tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

tomek73    579

W czasie kwitnienia nie pryska się na muchę. Słodyszek w tym momencie jest pożyteczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

W czasie kwitnienia nie pryska się na muchę. Słodyszek w tym momencie jest pożyteczny.

 

Niestety nie ma tak dobrze. Musimy się trzymać progów szodliwości. Jeśli pryszczarek lub chowacz podobnik żeruje w określonej liczebności nie ma co zwracać uwagę na słodyszka.

Podejrzyjcie progi szodliwości dla szkodników rzepakowych to bardzo ułatwi wam decyzję o konieczności zabiegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolega1975    0

Proszę o ustosunkowanie się jeśli chodzi o nawożenie rzepaku a produkcję olejów ekologicznych.Od wielu lat zajmuję się tłoczeniem olejów dziewiczych oraz produkcją zdrowej żywności. Jako współwłaściciel spółki Złotopolskie oleje 10 stopniowe jestem w 50% architektem sukcesu jej produktów. Jeżeli chodzi o część produkcyjną działalności spółki, tłoczenie olejów 10 stopniowych odbywało się na terenie mojego gospodarstwa rolnego i to ja odpowiadałem za ich jakość oraz wyjątkowy smak. Spółka Złotopolskie s.c. zakończyła swoją działalność w październiku 2010 roku, po zakończeniu jej działalności postanowiłem wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę w tłoczeniu najwyższej jakości naturalnych olejów dając początek nowej, w 100% polskiej marce olejów tłoczonych na zimno.Olej można produkować z wielu roślin,ale powinniśmy spożywać to co nasze tradycyjne.Dlatego producentom rzepaku powinno zależeć na zdrowiu i ekologii.


Zielony Nurt - oleje tłoczone na zimno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

niestety rzepak jest rośliną przemysłową i rolnikom zależy na maksymalnym plonie, natomiast zakładom tłuszczowym na jakości czyli niskim poziomie zanieczyszczeń, odpowiedniej wilgotności i maksymalnej zawartości tłuszczu, minimalnej ilości wosków itd, do produkcji ekologicznej należałoby znaleźć inną roślinę umożliwiającą uzyskanie dodatniego plonu przy obecnej presji szkodników, o zdrowie powinny dbać odpowiednie służby zadaniem rolnika jest wyłącznie wytwarzanie produktów bezpiecznych

 

oleje 10 stopniowe to oleje tłoczone w temperaturze 10 stopni Celsjusza, czyli sam olej nie osiąga wyższej temperatury czy też po prostu tłoczy się olej, gdy temperatura powietrza wynosi mniej niż 10 stopni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

kolego 1975 jak mi zapłacisz 10 tyś za tonę takiego rzepaku to ok. rzepak bez ochrony = 0 plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek    3

Z racji tego ze pierwszy raz posialem rzepak mam pytanie jakie nawozy posiac na wiosne.? Na jesieni dalem 350kg /h polifoski 6 . I planuje na 1 dawke dac 200kg/ha saletry i np. 200kg/ha polifoski 21 a na 2- 200-300kg/ha mocznika. Co o tym sadzicie.?

Edytowano przez staszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

staszku a jak chcesz wymieszać 2 nawozy w jednej dawce?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja myślałem o 2 przejazdach, mam taki sam dylemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Pierwsza dawka dobra i tak jak piszesz szybciej dwa razy przejedziesz niż zmieszasz te 2 nawozy. Co do drugiej dawki to jest imponująca pod warunkiem ża ten rzepak posiałeś na biomasę :rolleyes: a nie na ziarno bo moze być tk że wszyscy skoszą a Twój rzepak będzie rósł i rósł i rósł, Wyciągnąłeś już wnioski co mam na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja myślałem o 200kg Saletry + 140kg Saletrosanu na początek i 200kg saletry w drugiej dawce. Mam pierwszy raz rzepak i nie wiem czy to wystarczy. Tak ogólnie to muszę dawać saletrosan jeśli jesienią dałem 85kg SO3, czy lepiej dodatkowo dać 140kg saletry? Jestem otwarty na wasze porady. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek    3

@yacenty -Nie stanowi dla mnie problemu dwa razy pojechac z nawozem i kazdy nawoz posieje osobno, @magnum123 czyli ile wg Ciebie pasowalo by sypnac na 2 dawke??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

magnum 123 juz nie przesadzaj ze 200 kg N/ha to za duzo .

ja w tym roku planuje dac 150 kg polifoski 21 (31kg N)

na 2 dzien 150 kg saletry 34N (51 kg/N)

a nastepnie jak pusci mróz dam 100 L RSM 32 (42kg N

czzyli 1 dawka wyniesie ok 124 kgN

po 2-3 tygodniach kolejna dawka 250 kg saletry (85kgN)

czyli laczna dawka wyniesie ok 210 kgN/ha

plus do tego jakies odzwyki

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

nam szkoda paliwa na takie zabawy, dodatkowo szkoda gnieść rośliny - niby ścieżki są, niby wszystko gra, ale jednak wolimy dać więcej jednego nawozu i mieć temat załatwiony

 

u nas 2 dawki azotu główne (na start razem z siarką), 100kg po 2 tygodniach 100kg samego azotu.

Edytowano przez yacenty

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

u mnie podobnie tylko dwie dawki i mimo tego tak trzeba ścieżki głęboszem ryć a po tylu dawkach to już droga na polu się robi. po przekroczeniu 180 kg N plon rzepaku znacząco nie wzrasta więc nie ma potrzeby chwalić się że wysiewamy znacząco ponad 200N no chyba,że celujemy w plon 5 ton i więcej. z własnej praktyki zbierałem już ponad 4 tony przy dawce 120N, ale w ostatnich latach stosujemy 180N. czasami lepiej jest skupić się na włąściwej ochronie przeciwko szkodnikom i przed grzybkami. a z dolistnych to polecił bym jedynie solubor i ewentualnie basfoliar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Z racji tego ze pierwszy raz posialem rzepak mam pytanie jakie nawozy posiac na wiosne.? Na jesieni dalem 350kg /h polifoski 6 . I planuje na 1 dawke dac 200kg/ha saletry i np. 200kg/ha polifoski 21 a na 2- 200-300kg/ha mocznika. Co o tym sadzicie.?

na twoim miejscu zrezygnowalbym ze stosowania mocznika w rzepaku.na pierwsza dawke na zmarznieta jeszcze ziemie polifoska 21 lub saletrosan 250 kg.na druga dawke jek da sie tylko wjechac po rozmarznieciu ziemi saletra 200 kg.trzecia dawka po zabiegu skracania wysokosc rzepaku 20 cm 200 kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Lukaszjarm a nie wystarczyły by 2 przejazdy z tyą polifoską i większą ilością RSM(Wiem że inna forma azotu)? po co 3 razy śmigać..

No i po dawce 200 kg azotu wiosną to chyba kapusta jest niesamowita... Tak jak piotrekja pisze wydaje mi się że te 180 to jest tak w sam raz ewentualnie można jeszcze później dolistnie z 20 30 kg azotu podać jak widać potencjał.

Dołaczam się do pytania e1leex co z siarką jak na jesień dostał 550 kg lubofoski 3,5 10 20 (25,5 % siarki)? dobrze licze że ma do dyspozycji ok 137 kg siary?

Czym uzupełniacie Mg na wiosne? Jest jakiś nawóż typowo magnezowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z siarką to zależy jakie macie gleby i jakie będą opady w ciągu zimy. Siarka jest pierwiastkiem bardzo łatwo wymywającym w głąb profilu glebowego. Magnez można uzupełnić kizerytem, działa szybko poza tym dostarczysz siarkę. I koniecznie magnez dawać dolistnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja mam glebę średnią o podłożu piaszczystym, wiec już sobie wytłumaczyłem co się stało z tą siarką. Wysieję wiosną 170kg Saletrosanu + 200kg Saletry i na drugą dawkę 200kg saletry. Jak będę widział niedobory to najwyżej do drugiej dawki dam Kizeryt, chodź wiem że nie rozpuszcza się zbyt szybko i lepiej byłoby wysiać go w 1 przejeździe. Musze to jeszcze przemyśleć, ale to już jak będę wiedział że jest pod co siać, bo na razie to się zima nie skończyła. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2

Moja taktyka nawozowa w tym roku jest taka;200kg yara21 +200kg saletrosan to pierwsza dawka jeszcze jak będzie mróz i druga dawka to saletra 250kg.CO O TYM MYSLICIE?

Edytowano przez rolnik32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magik0578    5

Byłem na szkoleniu to mówili nawet,że można dać 500kg saletry w jednej dawce i niby rzepak rozłoży sobie to... Nie próbowałem nigdy takiego systemu jest to dla mnie śmieszne .,, Słyszał ktos o czymś takim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

rzepak pobierze tyle ile będzie mógł 80-100 kg N maksymalnie w jednej dawce, a reszte rzepak owszem pobierze ale pytanie ile tego azotu przez dłuższy czas zostanie? Napewno częśś zostanie wymyta


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek83    16

ja w tym roku planuje dać 1 dawke jak ziemia będzie jeszcze zamarżnięta 300 kg saltrosanu, 2 dawka po 2 - 3 tyg. 300 kg saletry, panowie co otym myslicie ,dobrze to sobie zaplanowałem ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

magnum 123 juz nie przesadzaj ze 200 kg N/ha to za duzo .

ja w tym roku planuje dac 150 kg polifoski 21 (31kg N)

na 2 dzien 150 kg saletry 34N (51 kg/N)

a nastepnie jak pusci mróz dam 100 L RSM 32 (42kg N

czzyli 1 dawka wyniesie ok 124 kgN

po 2-3 tygodniach kolejna dawka 250 kg saletry (85kgN)

czyli laczna dawka wyniesie ok 210 kgN/ha

plus do tego jakies odzwyki

 

Po co ta saletra w pierwszej dawce?? Jak lejesz RSM to RSM niewiem po co się bawić jeszcze granulatem, jedynie siarka w polifosce.

 

@radek83 Jest ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

wszyscy chyba zapomnieli o soli? jak sie nie posoli to nie roslnie :) wg mnie ile dostaje N tyle musi dostac K bo inaczej nie wykorzysta N ale jak ktos wyzej napisal nasze staranie to jakies 50 % reszta to pogoda mozna sobie zaplanowac majowy wyjazd a nie plon rzepaku.... :)

Edytowano przez maly00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj