Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 17:12

Prowadząc agrotechnikę na 5 ton czesto osiagać będziesz 3t....

Konkrety...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 01:59
  •  

#1642 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 17:31

A ja nie. Niema sensu inwestować w nadmiar skladników w ziemi gdy są wysokie zasobności. Słomy nie zbieram i nie sprzedaję wszystka trafia do ziemi po uprzednim opryskaniu bakteriami stąd podejrzewam że jest duża ilość prochnicy i łatwo przyswajalnych PK i jakoś się kręci a kasa zostaje w kieszeni można gdzieś za nią z rodziną w zimę wyjechać i niczego sobie nie żalować.

Jeśli PK pochodzi z przyoranej słomy, to w jaki cudowny sposób podwaja się jego zawartość , zakładając oczywiście przykładowo, że połowa tych składników znajduje się w nasionach, a połowa w słomie?
Bo jak wynika z postu nasion po wykoszeniu nie przyorujesz?

#1643 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 17:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Xsemit aleś ty Grubiański. Jeśli dobrze czytaleś to co napisałem to powinieneś dojść do jakichś wniosków. A jak nie to cię oświecę mam wysokie zawartośi PK w glebie dlaczego niewiem ale są, w płodozmianie są strączkowe ktore mają zdolność przysfajania fosforu w niedostępnych dla innych roślin formach który potem oddają rośliną następczym, pozatym podnoszą składniki odżywcze w górne partie gleby. Rzepak natomiast pozostawia dużo potasu a zabiera trochę fosforu.
Wszyskie te procesy są jakoś wspomagane przez nawozy NKS+ Na z kompleksem grzybów i bakterii i bakteriami dawanymi na słomę i jakoś się kręci dlaczego dokladnie to niewiem i niebędę się w to zagłębiał grunt to, że plony są jakość dobra i pieniądze na ochronę wydane nie wysokie. Mam jeszcze jeden przykład dlaczego warto stosować bakterie mianowicie posialem zeszłej jesieni Pszenicę Turkis zimotrwałość 4,5 na dwóch polach 8 i 6ha na tym drugim jednym nie opryskalem słomy bo mi nie dowieźli i niedalem żadnego nawozu pole po rzepaku. Kawałek 8ha wygląd jakby to byla łąka a 6ha wymarzł całkowicie i musiałem zasiać jarą a pola są w jednej miejscowości niedaleko od siebie. Mając to na uwadze drugi raz takiego błędu nie popełnię bo coś w tym jest nawet przedstawiciel z firmy w którj zaopatruję się w śroki chemiczne i mat. siewny był zdziwiony efektem ktory widział.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1644 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 18:20

Rzepak i nawożenie [połączone] Od jak dawna stosujesz takie nawożenie ?
Badasz zasobność ziemi regularnie ? Zawartość P,K,Mg nie spada ? Szczególnie myślę o zawartości fosforu, gdyż większość potasu faktycznie zostaje w ziemi ze słomą, ale fosfor wynosi się z nasionami.

#1645 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 18:28

Rzepak i nawożenie [połączone] "Rzepak natomiast pozostawia dużo potasu a zabiera trochę fosforu."
Zapytam z ciekawości nie polemizując z resztą twojego postu.
Skąd wziął się pozostawiony potas , skoro rzepak zostawił go więcej niż pobrał?

#1646 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 18:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Mając zasobność 30mg/100g gleby posiadasz na 1ha 900kg przysfajalnego składnika. Więc jak brakuje Ci do zaspokojenia potrzeb w nawożęniu to wcale tak długo nie będziesz wyjaławiał tej gleby. Zależy od plonów jakie wyciągasz i ile dajesz dokladnie. Chyba że pozatym djesz jeszcze obornik to też trzeba dołożyć.

#1647 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 18:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Ale na kilka lat wystarczy, zanim pokażą się niedobory, dlatego wszyscy sprzedawcy "cudownych" nawozów każą kilka lat czekać na efekty.
Co się sprzeda, to się sprzeda, a za kilka lat wymyśli się nowy "cudowny" środek i poszuka się nowych klientów z zasobną ziemią ( i kieszenią ).

Edytowany przez redek, 04 kwiecień 2012 - 18:55.

#1648 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:09

moim zdaniem wpływa, z moich obserwacji wynika ze plantacja jest równiejsza, przez co kwitnienie jak i później dojrzewanie przebiega z zbliżonym czasie, nie ma problemów ze kwitnienie jest rozciągnięte na 3-4 tygodnie

A co jest lepsze Toprex czy Caramba ?

#1649 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:13

Rzepak i nawożenie [połączone] nigdy nie stosowałem obu środków w identycznych warunkach więc ci nie odpowiem - nie wiem

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#1650 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:16

Rzepak i nawożenie [połączone] A cenowo co taniej ;) ?

Nigdy nie cytujemy poprzednich postów.

Edytowany przez przemrolnik, 04 kwiecień 2012 - 19:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Ostatnie kompletne badania robiłem na wiosnę 2011 roku zleciłem to profesjonalnej firmie następne zrobię w 2015r wtedy wszystko będzie widać teraz walczę jeszcze z ph na ziemi dzierżawionej bo bylo tam nawet 4,11 i co dziwne zawartość P Bardzo wysoka co niepowinno iść w parze ale tak jest.
Nawożenie to stosuję na swojej ziemi 4 sezony a na dzierżawy sukcesywnie wprowadzam po wyrgulowaniu ph i unormowaniu zasobności.
Moim zdaniem fosforu ubytków niemoże być bo oznaczało by to znaczne spadki plonów a takowych niema ani w rzepaku ani w pszenicy.
Nie będę ukrywał, że pod orkę zimową na łubin lub bobik daję 200kg PK 20:30 ale to jest raz na 5+6lat, a to dlatego że przed siewnie jeszcze innych nawozów niema a w tamtych są bakterie Pseudomonas putidia i fluorescens i mogą się one nie uzupełniać z tymi ktore są w nitraginie.

Do Xemit rzepak pobiera potas na budowę masy zielonej a ta zostaje po ścięciu na ziemi czyż nie?

Edytowany przez Siwy7406, 04 kwiecień 2012 - 21:10.

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#1652 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:24

Mam jeszcze jeden przykład dlaczego warto stosować bakterie mianowicie posialem zeszłej jesieni Pszenicę Turkis zimotrwałość 4,5 na dwóch polach 8 i 6ha na tym drugim jednym nie opryskalem słomy bo mi nie dowieźli i niedalem żadnego nawozu pole po rzepaku. Kawałek 8ha wygląd jakby to byla łąka a 6ha wymarzł całkowicie i musiałem zasiać jarą a pola są w jednej miejscowości niedaleko od siebie.

A u mnie odwrotnie. Na kawałku na którym nie stosowałem bakterii pszenica(Zawisza) jest ładna i dobrze rokuje, natomiast na polu na którym je zastosowałem ta sama odmiana pszenicy strasznie zmarzła. Przezimowało może 40% roślin, miejscami całkowicie wypadła i musiałem przesiewać (łatać).
Sorry, że nie w temacie ale jakoś obojętnie nie mogę czytać o cudownym działaniu EM-ów.

#1653 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 19:44

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie stosuję EM-ów uważam, że jest tam za mało szczepów i nie uzupełniają się w tak znacznym stopniu.

#1654 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:12

Do Xemit rzepak pobiera potas na budowę masy a ta zostaje po ścięciu na ziemi czyż nie?

Żle cię zrozumiałem. Masz rację po ścięciu kosą lub kosiarką i póżniejszym przyoraniu tej masy to owszem .
Jak widać popełniłem błąd, gdyż myślałem o kombajnowy zbiorze tak zestrojoną maszyną, która nie gubi 100% plonu.
I tkwiąc w tym moim błędnym przekonaniu wyobrażałem sobie że nasiona rzepaku są przedmiotem sprzedaży.

#1655 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:24

Rzepak i nawożenie [połączone] Ignorancie nasiona to energia, a energia to fosfor. Potasu w nasionach jest niewiele w porównaniu do zawartego w łodygach i liściach.
Po co ja z Tobą polemizuję w Twoim przypadku to teoria i gra słów. W moim to praktyka, obserwacja pola i wynik finansowy ot i cała sprawa.

#1656 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:27

Rzepak i nawożenie [połączone] "W trzyletnim okresie badań, w nasionach z obiektów kontrolnych obu odmian gorczycy odnotowano następującą średnią zawartość składników mineralnych: fosforu –
1,014% s.m., potasu – 0,926% s.m., wapnia – 0,446% s.m., magnezu – 0,314% s.m. "
Mysśę że w rzepaku jest podobnie
Oj synku, starego lisa na gumowe kaczki

#1657 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:29

Rzepak i nawożenie [połączone] Ostani raz ale jaka jest masa nasion z jednej rośliny a masy samej rośliny która te nasiona wydała!!!!

Edytowany przez Siwy7406, 04 kwiecień 2012 - 21:11.

#1658 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:34

Rzepak i nawożenie [połączone] 50/50.
Nie proponuj nigdy ostatniego razu, jak nie doszło do pierwszego.

http://www.wrp.pl/In...lt.aspx?id=8929
Żadna ze słom zbożowych nie zapewni tyle potasu i fosforu by plon rzepaku wyniósł 4,5 t nasion/ha , ani żadnego uczciwego plonu zboża nie zapewni 120 K20 i 18 P205 ze słomy rzepaczanej.

Edytowany przez xemit, 04 kwiecień 2012 - 20:45.

#1659 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 04 kwiecień 2012 - 20:54

Rzepak i nawożenie [połączone] To co sąsiad mi wysiewa nocą, by rosło mi lepiej od niego.
idąc Twoim tokiem rozumowania że podobne są proporcje zaw. skladników między gorczycą a rzepakiem to też tak powinno być w kapuście to też roślina krzyżowa co nie?

Widzisz jakie bzdury piszesz z linku który podaleś stosunek nasion do słomy w rzepaku to 1:2 a nie 1:1.
Po drugie zaprzeczasz sam sobie pisząc że rzepak pozostawia w słomie 120P i 18K, wyżej nie zgadzałeś się z tym iż rzepak pozostawia po sobie dużo potasu.

Edytowany przez Siwy7406, 04 kwiecień 2012 - 21:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2012 - 21:09

Ostani raz ale jaka jest masa nasion z jednej rośliny a masa samej rośliny która te nasiona wydała!!!!

"Widzisz jakie bzdury piszesz z linku który podaleś stosunek nasion do słomy w rzepaku to 1:2 a nie 1:1."

Boję się ze sprowadzisz mnie do swojego poziomu, a następnie wykończysz doświadczeniem, ale niech tam , zaryzykuję. Czy ja posiadam szklaną kulę i wiem o co pytasz.? Nie zakładałem że przedplonem pod rzepak jest rzepak, ale choćby nawet to ilość składników zawartych w słomie jest zbyt mała by utworzyć następny plon słomy i nasion.
Co do tezy iż sam sobie zaprzeczam to na obalenie jej mam pewną teorię, a mianowicie.:
Czasem sam się zastanawiam dlaczego takiego wielkiego klocka walnąłem. Jednak jak sobie zaczynam przypominać ile wcisnąłem wcześniej żarcia klocek staje się niewinną drobiną.

Edytowany przez xemit, 04 kwiecień 2012 - 21:19.