Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona i nawożenie rzepaku

77 odpowiedzi na ten temat

#41 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 07 luty 2011 - 14:08

Ochrona i nawożenie rzepaku Pytanie:

Tylko takie pytanie czy tej sierki potrzebuje w formie S czy SO3?

Odpowiedź:

Przy nawożeniu 200kg N/ha - 40-50kg S

Jak to ci nic nie mówi to sorry ale rozumu ci nie dodam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona i nawożenie rzepaku Dzisiaj, 23:06
  •  

#42 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 07 luty 2011 - 14:59

Ochrona i nawożenie rzepaku I czy to jest jasna odpowiedź na moje pytanie? Humanistą nie jestem ale wg mnie nie bardzo. Skoro napisałem 70 kg to nie chodzi mi o żadną inną liczbe.

Pierwszy lepszy artykuł odnośnie zapotrzebowania na siarkę:
http://www.ppr.pl/artykul-wplyw-nawozenia-na-plon-rzepaku-i-jego-jakosc-86251-dzial-2203.php
Chyba że uzyskujesz plon 2,5t/ha i nie masz większych ambicji przy nawożeniu azotem 200kg/ha to współczuje.
Pozdrawiam cieplutko

Edytowany przez silva, 07 luty 2011 - 15:08.

#43 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 07 luty 2011 - 15:24

Ochrona i nawożenie rzepaku Mi wystarczy 200kg N/ha, ale jak ty jesteś taki ekspert to siej sobie i 300kg.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 07 luty 2011 - 15:27

Ochrona i nawożenie rzepaku Ok, @silva chcesz mieć 5t/ha rzepaku, proszę bardzo. Potrzebujesz zatem ok. 250kg N, siarki(S) - 40-80kg/ha. Więc @marekgizio ma rację uważając, że dawka siarki to 40-50kg/ha, bo takie jest średnie zapotrzebowanie, o co zatem Ci chodzi? Że Ty napisałeś 70kg, a On 40-50kg? To przecież zależy od zasobności, a stosunek N:S rzeczywiście jest jak 5:1

Edytowany przez marekpieg1234, 07 luty 2011 - 15:29.

#45 Share johndeere23

johndeere23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Zainteresowania:hodowla koni, trzody chlewnej

Napisany 07 luty 2011 - 21:17

Ochrona i nawożenie rzepaku najważniejsze jest dobrze połączyć teorie z praktyką.... i uzyskać dobry efekt ekonomiczny:D co z tego jak rozsieje 300 kg N w czystym składniku i 60 kg S...jak plon na słabych glebach nie przekroczy 4 t/ha. nawożenie które stosuje z dawką siarki około 30 kg S/ha i 220 N/ha od dwóch lat się u mnie sprawdza... gleby 4 klasa a średni plon zawsze przekracza 4 t/ha.

#46 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 07 luty 2011 - 21:25

Ochrona i nawożenie rzepaku Czemu sobie dopowiadacie że ktoś stosuje 300kg N. U mnie nawożenie N jest ok 180kg. I myślałem co zrobić z tym że przy plonie 4 tony rzepak potrzebuje ok. 70kg Siarki.
To może zapytam inaczej. Do czego się bardziej odnosić do teorii że rzepak pobiera 18kg S na tonę ziarna czy raczej do tego by dawać siarkę i azot w proporcjach 1:5?

#47 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 07 luty 2011 - 23:01

Ochrona i nawożenie rzepaku A do tej pory do czego się odnosiłeś?? trzeba dojść do tego metodą prób i błędów :P

#48 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 07 luty 2011 - 23:16

Ochrona i nawożenie rzepaku widze ze niektorzy mysla ze jak rzepak potzrebuje 50 kgN / ha na 1 tone rzepaku to wsytarczy pomnozyc i polon jest taki jaki sie chce :lol:
ale to tak nie dziala czasami da sie 150 kgN i jest plon prawie 4 tony a czasami dasz 250kg N i masz 2 tony z ha
optymalna dawka jest trzymac sie tych 200 kg N/ha

Edytowany przez Lukaszjarm, 07 luty 2011 - 23:17.

#49 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 07 luty 2011 - 23:30

Ochrona i nawożenie rzepaku Do tej pory w kilku źródłach (m. in. na wykładach) znalazłem tylko zasadę że rzepak pobiera siarkę w ilościach 18kg na 1 tonę wytworzonego plonu rzepaku (plus słoma). Oczywiście wiele może od tego odbiegać.
Lukaszjarm znajdź sobie coś o prawie Liebiga tam masz uzasadnienie.

#50 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 07 luty 2011 - 23:42

Ochrona i nawożenie rzepaku pzreczytalem sobie to prawo Liebiga i co to ma do mojej wypowiedzi ??
mi chodzilo o to ze z tym azotem tez przesadzic nie mozna bo jak w mojej okolicy 200 kg N na ha jest to bardzo duzo a sasiad jak przesadzil to mu rzepak wylozylo i przerastal , kwitl jeszcze raz i same straty teraz juz uwaza z azotem . no i jak waronki niesprzyjajace sa to zwiekaszanie dawki tak samo nic nie pomoze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 08 luty 2011 - 00:11

Ochrona i nawożenie rzepaku Nie położył się od azotu. Bo rzepaku w zasadzie nie da się położyć, przewróci się trochę i tyle.
Jak się sąsiadowi położył tak jak piszesz to albo od przytulii albo od jakiejś nawałnicy albo łodygi popękały od mrozu i potem był za mało sztywny, mógł być też za gęsty i za bardzo konkurował ze sobą, skutkiem czego były wysokie rośliny o bardzo cienkich łodygach. Jest wiele czynników przez które mógłby się położyć i zakładanie że jest to tak jak ze zbożem jest błędem.

Edytowany przez marekgizio, 08 luty 2011 - 00:14.

#52 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 08 luty 2011 - 00:35

Ochrona i nawożenie rzepaku marku da się da się

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#53 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 08 luty 2011 - 09:30

Ochrona i nawożenie rzepaku No tak że to że dasz 250kg N nic nie da jeśli inne składniki są dane w za małej dawce. Zależy co znaczy wyłożyć od azotu. I tutaj można też to prawo wprowadzić. Bo azotu mogło być za dużo ale brakowało innych składników przez co łodygi były bardziej łamliwe. Naprawde jest wiele powodów.

#54 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 08 luty 2011 - 16:48

Ochrona i nawożenie rzepaku to bylo za duzo azotu napweno bo mowil ze z mocznikiem przesadzil . a ja dzis bylem na spotkaniu rolnikow z Flora Praszka i faktycznie siarka jest bardzo wazna , i bede stosowal siarke i wazne sa tez te mikroelementy rozne . i zastosuje sie do wszystkiego , zobaczymy co z tego wyjdzie

#55 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 08 luty 2011 - 16:52

Ochrona i nawożenie rzepaku zrób sobie kontrole i będziesz miał najlepsze porównanie, wtedy już nikt ci nie powie, że można było tak czy inaczej

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#56 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 08 luty 2011 - 17:03

Ochrona i nawożenie rzepaku tak zamierzam zastosowac na wszystkim i jedna dzialke podzielic na pol i zobacze roznice
a chcialbym sie zapytac czy stosowal ktos w rzepaku na chwasty i samosiewy :
BARON + ELEGANT
i na gzryba :
TILAMOR i na drugi zabieg opadanie TRAPER
i na owady PROTEUS

Edytowany przez Lukaszjarm, 08 luty 2011 - 17:25.

#57 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 08 luty 2011 - 18:32

Ochrona i nawożenie rzepaku Nie wiem czy to dobry temat ale co myślicie nad badaniem gleby na wiosne przed burakami?

#58 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 08 luty 2011 - 18:49

Ochrona i nawożenie rzepaku wedlug mniue to dobry pomysl bo bedziesz wiedzial wszystko o polu i latwo dobierzesz dawki nawozow .
ja sobie chcem kupic tester gleby ktory mierzy pH i zasobnosc gleby w skladniki pokarmowe i bede wtedy wiedzial jak nawozic kazde pole i wtedy wszsytko bedzie bardziej efektywne

#59 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 08 luty 2011 - 18:52

Ochrona i nawożenie rzepaku @silva, wiadomo, że temat jest o rzepaku, to dlaczego się pytasz czy to dobry temat, jak sam o tym wiesz, że nie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 08 luty 2011 - 19:46

Ochrona i nawożenie rzepaku Mam zamiar zrobić wszystkie badania w tym roku tylko nie bardzo wiem jak to zrobić gdy będą buraki więc chyba zrobie na wiosne.