Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile byków dam radę utrzymać?

364 odpowiedzi na ten temat

#161 Share slavik80

slavik80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport polityka ekonomia

Napisany 16 czerwiec 2013 - 18:03

Ile byków dam radę utrzymać? cały rok na pastwisku, a jak będą silne mrozy to jak nawet im nie zaszkodza to zamiast energie z paszy zamiast przeznaczyć na budowę masy czyli przyrost zużyjaą na ogrzanie ciała.
Moim zdaniem jak już konczy sie wegetacja to pasuje zegnac je do obory

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile byków dam radę utrzymać? Dzisiaj, 11:19
  •  

#162 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 08:11

Ile byków dam radę utrzymać? musi być wiata , woda niezamarzająca. Ogrodzenie to zależy od usposobienia ja mam herefordy więc one spokojne są miśki takie i zwykła siatka . Wydaje mi się że jak zrobisz ogrodzenie z dobrego pastuch tj 14mj na 4 -5 warstw to wystarczy- tylko jak je potem na samochód zawleczesz?

#163 Share adrianbudzynski

adrianbudzynski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 19:44

Ile byków dam radę utrzymać? Zapytam się was panowie ile utrzymam byków na 12 ha 5 ha pola i 7 łąki. Chodzi mi o to ze będę brał od firmy takie po 100 kg i pasł do 320 i bd mi płacić tylko za przyrost. Kiszonek nie mamy tylko marchew i zboże i siano. Ale może w przyszłym roku posiejemy trochę kuku na kiszonkę.

#164 Share Andr3w

Andr3w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 20:58

Ile byków dam radę utrzymać? Adrian. Brac nie oplaca sie 100 kilogramowych i pasc na przyrost. Po 1 Prawdopodobnie nikt na przyrost nie bedzie Ci kazal trzymac ich do 320 kg tylko na duzą wage czyli 600 kg+.
IMO lepiej kupic kilka malych cielaków nawet h-fów bo są tansze i trzymac je dla siebie. Lepiej na tym wyjdziesz niz jak bedziesz mieszance hodowal na przyrost ;]

#165 Share adrianbudzynski

adrianbudzynski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 21:35

Ile byków dam radę utrzymać? A ok dzięki za odpowiedź

#166 Share kacperbaldyga

kacperbaldyga

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 16:34

Ile byków dam radę utrzymać? Cześć mam pytanie a mianowicie ile sztuk mógłbym utrzymać na około 10ha ziemi ornej i ok 1,5ha łąk.... Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :D

#167 Share robson0709

robson0709

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo piłka nożna filmy komediowe

Napisany 23 grudzień 2013 - 21:08

Ile byków dam radę utrzymać? mam pytanie co do tego wywaru bo nigdy o tym nie słyszałem a czytając wasze posty sadze ze jest to bardzo dobra ,,pasza,, . Możecie mi napisać jak to się podaje bydłu? proszę o jak najwieksza ilość informacji. Z góry wszystkim dziekuje

#168 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1462 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 23 grudzień 2013 - 21:34

Ile byków dam radę utrzymać? @kacperbaldyga- Kilka postów wyżej była odpowiedź na Twoje pytanie. Czytanie nie boli.

ja mam 11 ha i i 15-20 sztuk bydła (zależy jak zejdzie), świnie praktycznie w likwidacji, więc bedzie wiecej ququ i wiecej bydła (ok 35-40 sztuk). Jedyne czego mi braknie to słoma.
na ta chwilę też jeszcze nic nie kupowałem.

@Robson http://www.agrofoto....251__hl__+wywar

Edytowany przez donweter1989, 23 grudzień 2013 - 21:37.

#169 Share kacperbaldyga

kacperbaldyga

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 18:12

Ile byków dam radę utrzymać? Sorry,siedziałem na telefonie a na nim czasem nie wyświetlają sie wszystkie posty :)

#170 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane :)

Napisany 01 styczeń 2014 - 21:49

Ile byków dam radę utrzymać? Witam! Na początku chciałbym zaznaczyć iż jestem nowy, więc proszę o wyrozumiałość. Doradźcie mi ile byków można hodować na 13ha? Jest 11ha gruntów ornych i 2ha łąki. Ziemia to 5,6 klasa i trochę 4 klasy. Z góry dzięki. :)
Tematy połączone

Edytowany przez danielhaker, 02 styczeń 2014 - 12:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 01 styczeń 2014 - 22:37

Ile byków dam radę utrzymać? 10 uchowasz. Tylko jakieś łąki musisz dosiać.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

#172 Share Cummins

Cummins

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 22:39

Ile byków dam radę utrzymać? Cześć.Czy masz już zgromadzony cały park maszynowy?,(Kosiarka,zgrabiarka,prasa,przyczepa samozbierająca,sieczkarnia)Ja mam podobna ilość ziemi ornej z tym wyjątkiem ze mam dostęp do ok 70ha laki.Bardzo dobrze byłoby gdybyś miał dostęp do większej powierzchni pastwisk.Trzymanie w trybie zamkniętym to większe koszta poniesione na gromadzenie pasz i ograniczenie liczebności stada jak i opłacalności w końcowym rozrachunku.Jeżeli miałbym dostęp do cielaków w wadze 100kg po 500zl, zastanowiłbym się,ale teraz cenią sobie wszyscy jak złoto dlatego może dobrze byłoby mieć swoje mamki i po wycieleniu dobierać do nich drugiego mleczaka masz wtedy pewność ze zdrowo wyrośnie i cena mleczaka jest mniejsza o 300-400zl.Ale zostając przy tym co napisałeś to myślę ze ciężko byłoby przy takiej powierzchni prowadzić wypas ,zbierać siano,siać kukurydze i może kiszonkę z trawy na jesień.Myślę ze maks. 5 do 8 sztuk ale naprawdę musiałbyś jeszcze gdzieś trawy mieć kawałek.

#173 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 01 styczeń 2014 - 22:40

Ile byków dam radę utrzymać? Jest juz temat podobny bodajze ile bykow na 10 ha. Tam bylo zapytac a mozliwe ze odpowiedz juz jest

#174 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 12:24

Ile byków dam radę utrzymać? Dzięki panowie za szybką odpowiedź. :) Chciałbym jeszcze dodać że będę mógł bez trudu wydzierżawić 15 ha ziemi. (6 ha łąki i 9 ha ornych) z pastwiskiem też nie było by problemu. Waszym zdaniem bardziej opłacało by sie hodować na takim areale byki,tuczniki a może maciory? Jakbyście mogli to poradźcie mi trochę. Dzięki :)

#175 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1943 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 02 styczeń 2014 - 13:33

Ile byków dam radę utrzymać? Hodować możesz tylko maciory, byki czy tuczniki co najwyżej możesz chować ;) ale odpowiadając na Twoje pytanie - wszystko zależy od tego ile plonu wyciągniesz z ha. Zależy od przyjętego systemu żywienia, lub przy bykach - utrzymania. Sprecyzuj najpierw swoje zaplecze, tj. budynki i ich wyposażenie i jaki mniej więcej u Was plon z hektara.

#176 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2963 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 14:25

Ile byków dam radę utrzymać? Do tego można zrezygnować z uprawy zbóż na korzyść kukurydzy, a paszę treściwą kupować. Tak samo słomę :) . A z łąk robić siano/sianokiszonkę.

#177 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 14:37

Ile byków dam radę utrzymać? @MarcinPykus ile wtedy byś przewidywał sztuk na 1 ha kukurydzy?

Można kupować takie po 100 kg co już nie trzeba odpajać i sprzedawać je w wadze ok 320kg.

#178 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 14:55

Ile byków dam radę utrzymać? Mam do dyspzycji oborę o wymiarach 20m na 8m oraz chlew 15m na 6m narazie wszystko stoi puste ponieważ parę lat temu mój wuja zaniemógł i nie mógł sobie z gospodarstwem radzić. Teraz chce mi to dać. Maszyny i sprzęt jest, wystarczy wpuścić zwierzęta. Plon jaki jest z hektara to nie wiem ale coś koło 2.5 tony żyta na 1 ha.(liczę tak na oko) Kukurydza jak widziałem to jak na tą ziemię to jest dobra. Ziemia to głównie 5,6 klasa oraz 2 kawałki 4 klasy. Więc zastanawiam się co hodować aby dobrze na tym wyjść. Doradźcie mi bo już dużo o tym myślałem , teraz czekam na wasze opinie.

#179 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1943 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:34

Ile byków dam radę utrzymać? Budynki mają niezłą powierzchnię, zależy jeszcze jak w środku. Zawsze możesz wpuścić te 20 warchlaków i kilka cieląt, za kilka miesięcy sprzedasz tuczniki i sam sobie odpowiesz na pytanie co jest dla Ciebie lepsze. Jak świnie to kupujesz znów partię prosiąt + ewentualnie jakieś loszki do hodowli, a jeśli bydło to dokupisz sobie parę cieląt. Jesli chodzi o zaplecze paszowe, to masz małe pole manewru przy tym plonie (bynajmniej dla świń), musisz przyjąć co najmniej 3 kg paszy na kilo przyrostu (optymistyczna wersja) czyli licząc, że trzymasz od wagi 20kg do 110 kg - 90x3= 280. Zaokrąglić można do 300 kg na jedną sztukę, a jak wiadomo lepiej mieć więcej. Popytaj rolników w okolicy jak u nich to wygląda, będziesz mieć lepsze rozeznanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:59

Ile byków dam radę utrzymać? Więc zostaje mu kupować treściwą lub składniki na nią a ziemie obsiać kukurydzą, a żeby słomy nie kupować dobrze byłoby ruszta zrobić i gnojowice wywozić, uprawiać pasowo tylko tam gdzie kuku by rosła aplikując gnojowicę pod korzeń kuku. Resztę azotu przed siewem i w fazie 3 liścia ( tak mi kalkulator nawozowy podpowiedział) .

trawe w pryzme.