Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego

16 odpowiedzi na ten temat

Ankieta: Wymiana materiału siewnego (82 użytkowników głosowało)

Ile nasion używanych w gospodarstwie to materiał kwalifikowany?

Nie możesz zobaczyć wyników ankiety, dopóki w niej nie zagłosujesz. Proszę się zalogować i oddać głos aby zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą głosować

#1 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 21 styczeń 2011 - 14:05

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Witam,
Od 15 stycznia Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.
Korzystacie z tej formy wsparcia dla gospodarstw? Co sądzicie o materiale kwalifikowanym? Jest sens go kupować i wysiewać w gospodarstwach?
Temat wraca jak bumerang - wywołuje burzliwe dyskusje. Jedni są zadowoleni, inni mają to gdzieś...
Mój ojciec już chyba od 3 lat stosuje tylko taką formę wymiany nasion i jest z tego coraz bardziej zadowolony. A wy?

Edytowany przez yacenty, 21 styczeń 2011 - 14:41.

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Dzisiaj, 13:35
  •  

#2 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 21 styczeń 2011 - 14:20

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Jesienia zeszłego juz roku zasialiśmy wszystkie zboza ozime kwialifikatem, z pszenicy i przenżyta jestem zadowolony, ale nasiona jeczmienia ozimego były bardzo zasmiecone duzo plew było w środku worka. Wniosek o zwrot kasy zamierzamy zlozyc po wiosennych zasiewach, bo nie oplaca sie jezdzic 2 razy do Katowic :) Jak narazie ze wschodów i rozwoju ozimin jestem zadowolony.
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#3 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 14:25

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Uuuu kolego nie wiem czy nie ma już podobnego tematu... zaraz %%% się posypią :P :lol:

Ogólnie rzecz biorąc , to zakup kwalifikowanego materiału siewnego jest opłacalny (nawet kalkulacyjnie , ale do pewnego stopnia różnicy w cenie ), ma się pewność że mamy materiał siewny pierwszej klasy...
Jednakże nie zawsze , zdarzają się wpadki że w materiale kwalifikowanym są jakieś zanieczyszczenia lub jakość ziarna jest nie taka (miałem 2 takie przypadki), ale to odstępstwo od reguły...

Ja osobiście uważam że jeśli cena materiału nie jest za wysoka, to zakup jest opłacalny , jeżeli różnica jest duża , a mamy swój materiał to nie widzę sensu zakupu kwalifikowanego... ("swój" mam namyśli 2-3 razy wysiany max z kwalifikowanego...)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 14:34

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Ja praktycznie co roku wymieniam cały materiał siewny i kupuje właśnie kwalifikowany.W moim przypadku ma to sens, po pierwsze nie muszę składować , odsypywać zboża w żniwa czyścic i zaprawiać. Po drugie ja gospodaruje na słabych glebach (IV,V i VI klasa ziemi), więc nie zawsze zboże te jest dobrze wyrośnięte i spełnia odpowiednie normy. Po trzecie jak zostawiałem swoje zboże i składowałem je na paletach to zawsze mocno myszy mi te worki ze zbożem dziurawiły, więcej sprzątania i strat niż pożytku. No i na koniec jakoś lepiej pole zawsze wygląda i lepiej plonuje. W tamtym roku u nas w gminie grom plantacji bardzo słabo przezimowało, na domiar złego na jesień zabrakło mi ok 50 kg pszenżyta, wiec nasypałem swoje i zasiałem. Tam gdzie był siany materiał kwalifikowany plantacja wyglądała wzorcowo, a tam gdzie dosiałem swoje mizernie(zboże było zaprawione) i niestety musiałem na wiosnę dosiać jęczmień jary żeby pole nie było puste. I na dobra sprawę jak się wszystko policzy te latanie , czyszczenie, magazynowanie itp. itd., to różnica cenowa miedzy swoim a kwalifikowanym nie jest ,aż tak wysoka by mnie odstraszała od kupna tegoż materiału.

Edytowany przez pabloooo, 21 styczeń 2011 - 14:36.

#5 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 14:50

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego dodałem jeszcze ankietę aby bardziej zobrazować to zjawisko

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#6 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 21 styczeń 2011 - 15:16

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Opłaca się(u mnie ostatnie kilka lat to prawie 100% ) tylko ile wiosną zapłacimy za materiał zbóż jarych ? Do kalkulacji musimy przyjmować przyrost plonu, ale tą wartość możemy przyjmować raczej" na oko ".Kilka lat temu kupiłem trochę elity, to zboże rosło jak głupie.Co do jakości to bywa różnie . Najlepszy materiał mają firmy hodowlane i ich bezpośredni dystrybutorzy .

#7 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 21 styczeń 2011 - 16:14

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - wyczytałem, że wnioski można składać do 15 czerwca 2011r. ?! poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie
- ile czasu sie czeka na zwrot ?
- może macie jakieś cenniki zbóż i ziemniaków ze swojej okolicy ?!
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#8 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 21 styczeń 2011 - 16:33

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego W Lublinie pszenica jara 240zł za 100kg, gryka 530zł za 100kg :o Ale co z tego jak koleś gadał że nie mają nasion :o
U mnie co roku coś się kupuje, w tamtym roku kupiliśmy na 1/4 zasiewu pszenice, a 3/4 jest zasiane materiałem który był aby raz wysiany B)
Zazwyczaj, 2razy siane a na 3rok kupuje się na mniejszy kawałek kwalifikowane aby później przez kolejne 2lata na nasienie było :o Nigdy nie siejemy więcej niż 3lata tych samych nasion :o
Dodam że to widać, w kolejnych latach zauważalny jest spadek plonu :rolleyes:

#9 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 17:25

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego http://www.agrofoto....i/page__st__200
Temat jeśli nie do zamknięcia, to co najmniej do połączenia... :lol:

Edytowany przez majranjd, 21 styczeń 2011 - 17:31.

DEZERTER

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 17:36

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego ja tez uwazam ze kupowanie nasion kwalifikowanych ma sens bo rosliny sa zdrowsze lepiej plonuja . ja staram sie kupywac jak najwiecej jak nie wszstko to chociaz tyle aby starczylo na zwrot z agencji czyli jak mam np 20 ha pszenicy to kupuje conajmniej 3 tony i sieje na tyle co mi wystarczy a reszta swoja z poprzedniego roku a do agencji skladam wniosek na 20 ha bo tam wystarczy po 150 kg na ha . a pozatym jest mniej roboty zaoszczedza sie czas .

#11 Share Hanter150

Hanter150

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 18:26

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego W tamtym roku składaliśmy na te dopłaty ;] Kaska i decyzja przyszła w kilka dni ;] W tamtym roku na naszym terenie tylko zboża kwalifikowane dobrze przezimowały.
KUBOTA ME8200, ZETOR 9641 + TUR, URSUS 3512, URSUS C360 + TUR --- Pracują na prawie 30ha.

#12 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 10:52

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego u mnie na polach gdzie było zasiane swoje ziarno przezimowanie było słabe, a tam gdzie nasiona były zakupione z centrali kwalifikowane przezimowały prawie 100%. Widać później było w czasie zbiorów na swoich nasionach plon był dużo słabszy niż na tych z zakupu. Teraz staram się co roku kupować część materiału siewnego tak aby nie siać jednych dłużej niż 2-3lata. ;)
red power

#13 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 22 styczeń 2011 - 11:18

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Co roku wymieniam 50-70% zboza, nie wymieniam wszytskiego bo sieje buraki i niekiedy nie wiadomo czy zdąże posiać po burakch ozima pszenice. Napewno wymieniać warto bo koszt zakupu zwraca sie z nawiazką, u nas w wiosce przekonałem do tego kilku rolników, którzy tez na początku mówli ze nie warto, ale jak zobaczyli róznice plonó u mnie i u nich to w tym roku też wiekszą część poł obsiali kwalifikatem.

#14 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 20:37

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego skoro koszt zakupu się zwraca to czemu tak mało wymieniacie?

#15 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 21:31

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego U mnie warto tylko siać kwalifikat na dobrych gruntach bo mam też teakie na których tylko sieje zeby spełnić wymagania do biznesplanu z MR. Na pozostałych gruntach sieje kwalifikat bo warto.

#16 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 25 styczeń 2011 - 20:15

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Tylko kwalifikowany materiał wysiewam u siebie,zwłaszcza że teraz jest dopłata,efekty widać już jesienią ,rośliny bardziej zielone i zdrowsze,a do tego możliwości doboru odmian,Polecam.Nasiona kupuje tylko w hodawlach roślin,nigdy w centrali!.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 26 styczeń 2011 - 11:44

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego Co roku wysiewam 100% kwalifikatu.Moim zdaniem nie opłaca się zaprawiać swojego.Kupuję od hodowców albo firm np. chemirol,lechpol czy dalgety.Nigdy już nie kupię z centrali nasiennej,raz kupiłem jakąś pszenicę(kilka lat temu,odmiany nie pamiętam)to okazało się,że było w niej ok. 20% innej i parę kłosów jęczmienia;innym razem chciałem kupić tonację,a ona miała mtz ok.36g(w pdo ma ok.48g) i powiedziałem nigdy więcej.