Skocz do zawartości

Zdjęcie

Siewnik nawozów dla plantacji.

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Exodus

Exodus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 23:29

Siewnik nawozów dla plantacji. Witam.
Na własne potrzeby chcę zbudować siewnik nawozów.

Zbudowałem już opryskiwacz do międzyrzędów, brakuje mi jeszcze pompy 12 v o możliwości pracy stałej, ale uwierzcie, że to cudo wiele zrobi i wiosną je ukończę :).
Załączam fotki wzoru opryskiwacza na którym się opierałem.
Ramiona opryskiwacza pracują niezależnie, składają się podczas kontaktu z drzewkiem.
Dodany obrazek

Po skończeniu pokażę ten który zbudowałem.
Na razie pokazuję opryskiwacz podobny do mojego,pracujący z Base 20.
Dodany obrazek

Tak jak opryskiwacz tak i siewnik jest przeznaczony do stosowania międzyrzędami.

Wracając do siewnika,na pewno nie jest on typowy, chodzi o to, że musi to być dosyć dokładny siewnik punktowy.

Więc siewnik będzie posiadał zbiornik na nawóz 110 l, węże które będą rozchodzić się na prawo i lewo łączna odległość pomiędzy nimi to około 90 cm.
Praca siewnika będzie miała opierać się na przepustnicach,które będą sterowane ręcznie tzn. będą otwierały się synchronicznie lub tylko prawa lub lewa. Węże i przepustnice to połowa sukcesu,gdyż nawóz ma trafiać pod drzewka przy każdym otworzeniu dyszy. Drzewka rosną w odległości co 80 cm po prawej i lewej stronie.

Duńskie siewniki tego typu mają mechanizm stały, który równo co ileś cm. się otwiera i zamyka,tym samym dawkuje nawóz.
Dodany obrazek

Mój siewnik, oprócz tego co wymieniłem wyżej ma posiadać pompę powietrza podłączoną do kanałów siewnych.
Problem polega na tym, że nie wiem jaką wybrać. Chodzi o to, aby nie była zbyt duża, mogła pracować w trybie ciągłym i dawała odpowiedni nie za mocny ale i nie za mały strumień powietrza.

Cały ten sprzęt ma pracować z małym ciągnikiem Fort sirio który umieściłem w galerii w dziale inne pojazdy.

Później będę jeszcze budował podkrzesywarkę gałęzi tego typu.

Dodany obrazek
Podcina gałęzie - zabiegi są konieczne :).

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim,a w szczególności tym którzy pomogą mi w doborze pompy powietrza ( może być hydrauliczna ).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Siewnik nawozów dla plantacji. Dzisiaj, 11:50
  •  

#2 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 10 styczeń 2011 - 11:39

Siewnik nawozów dla plantacji. A gdzie kupujesz te zbiorniki np taki jak w tym pierwszym opryskiwaczu??
-----

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share Exodus

Exodus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 20:54

Siewnik nawozów dla plantacji. Cześć.
Ogólnie ten sprzęt nie jest mój na fotkach, ale wiem kto ma różne zbiorniki.
Jest taka firma która produkuje różnego typu zbiorniki o różnych pojemnościach.
Proszę, poszukaj, a na pewno znajdziesz ;).

Edytowany przez andrzej2110, 12 styczeń 2011 - 22:28.
Cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share Exodus

Exodus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 15 styczeń 2011 - 20:54

Siewnik nawozów dla plantacji. Wpadłem na pomysł,aby zrobić specjalną obudowę do wentylatora od chłodzenia chłodnicy, który ma dość dużą moc i wykorzystuje zasilanie 12v.
Dzięki obudowie podłącze kanały wylotowe przez które będzie wylatywało powietrze o zwiększonym ciśnieniu.
Łączenie kanału powietrznego będzie poniżej kanału dolotowego od nawozu,który dodatkowo będzie lekko zasysany do momentu łączenia się kanałem powietrznym, a później już pchany przez powietrze. Sam moment dawkowania nawozu będą kontrolować dwie przepustnice lewa i prawa sterowane manualnie.
Wentylator będzie pełnił podobną funkcję jak wentylator w opryskiwaczu sadowniczym.

Dwie sprawy, jakiego plastycznego materiału użyć do zrobienia obudowy ? Ile wytrzyma wentylator od chłodnicy?

Obudowę można wykonać z kompozytu ! Żywica poliestrowa - szybko utwardzalna i włókno szklane, a wzór obudowy spróbuję zrobić z kartonu, ukształtuję go, a później odseparuję go folią aluminiową i tzw. nylonem, który po utwardzeniu żywicy da się zdjąć z niej bez jej uszkodzeń. Pomoże to mi, gdyż kiedy ułożę wpierw folię aluminiową, a później nylon, to po utwardzeniu 24 h oderwę nylon i będę miał dobrą strukturę kompozytu (bez dziur itd ) od wewnątrz, czyli bez fuszerki.
Po wyłożeniu foli alu i nylonu, nałożę włókno szklane o gramaturze 200 gram, a później firet usztywniający 1 mm,i znów kilka warstw włókien szklanych. Nie można nakładać zbyt dużych ilości żywicy, gdyż może się źle utwardzić.

Efekt pracy pokażę, ale nie wiem kiedy będę miał tyle czasu.