tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Sadek    1123
Dnia 16.08.2018 o 06:29, 20CBR12 napisał:

Że trzy lata sialem wapno przed siewem rzepaku i za każdym razem ogromne problemy ze wschodami, tak że definitywnie zrezygnowałem z tej praktyki, słabe pH = działka nie pod rzepak 

Nie do końca się z tym zgodzę, kilka lat temu na kupionej działce pH 2,5 do 3 i poszedł rzepak plon był bardzo dobry, tylko na tej działce nie było rzepaku z 15 lat pewnie.

Ale rzepak ogólnie nie lubi kwaśnej ziemi.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pr00s0p    0

Witam. Mam rzepak Monolit w ilości 12 kg w worku. MTN 5,760, kiełkowanie 91% . Czy 4 kg na hektar to nie będzie za dużo? Wychodzi 63 nasiona na m2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

W gospodarstwie też już wysiewaliśmy wapno (magnezowe lub defekat) przed siewem rzepaku tzn. zaraz po zebraniu przedplonu i nigdy rzepak nie odbiegał od innych


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody916    2

Chrobry posiany, województwo wielkopolskie, niestety od 17 lipca nie padał deszcz i nie ma warunków do oprysku, trzeba będzie wykonać zabieg powschodowo( o ile wschody będą) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Witam, w piątek posiałem rzepak następnego dnia (wczoraj) przeszła straszna ulewa woda stała na polu, rzepak został zamulony, zabity w ziemi... czy jest szansa, że powschodzi? warto go jutro przebronować czy lepiej nie ruszać ?   jak da się wjechać wogóle :/


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Jak już to jakimś wałem przelec i czekaj parę dni do wschodow będziesz widział co się dzieje.

Czas na przesianie jeszcze masz więc spokojnie. Mi kiedyś tak zabiło że byla pustynia praktycznie zerowe wschody, przesialem dokładnie 14 wrzesnia była długa ciepła jesień i coś tam udało wyciągnąć z niego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcio40    296
3 godziny temu, Renault9514 napisał:

Witam, w piątek posiałem rzepak następnego dnia (wczoraj) przeszła straszna ulewa woda stała na polu, rzepak został zamulony, zabity w ziemi... czy jest szansa, że powschodzi? warto go jutro przebronować czy lepiej nie ruszać ?   jak da się wjechać wogóle :/

mnie któregoś roku też to spotkało co bardzo źle wpłynęło na wschody, zastanawiałem się nad zaoraniem w końcu zostawiłem ale przyszła zima i wymarzł

Rzepak zasiany w piątek i zaraz pryskany i teraz z uwagi na suszę chciałbym przywałować. Czy to będzie miało negatywny wpływ na oprysk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Kws factor w porównaniu do ubiegłego roku nasiona cięższe bo 9,7kg jednostka i 98%siła kiełowania


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Nic się nie martw i nie ruszaj go. W ubiegłym roku miałem identyczną sytuację do tego stopnia, że rzepak rósł na sąsiadujących polach i działkach obok domów w trawniku. W dodatku mam tereny dość górzyste, na dołkach było wszystko zamulone. Dodam że nie mam jakichś piachów tylko ziemie zwięzłe niekiedy ciężkie iły. Rzepak powschodził wszędzie na początku z bólem bo był też pryskany dzień przed tym deszczem chlomazonem. Był dość nie równy, w dołkach były początkowo puste place ale potem się ładnie wyrównał. We wspomnianych dołkach dostał podwójna dawkę saletry jesienią. Plon w tym roku (średni) 4.5t/ha


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
20 minut temu, Jacek_92 napisał:

Który zabieg herbicydowy jest bardziej skuteczny przedwschodowy czy powschodwy ?

Ten który zwalczy Ci chwasty które masz na polu 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Witam,  dodawał ktoś rsm do doglebówki??  Ile litrów na hektar? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
29 minut temu, Egzo napisał:

Witam,  dodawał ktoś rsm do doglebówki??  Ile litrów na hektar? 

RSM 32 dawka od 40 do 100 l/ha, musisz wiedzieć ile chcesz dać azotu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinguru    5

Czy mogę bezpośrednio po siewie jechać Metazanex+Command?Mam dylemat bo na metazanexie pisze że stosować  gdy rzepak ma jedną pare liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133
Co myślicie o walowaniu rzepaku? 5—10 górnej warstwy popiół głębiej wilgoć deszcz zapowiadają dopiero na likend a cały tydzień temp po 30 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kams    4

Osobiście wałowałem po siewie tylko wałem zębatym nie gładkim. Generalnie jeżeli nie zapowiadają opadów to uważam, że warto zawałować. W szczególności jak było orane  siane tego samego dnia, tak jak u mnie i gleba jeszcze nie osiadła. Zawsze może głębiej trochę wilgoci będzie a rzepak dużo nie potrzebuje do wschodów. A co do zabiegów przedwschodowych  w suchych warunkach to proponuję dodawać adiuwantu, potrafią znacznie podnieść skuteczność w takich warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39
10 godzin temu, marcinguru napisał:

Czy mogę bezpośrednio po siewie jechać Metazanex+Command?Mam dylemat bo na metazanexie pisze że stosować  gdy rzepak ma jedną pare liści

Do 3 dni i będzie czysto.

Ja mam Comandor 480 i będę stosował 0,2l + 1,8l metazanexu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110
1 godzinę temu, kams napisał:

Osobiście wałowałem po siewie tylko wałem zębatym nie gładkim. Generalnie jeżeli nie zapowiadają opadów to uważam, że warto zawałować. W szczególności jak było orane  siane tego samego dnia, tak jak u mnie i gleba jeszcze nie osiadła. Zawsze może głębiej trochę wilgoci będzie a rzepak dużo nie potrzebuje do wschodów. A co do zabiegów przedwschodowych  w suchych warunkach to proponuję dodawać adiuwantu, potrafią znacznie podnieść skuteczność w takich warunkach. 

Czy dodanie adiuwanta do Command dawka 0,2 + Metazanex dawka 2l nie upali kiełków rzepaku? Widziałem jak command w dawce 0,2 bez adiuwata załatwił rzepak na mocno zbrylonej glebie i od tamtego czasu zawsze jestem ostrożny przy jego stosowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kams    4

Dokładnie oprócz tego, że wzmacnia efekt herbicydowy to chroni też w jakimś stopniu roślinę, przez to że zapobiega przedostawaniu się środka głębiej do strefy korzeniowej rzepaku. 

A tak po za tym 0,2 commandu to dawka na bogato, osobiście daję 0,15 + 2l metazanexu + adiuwant np. Atpolan Soil MAXX i jest czysto a mam ziemie II-III klasa gliniaste.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110
11 godzin temu, Bartek933 napisał:

Adiuwant ma właśnie ochronić roślinki

Dzięki koledzy za oświecenie , do tej pory myślałem że adiuwant przykleja bardziej herbicyd żeby mocniej działał i dlatego obawiałem się o rzepak w starciu z commandem.

Brawo Wy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj