yacenty

Wysiew graniczny - wymierne korzyści

Polecane posty

andrzej2110    535

z sąsiadami nie mam problemów oni dobrze nawożą wiec się wymieniamy nie jako nawozem, co powiesz na sytuację że mam kawałek gdzie "miedza" jest długości 2km i miedza jest z polną drogą i torami kolejowymi? po co mam podsypywać nawozem trawkę przy trach czy drodze? czy to nie jest strata nawozu - czytaj kasy?

To się jedzie dalej od tej drogi/torów i nie leci tam gdzie nie potrzeba. ewentualnie zmniejszyć obroty aby nie siał tak szeroką.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

nie siewnik nie będzie pneumatyczny. dwóch sąsiadów ma i o ile na początku byli zadowoleni jeśli chodzi o dokładność wysiewu to później bardzo szybko zaczęli narzekać, a to że elementy robocze się szybko zużywają a to że nawóz zakleja lejki i w ogóle nie sieje, jeden już w sezonie 2010 zmienił na 2 tarczowy a drugi wiem ze na dniach będzie kupował tradycyjny rozsiewacz 2 talerzowy.

 

Jeśli dobrze rozumuje prospekty i ogólnie ideę pracy rozsiewacza 2 talerzowego to nawóz MUSI się nałożyć z obu przejazdów wtedy dopiero możemy mówić o pokryciu 85-100% tego co chcieliśmy, więc jeśli jedziesz 1. ścieżką technologiczna to wysiewasz tylko część nawozu na fragment pola przy miedzy, przez co plon jest słabszy a ty nie jako przy okazji zasilasz "miedze" czy trawsko między drogą z polem. Wydaje mi się, ponieważ jeszcze nigdy nie używałem siewu granicznego, że właśnie dzięki takiemu zabiegowi ten fragment pola dostanie prawie całość nawozu jaki oczekujemy - w zależności czy ustawiamy siew graniczny czy krawędziowy. Ideą tego tematu było dowiedzieć się czy są jakieś w miarę dokładne analizy czy to badawcze czy z Waszego doświadczenia pokazujące wymierne korzyści używania tego typu rozwiązań.

Patrząc w te wszystkie schematy w prospektach wygląda na to, że będzie oszczędność z racji tego ze więcej nawozu pójdzie w pole a nie na miedze, dzięki czemu tak naprawdę jeśli wydam 100zł na nawóz to 90zł zostanie w polu a nie jakieś 60-70-80% tego co obecnie - mówię tutaj tylko o pierwszym przejeździe od miedzy

 

Andrzej - wybacz, się nie jedzie dalej bo są ścieżki 15m pod opryskiwacz i pod równe sianie nawozu. obrotów też się nie zmniejsza bo przez to obie strony z punktu widzenia rozsiewacza dostają mniej, wolniej jedziesz czyli wydaje mi się, że rzucasz więcej nawozu na dany areał - tam gdzie on doleci

Edytowano przez yacenty

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamse    2

Facet z fabryki Rauch'a jakieś dwa lata temu powiedział że przy rozsiewaczach AXIS (dwutarczowych) to oszczędność (nie wyrzucanie nawozu poza pole) wynosi ok. 30% z jednej tarczy, czyli 15% dawki.

 

Wg. mnie warto zainwestować.

 

Rauch (Kuhn) ma system który uruchamiany jest z kabiny, hydraulicznie opuszcza się żaluzje i nie ma potrzeby nawet się zatrzymywać obsiewając granice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
jeśli jedziesz 1. ścieżką technologiczna to wysiewasz tylko część nawozu na fragment pola przy miedzy, przez co plon jest słabszy a ty nie jako przy okazji zasilasz "miedze" czy trawsko między drogą z polem.

