MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

mat22889    48

przy 30 sztukach śmiało możesz 3-3,5ha obsiać kuku i to wystarczy, tak samo z trawą 3-4ha wystarczy na 30sztuk a raczej 3ha wystarczy reszta zboże słomy potrzeba sporo na głęboką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietros    2

Ja mam 3ha łąk i 12 ornego i mam 50 sztuk bydła w tym około 12 byków reszta to dojne i jałówki i jakos spokojnie sobie daje rade.

 

Jak? Opowiedz jakim cudem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jak czytam to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. 3 ha zboża na 30 byków ale jaja. W czasie suszy ostatnie 2 lata 9 ton może 10ton szklana śruty na porcję. Drugi 3ha kuku może by starczyło do maja to wszystko. Nazbiera się co wioska taki jeden i później się trzesą to za wysłodkami to za młótem i nabija kabze pasożytom. Mi na 45 byków 1,5t śruty starcza na 10 dni 1 belka siana 3 dni 0,7ha kuku stykło na nie całe 2 miesiące. Byki 500kg przyrosty zobaczymy na koniec marca może kwietnia się okaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Tyle szt bydła  na tych kilku   ha 

Śmieszne  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Ciekaw jestem jak te wasze sztuki wyglądają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

ja osobiscie mam okolo 25 ha lak i okolo 30 ha ornego i mam 40 bykow i zastanawiam sie wlasnie czy dam rade powoekszyc stado bez zasiania kuku. teraz nie sieje bo troche boje sie ze dziki wszystko zdewastuja. sasiad mial ogrodzona pastuchem i tez nic nie dalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Spokojnie  dasz  radę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Wszystko zalezy od danego roku. Ja 3 lata temu z 12 ha spokojnie utrzymalem 40 sztuk. Niestety ostatnie dwa lata jak wiadomo tragiczne i susza i gdyby nie to ze doszlo ziemi i zasialem w tym roku 10 ha ququ na kiszonke to bylbym w ciemnej duszy bo z 2.5 ha laki zrobilo sie 5 ha a sianokiszonki zebralem mniej i to sporo bo trzeciego pokosu praktycznie nie mialem i tak jak pisalem deugi rok z rzędu. Kady ma inne warunki 8 gleby. Jak ktos ma same piachy to sobie nie pozwoli za duzo bo z 2 ha zbierze ququ tyle co inny z 1 ha ale na dobrej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. U każdego będzie to wyglądać inaczej. Ja w tej chwili mam niespełna 14 ha i 32 sztuki w różnym wieku. Łąk nie posiadam. Plan jest mieć 50. Gleby głównie II- IV klasa i dam radę spokojnie to obskoczyć. Problemem jest tylko słoma  którą kupuję. Mam też możliwość wymiany na obornik ale wolę swoje pola nawieźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2184

   Sztuka duża i sztuka duża, krowa 650 kg,a byk 650,w pierwszym przypadku pasza spokojnie razy dwa. Mam byka tak z 900 kg LM,stoi po to by krówkom ,,ulżyć'',i obok niego   roczna jałówka,i pewnie domyślacie się kto więcej skonsumuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio przez GG pisałem z gościem co ma 12 ha i trzyma 40 byków w 4 grupach wiekowych tylko że ma ruszta i musi kupić co roku kupę zboża tylko że handluje gnojowica i trochę mu się zwraca za zboże także jakoś da radę na małym areale jakoś to ogarnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

ja ostatnio przez GG pisałem z gościem co ma 12 ha i trzyma 40 byków w 4 grupach wiekowych tylko że ma ruszta i musi kupić co roku kupę zboża tylko że handluje gnojowica i trochę mu się zwraca za zboże także jakoś da radę na małym areale jakoś to ogarnąć

 

Z takim podejściem to i na 1 ha utrzyma 120 byków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

ja ostatnio przez GG pisałem z gościem co ma 12 ha i trzyma 40 byków w 4 grupach wiekowych tylko że ma ruszta i musi kupić co roku kupę zboża tylko że handluje gnojowica i trochę mu się zwraca za zboże także jakoś da radę na małym areale jakoś to ogarnąć

czemu ja tak n ie umiem gospodarzyć.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2092

Sołtys da rade jak kupuje zboże. Zasieje z 6 kuku do tego 6 traw i ma sporo paszy. Słoma niepotrzebna bo ma ruszta a zboże i dodatki kupi. A wiesz doskonale ze jak ma 4 grupy wiekowe to 10 małych zje tyle co jeden duży. To tak jak z krowami krowa ciagle je duzo a opad zanim zacznie pożerać takie ilości jak krowa to minie minimum 1,5 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie czy opłaca się trzymać opasy w ilości 30 szt. i trzodę chlewną w ilości 300szt. posiadam 54 ha ziemi ornej i 6 ha łąki klasy ziemi 3-6 ile bym musiał mieć QQ i ile łąk .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

Część wszystkim.
Zamierzam przestawić się z krów mlecznych na opas jałówek lub byków.
Czytam ten temat już kawałek czasu oraz inne i się nadal zastanawiam ile ja dałbym radę utrzymać sztuk małych i dużych.
Panowie czytałem gdzieś ze krową zjada 2razy więcej niż byk,mam 20krów i 10 młodzieży mój areal to 20ha,czy dam radę sprzedać w ciągu roku 20 dużych sztuk?
Chce mieć 20dużych i 20 małych i niewiem czy to wykonalne i opłacalne
Ile według was potrzeba qq i łąk oraz ile zboża żeby taka ilość uchowac.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

Zawsze miałem hf i jestem ciekaw ile zjada miesna sztuka.
Czy mięsny lub mieszany zjada mniej niż krowa?
Bo niektórzy tu piszą że na 10ha to 50 sztuk trzymają i nie Chce mi się za bardzo w to wierzyć :P


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kickboxing    1

Masz mleczne to je dalej duj i nie zawracaj sobie głowy z hodowlą bydła mięsnego ,a i nie zadawaj takich głupich pytań tak jak byś pochodził z miasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2092

Żeby mi czas pozwalał i budynki to trzymałbym krowy bo kasa co miesiąc i napewno lepsza niż z opasow, No ale krowy potrzebują sporej uwagi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj