MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

michu19989    0

Witam ponownie :)  Powiedzcie czy to dobry pomysł obisiać10ha żyta na kiszonke i po życie kukurydzę w pryzmę do byków a treściwe kupować? Myślę że byłby to dobry pomysł. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

jesli chcesz tylko z tego żyć, na w miare dobrym poziomie to musisz mieć wg. mnie min. 100 szt, przy kilku, kilkunastu szt sie tylko narobisz, naszarpiesz, najeździsz taczką a dochód mizerny.

Oczywiście nikt nie wstawia od tak sobie 100 szt, ale planując gospodarstwo, rozmieszczenie pomieszczeń, silosy, wiaty na słome bierz pod uwage to że każda hodowla to "wyścig szczurów" musisz produkowac coraz więcej żeby zostało zysku tyle samo

Wstaw w tym roku 30, w przyszłym kolejne 30 itd

 

Kolego mój kuzyn ma ponad 100 opasów i 40 krów dojnych i jeździ starszym autem niż ja .Jak nie ma opłacalności na jednej sztuce to i na 100 też nie będzie .W prawdzie kuzyn ma słabą ziemię ,ale ma sporo łąk i to go ratuje ,bo siano kiszonkę ma za pół darmo .Cena mięsnych opasów spadła do 6,8 i o 0,60 gr w ciągu miesiąca .Pośrednicy się dorobią jak zwykle ,a my będziemy na nich pracować .Ja chcę wstawić 40 sztuk ,bo mam miejsce i sporo sianka oraz odpady ziemniaka .Kukurydzy też mam opór i w tym tygodniu będę zakiszał ziarno .A świnki pojadą na kiełbaski :)

Witam ponownie :)  Powiedzcie czy to dobry pomysł obisiać10ha żyta na kiszonke i po życie kukurydzę w pryzmę do byków a treściwe kupować? Myślę że byłby to dobry pomysł. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

 

Kolego ja kiedyś karmiłem opasy kiszonym żytem i to żyto było koszone w fazie dojrzałości woskowej ziarna zetką z pnia i zakiszałem je bakteriami kwasu mlekowego .Karma była super i do tego dawałem sianko ,śrutę i odpady ziemniaka .A co do siewu kuku po życie to uważam ,że pomysł jest dobry ,bo tak wielu robi i wszystko zależy od tego kiedy to żyto skosisz i na moje kuku jaką zasiejesz na kiszonkę będzie musiała mieć niskie FAO ,żeby nabrało ziarno .Pozdrawiam.


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego mój kuzyn ma ponad 100 opasów i 40 krów dojnych i jeździ starszym autem niż ja .Jak nie ma opłacalności na jednej sztuce to i na 100 też nie będzie .W prawdzie kuzyn ma słabą ziemię ,ale ma sporo łąk i to go ratuje ,bo siano kiszonkę ma za pół darmo .Cena mięsnych opasów spadła do 6,8 i o 0,60 gr w ciągu miesiąca .Pośrednicy się dorobią jak zwykle ,a my będziemy na nich pracować .Ja chcę wstawić 40 sztuk ,bo mam miejsce i sporo sianka oraz odpady ziemniaka .Kukurydzy też mam opór i w tym tygodniu będę zakiszał ziarno .A świnki pojadą na kiełbaski :)

 

Kolego ja kiedyś karmiłem opasy kiszonym żytem i to żyto było koszone w fazie dojrzałości woskowej ziarna zetką z pnia i zakiszałem je bakteriami kwasu mlekowego .Karma była super i do tego dawałem sianko ,śrutę i odpady ziemniaka .A co do siewu kuku po życie to uważam ,że pomysł jest dobry ,bo tak wielu robi i wszystko zależy od tego kiedy to żyto skosisz i na moje kuku jaką zasiejesz na kiszonkę będzie musiała mieć niskie FAO ,żeby nabrało ziarno .Pozdrawiam.

 

 napisał że przy małej ilość opasów jest mała opłacalność a przy większej ilość opłacalność jest większa.Ja mam ok 50 opasów i ciężko jest z nich wyżyć. Musisz podliczyć każde koszty,paliwo,nawozy,środki ochrony roślin, leczenie,praca,zakup cielaków,dodatki paszowe, amortyzacja sprzętu i budynków, ale wszystko teraz jest nieważne nawet to że cena waha się na granicy opłacalności a może spaść jeszcze, prawda jest taka że wszystkim chodzi o tą dopłatę. A co ma do tego to że twój kuzyn ma gorsze auto niż ty ? może ma tyle długów że po nocach spać nie może. Patrząc na obecną sytuację trzeba by było właśnie wstawić świń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

 napisał że przy małej ilość opasów jest mała opłacalność a przy większej ilość opłacalność jest większa.Ja mam ok 50 opasów i ciężko jest z nich wyżyć. Musisz podliczyć każde koszty,paliwo,nawozy,środki ochrony roślin, leczenie,praca,zakup cielaków,dodatki paszowe, amortyzacja sprzętu i budynków, ale wszystko teraz jest nieważne nawet to że cena waha się na granicy opłacalności a może spaść jeszcze, prawda jest taka że wszystkim chodzi o tą dopłatę. A co ma do tego to że twój kuzyn ma gorsze auto niż ty ? może ma tyle długów że po nocach spać nie może. Patrząc na obecną sytuację trzeba by było właśnie wstawić świń.

 

Jaką dopłatę ? Ja mam obecnie sporo świniek ,to może zarobię :)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy udajesz że nie wiesz o co chodzi czy też nie, dopłata do bydła 70 albo 40 euro, ale będzie raczej 40 euro, już zakłady i pośrednicy nam wyrównają tak że się tego wszystkim odechce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Nie wiem czy udajesz że nie wiesz o co chodzi czy też nie, dopłata do bydła 70 albo 40 euro, ale będzie raczej 40 euro, już zakłady i pośrednicy nam wyrównają tak że się tego wszystkim odechce.

 

O tej dopłacie gdzieś tam słyszałem i czytałem ,co inni pisali na necie ,a tak nic więcej nie wiem .Też tak sądzę ,że to się czkawką odbije dla producentów bydła .A teraz co wymyśliła unia z tym obcinaniem środków na rolnictwo .Zapowiadają się bardzo chude lata ,a ten kto nabrał sprzętu i pieniążków na modernizację może czasami cienko śpiewać .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O tej dopłacie gdzieś tam słyszałem i czytałem ,co inni pisali na necie ,a tak nic więcej nie wiem .Też tak sądzę ,że to się czkawką odbije dla producentów bydła .A teraz co wymyśliła unia z tym obcinaniem środków na rolnictwo .Zapowiadają się bardzo chude lata ,a ten kto nabrał sprzętu i pieniążków na modernizację może czasami cienko śpiewać .

 

Wiesz ja na tą całą unie to mam wyje*ane po całości od samego początku, dadzą parę groszy a wymagania takie że bydlak czy świnia mam mieć lepiej niż człowiek, ceny po wejściu do uni o 100% w górę, i jak tak sobie wszystko policzysz na samym końcu to i tak jesteś w plecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Tak wiem o tym jakie są wymogi .Mój kuzyn się napalił i wybudował chlewik dla świniek z wygodami .Jeszcze latem był w miarę zadowolony ,a teraz się denerwuje delikatnie mówiąc .Maszyn też nabrał co tylko chciał i piękne są nowe ,ciągniki z wygodami etc .Unia dała zwrot połowy ,a teraz chłopak będzie spłacał drugą połowę ja jestem ciekaw za co .Ja na razie się nie wychylam i czekam na lepsze czasy :) .Ziemie dokupiłem 6 ha ,ale to wszystko z inwestycji .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nadejda nadejda poczekaj, wystarczy ze kryzys ukrainski sie poglebi, albo cos wydarzy nieprzewidzianego. Widziales kiedys np symulacje awarii sieci elektrycznej w ameryce? Ceny zywnosci skoczyly o kilkaset procent bo w miastach sklepy puste itp. Nie mowie ze to jest w polsce realne alemoze wydarzyc sie cos co zmieni sytuacjie.

 

Np wejscie do polityki syna Leppera :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już to ustabilizowanie sytuacji na ukrainie, jak byśmy zdobyli znaczące rynki zbytu, czy ten nieszczęsny ubój rytualny zostałby zalegalizowany to sytuacja na pewno zmieniłaby się, tylko naszych rządzących to nie obchodzi, gdy są przy korycie kradną i robią to co im karzą. Biorą łapówy i robią takie przekręty że głowa mała. Gdy są przy korycie kradną,biorą i sprzedają co się da i wszystko do własnej kieszeni,jedynie się promują i ładnie gadają pod ludzi.

Edytowano przez MirekCase4230

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TelefonyRadom    213

Pytanie mam zamiar kupić cielaki 4 sztuki takie po 70-110 kg podtrzymać część na duże część sprzedać w wadze 300 kg ile paszy potrzebuje na rok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam od miesiąca jestem posiadaczem wspólnie z bratem gospodarstwa po wujaszku o powierzchni 16,5 ha, po rodzicach za rok będziemy mieć dodatkowo 5,5 ha. Rodzice hodują świnie na sprzedarz traktują to jako hobby. My z bratem postanowiliśmy troszkę bardziej się w to zangażować, zamierzamy postawić na bydło mięsne ponieważ 30 km odemnie jest firma która zajmuje się sprzedarzą cieląt mięsnych oraz skupem bydła Dodatkowo blisko znajduje się gorzelnia 20km. I tu się nasówa moje pytanie ile mógłbym maksymalnie hodować byczków na takiej powierzchni myślałem o 2 grupach wiekowych ponieważ mam 2 obory (pierwsza 220m2 druga 120m2), jeśli bym się zdecydował na byczki dodatkowo zrobił bym wybieg, dodam że sprzety posiadam wszystkie zielonkarskie takie jak owijarka kosiarka itp jak i do uprawy zbóż brak tylko kombajna i prasy. Pola mają klase 11ha 3klasa,3ha 4 klasa 2ha 5 klasa 1ha 6 klasa i 4ha łąk 4klasa.Dodatkowo mogę jeszcze od cioci dobrać 3,7ha łąki również 4 klasa.  Proszę o pomoc w jakimś rozplanowaniu co siać w jakich ilościach na ile szuk. Może ktoś ma jakiś system kiedyś czytałem o rolniku który ma 7ha i sieje jęczmień zimowy potem kukurydze potem na to obornik i rzepak i po rzepaku znowu kukurydza czyli 2 razy pole wykorzystuje w ciągu roku. Inni sieją żyto na kiszonke i potem kukurydze możliwości jest dużo i dlatego mam mętlik w głowie proszę o konkretne porady jak by było najlepiej, przykłady z życia doświadczonych ludzi z góry dziękuje i pozdrawiam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem kto tych bajek Ci naopowiadał że po jęczmieniu ozimym kukurydzę i rzepak jeszcze posiejesz chyba w Afryce ;) Jak jest dużo dzików u Ciebie a posiejesz kukurydzę to możesz  jej wcale nie zebrać jak masz dobre ziemie to lucerny nasiej masz kilka pokosów w roku dobrej paszy i dodatkową płatność do motylkowych B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak czytałem na jakims tam forum nie wiem czy dokładnie dobrze zapamiętałem może ktoś ścieme walił :-) to ile max bym mógł wyżywić byków w 2 grupach wiekowych przy maksymalnym wykorzystaniu pól tak jak wcześniej pisałem np żyto i kukurydza po tym. problem u mnie polega na tym że nie wiem ile byk potrzebuje paszy od cielaka do czasu sprzedarzy dużo by mi pomogło gdyby ktoś mi podał że np na 10 byków potrzeba karmić je preparatem mleko zastępczym do np 3 miesiąca dodając im siano i np mieszanke w ilości x kg dzienie i późiej np  2ha kiszonki z kukurydzy i 4ha kiszonki z trawy i do ścielenia 5ha słomy i 10ton zboża na pasze z 1 ha qq masz np 50ton kiszonki z żyta np 20ton itp i dziennie dawaj 1 wiadro 20l na byka kiszonki rano i wieczoram  przykładowo podaje proporcje bo nie mam w tym doświadczenia a tak  jak by ktoś rozpisał to i mi i wydaje mi się że dużo ludzi by z tego skożystało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pytanie nie w temat ale zeby nie zakladac nowego pytam tu, podpowiedzcie mi ile potrzeba gruntow ornych i łak/trawy na gruntach ornych (5-6 klasa) zeby wyzywic 9 sztuk opasow i 40 sztuk tucznika?

Wydaje mi sie ze jakies 10 ha ornych i z 3 ha łak lub trawy na gruntach, ale nie wiem czy dobrze mysle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Na 40 szt. tucznika licz tak ok 17-18 ton zboża czyli licz tak 6-5 ha na świnie, wszystko zależy od oprysków, nawożenia kiedy było wygnojone i innych czynników. A na 9 opasów potrzebujesz licz tak po 4 kg zboża/szt na dzień to masz ok 13 ton-4ha. Jak masz możliwość zebrania(wydzierżawienia) to łąki przydało by się trochę więcej 4-5 ha. Jak byś miał 5ha to już w zupełności wystarczy. Według mnie łąk musi być trochę ponad normę, bo co zrobisz jak przyjdzie susza tak jak w zeszłym roku? A Jak będziesz miał trochę więcej siana/sianokiszonki to zawsze można sprzedać, gorzej jak zabraknie bo od zapasu głowa nie boli. Z łąk chciałbyś zbierać siano, sianokiszonkę czy jak?

Z 10ha ornych słomy powinno Ci starczyć. Jak rok będzie mało urodzajny to słomę w żniwa zawsze można załatwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzieki za odpowiedz. Z lak raczej sianokiszonka wiadomo lepsza od siana ale przedewszystkim nie trzeba martwic sie o pogode.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jesli chodzi ci o prase i owijarke to nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Na 9 byków w róznym wieku to powinno 3 ha łąk ze spokojem wystarczyć, chociaż jak zawsze zależy jakie łąki, czy zadbane dobrze nawożone itp. U nas kiedyś było około 10-12 byków w  różnym wieku ok  10 krów i kilka jałówek na remont i zawsze nam siano/sianokiszonka zastało a łąk 4 ha. + często jakiś poplon ale max 1 - 2 ha ito wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj