tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pawel1990    31

d4r4s a z kąd my mamy to wiedzieć... nie wiemy jaką masz obsade, w jakim stanie są rośliny, jakie masz zasobności w glebie ani jaki realny plon można osiągnąć na Twoim polu (jakie stanowisko)... to takie ja dam tyle a ja tyle nie ma sensu... może się myle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

no tak tu masz racje Kolego nie sprecyzowałem dobrze pytania obsada około 50 roślinek na metr i plantacja jest póki co w bardzo dobrym stanie, ogólnie gleba jest bogata w NPK a realny plon to rzepak 4.5 miałem, a rzepak jest posiany po jęczmieniu jarym który plonował na poziomie 6-7t. a pytam dlatego że nigdy wcześniej nie stosowałem saletrosanu, zawsze był siarczan amonu + Saletra ale to trzeba było jeździć dwa razy a teraz chciałbym rozsiać Saletrosan a Saletrę dopiero jak dobrze ruszy wegetacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja z azotem ruszam od początku marca, o ile będzie się dało wjechać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

To czekaj na przymrozek, oczywiście jak już zima odpuści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

d4r4s to już jest zupełnie inna kwestia:) myślę że dobrze kombinujesz z saletrosanem, Ja celuje w plon ok 4-4,5t przy tym samym przedplonie tzn jęczmień jary plonujący ok 6t, nie baw sie w mniejszą dawkę jak 350-400kg saletrosanu bo masz plantacje bardzo dobrze rozwiniętą(wniosek po tym co napisałeś) pomyśl jeszcze czy nie dołożyć siarczanu magnezu granulowanego. Jeśli masz wysoką zasobność w potas a masz mało magnezu to bardzo źle bo prawidłowy stosunek to 2;1 K;Mg. a co do saletry to nie przesadzaj z azotem azotanowym bo bedzie rzepak zbyt wybujały, lepiej zastąp saletrę mocznikiem bo w 2 dawce forma N nie jest tak istotna. Mocznik szybko zhydrolizuje jeśli temperatura bedzie już kolo 10 stopni i stanie sie dostępny dla roślin w formie NH4 a potem w NO3- (po nitryfikacji).

Ogólnie dawkowanie jest ok jak na zakładany plon:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6
Napisano (edytowany)

ja stosowałem w zeszłym roku RSM32 na druga dawkę 200 litrów, na pierwszą polecam i sam daję 400kg/ha Saletrosanu + 100kg Soli potasowej... w zeszłym roku się sprawdziło

Edytowano przez BARABUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze na pierwsza dawke dawalem 300kg saletry i 150 soli potasowej ale chce wtym roku sprobowac zamiast saletry dac 250litrow kolego a druga dawke to w jakim czasie dawałes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

barabus - jak wyglada twój rzepak na tle innych, które nie były zasilane rsmem a saletrą?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

druga dawkę w postaci RSM32 dałem dokładnie 2 tyg po pierwszej

@Yacenty

w tym roku dopiero pierwszy raz zastosowałem RSM zarówno w rzepaku jak i zbożach, uważam że jest rewelacyjny a w dodatku pozostają pieniążki w kieszeni

RSM posiada trzy formy azotu (ponizej cytat) :) ten rok ciężko porównać bo był dość mokry i nie było problemów z wchłanianiem saletry na sąsiednich polach, choć nie powiem moje wyróżniały się barwą, typową do dość ostrego nawożenia azotem... piękny kolorek, np tu widać http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/354849-rzepak-visby-f1/

 

"Trzy formy azotu zawarte w RSM działają w glebie różnie. Najszybciej pobierany jest przez rośliny azot azotanowy, nieco wolniej amonowy, natomiast azot amidowy dostępny dla roślin jest dopiero po przemianach w glebie do azotu amonowego i azotanowego. Taka ścieżka szybkości udostępniania nawozu dla roślin jest korzystna, ponieważ przez długi czas uwalnia azot w formie dostępnej dla roślin."

 

Na pierwszą dawkę nie daje RSM z uwagi na to że jest to dość wczesna pora roku, praktycznie zawsze po przymrozku i z opryskiwaczem trochę ciężko w takich warunkach smigać, ale w zbożach jest to trochę później i wtedy obie dawki daje w RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kornik    0

Jesli chodzi o RSM słyszałem że stosowanie tego nawozu potrafi parzyć zawiązki pędow bocznych... a stosowałem bez rozcieńczenia kilka już lat. 250 na dzień dobry gdy już rośliny się oudziły i za dwa lub trzy tygodnie powtórka z 200 litrami na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

moje pytanie było raczej w kontekście porównania form azotu.

RSMem póki co lać nie będziemy, bo szkoda nam opryskiwacza, a rozsiewacz już też jest niczego sobie, zdaje sobie sprawę ze RSMem byłoby dokładniej rozlane ale do końca mnie to nie przekonuje.

w tej chwili jest dylemat saletra czy mocznik na 2. dawkę.

Nawóz na pierwszą dawkę już jest zakupiony.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie juz ojciec zadecydował, mocznik na drugą dawke.. Damy tak najpóźniej 4 tyg przed kwitnieniem żeby za bardo nie trzymał zielonego


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Panowie mam pytanko mam ok 9ha rzepaku Californium, przedsiewnie dałem 250kg Polifoski 8. Jak dam rade początkiem marca wjechać w pole dałbym 250kg saletrosanu, a w drugiej dawce 200kg saletry i jakąś odżywkę w czasie zabiegu insektycydowego. Mam pytanie czy wystarczy tyle azotu na wyprodukowanie 3t/ha rzepaku, powiem tylko, że rzepak póki co jest w dobrej kondycji obsada 50/60m2


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

to ile by potrzeba na pierwszą dawkę dać saletrosanu czy saletry na szacowany plon 3t/ha? jestem otwarty na propozycje :D


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Pierwsza dawka powinna stanowić 75% całości. Więc przeliczając potrzeby pokarmowe/spodziewany plon, na pierwszy rzut wystarczy 260kg NH4NO3 lub 350kg saletrosanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Moim zdaniem wystarczy kolego jaco25, zakładając plon 3t ale.....

napisz coś więcej. Jaki przedplon, czy obornik był dawany (czy słoma była zbierana czy cięta), jaka klasa ziemi, jaki stan rzepaku jesienią, czy przypaliłeś go jesienią opryskiem (czym pryskałeś), jak obsada nasion, kwalifikat czy swój materiał(który rok) ..... a po drugie może jeszcze wymarznąć, czego nie życzę :) ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Przedplonami były zboża owies, jęczmień jary i pszenica ozima. Obornik był dawany na niektórych kawałkach ale to już dawno. Myślę, że 300kg saletrosanu początkiem marca i 200 saletry plus jakaś odżywka na te 3 t wystarczy.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Panowie Ja daje 120+100 litrow RSM na rzepak nic wiecej nawozu nie dajee. Klasa ziemi 4a i b sredni plon od 3 do 4 ton z Ha .Przedplon Pszenica ozima czesciowo obornik i Gnojowica rozlewana w ściezki beczkami do fazy kwitnienia .Niema co szalec z nawozami.:)POzdroo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Co to ma być za dawka te 220l to na ha a nie całościowe nawożenie, ratuje cię tu tylko gnojowica i obornik ale niewiem ile dajesz więc nie uwierzę w 4t.

 

@jaco 300-350kg/ha jest ok. saletrosanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Ja w zeszłym sezonie przy dwóch dawkach po 150 kg/ha saletry i kiepskiej obsadzie uzyskałem na 4 ha plon 2,97t z ha. A na jednym polu gdzie jest trochę lepsza ziemia 3.72t z 97a. Wszystko dokładnie ważone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Kolego 4 tony na gnoju i dobrym kawalku .średnia wychodzi okolo 3 ton z Ha .Wiesz mnie nawet 2 tony by cieszyly i tak bym byl do przodu a co wiecej daje to tylko sie cieszyc z plonu :)Gnoju daje 40 ton na ha .gnojowicy okolo 50 tys litrow na ha w 3 dawkach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj