MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

Gorzala    1

Witajcie.od maja przyszłego roku przejmuje gospodarke,chowany krowy mleczne,planuje zlikwidować je i po przerobieniu chlewow na początku chować 30 sztuk byków,po 10 każdych(duże,srednie, male)niestety mam nie ciekawe rozmieszczenie budynkow,w przyszłości planuje jeśli paszy będzie starczało zająć jedno klepisko że stodoły.mam 10 ha ornych,planuje 2 ha zasiac lucerny,3 ha qq i reszta zboża,w tym około 2 h owsu na kiszonke.mam też 7,5 ha łąk.nie posiadam prasy ani samo zbierającej.ale planuje większość robić w kiszonke oprócz lucerny.ile można z tylu ha uchowac byków?qq jest dobra więc wydajność sporą,łąki zależne od pogody.do inwestuje w żyzność gleby.planuje przez pierwszych parę lat pracowac oprócz gospodarzenia


KPK Kumurun team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BestTeam    2

Jeżeli masz 13ha ornego 2-3 klasy to proste obliczenia.

Zasiejesz 9ha zbóż conajmniej plon 6 z hektara.Przyjmujac 9*6=52 tony zboza (pszenica,jęczmien.zyto,przenzyto).Każdy byk powinien zjesc conajmniej 1tone w ciągu roku(rano ok 2kg i wieczorem tak samo).Pozostałe 4ha zasiek kuku i zrob kiszonkę.

Trawy masz 5ha co daje ci przy dwóch pokosach rocznie ok.150-200 bel.

Jeszcze mógłbys zasiac lucerne na kiszonke.Według mnie powinienes uchowac conajmniej z 40sztuk.

 

Powodzenia  :)

Edytowano przez BestTeam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BestTeam    2

Witam mam pytanie ile utrzymam byków na tym areale.

Mam 15ha ornego.

2ha-4klasa

13ha-5-6klasa

 

 

Posiadam także 4ha łaki.

 

Mógłbym wydzierżawic jakieś 2ha trzeciej lub 4klasy.

 

Jak jest dobry rok plon wynosi nawet 4t/ha.A jak taki jak w tym to lekko ponad 2tony

 

Dzięki za odp.Pozdrawiam

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benyk123    27

Myślę że 10-15 sztuk spokojnie :)

Edytowano przez benyk123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

zamiast siać tyle zboża lepiej na to miejsce zasiać pasze objetościowe a zamiast pchać sie w robienie ospy tansze i lepsze jest młuto

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    76

sam licz kalkuluj i postaw na początek 5 później zobacz ile jedzą i stopniowo zwiększaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

spokojnie 50 szt dasz rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Mnie uczyli że jedną dorosła sztukę na jeden hektar.  

 

W książkach które mam 0,3 hektara na lepszej ziemi 0,7 na słabszej ziemi na jedną sztukę. Przy krowach 0,5 ha na jedną sztukę. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

30-35 sztuk przy tym areale bez problemu, pamiętaj że zawsze musisz zostawić paszy na zapas bo nie wiesz jaki będzie przyszły rok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BestTeam    2

Ja narazie podaje swoim krowa jakies 2kg srutu(40%zyto-60%owies z jeczmieniem).A ile powinno sie dziennie dawac srutu i w jakich ilosciach bo mam zyto i mieszanke(owies jeczmien)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BestTeam    2

Janczar Wiem o obsadzie.Mam dwie obory i co najmniej  20sztuk mi wejdzie do nich.Moge jeszcze przerobic wiate 

 


Pszenzyto na moich ziemiach nie bedzie dobrym rozwiazaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomcio123   
Gość tomcio123

kolego, ja mam 16ha onego 5-6 klasy i 5 ha łąk. mam póki co 35 sztuk byków w różnym wieku do tego 15 macior od których prosiaki chodowane są na tuczniki. sieje 3 ha kukurydzy, reszta to przeżyło i jęczmień. w tamtym roku przy suszy zboża miałem tyle, że wystarczy mi tak do końca stycznia potem kupuje. więc jeśli bym zrezygnował z chodowane trzody to spokojnie bym wyjaśnił 60- 70 sztuk opasa.
wyżywił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

BestTeam ja mam też 5-6 kl ziemi i sieje tylko pszenżyto i minimalny zbiór mam 5T z ha odpowiednia odmiana i nawożenie na takie ziemie muszą być 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

To widoczne niebo nie szczędzi Ci deszczu. 5 ton minimalnym plonem na 6 klasie, to naprawdę trzeba mieć bardzo sprzyjające warunki atmosferyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomcio123   
Gość tomcio123

w ubiegłym roku około 4 t z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj