metody ochrony roślin itp.

Napisany 23 styczeń 2011 - 01:18

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Facet z fabryki Rauch'a jakieś dwa lata temu powiedział że przy rozsiewaczach AXIS (dwutarczowych) to oszczędność (nie wyrzucanie nawozu poza pole) wynosi ok. 30% z jednej tarczy, czyli 15% dawki.

Wg. mnie warto zainwestować.

Rauch (Kuhn) ma system który uruchamiany jest z kabiny, hydraulicznie opuszcza się żaluzje i nie ma potrzeby nawet się zatrzymywać obsiewając granice.

#29 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 10:14

jeśli jedziesz 1. ścieżką technologiczna to wysiewasz tylko część nawozu na fragment pola przy miedzy, przez co plon jest słabszy a ty nie jako przy okazji zasilasz "miedze" czy trawsko między drogą z polem.

masz rację prawie bo jak widziałeś rozkład wysiewu to jest on w kształcie trójkąta czubek na środku rozsiewacza i jak rozsiewacz ma szer robocza np 12 to naprawdę sieje na 24 m z tym że ok 2/3 dawki przypada na te szer robocza (12) a 1/3 na dalszą połowe. Tagże aż tak nie odczujesz rożnicy jeżdząc na szerokość roboczą ale ta 1/3 trafi za miedzie i teraz tak o ile może nawozu nie szkoda to gorzej z chwastami bo dokarmine.

#30 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Zainteresowania:lotnictwo UL, rolnictwo precyzyjne, integrowane metody ochrony roślin itp.

Napisany 23 styczeń 2011 - 10:54

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Pomierzyłem i wyszło mi, że samych granic mamy lekko ponad 30km.
Ścieżki na 21m. Daje to 63 ha poprzeczniaków.
Licząc dawkę 100 kg/ha to mamy 6,3 tony.
6,3 t * 15% i wychodzi 945 kg.

Prawie tona nawozu na jednej aplikacji i obrazowej dawce.
Czyli w zależności od upraw i technologi można oszczędzić sporo, szczególnie jak nawozy kosztują horrendalne pieniądze.

Przelicz sobie i od razu będziesz wiedział czy warto.
Nawozy nie będą tańsze, wręcz przeciwnie :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 11:11

Wysiew graniczny - wymierne korzyści liczyłem podobnie tylko brakowało mi tego współczynnika, przy założeniu 10% wyszło mi ze w naszym gospodarstwie wysiew graniczny powinien się wrócić już po roku

#32 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 11:24

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Czyli problem z głowy, tylko brać :D

Jeżeli będziesz miał możliwość to bierz jak najmniej pracochłonny system, bo wymiana tarcz albo łopatek na polu, czy kombinowanie przy nich to nieciekawa sprawa.

#33 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 11:29

Wysiew graniczny - wymierne korzyści system musi być załączany albo sterownikiem albo hydraulicznie

#34 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 11:40

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Rauch/Kuhn AXIS ma żaluzję opuszczaną hydraulicznie (osobna sekcja obsługuje siłowniczek jednostronny).
W praktyce wygląda to tak, że żaluzja cały czas ciągnięta jest do góry przez sprężynę a na czas siewu granic siłownik opuszcza ją na wysokość talerza.

#35 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 11:56

Wysiew graniczny - wymierne korzyści wiem wiem, na ich rozsiewacz też widzieliśmy ofertę

#36 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 styczeń 2011 - 12:03

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Jeżeli to temat techniczny, to mogę napisać od siebie, że system zastosowany w Bogballe to lipa. Dodany obrazek Tarcze kręcąc się w odwrotną stronę, za sprawą dwustronnych łopatek, mają w ustawieniu do siewu granicznego inaczej kierować nawóz. Wg. teorii prawa tarcza ma rzucać węziej, natomiast lewa normalnie. Ostatecznie jednak, lewa tarcza też sieje węziej. Tym samym jestem najbardziej przekonany do limiterów lub do czegoś podobnego co zmniejsza szerokość rozrzutu. Dodany obrazek

#37 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 12:35

Wysiew graniczny - wymierne korzyści ten system też jest dość oryginalny, powiedz mi czy w rzucie te łopatki wyglądają tak samo z lewej jak i z prawej czy są jakoś podginane na boki?
W przypadku Brzegu i Amazone łopatki są "proste" w osi.
Przeglądamy dalej prospekty ale już na 99% jest decyzja ze system wysiewu granicznego będzie zamontowany i będzie załączany z ciągnika.

#38 Share Tomtu

Tomtu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Płyty winylowe ;)

Napisany 23 styczeń 2011 - 12:39

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Mało tego że bez wysiewu granicznego sieje się sąsiadowi albo w krzaki to od ścieżki do miedzy masz połowę dawki
w axisie Wys gran nazywa się telimat opuszczana hydraulicznie i dawka która normalnie siana na całą szerokość roboczą przy granicy sieje połowę i cała dawka czyli prawidłowa trafia na nasze pole.
ja już się zdecydowałem na AXIS 30.1 W z (wagą + komputer+telimat+plandeka) teraz czekam kiedy diler dostarczy ciekawe czy zdąży przed pierwszym sianiem? :rolleyes:

#39 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 12:46

ja już się zdecydowałem na AXIS 30.1 W z (wagą + komputer+telimat+plandeka) teraz czekam kiedy diler dostarczy ciekawe czy zdąży przed pierwszym sianiem? :rolleyes:

Ile za takie cudo sobie liczą?
Jaka to pojemność?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 12:53

Wysiew graniczny - wymierne korzyści Wybaczcie OT ale jeśli możecie to ile trzeba wydać na rozsiewacz z tą automatyką wysiewu granicznego o którym jest mowa wyżej (coś w granicach 500-850kg)
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Dodaj odpowiedź