M4t3usz

Ochrona i nawożenie rzepaku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
farmermf    80

Merek, ja kończyłem siać 11ha jak jeb.o z nieba to po kilku dniach musiałem kruszyć skorupe i oprysku nie dałem ale to mi rzepak uratowało. Reszta pryskana comandem i metazanexem to tragedia, po 6 listków tylko urósł. Nigdy więcej tych doglebowych środków w mym gospodarstwie, a zobaczysz jak spadnie jego sprzedaż w tym roku.Bardzo wielu rolników zarzeka się że więcej go nie zastosuje. U mnie 4liście więcej ma rzepak który właśnie nie zdążyłem opryskać doglebowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

galera 0.35l/ha + na jednoliscienne

 

 

Możesz zastosować zaraz po ruszeniu wegetacji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

zastosować trzeba szybko, ale warunek jest temperatura. Tak musisz trafić by wciągu kilku następnych dni nie było przymrozków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@M4t3usz Proponuje Ci kupić poradnik Top Agrar o uprawie rzepaku, kosztyje tylko 9zł, a wszystko opisane i 143strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U nas jak ktoś zastosował bezpośrednio po siewie jakiś herbicyd to często rzepak wcale nie zszedł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz612    0

Ja siałem rzepak 3 września oprysk na chwasty zrobiłem 3 tygodnie po siewie Butisan Duo następny oprysk na samosiewy to Agil oraz oprysk na grzyba Horizon+Rotex+odżywka P,K i dało się wjechać, żeby te zabiegi zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johndeere23    0

nawożenie rzepaku na wiosne: 350 kg/ha saletry amonowoej w 1 dawce. zaraz po niej 200 kg polifoski 21. druga dawka saletry 250 kg/ha.

na chwasty wiosną pozostaje Galera 0,35 l/ha. na chwasty jednoliścienne można dołożyć :Agil, fusilade forte czy jakies inne generyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Dzięki za odp. ;) a jeszcze miałbym do was takie pytanie ,czym i kiedy dać siarke ?? na jesieni dostał 500kg lubofosu pod rzepak i pózną jesienią dostał dolistnie siarczan magnezu 20 kg/ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Nawożenie rzepaku siarką możemy przeprowadzić przed ruszeniem wegetacji wtedy najlepiej zastosować" Siarczan potasu,siarczan magnezu" od pełni wegetacji do fazy kwitnienia "siarczan magnezu i różnego rodzaju odzywki dolistne zawierające siarkę". Jeśli chodzi o dawkę to stosunek S:N wynosi 1:5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tak jak pisałem przy plonie 4 tony rzepak potrzebuje ok 70kg siarki. Tylko takie pytanie czy tej sierki potrzebuje w formie S czy SO3? Bo to wielka różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Wiesz ile potrzebuje siarki ale już nie doczytałeś w jakiej formie?

Przy nawożeniu 200kg N/ha - 40-50kg S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No i do czego ma być ta odpowiedź. Bo mi ona nic nie mówi.

U mnie w tabelach jest zapisane że roślina pobiera te 70kg S więc w polifosce 21 jest 14% S zaś w saletrosanie 13% więc jeśli chciałbym w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na siarke musiałbym dać go 500kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Pytanie:

Tylko takie pytanie czy tej sierki potrzebuje w formie S czy SO3?

Odpowiedź:

Przy nawożeniu 200kg N/ha - 40-50kg S

 

Jak to ci nic nie mówi to sorry ale rozumu ci nie dodam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19
Napisano (edytowany)

I czy to jest jasna odpowiedź na moje pytanie? Humanistą nie jestem ale wg mnie nie bardzo. Skoro napisałem 70 kg to nie chodzi mi o żadną inną liczbe.

 

 

 

Pierwszy lepszy artykuł odnośnie zapotrzebowania na siarkę:

http://www.agrofoto.pl/artykul-wplyw-nawozenia-na-plon-rzepaku-i-jego-jakosc-86251-dzial-2203.php

Chyba że uzyskujesz plon 2,5t/ha i nie masz większych ambicji przy nawożeniu azotem 200kg/ha to współczuje.

Pozdrawiam cieplutko

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Ok, @silva chcesz mieć 5t/ha rzepaku, proszę bardzo. Potrzebujesz zatem ok. 250kg N, siarki(S) - 40-80kg/ha. Więc @marekgizio ma rację uważając, że dawka siarki to 40-50kg/ha, bo takie jest średnie zapotrzebowanie, o co zatem Ci chodzi? Że Ty napisałeś 70kg, a On 40-50kg? To przecież zależy od zasobności, a stosunek N:S rzeczywiście jest jak 5:1

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johndeere23    0

najważniejsze jest dobrze połączyć teorie z praktyką.... i uzyskać dobry efekt ekonomiczny:D co z tego jak rozsieje 300 kg N w czystym składniku i 60 kg S...jak plon na słabych glebach nie przekroczy 4 t/ha. nawożenie które stosuje z dawką siarki około 30 kg S/ha i 220 N/ha od dwóch lat się u mnie sprawdza... gleby 4 klasa a średni plon zawsze przekracza 4 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Czemu sobie dopowiadacie że ktoś stosuje 300kg N. U mnie nawożenie N jest ok 180kg. I myślałem co zrobić z tym że przy plonie 4 tony rzepak potrzebuje ok. 70kg Siarki.

To może zapytam inaczej. Do czego się bardziej odnosić do teorii że rzepak pobiera 18kg S na tonę ziarna czy raczej do tego by dawać siarkę i azot w proporcjach 1:5?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

A do tej pory do czego się odnosiłeś?? trzeba dojść do tego metodą prób i błędów :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4
Napisano (edytowany)

widze ze niektorzy mysla ze jak rzepak potzrebuje 50 kgN / ha na 1 tone rzepaku to wsytarczy pomnozyc i polon jest taki jaki sie chce :lol:

ale to tak nie dziala czasami da sie 150 kgN i jest plon prawie 4 tony a czasami dasz 250kg N i masz 2 tony z ha

optymalna dawka jest trzymac sie tych 200 kg N/ha

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Do tej pory w kilku źródłach (m. in. na wykładach) znalazłem tylko zasadę że rzepak pobiera siarkę w ilościach 18kg na 1 tonę wytworzonego plonu rzepaku (plus słoma). Oczywiście wiele może od tego odbiegać.

Lukaszjarm znajdź sobie coś o prawie Liebiga tam masz uzasadnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

pzreczytalem sobie to prawo Liebiga i co to ma do mojej wypowiedzi ??

mi chodzilo o to ze z tym azotem tez przesadzic nie mozna bo jak w mojej okolicy 200 kg N na ha jest to bardzo duzo a sasiad jak przesadzil to mu rzepak wylozylo i przerastal , kwitl jeszcze raz i same straty teraz juz uwaza z azotem . no i jak waronki niesprzyjajace sa to zwiekaszanie dawki tak samo nic nie pomoze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj