MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

roczne byczki trochę zjedzą ale skoro planujesz aż hektar kukurydzy przeznaczyć pod hodowlę bydła to niestety ale musisz się liczyć że dużo będzie ci się psuło ( za wolno schodzi), więc im więcej tym lepiej. Ja mam w ogóle 15 ha i 6 macior dodatkowo i odchowuję na tucznika ale wtedy już zboża nie wystarcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziemes    1

no a kolego ile bydła masz i ile ha łak na to? Jeśli chcesz to odp na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek200    3

ziemes masz 10 h - na dwóch siejesz QQ, 2 przeznaczasz na łąke, na reszcie siejesz zboże (jęczmień np.). Możesz spokojnie utrzymać 10 opasów - po 5 na rok żeby była ciągłość, te mniejsze nie jedzą tak dużo, do jedzenia mają QQ, troche siana czy sianokiszonki ( z hektara zakładając że kosisz 3 razy powinienieś mieć 50-60 belek), plus oczywiście słoma, no i troche śruty trzeba dać żeby urosły. Reszta dla świń. Z tych dwóch hektarów to połowe musiałbyś przeznaczyć na pastwisko w sezonie żeby obniżyć koszty, nie wiem jak chcesz je trzymać. A i jeżeli mozesz dobrać coś to bierz, szczególnie łaki, wtedy mozesz siac mniej QQ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

Jeżeli chodujesz do wagi 300, 350 kg- pól roku jak kupujesz cielaki po 100 kg. W ciągu roku mozesz zrobic 2 takie rzuty po 20 sztuk SPOKOJNIE czyli 40 sztuk rocznie. Tylko ze na łąke nawóz, obornik, na pole co roku 40 t /ha, NPK, Mocznik jak dobrze zadbasz to 5-7 T wyciągniesz przy intensywnej uprawie.

Znam goscia- osobiscie na 7 ha trzyma 50- 60 opasów jednorazowo czyli w ciągu roku około setki , zboże dokupuje ale jakby mu to sie nie opłacało to by nie ciągnął tego. W ciągu 2 lat postawił ładny domek i jakos zyje- tylko z tego.

Edytowano przez Andr3w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

jak nie pojdzie mu na opasówke tzn 300- 350 to trzyma na duzą wagę od kilku lat pierwszy raz w grudniu nie brali na opasówke i zostało mu około 20 sztuk teraz mają około 600

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziemes    1

lolek200 Dzieki kolego za rady:) to juz jest jakas podpowiedz . No mam akurat za sotodła taki długi kawalek w sam raz na pastwisko by był .To mowisz ze z 10 sztuk spokojnie bym utrzymal?Z tym dobraniem to raczej ziemia orna bd to najwyzej na swojej bym ziasial wiecej łaki i tyle.

Andr3w Z nawozeniem to nie ma problemu. Ja biore obornik kurzy to na laki u nas daja to maja takie zarąbiste trawy . No tak jakby mu sie nie oplacalo to by nie trzymal . Tylko ze wszystko to by trzeba było zaczac od poczatku najpierw kupic ze 2-3 sztuki i pozniej coraz wiecej . I nie mam tez maszyn do zielonki zadnych to bym musial kupic . Planowal bym ze stodoly (sąsieka )przerobic na obore to tez koszta sa ale zobaczymy . Ja pracuje jeszcze u takiego rolnika to na zakup maszyn bym mial z pensji i zakup pierwszych sztuk a pozniej to by sie jakos rozkrecilo . NO i tate bym musial przekonac do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam pytanie czy rasowe byki mięsne mogą być cały rok na pastwisku bo dzwoniłem do firmy Dobek i powiedzieli mi że mogą być tylko pytanie jakie ogrodzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

ja mam 11 ha i i 15-20 sztuk bydła (zależy jak zejdzie), świnie praktycznie w likwidacji, więc bedzie wiecej ququ i wiecej bydła (ok 35-40 sztuk). Jedyne czego mi braknie to słoma.

na ta chwilę też jeszcze nic nie kupowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    110

cały rok na pastwisku, a jak będą silne mrozy to jak nawet im nie zaszkodza to zamiast energie z paszy zamiast przeznaczyć na budowę masy czyli przyrost zużyjaą na ogrzanie ciała.

Moim zdaniem jak już konczy sie wegetacja to pasuje zegnac je do obory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

musi być wiata , woda niezamarzająca. Ogrodzenie to zależy od usposobienia ja mam herefordy więc one spokojne są miśki takie i zwykła siatka . Wydaje mi się że jak zrobisz ogrodzenie z dobrego pastuch tj 14mj na 4 -5 warstw to wystarczy- tylko jak je potem na samochód zawleczesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytam się was panowie ile utrzymam byków na 12 ha 5 ha pola i 7 łąki. Chodzi mi o to ze będę brał od firmy takie po 100 kg i pasł do 320 i bd mi płacić tylko za przyrost. Kiszonek nie mamy tylko marchew i zboże i siano. Ale może w przyszłym roku posiejemy trochę kuku na kiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

Adrian. Brac nie oplaca sie 100 kilogramowych i pasc na przyrost. Po 1 Prawdopodobnie nikt na przyrost nie bedzie Ci kazal trzymac ich do 320 kg tylko na duzą wage czyli 600 kg+.

IMO lepiej kupic kilka malych cielaków nawet h-fów bo są tansze i trzymac je dla siebie. Lepiej na tym wyjdziesz niz jak bedziesz mieszance hodowal na przyrost ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam pytanie a mianowicie ile sztuk mógłbym utrzymać na około 10ha ziemi ornej i ok 1,5ha łąk.... Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson0709    0

mam pytanie co do tego wywaru bo nigdy o tym nie słyszałem a czytając wasze posty sadze ze jest to bardzo dobra ,,pasza,, . Możecie mi napisać jak to się podaje bydłu? proszę o jak najwieksza ilość informacji. Z góry wszystkim dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2926

@kacperbaldyga- Kilka postów wyżej była odpowiedź na Twoje pytanie. Czytanie nie boli.

ja mam 11 ha i i 15-20 sztuk bydła (zależy jak zejdzie), świnie praktycznie w likwidacji, więc bedzie wiecej ququ i wiecej bydła (ok 35-40 sztuk). Jedyne czego mi braknie to słoma.

na ta chwilę też jeszcze nic nie kupowałem.

@Robson http://www.agrofoto.pl/forum/topic/46227-wywar-gorzelniany/page__view__findpost__p__1257251__hl__%2Bwywar Edytowano przez donweter1989

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

Witam! Na początku chciałbym zaznaczyć iż jestem nowy, więc proszę o wyrozumiałość. Doradźcie mi ile byków można hodować na 13ha? Jest 11ha gruntów ornych i 2ha łąki. Ziemia to 5,6 klasa i trochę 4 klasy. Z góry dzięki. :)

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cummins    0

Cześć.Czy masz już zgromadzony cały park maszynowy?,(Kosiarka,zgrabiarka,prasa,przyczepa samozbierająca,sieczkarnia)Ja mam podobna ilość ziemi ornej z tym wyjątkiem ze mam dostęp do ok 70ha laki.Bardzo dobrze byłoby gdybyś miał dostęp do większej powierzchni pastwisk.Trzymanie w trybie zamkniętym to większe koszta poniesione na gromadzenie pasz i ograniczenie liczebności stada jak i opłacalności w końcowym rozrachunku.Jeżeli miałbym dostęp do cielaków w wadze 100kg po 500zl, zastanowiłbym się,ale teraz cenią sobie wszyscy jak złoto dlatego może dobrze byłoby mieć swoje mamki i po wycieleniu dobierać do nich drugiego mleczaka masz wtedy pewność ze zdrowo wyrośnie i cena mleczaka jest mniejsza o 300-400zl.Ale zostając przy tym co napisałeś to myślę ze ciężko byłoby przy takiej powierzchni prowadzić wypas ,zbierać siano,siać kukurydze i może kiszonkę z trawy na jesień.Myślę ze maks. 5 do 8 sztuk ale naprawdę musiałbyś jeszcze gdzieś trawy mieć kawałek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jest juz temat podobny bodajze ile bykow na 10 ha. Tam bylo zapytac a mozliwe ze odpowiedz juz jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

Dzięki panowie za szybką odpowiedź. :) Chciałbym jeszcze dodać że będę mógł bez trudu wydzierżawić 15 ha ziemi. (6 ha łąki i 9 ha ornych) z pastwiskiem też nie było by problemu. Waszym zdaniem bardziej opłacało by sie hodować na takim areale byki,tuczniki a może maciory? Jakbyście mogli to poradźcie mi trochę. Dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Hodować możesz tylko maciory, byki czy tuczniki co najwyżej możesz chować ;) ale odpowiadając na Twoje pytanie - wszystko zależy od tego ile plonu wyciągniesz z ha. Zależy od przyjętego systemu żywienia, lub przy bykach - utrzymania. Sprecyzuj najpierw swoje zaplecze, tj. budynki i ich wyposażenie i jaki mniej więcej u Was plon z hektara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj