MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

Jurmiczek    11

Byki wogóle nie są opłacalne.To niewypał!Jesli ktos ma z czego dokładać to może je trzymać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

żeby trzymać na 320kg to trzeba mieć dobre dojście do małych cieląt żeby cena za nie nie była z kosmosu bo zysk będzie marny....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

u mnie jest problem żeby za taką kasę kupić no może jakąś pojedynczą sztukę ale nie np na raz 20 sztuk bo jak będziesz chował na te 320kg to musisz mieć na raz np 20sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jastrzab901    0

zgadzam sie z toba jak naj bardziej 20 i za trzy miesiace znowu dwadziescia tak zeby co trzy cztery miesiace sprzedawac,

powiem ci ze znalazlem takiego dostawce calkiem przypadkowo oglaszal sie na allegro. daje nawet mozliwosc wyboru cielakow woj. lubelskie

cena od 800-1200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jastrzab901    0

niby mam...

agrostar takie kupi wczoraj pytalem o cene to proponowali 10zl za kg.

z tym ze sam dopiero zaczynam ...

czekam zeby zlozyc wniosek na mlodego rolnika w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

to można by spróbować podstawa tego biznesu to zdrowe i dobre cielęta żeby szybko rosły i nie było problemu z odchowem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

bydło to tylko dodatkowo trzymam bo mam tylko 9hektarów ja sieję groch jaś karłowaty i ogórki. trzymam tak że pięć w roku oddaje do ciężkiej wagi jak mi dobędzie dzierżawy to zwiększe hodowle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

dokładnie przejecie gospodarstwa czy zajęcie się tylko własnym fachem jest dużo lepsze od pracy na etacie,prawie to jak przejście na emeryturę i można samemu być pracownikiem i szefem :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też się zastanawiałem miałem podobną sytuacje ja na twoim miejscu zainwestował bym w około 5 klaczy zimnokrwistych na źrebaki za źrebaka 6 miesięcy bierzesz ponad 3000tyś a klaczami możesz część gospodarki obrobić(przodek roboczy i siano lub włuczenie nawóz itp) i paliwo zostaje i konią na zdrowie pujdzie wiem bo sam mam konie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek3110    239

@adrian z 10ha (jeśli chodzi o "standardowe" rolnictwo tj. zboże, łaki) nie wyżyjesz

te 10ha to raczej hobby ma być, wiec nie ma czasu na zabawe konikiem tu liczy sie czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radiosiek    0

(...) klaczami możesz część gospodarki obrobić(przodek roboczy i siano lub włuczenie nawóz itp) i paliwo zostaje i konią na zdrowie pujdzie wiem bo sam mam konie.

 

ja myśle że mogą przyjść i takie czasy, gdy większość ludzi będzie zaprzęgać konie bo nie będą mieli z czego dokładać na paliwo...

Edytowano przez Radiosiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Drogi kolego, nie zgodze sie z niektorymi moimi przedmowcami. Jesli nie szkoda Ci ziemi, bo masz dobre klasy :P ( bo ja jakbym taka mial, to bym sial zboze i sprzedawal ) < to spokojnie mozesz uchowac kilkanascie duzych sztuk plus male. Napewno nie zarobisz milionow, ale na jakotakie zycie Ci wystarczy. Warunki jednak to takie : dobry dostep do cielat np ja kupuje mieszance 5 -7 dniowe po 400-500 zl; wlasne mleko od swoich krow, bo na mlekopanach to nie ma szans, nie wyrobisz, i wieksze ryzyko biegunek,a co za tym idzie- upadki cielat albo mnostwo kasy na leki. Do tego musisz dosiac laki, mieszanki np z lucerki,koniczyny. Zeby miec kase czesciej,to zamiast kupowac 15 w jednym terminie, to kupuj co 3 mce np po 4 sztuki, i tym sposobem, bedziesz miec co kwartal jakas kase. Dobrze by bylo, jakbys mial odbiorce, co ci odbierze takie mniejsze sztuki, ja jak nie mam kasy, to sprzedaje 400 kg, agrostar bierze, z tym ze musza byc miesne, ho czy hf to ci raczej nie wezna.

Jesli jednak masz kupowac cielaki po 1,000 lub wiecej, i dokupywac siano, to sie na to nie pisz.

Krowy mleczne tez dobre wyjscie, jesli masz mozliwosci, to jaknajbardziej, bo ja np nie mam mozliwosci,a kasa jest co miesiac. Ogolnie jednak jakbym mial takie super ziemie, to byl zyl ze sprzedazy zboza, bo moje to przewaznie 6 kl. Pozdrawiam

 

zle przeczytalem,jesli masz 4 ha lak, to spokojnie Ci wystarczy, ja mam lak 2 ha i 1 ha koniczyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekg23    3

bez dokupywania paszy to wielkiej hodowli nie rozwniesz, a na małą skale to raczej hobby niż dochodowy interes

Moje propozycje dla ciebie:

Opcja 1. U mnie za ha takiej ziemi lekko dostałbyś 1000 dzierżawy + dopłaty twoje i otworzyć własną działalność mała działalność

Opcja 2. Masz dobre ziemie więć pooraj łaki które się da obsiewać zasiej kukurydzy na ziarno, rzepaku i pszenicy, jeśli masz sprzęt do uprawy

Opcja 3. Jeśli masz spore budynki, to pooraj te łąki i zasiej kukurydzy na kiszonke, dokup np wysłodków i zboża + premiksów, soi, rzepaku i zajmij się na powżnie hodowlą opasów

 

mam ponad 50 szt byków i 0,75 ha łąk, więc mit że musisz mieć łaki jest do podawżenia

choć dla mnie hodowla to tylko dodatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja cie rozumiem też z gospodaestwa się nieutrzymuje ale to nie jest niewiadomo ile pola do obrobienia .Kolega pyta ile byczków chodować a ja uwarzam że na 10ha się nieopłaca a klacze wręcz przeciwnie a jak będzie miał czas to w pole czemu nie u kumpla ciągnik się popsół to raz na tydzień ma 3 rozrzutniki i trzeba czymś wywieść to para do platformy lub woza co kto ma i wozimy i czasem lepiej w zime czy na wiosne konmi bo wszędzie wjadą a ciągnik niestety nie.a co do klaczy to morze chodować programowe to i dodatkowa kasa będzie 1500zł na klacz rocznie to jeż coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5714mf255    32

jak dobrze wszystko zorganizujesz to na 10h możesz spokojnie otrzymać około 15-20 sztuk (duże około 800kg)

łąki nie potrzeba praktycznie wo gule siejesz zboża na pasze robisz w całym zbożu wsiewke z koniczyny na kiszonkę ja na 3-4 kl ziemi z 2,5h w 2013 bardzo sucho miałem 67 rolek kiszonki.

1 rolka kiszonki masz na około 15-20 szt na dzień

365 dni = 365 rolek

do tego troszkę ospy i nic nie potrzeba

ja z łąk i siana rezygnuje ponieważ jak pora mokra to jest problem z wysuszenie, a tak to kosze, pod grabiam roluje i folia i po problemie a mity że musi przewiędnąć to brednie praktykuje już 3 rok i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekg23    3

jesli chcesz tylko z tego żyć, na w miare dobrym poziomie to musisz mieć wg. mnie min. 100 szt, przy kilku, kilkunastu szt sie tylko narobisz, naszarpiesz, najeździsz taczką a dochód mizerny.

Oczywiście nikt nie wstawia od tak sobie 100 szt, ale planując gospodarstwo, rozmieszczenie pomieszczeń, silosy, wiaty na słome bierz pod uwage to że każda hodowla to "wyścig szczurów" musisz produkowac coraz więcej żeby zostało zysku tyle samo

Wstaw w tym roku 30, w przyszłym kolejne 30 itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Ile sztuk,zeby bylo oplacalne ? Musisz sobie sam odpowiedziec na to pytanie. Sa tacy, ktorym 100 sztuk jest malo, a sa tacy, co im 10 do roku wystarcza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

sto sztuk jak to łatwo powiedzieć.zacząć od zera taką hodowle to trzeba kredyty spłacać całe życie i te 100sztuk będzie mało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx7    1

Panowie mam 4ha pola aktualnie + 0,5ha trawy. Mogłbym dobrać jeszcze jakieś 40a łąki i ze 4ha tylko to mokrzejsze tereny. Myślałem o zasianiu łąki aby było łącznie 2,5ha, ok 2ha kukurydzy na kiszonkę, no i trochę jęczmieniu i żyta 2ha tego 2tego. Dokupowałbym jeszcze wysłodki z buraków albo jabłek. Myślałem też o serowatce z mleczarni i o odpadkach z restauracji. Chciałbym dorobić do pensji i chciałbym rozpocząć hodowle byków mięsnych. Mam podstawowe sprzęty oprócz prasy i kombajnu. Utrzymam na tym 10szt? Jak dobrze rozplanować zasianie zbóz na tych hektarach. Niech ktoś mi powie doświadczony o tym troche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj