Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ustawienie szerokości "na maxa"

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share szczepek2

szczepek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 23:34

Ustawienie szerokości "na maxa" Mam za mały pług i przez to ustawiony na maksymalną szerokość 3x48. Jednak wtedy lemiesze nie pocinają całej szerokości. Zostaje między nimi po ok 10 cm calizny, które musi być na siłę oderwane przez odkładnicę (czyli jedna piąta szerokości odwracanej skiby nie jest odcinana tylko odrywana). Mam wrażenie, że przez to pług idzie dość ciężko - 1,45 m szerokości na średnich glebach i prędkości 7-8 km/h to dla moich 115 KM chyba nie rewelacja? Teraz pytanie : które rozwiązanie wybrać?
1. pokombinować coś z powiększeniem lemieszy
2. dołożyć 4 skibę (mam, tylko musiałbym dorobić ramę) i zmniejszyć trochę szerokość skiby na np 4 x 40
3. zważywszy, że jest on 3 skibowy, sprzedać go w holerę i kupić zachodni 4 skibowy (podobnie jak chyba to zrobił nasz szeryf Yacenty)
Opcja 1 i 2 wymaga trochę pracy (mam czym i wiem jak to zrobić), ale efekt niepewny. Opcja 3 wymaga trochę kasy i to jest mniej fajne.

Edytowany przez szczepek2, 19 styczeń 2011 - 12:05.

Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ustawienie szerokości "na maxa" Dzisiaj, 13:45
  •  

#2 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 19 styczeń 2011 - 00:57

Ustawienie szerokości "na maxa" proszę mnie nie mieszać w tego typu kwestie.
na dzień dzisiejszy Ibisek jest dalej w posiadaniu mojego ojca!!! a co przyniesie jutro - tego nie wie nikt :-)

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#3 Share szczepek2

szczepek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 08:01

Ustawienie szerokości "na maxa" Oglądałem filmy na YT z pracy Twoim Jelonkiem z Ibisem oraz VN. Może to trudno ocenić, ale miałem wrażenie, że z VN wszystko szło lepiej mimo większej szerokości(wiem, że to inne pole, wilgotność, głębokość, ciągnięcie wału itp). Proszę porównaj wrażenia z pracy tymi pługami, a może pomożesz mi w podjęciu własciwej decyzji.
Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

#4 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 09:31

Ustawienie szerokości "na maxa" ten rok był bardzo specyficzny - takiej ilości wody jeszcze nie widzieliśmy na naszych polach. VN orał rzepaczysko, a jak wiemy poplon rzepaku wyciąga bardzo dużo wody - w tym roku to było in plus.
Ibisem było orane w mokrym z wałem. Orałem w takich warunkach ze 125km przy 3 skibach po prostu stawało, koła się kręciły - ciągnik pluł błotem i tyle - stał w miejscu. Nie przeprowadzaliśmy super dokładnych testów ile mocy potrzeba do pociągnięcia 4x48 ibisa i 4x48 zachodniego pługa.
ciężko jest powiedzieć jednoznacznie pług A jest lepszy pług B jest gorszy.
Dodatkowa kwestia to narzędzie doprawiające - u nas jest to podwójny wał cambell 2x700, szeroki na 1.45m - też dokładnych testów nie robiłem ale widzę ze potrzebuje on baaaaardzo dużo mocy, na tzw oko śmiem twierdzić że tyle co 1 dodatkowy korpus jeśli nie więcej

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#5 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 11:31

Ustawienie szerokości "na maxa" Ja bym ci radził sprzedać i kupić 4 skibowy bo na 115 KM to 3 zdecydowanie za mało !

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 11:33

Ustawienie szerokości "na maxa" hehe, wszystko kolego zależy od gleby i warunków oraz od tego czy się ciągnie maszynę doprawiającą.
co innego orać na piasku co innego na glinie czy na czarnoziemiach

#7 Share Daniellll

Daniellll

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 19:53

Ustawienie szerokości "na maxa" Też tak mysle zebyś go sprzedał ,bo jak zaczniesz kombinowac przynim z czwarta odkładnia to i tak niebedzie ci orał tak jak powinien i nadal bedzie złosc i tak go sprzedasz, stym ze nikt ci go niekupi jak tyle spawów zobaczy ;)

#8 Share KamilW

KamilW

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 175 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 19:01

Ustawienie szerokości "na maxa" A nie można dokupić oryginalnej 4 skiby? Poszukiwania używanej 4 nie zawsze są takie łatwe, a nowa 4 to już większa dokładka $ :)

#9 Share szczepek2

szczepek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 20:31

Ustawienie szerokości "na maxa" KamilW. Jak na początku napisałem, już mam kompletne korpusy (lewy i prawy) więc nie musiałbym szukać i kupować. Trzeba tylko zrobić kawałek ramy (też mam na to materiał). Nie mam tylko pewności (jedynie nadzieję), że dokładając czwartą skibę i zwężając nieco rozstaw (np z 48 na 40) zmniejszą się opory, bo lemiesze będą podcinały całą szerokość. Wtedy nie będzie odrywania niepodciętej części skiby od pola.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Daniellll

Daniellll

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 21 styczeń 2011 - 16:20

Ustawienie szerokości "na maxa" Jesli to niejest pług przystosowany do dołorzenia 4 skiby to lepiej niekombinowac bo moze trzpien na obrotnicy niewytrzymac cieżaru ;)

Edytowany przez Daniellll, 21 styczeń 2011 - 16:20.