Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile byków dam radę utrzymać?

333 odpowiedzi na ten temat

#141 Share seba1531

seba1531

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo, maszyny, ciekawe programy w TV

Napisany 24 marzec 2012 - 21:20

Ile byków dam radę utrzymać? witam,

Panowie mam takie pyt - czy jesli zasieje 5ha zboza, 4ha kukurydzy i 3 ha laki bede mial do tego wywar i wyslodki 30t moze i wiecej, to utrzymam 30 bykow? ile slomy bym musial dokupic?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile byków dam radę utrzymać? Dzisiaj, 21:41
  •  

#142 Share hugolina009

hugolina009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 02 maj 2012 - 20:59

Ile byków dam radę utrzymać? doradźcie mi proszę jak rozplanować uprawy... mam niecałe 15ha, w tym prawie 3 ha łąk ale ponad połowa nadaje się do renowacji:/ na ponad 2ha mamy buraki (niestety), ale z tego będą wysłodki. Chciałabym zwiększyć obsadę zwierząt, aktualnie mam 6 krów mlecznych i 4 opasy i 2 jałówki na remont stada, wiem, że malutko, ale ostatnio mieliśmy ciężki okres, 2 cielaki padły(wady rozwojowe), padła też cielna krowa, która jak się okazało miała bliźniaki:( chciałabym zwiększyć obsadę krów mlecznych do ok.10szt. + jeszcze kilka opasów.... co zasiać, w jakiej ilości, i do ilu mogę zwiększyć liczbę opasów, żeby się nie pogrzebać???dodam, że ziemia raczej kiepska, głownie V, VI klasa, troche III i IV.

#143 Share jaras3112

jaras3112

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 08 lipiec 2012 - 21:59

Ile byków dam radę utrzymać? Panowie a co myślicie żeby dokupić wysłodki suche melasowe zamiast QQ do dokarmiania bydła?

#144 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 11 lipiec 2012 - 20:02

Ile byków dam radę utrzymać? Napisz te pytanie jeszcze raz bo nie wiadomo o co ci chodzi :mellow:

#145 Share Krezus12

Krezus12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 maj 2013 - 13:32

Ile byków dam radę utrzymać? zakładając,ze bedzimy dawać 30kg dziennie dla byków wysłodków buraczanych to jedna łódka - koszt około 2000zł z transportem wystarczy nam na okres 30 miesięcy tuczu ;) no chyba, że ktoś krócej hoduje to na 1,5 byka starczy.
do tego koszt paszy teściwej 4kg dziennie za około 1zł kg to wychodzi około 820zł na cały okres tuczu
poza tym pol kostki siana dziennie tj 2zł

wiec mozna sobie obliczyc ile kosztuje utrzymanie byków na kupnej paszy.

#146 Share Krezus12

Krezus12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 maj 2013 - 21:54

Ile byków dam radę utrzymać?

doradźcie mi proszę jak rozplanować uprawy... mam niecałe 15ha, w tym prawie 3 ha łąk ale ponad połowa nadaje się do renowacji:/ na ponad 2ha mamy buraki (niestety), ale z tego będą wysłodki. Chciałabym zwiększyć obsadę zwierząt, aktualnie mam 6 krów mlecznych i 4 opasy i 2 jałówki na remont stada, wiem, że malutko, ale ostatnio mieliśmy ciężki okres, 2 cielaki padły(wady rozwojowe), padła też cielna krowa, która jak się okazało miała bliźniaki:( chciałabym zwiększyć obsadę krów mlecznych do ok.10szt. + jeszcze kilka opasów.... co zasiać, w jakiej ilości, i do ilu mogę zwiększyć liczbę opasów, żeby się nie pogrzebać???dodam, że ziemia raczej kiepska, głownie V, VI klasa, troche III i IV.

CZOWIEKU, TY MOZESZ MIEC SPOKOJNIE 40 BYKÓW, 10HA KUKURYDZY, RESZTA ZBOZE PLUS DOKUPINIE ZBOZA NO I TROCHE SIAN, NO ALE I TAK CIE SIE OPLACA

Caps Lock

Edytowany przez MAT912, 31 maj 2013 - 22:25.

#147 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 29 maj 2013 - 22:00

Ile byków dam radę utrzymać? Ile kosztują byki które przebywają cały rok na pastwisku i jaka to rasa

Jeszcze jedno ile byków jestem wstanie utrzymać na 3 ha świeżej łąki, 2 ha ornego na zboże i 1 ha na kiszonkę do wiosny z żyta a gdy je zakiszę kukurydza

#148 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 30 maj 2013 - 09:07

Ile byków dam radę utrzymać? ja w zeszłym roku zasiałem na próbę pierwszy raz kukurydzę na kiszonkę. Areał niewielki bo ok 30 ar ale kukurydza ładna i wystarczyło mi do skarmienia dla 8 sztuk. Dodatkowo dodawałem ziemniaki ale to jako dodatek bardziej ok 15 kg na wszystkie dzienne. w tym roku z racji powiększenia stada zasiałem 2 ha. Przyznam się że nie posiadam zbyt wiele łąk ani nie dokupuje sianokiszonki. Raczej opieram się na słomie ze zbóż jarych. Więc na niewielkim areale można wyżywić kilkanaście sztuk bez problemu

#149 Share ziemes

ziemes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 31 maj 2013 - 22:11

Ile byków dam radę utrzymać? a kolego ile ha masz ?? bo ja chciałbym zacząc tez hodowle . mam 10 ha i mam swinie teraz 4 lochy i zostaje mi zboza jeszcze spokojnie.Nie zyje z tego mam prace a to tylko dodatkowe zajecie. Jak myslisz dało by rade utrzymac dodatkowo 6 byczkow bym zasial ze 2 ha łaki i kukurydzy z ha . tylko te byczki jakbym kupował to jedne tzn 3 by mialy rok to dpiero drugie bym kupił 3 . a mam mozliwosc dobrania ziemi ze 2-3 ha

#150 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 11:20

Ile byków dam radę utrzymać? na tych 10ha to z doskoku 20 byków (troche kukurydzy, troche zboża ) i nic nie trzeba kupowac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share ziemes

ziemes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 14:18

Ile byków dam radę utrzymać? Tylko ze ja bym chciał zostawic trzode tez.

#152 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 05 czerwiec 2013 - 20:17

Ile byków dam radę utrzymać? roczne byczki trochę zjedzą ale skoro planujesz aż hektar kukurydzy przeznaczyć pod hodowlę bydła to niestety ale musisz się liczyć że dużo będzie ci się psuło ( za wolno schodzi), więc im więcej tym lepiej. Ja mam w ogóle 15 ha i 6 macior dodatkowo i odchowuję na tucznika ale wtedy już zboża nie wystarcza

#153 Share ziemes

ziemes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 20:46

Ile byków dam radę utrzymać? no a kolego ile bydła masz i ile ha łak na to? Jeśli chcesz to odp na priv.

#154 Share lolek200

lolek200

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 23:14

Ile byków dam radę utrzymać? ziemes masz 10 h - na dwóch siejesz QQ, 2 przeznaczasz na łąke, na reszcie siejesz zboże (jęczmień np.). Możesz spokojnie utrzymać 10 opasów - po 5 na rok żeby była ciągłość, te mniejsze nie jedzą tak dużo, do jedzenia mają QQ, troche siana czy sianokiszonki ( z hektara zakładając że kosisz 3 razy powinienieś mieć 50-60 belek), plus oczywiście słoma, no i troche śruty trzeba dać żeby urosły. Reszta dla świń. Z tych dwóch hektarów to połowe musiałbyś przeznaczyć na pastwisko w sezonie żeby obniżyć koszty, nie wiem jak chcesz je trzymać. A i jeżeli mozesz dobrać coś to bierz, szczególnie łaki, wtedy mozesz siac mniej QQ.

#155 Share Andr3w

Andr3w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 17:53

Ile byków dam radę utrzymać? Jeżeli chodujesz do wagi 300, 350 kg- pól roku jak kupujesz cielaki po 100 kg. W ciągu roku mozesz zrobic 2 takie rzuty po 20 sztuk SPOKOJNIE czyli 40 sztuk rocznie. Tylko ze na łąke nawóz, obornik, na pole co roku 40 t /ha, NPK, Mocznik jak dobrze zadbasz to 5-7 T wyciągniesz przy intensywnej uprawie.
Znam goscia- osobiscie na 7 ha trzyma 50- 60 opasów jednorazowo czyli w ciągu roku około setki , zboże dokupuje ale jakby mu to sie nie opłacało to by nie ciągnął tego. W ciągu 2 lat postawił ładny domek i jakos zyje- tylko z tego.

Edytowany przez Andr3w, 07 czerwiec 2013 - 17:56.

#156 Share Zetorek6911

Zetorek6911

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 07:42

Ile byków dam radę utrzymać? Kolego Andr3w ten twój znajomy do ilu kilo ich trzyma bo na pewno nie do dużej wagi ??

#157 Share Andr3w

Andr3w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 20:20

Ile byków dam radę utrzymać? jak nie pojdzie mu na opasówke tzn 300- 350 to trzyma na duzą wagę od kilku lat pierwszy raz w grudniu nie brali na opasówke i zostało mu około 20 sztuk teraz mają około 600

#158 Share ziemes

ziemes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 21:21

Ile byków dam radę utrzymać? lolek200 Dzieki kolego za rady:) to juz jest jakas podpowiedz . No mam akurat za sotodła taki długi kawalek w sam raz na pastwisko by był .To mowisz ze z 10 sztuk spokojnie bym utrzymal?Z tym dobraniem to raczej ziemia orna bd to najwyzej na swojej bym ziasial wiecej łaki i tyle.
Andr3w Z nawozeniem to nie ma problemu. Ja biore obornik kurzy to na laki u nas daja to maja takie zarąbiste trawy . No tak jakby mu sie nie oplacalo to by nie trzymal . Tylko ze wszystko to by trzeba było zaczac od poczatku najpierw kupic ze 2-3 sztuki i pozniej coraz wiecej . I nie mam tez maszyn do zielonki zadnych to bym musial kupic . Planowal bym ze stodoly (sąsieka )przerobic na obore to tez koszta sa ale zobaczymy . Ja pracuje jeszcze u takiego rolnika to na zakup maszyn bym mial z pensji i zakup pierwszych sztuk a pozniej to by sie jakos rozkrecilo . NO i tate bym musial przekonac do tego

#159 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 14:54

Ile byków dam radę utrzymać? Mam pytanie czy rasowe byki mięsne mogą być cały rok na pastwisku bo dzwoniłem do firmy Dobek i powiedzieli mi że mogą być tylko pytanie jakie ogrodzenie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 20:30

Ile byków dam radę utrzymać? ja mam 11 ha i i 15-20 sztuk bydła (zależy jak zejdzie), świnie praktycznie w likwidacji, więc bedzie wiecej ququ i wiecej bydła (ok 35-40 sztuk). Jedyne czego mi braknie to słoma.
na ta chwilę też jeszcze nic nie kupowałem.