Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11300 odpowiedzi na ten temat

#1861 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 02 lipiec 2012 - 17:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Hej,
Będę siał rzepak po raz pierwszy w tym roku i nie wiem co zrobić ze ścierniskiem po przenicy którą wykoszę pod koniec lipca(jak pogoda pozwoli) a rzepak chce posiać po 15 sierpnia, nie posiadam sprzętu który pociągnie talerzówkę czy agregat ścierniskowy i później orka.
Doradźcie czy zrobić podorywkę i za 2tyg. znowu orać głęboką orką, i przygotowywać pod siew, czy zruszyć gruberem(raczej nie wymiesza tak jak agregat :P ) i od razu głęboka orka i siew?

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 13:57
  •  

#1862 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 02 lipiec 2012 - 19:54

Rzepak i nawożenie [połączone] z tym gruberem to może nie być najlepszy pomysł.. Nie wiem jakie masz gleby, jeśli bardzo podatne na susze to dobrze by było zrobić podorywke żeby ograniczyć parowanie (ale tu najlepsza by była talerzówka albo agregat) Zawsze to będziesz miał lepsze wschody jeśli później nie przesuszysz gleby. Bo robiąc podorywkę zwykłym pługiem i później zaraz orać to wszystko będzie na wierzchu..
Jeżeli byś zebrał słome i w miare nisko skosił to po tym gruberze może by nie było tak źle. Ale jeżeli masz tylko zrobić gorzej to lepiej odrazu zrobić razówke ;)
jeszcze nie wiadomo kiedy żniwa wyjdą i ile będzie czasu na te prace..
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1863 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 03 lipiec 2012 - 09:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Słoma raczej pójdzie w sieczkarnie, nie mam co z nią zrobić.
Może zaraz po żniwach zrobić głęboką orkę żeby trochę siadło, a później przed siewem już tylko agregatem uprawowym wyrobić? Czy lepiej orać zaraz przed siewem? Tylko wtedy pasowało by czymś ubić bo za miękko będzie chyba.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1864 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 03 lipiec 2012 - 11:34

Rzepak i nawożenie [połączone] oraj przed siewem, bo inaczej przesuszysz glebe i będziesz miał słabe wschody.. Jak nie masz wału do pługa to zrobisz 2 razy agregatem żeby trochę ubić i będzie dobrze ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1865 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 03 lipiec 2012 - 21:27

Rzepak i nawożenie [połączone] OK, dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

#1866 Share Patryk198913

Patryk198913

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 20:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam mam pytanie co może być przyczyną że w niektórych miejscach na polu mój rzepak jest jakby nierozwinięty tzn. wyrósł ale prawie nie ma łuszczyn ma za to na odnogach listki wygląda jak by "dziko rósł". Większość rzepaku juz wysycha natomiast on jest cały zielony. Kwitnął też bardzo dziwnie bo podczas kiedy wiekszość przekwitła on zaczynał. Czy powodem tego nierozwinięcia może być to że po siewie pola nawiedziła duża ulewa i część rzepaku wcześniej wzeszła a część nie przez co kwitl pozniej i nie był chroniony przed słodyszkiem w takim samym stopniu jak rzepak który wcześniej kwitł?

#1867 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 lipiec 2012 - 21:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Na forum jest już temat o braku łuszczyn w rzepaku. Poszukaj.
Jeżeli nie dałeś boru to nie musisz szukać :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1868 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 21:19

Rzepak i nawożenie [połączone] @milanreal1 chyba nie wiesz co piszesz :)
Z tego co opisał @Patryk 198913 wnioskuje że po prostu rzepak przemarzł zimą, co spowodowało że na wiosnę wypuścił boczne pędy z korzenia które niestety zakwitły ze sporym opóźnieniem w stosunku do tych roślin które przetrwały zimę bez problemu. Wiem co pisze bo mam coś podobnego na jednej działce która mocno mi przemarzła (słaba gleba, odmiana Kolumb) . Rośliny te sa bardzo dziwne, mają dużo liści a mało łuszczyn, lub łuszczyny bardzo poskręcane i o dziwnych kształtach. W miejscach gdzie mocno przemarzł zrobiło sie ponownie zielono. U mojego znajomego pole po mocno przemarzniętym rzepaku zrobiło się całe zielone, aż tak mocno że przykryło prawie dojrzały gotowy do koszenia rzepak, w takim wypadku bez desykacji się nie obejdzie, a kto liczy na lepszy plon z tego nowego zielonego rzepaku niech się lepiej nie łudzi i nie czeka do września aż dojrzeje :)

#1869 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 lipiec 2012 - 21:35

Rzepak i nawożenie [połączone] Mówiłem o braku łuszczyn. Co do pędów bocznych i dziwnych objawach w pełni sie z Toba zgadzam.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1870 Share Patryk198913

Patryk198913

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 10 lipiec 2012 - 11:38

Rzepak i nawożenie [połączone] @milanreal1 bor był tak samo jak nawożenie i wszelkie środki żwiązane z ochrona rzepaku.
@Barabus piszesz dokladnie o takich samych objawach jakie wystepuja u mnie. Mówisz ze przyczyną może być przemarzniecie rzepaku ok tylko zastanawia mnie fakt braku łuszczyn ? Przecież pozniejsze kwitnienie nie powinno przyczynic sie do ich braku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1871 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 10 lipiec 2012 - 20:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Patryk, z tego gówno bedzie, jedź z randapem, i to 5l min. bo tego dziadostwa nawet glifosat nie chce brac. Miałem tak 2 lata temu i po 3l to wykosiłem go po zbożach a i tak było zielono.To nie rzepak juz tylko chwast z tych odrostów.

#1872 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 11 lipiec 2012 - 08:16

Rzepak i nawożenie [połączone] 100% tak jak pisze kolega @barabus! Mam podobnie na swoim polu.. tyle tylko ze u mnie zdążył zawiązać łuszczyny i coś tam z tego będzie... ale widać wyraznie na polu że jest bardzo nie równy, tzn jeden już sie robi zółty a drugi ciągle zielony... więc mam pewien problem z terminem desykacji... Ale ostatnio zauważyłem że w miejscach gdzie był mocno przemarznięty wyrósł na nowo, porobiły się takie sterczące krzaki na 1,8m! ale z tego już nic nie ma i traktować to należy jako chwast.
Kolega @farmermf dobrze pisze że trzeba będzie zwiększyć dawkę środka bo może być nieciekawie...:/

#1873 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 11 lipiec 2012 - 20:57

Rzepak i nawożenie [połączone] dosyp siarczanu amonu bo na taki ch*jary zielone to nawet glifosaty same nie działaja a 5l to przeinwestowanie

#1874 Share Brus87

Brus87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 09:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Gdzie moge na lubelszczyźnie kupić nasiona rzepaku ozimego?
Oczywiście równierz nawóz, opryski itp.
I jak moge zbadac ziemie pod wzglede zawartości składników by dobrze dobrac nawóz?

#1875 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 20:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Pobierasz próbke i wieziesz do stacji chemiczno-rolniczej (nie wiem czy tak dokładnie się to nazywa :P) a nawozy i środki kupisz w każdym sklepie rolniczym ze środkami do produkcji ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1876 Share Pawel265

Pawel265

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 11 sierpień 2012 - 19:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam mam pytanie będę pierwszy raz siał rzepak i prosił bym o pomoc jak dawkować nawóz kiedy i jaki pozdrawiam

#1877 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 11:16

Rzepak i nawożenie [połączone] Przedsiewnie nawóz najlepiej pod orke, lub na ściernie przed podorywką. Jaki nawóz to już Twój wybór, może być Polifoska, Lubofos, Amofoska itp. Co do dawki no to dla Polifoski jakieś 300-400 kg/ha w zależności od tego jakie masz gleby (inne sobie przelicz). Jak dobre i dobrze wynawożone to może być 300 ale jak gorsze albo mało zasobne to nawet ponad 400 kg/ha ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1878 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 14:26

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak uprawiacie ściernisko po rzepaku ?? orze już ktoś pod rzepaki ?? :)

#1879 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 20:33

Rzepak i nawożenie [połączone] ja w tym roku wysiałem nawóz na ściernie i zrobiłem agregatem podorywkowym, orka po niedzieli ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1880 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 13 sierpień 2012 - 20:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja tak jak w ubiegłym roku czyli nawóz na sciernisko i orka i jescze mysle czy wapno dac tez na sciernisko czy pod agregat narazie nie wiadomo kiedy to nastapi bo jeszcze mam słome na połowie areału pod rzepak :( Alez ta pogoda denerwuje !