 

masz rację prawie bo jak widziałeś rozkład wysiewu to jest on w kształcie trójkąta czubek na środku rozsiewacza i jak rozsiewacz ma szer robocza np 12 to naprawdę sieje na 24 m z tym że ok 2/3 dawki przypada na te szer robocza (12) a 1/3 na dalszą połowe. Tagże aż tak nie odczujesz rożnicy jeżdząc na szerokość roboczą ale ta 1/3 trafi za miedzie i teraz tak o ile może nawozu nie szkoda to gorzej z chwastami bo dokarmine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamse    2

Pomierzyłem i wyszło mi, że samych granic mamy lekko ponad 30km.

Ścieżki na 21m. Daje to 63 ha poprzeczniaków.

Licząc dawkę 100 kg/ha to mamy 6,3 tony.

6,3 t * 15% i wychodzi 945 kg.

 

Prawie tona nawozu na jednej aplikacji i obrazowej dawce.

Czyli w zależności od upraw i technologi można oszczędzić sporo, szczególnie jak nawozy kosztują horrendalne pieniądze.

 

Przelicz sobie i od razu będziesz wiedział czy warto.

Nawozy nie będą tańsze, wręcz przeciwnie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

liczyłem podobnie tylko brakowało mi tego współczynnika, przy założeniu 10% wyszło mi ze w naszym gospodarstwie wysiew graniczny powinien się wrócić już po roku


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamse    2

Czyli problem z głowy, tylko brać :D

 

Jeżeli będziesz miał możliwość to bierz jak najmniej pracochłonny system, bo wymiana tarcz albo łopatek na polu, czy kombinowanie przy nich to nieciekawa sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

system musi być załączany albo sterownikiem albo hydraulicznie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamse    2

Rauch/Kuhn AXIS ma żaluzję opuszczaną hydraulicznie (osobna sekcja obsługuje siłowniczek jednostronny).

W praktyce wygląda to tak, że żaluzja cały czas ciągnięta jest do góry przez sprężynę a na czas siewu granic siłownik opuszcza ją na wysokość talerza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

wiem wiem, na ich rozsiewacz też widzieliśmy ofertę


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli to temat techniczny, to mogę napisać od siebie, że system zastosowany w Bogballe to lipa. smile.gif Tarcze kręcąc się w odwrotną stronę, za sprawą dwustronnych łopatek, mają w ustawieniu do siewu granicznego inaczej kierować nawóz. Wg. teorii prawa tarcza ma rzucać węziej, natomiast lewa normalnie. Ostatecznie jednak, lewa tarcza też sieje węziej. Tym samym jestem najbardziej przekonany do limiterów lub do czegoś podobnego co zmniejsza szerokość rozrzutu. smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

ten system też jest dość oryginalny, powiedz mi czy w rzucie te łopatki wyglądają tak samo z lewej jak i z prawej czy są jakoś podginane na boki?

W przypadku Brzegu i Amazone łopatki są "proste" w osi.

Przeglądamy dalej prospekty ale już na 99% jest decyzja ze system wysiewu granicznego będzie zamontowany i będzie załączany z ciągnika.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomtu    1

Mało tego że bez wysiewu granicznego sieje się sąsiadowi albo w krzaki to od ścieżki do miedzy masz połowę dawki

w axisie Wys gran nazywa się telimat opuszczana hydraulicznie i dawka która normalnie siana na całą szerokość roboczą przy granicy sieje połowę i cała dawka czyli prawidłowa trafia na nasze pole.

ja już się zdecydowałem na AXIS 30.1 W z (wagą + komputer+telimat+plandeka) teraz czekam kiedy diler dostarczy ciekawe czy zdąży przed pierwszym sianiem? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamse    2

 

ja już się zdecydowałem na AXIS 30.1 W z (wagą + komputer+telimat+plandeka) teraz czekam kiedy diler dostarczy ciekawe czy zdąży przed pierwszym sianiem? :rolleyes:

 

Ile za takie cudo sobie liczą?

Jaka to pojemność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Wybaczcie OT ale jeśli możecie to ile trzeba wydać na rozsiewacz z tą automatyką wysiewu granicznego o którym jest mowa wyżej (coś w granicach 500-850kg)


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomtu    1

z nadstawką do 2700kg i nie wiem jak teraz ale w grudniu była na niego promocja i za 44300zł netto. z amazone miałem ofertę na podobne parametry i wyposażenie to cene mi zrobił podobną 44900zł ale po rozmowie z kolesiem który tym jeździł i serwisował i rozmowie z facetem z spółki którą wzięła takie dwa na chyba 3tys ha i ich opinii o niezawodności to się na AXIS-a zdecydowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@yacenty w sulky zmienia sie kat natarcia lopatki, moze byc to lepsze pod tym wzgledem, ze nie rozpyla tak nawozu jak limiter.

 

wiem ze to nie ma wiekszego znaczenia, najwazniejsze by jakikolwiek wygodny system wysiewu granicznego byl, ale skoro wybierac i analizowac, to lepiej znac wszelkie opcje :) .

 

co do wymiernych korzysci to niedlugo bedzie tak jak na zachodzie, ze ekologi nam sondy w rowach pozakladaja ;[ i przekroczenie dopuszczalnych norm bedzie skutkowalo wysokimi konsekwencjami. w moim wypadku to dyskwalifikuje polowe gospodarstwa :( .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

brzozak: w tym momencie to już musztarda po obiedzie, we wtorek rozsiewacz przyjechał na testy, dziś po południu i jutro mam nadzieje uda się go po testować na rzepaku i może na pszenicy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

skoro przyjechal na testy to chyba jak najbardziej jeszcze ta musztarda moze nadac wyrafinowany smak azotowi na polu :D .

 

telefon dziala dosc szybko, takze mozna ubiec podpisanie umowy.

chyba ze na testy daja ci rozsiewacz, ktory juz zakupiles :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Mam zamiar kupić, zamówienie mam złozyć w tym tygodniu rozsiewacza do nawozu Amazone, jak się nie mylę na 1000kg i też jest kwestia tego granicznika...

Jednak chyba go wezmę choć cena jest ok + 4tysiaków do ceny podstawowej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomtu    1

Jeden z forumowiczów pytał się o opinię AXIS-a wpisze ją tu może komuś pomoże przy wyborze:

mam axis-a 30.1W z wagą

spisuje się na 5 z minusem

1)pokrycie pola jest równe widać to po roślinach (na równym polu nie widać przebarwień roślin)

2) waga działa dobrze z dość dużą dokładnością jak się ustawi 180 kg/h to tak wychodzi (+/-)3%

3) wysiew graniczny działa z tym że przy normalnych ustawieniach rzuca nawóz za drogą jakieś 2-3m ale może to być wina tego że mam tarczę S6 która jest na szerokość 24-36m a ja mam ścieżki 24m i będę musiał spróbować z tarczą S4 a teraz to sobie tak radziłem że zmniejszałem obroty i obniżałem maszynę po prostu patrzyłem by nawóz doleciał do drogi/miedzy ale widać że nawóz przy miedzy nie dolatuje w wystarczającej ilości i widać niedostatki (przebarwienia)1-2 metrów od miedzy.

4) komputer jest dość prosty można powiedzieć że jeśli sobie ktoś radzi z telefonem to i z tym sobie poradzi

minusem jest to że za każdym razem załadowania należy przycisnąć ponowny załadunek nowego nawozu na komputerze samo się wyświetla ale czasami jakby coś się zawieszał i wtedy trzeba resetować komputer (wyłączyć i włączyć i wcisnąć nowy nawóz) bo jak nie to wtedy wysiewa błędna dawkę zazwyczaj u mnie większą tak mi się zdarzyło parę razy nie wiem czy to usterka czy błąd w oprogramowaniu ale teraz tego pilnuje. i będę to reklamował w serwisie.

.zaleta wagi nie muszę robić prób kręconych ja pilnuję aby obroty mniej więcej były 540 a prędkość zmieniam biegami i jeżdżę po polu (w zależności od warunków) spokojnie do 20km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Mógłby ktos opisac w prosty sposób na czym polega ten wysiew graniczny, bo nie za bardzo rozumiem. Scieżki robie pod opryskiwacz 15m, mam zamiar zakupic rozisewacz i nie wiem o co chodzi z tym wysiewem. Jeśli zakupie rozsiewacz o szerokosci roboczej 8-18m i ustawie na 15m to wtedy jedna tarcza sieje na 15m czy obie na 15m. W rozsiewaczu bogballe w broszurze jest napisane, że w systemie scieżek technologicznych przy jednym przejeździe otrzymujemy poczwórne pokrycie nawozem w jaki sposób? Pierwszą scieżke robię 7,5m od skraju pola czy w tym przypadku ten system bedzie przydatny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz musisz wymienić tarczę z jednej strony na tą do wysiewu graicznego objezdzasz w koło pole i z powrotem zmieniasz na do siewu normalnego ja tam tego nie używam szkoda zachodu jak tam trochę nawozu spodnie na miedzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

W amazone jest limiter do wysiewu granicznego 1000 euro dopłaty sterowanie hydraulczne z kabiny, w sulky 250 euro dopłaty system tribord 2, sterowanie elektryczne z kabiny. Nadal za bardzo nie rozumiem na czym to polega czy bez tego wysiewu będę siał nawóz 7,5 za miedze jesli bede jechał pierwsza sceżką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BobsMF    40

Może nie 7,5 metra ale z 5 metry nie pełną dawką. Przy ustawieniu rozsiewacza na 15 m nawóz rozrzucany jest znacznie szerzej żeby pokryć równomiernie pole między ścieżkami. Dzięki wysiewowi granicznemu wysiejesz od granicy całą dawkę w jednym przejeździe bo nie poleci za miedzę. Nawozu nie zaoszczędzisz ale zyskasz na plonie od granicy. Prościej już się nie da wytłumaczyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ceston
      Witam jakie opinie o tym rozsiewaczu i jak dostepnosc czesci? rocznik 2010
       
    • Przez PiotrekMTZ
      Co sądzicie o tych rozsiewaczach?
      Bo planuje Kupić MDS 700l :lol:
    • Przez ceston
      Witam proszę o opinię na temat tego rozsiewacza i dostępność części rocznik 1999
    • Przez ARTURO04
      Witam potrzebuje pomocy może ktoś pomoże, poleci kogoś, a mianowicie problem dotyczy rozsiewacza a konkretnie wydaje mi się, że sterownik coś szwankuje konkretnie po kilku kalibracjach zaczyna zaniżać dawkę nawozu trzeba przywrócić do ustawień fabrycznych i kilka kolejnych kalibracji można wykonać i znowu robię próbę na 300kg i tyle w próbie wychodzi a już na polu ok.180 kg i na nowo do ustawień fabrycznych... Może ktoś miał podobny przypadek rozsiewacz kverneland ds-ew bez wagi z czujnikiem na koło zdjęcia sterownika  


    • Przez kingway
      Witam , czy są tutaj posiadacze rozsiewacza do nawozu Amazone ZA M 1501 ??? Czy polecacie i na co zwrócić uwagę ??? Mam na oku taki no moim zdaniem full wypas no polskie menu,komputer Amatron +,limiter,osłony przeciwblotne,plandeka nadstawka L1000,czujnik prędkości,tarcze 24 -36 m.  i cena trochę też duża ponad 30 tys.  Na co zwrócić uwagę przy zakupie ?  A może polecacie coś innego ?? Co oznacza ten czujnik prędkości ?? To oznacza , że jaką prędkością będę rozsiewał to on mi sam dawkę poda ? Sorry za te pytania , ale nigdy nie miałem z takim do czynienia rozsiewaczem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj