Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 21:30

Rzepak i nawożenie [połączone] @xemit łyknij sobie trochę bakteri (prio-biotyków) a będziesz walił jeszcze większe klocki i to bez jedzenia!!! Będziesz takim perpetum mobile jak roślinki Siwego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 21:18
  •  

#1662 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 21:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Aleś Ty pokrętny. Nic to lubię jak jest wesoło. Rozpatrujesz to w dziwny sposób tylko sobie znany ja przedstawiam to w długim okresie i trudno będzie zgadnąć która roślina byla pierwsza i jaka była zasobność i jaki dane nawozy by dojść do tego co jest teraz.
Ważne jest to, iż zasobność w profilu glebowym na działce gdzie rośnie rzepak ph 6,8; P2O5-20,3; K2O -18,4; Mg-11,4, pszenica po rzepaku ph6,8; P2O5-24,0; K2o15,9; Mg-10. Plony jakie osiągam średnie z 5 lat rzepak 4,3t, Pszenica 7t /jednego razu było na jednej z dzialek 12t ale zabrakło parametrów/, żyto populacyjne 5t, hyb. 6,5t. Dlaczego mam takie plony nie inwestując w wysokie nawożenie NPK Niewiem może to wysoka aktywność biologiczna ziemi a może cud nad Łyną.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#1663 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 21:35

Rzepak i nawożenie [połączone]

@xemit łyknij sobie trochę bakteri (prio-biotyków) a będziesz walił jeszcze większe klocki i to bez jedzenia!!! Będziesz takim perpetum mobile jak roślinki Siwego

Zaryzykował bym, jednak mam głębokie obawy, czy stan skupienia w/w wydzielin będzie uzasadniał użycie wobec nich słowa "klocek".
A jeśli chodzi o perpetum mobile, to wierz mi deska klozetowa jest ostatnią rzeczą z którą chciał bym być blisko związany ,a i zafajdane gacie nie są moim priorytetem.

Edytowany przez xemit, 04 kwiecień 2012 - 21:39.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1664 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 22:05

Rzepak i nawożenie [połączone] w tonie nasion rzepaku wynosisz około 30 kg N, 6,5 kg P, 8,5 kg K razy 4,3 tony = 129 kg azotu, 28kg fosforu, 36,5 kg potasu
w tonie nasion pszenżyta (dla uproszczenia, nie chciało mi się rozdzielać żyta i pszenicy) 11 kg N, 3,5 P, 6 kg K, razy 7 ton = 77kg azotu, 24,5kg fosforu, 42kg potasu

po prawej stronie ilości składników, jakie co roku wynosisz z pola i nie uzupełniasz,kilka lat tak można jechać, na dobrych glebach może nawet dłużej, ale ja bym tej ziemi od Ciebie nie kupił po tych kilku latach

dane zaczerpnąłem z pracy doktorskiej w Katedrze Chemii Srodowiska ZUT Szczecin ( za moich czasów po prostu Chemia Rolna :)
http://zbc.ksiaznica...pdf?handler=pdf

Edytowany przez redek, 04 kwiecień 2012 - 22:10.

#1665 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 04 kwiecień 2012 - 22:22

Rzepak i nawożenie [połączone] wrócmy do meritum!!! personalne wycieczki zostawcie sobie na spotkania twarzą w twarz

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#1666 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 07:48

Rzepak i nawożenie [połączone] A ja niemam zamiaru sprzedawać tylko kupować.
Napewno będę informował o wszelkich zmianach w glebie i uzyskiwanych plonach w po dłuższym czasie dojdzemy do wniosków.
Myślę, że aż tak źle to niejest trochę przecież pryska się NPK na starcie i krytycznych fazach rozwojowych.

z innej beczki napadało 6cm śniegu i było -6 stopni szok dobrze że to nie maj.

Edytowany przez Siwy7406, 05 kwiecień 2012 - 07:59.

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#1667 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 08:41

Rzepak i nawożenie [połączone] Ło a na wschodzie w nocy 6 na plusie. Panie @Siwy7406 Jak masz taką zasobność to masz z 700kg czystego fosforu znaczy tlenku. Wyniesiesz te 28kg dużej różnicy nie zrobi. 4 lata badań to bardzo mało. No dobra zmieniasz nieaktywne formy fosforu w aktywne ale przez ile lat 4? 5? A dalej już co roku spadki. Sporo pociągniesz na czymś takim latek w sumie ale spadki zasobności są nieuniknione jeśli wyciagasz z gleby składniki i ich nie oddajesz

#1668 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 08:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Pożyjemy zobaczymy. Przecież pisałem pod stączkowe wnoszę na jesieni 40P i 60K. Od tego roku wejdą jeszcze poplony ścierniskowe z gorczycy przed stączkowymi i jarymi zbożami. W razie zauważalnych spadków można szybko zareagować przecież nawozy są dostępne.
Panowie dawno wymarli mówcie po nicku.

#1669 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 09:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Jakby zasobnośc spadła poniżej 20 to już wg mnie znak że trzeba dawać. Przynajmniej fosfor. Bo potas i tak jest wymywany. A gorczycą nei zwiększysz również zawartości składników. Tylko próchnicy co ma oczywiście tez dużo plusów

#1670 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 10:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Zapowiadają dłuższe niekorzystne warunki pogodowe nawet -9 stopni w poniedziałek. Zamowiłem Asahi na całość ha trzeba będzie prysnąć jak przeschnie do tego dołożę po 2kg/ha NPK intermagu OPTY I FOSPHO + 2l Adob boru+ 6kg siarczanu Mg powinno dać mu kopa by mógł szybko odbudować masę, Potem tu już tylko z 250-300kg saletry i dość N.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 10:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeżeli mówimy o płodozmianie rzepak -pszenica ,przez kilka lat mojego prowadzenia gospodarstwa przeważnie nie stosowałem pod pszenicę nic oprócz saletry i wapna ,natomiast pod rzepak 70-90P2O5
i 90-120 K20, gleby u nas dobre(przeważnie) i rolnicy nie mają pojęcia o skracaniu i normie wysiewu. Moje wydajności średnie to 3,5 t/ha rzepaku i 6t/ha pszenicy przez ostatnie 2 lata bardzo różne pogodowo,jeżeli z rzepaku mogę być zadowolony to z pszenicy już niezbyt.Nabijanie gleby w P i K daje rezultaty ale do pewnego poziomu. Jeżeli mam dobry przedplon i zasobność powyżej 15mg fosforu to zastosowanie P szału nam nie zrobi.
Sam przekonałem się w ubiegłym roku kiedy zrobiłem próby glebowe i wyniki mnie oświeciły ,tam gdzie był fosfor co najmniej średni i ph ok pszenica rosła od samego początku zupełnie inaczej. Także polecam każdemu robienie próbek glebowych i danie ich do wojewódzkich stacji.

#1672 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 05 kwiecień 2012 - 12:12

Rzepak i nawożenie [połączone] ale zaczęła rosnąć po zrobieniu próby? czy rosła już wcześniej a tylko tobie to się wyklarowało ze jest czysta zależność?
trzeba dodać ze koszt zwykłej próbki gleby to 10zł,

my co roku bierzemy próbki tak że wychodzi nam 1 próba z obszaru 3ha, co roku bierzemy z innego fragmentu pola tak więc z perspektywy 3-6 lat mam tak jakby 1 próbkę na hektar lub nawet na pół.

dzięki próbkom regulujemy sobie nawożenie PK, marzą mi się dokładne mapy pól i rozsiewanie nawozu w oparciu o analizę zasobności z GPSem, ale to jeszcze nie dziś

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#1673 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 05 kwiecień 2012 - 12:30

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie przy płodozmianie: pszenica, pszenica, rzepak, pszenica, buraki cukrowe, P i K daje tylko pod rzepak i buraki, pszenica tylko na azocie (P i K w małych ilościach dolistnie). Plony pszenicy jakie osiągam to ok. 5,5-6 t/ha (sezon 2011/12 był nieco lepszy bo plony sięgały do ok. 7 t/ha) rzepak słaby bo zawsze miałem z czymś problem (a to za późno zasiany, a to coś z opryskiem) max. 3 t, burak w ubiegłym sezonie 55 t/ha. Gleby to większość I klasa, z niewielkim udziałem II i IIIa klasy

No i niestety przyznam że nie stosowanie P i K przedsiewnie pod pszenice zaczyna się mścić. Średnie plony na przełomie kilku lat to coś ok. 5,5 t. Plon rzędu 7 t staje się z biegiem lat coraz trudniejszy do osiągnięcia, przy czym zapewniona jest dobra ochrona grzybowa i dobre nawożenie azotowe.
Jak widać na dłuższą metę nawożenia nie da się oszukać ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1674 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 12:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Ale zawartości glebowej nie znasz ani ph to skąd takie wnioski może chodzi o coś zupelnie innego.

#1675 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 12:41

Rzepak i nawożenie [połączone] a o cóż innego może chodzić? Sęk tkwi w ph i w zawartości P i K. W tym roku zrobię próbki to będę wiedział na 100 %

A wnioskuje to stąd że od czasu kiedy zeszliśmy z nawożenia P i K pszenicy (ze względu na cenę nawozów) plony zaczęły sukcesywnie spadać. Pozostałe czynniki się nie zmieniły, poza polepszeniem ochrony grzybowej (poza warunkami atmosferycznymi który nigdy nie są takie same)
Oczywiście pH u mnie też się kłania. Gleba nie jest biologicznie wybitnie kwaśna, ale już pare lat nie była wapnowana (za wyjątkiem pól pod buraki) no i wszystko wychodzi ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1676 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 12:48

Rzepak i nawożenie [połączone] Być może wszystko jest co potrzeba tylko zablokowane przez ph a pszenica jest na to najbardziej czuła zneutaralizujesz glebę i wszystko wróci do normy ja też tak miałem na kawałkach gdzie ph bylo poniżej 5. Teraz jest ok gdy wróciło do 6,3-6,8.

#1677 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 12:58

Rzepak i nawożenie [połączone] wszystko wyjaśnią próbki ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1678 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 13:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja do badania gleb i zrobienia map obszarowych i zasobności zatrudniłem firmę mieli Quada ze sprzętem do pobierania prób sprzężony z GPS. Pojeździli 12h pobrali próbki gleby pomierzyli pola a za miesiąc dostalem wyniki wraz z opisem i odzielnymi mapami zasobności P, K, Mg i ph. Koszt całości 25zł od ha w pakiecie bylo też ustalenie planu nawożenia i wapnowania.

#1679 Share lukaszbor

lukaszbor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 16:07

Rzepak i nawożenie [połączone] A mógłbyś podać namiary na tą firmę ??

Nie cytuj poprzedniego posta.

Edytowany przez MAT912, 05 kwiecień 2012 - 16:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 05 kwiecień 2012 - 16:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Dam na Priw żeby niebłyo że kogoś reklamuje i coś z tego mam.