Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11295 odpowiedzi na ten temat

#1361 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 16 marzec 2012 - 09:50

Rzepak i nawożenie [połączone] Ten kraj chyli się ku upadkowi... hehe. Nie dosyć że rząd mamy jaki mamy to jeszcze pogoda nie pomaga... I weź tu teraz kredyt na jakieś maszyny albo cuś...:/:/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 15:37
  •  

#1362 Share ogrodnikm

ogrodnikm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 12:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja zaryzykowałem i posiałem nawozy pod rzepak 150 siarczan amonu 200 saletry i tak trzeba było u mnie straty w rzepaku sa bardzo duże jeśli chodzi o stożki wzrostu, korzeń jest ok. i to mnie cieszy bo powinien się zregenerować tz odbić od korzenia
Uwierzcie mi ze w takim wypadku jest ważne aby dać wcześniej azot

Edytowany przez ogrodnikm, 16 marzec 2012 - 12:32.

#1363 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 16 marzec 2012 - 12:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja dałem siarczan amonu 200kg/ha i saletre 200kg/ha już 4 marca... A teraz się modlę....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1364 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 12:48

Rzepak i nawożenie [połączone] ten z góry jak w ogóle tam jest to na pewno ci pomoże, jak do tej pory nie pomógł :) każdy musi liczyć na siebie i nie ma co liczyć na pomoc innych bo nikt nam nie da, więc nie narzekać tylko robić swoje... jakoś to będzie

#1365 Share lukaszbor

lukaszbor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 17:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Zobaczymy Co bedzie dopiero pod konic miesiąca

Edytowany przez lukaszbor, 16 marzec 2012 - 19:18.

#1366 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 16 marzec 2012 - 19:09

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie na szczęście rzepak trzyma się super, ale wiem coś o takich problemach jak piszecie bo w ubiegłych latach nie miałem dobrego rzepaku :mellow: jutro kończe nawożenie saletrą rzepaku i pszenicy ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1367 Share lukaszbor

lukaszbor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 19:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Jest nie najgorzej 10szt żywych miejscami 20szt a najgorsze jest to że zrobiłem kontrakt po 1800+Vat troche sie martwie czy nie bedzie lepsza cena jak myslicie

#1368 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 20:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Dziś byłem na plantacji rzepaku SY Kolumb i ten wygląda słabiej od Visby F1, zdecydowanie bardziej wyniósł na jesień stożek i jest więcej przemarzniętych roślin, część jest OK, część stożek ma zielony ale maźisty a korzeń twardy a część jak wyrywam to z korzenia schodzi cała skóra i generalnie jest zgnity... miękki.

jaka powinna być minimalna obsada aby te 2.5t/ha dało plonu przy dobrych wiatrach ?? czy 15-20 roślin na 1m2 jest sens zostawiać ?

#1369 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 20:28

Rzepak i nawożenie [połączone] wiadomo prawidłowa obsada powinna być większa ale spokojnie można zostawić i 15-20 roślin. Tylko z drugiej strony przyjdą niekorzystne warunki jak np w tamtym roku w maju i wiadomo! Szkoda gadać, początek roku niezbyt się zaczyna.

#1370 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 20:39

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie w tym roku rzepaki przezimowały super w tamtym roku była tragedia obsada wynosiła 20 szt. i udało się wyciągnąć z niego prawie 2,8t/ha. Największy problem był z zachwaszczeniem miejscami były puste place i chwasty miały pole do popisu desykacja obowiązkowa . W okolicy większość rzepaków była zlikwidowana także presja szkodników tez była duża. Jak przypilnujesz spokojnie te 2,5t wyciągniesz.

Edytowany przez patrykDF, 16 marzec 2012 - 20:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1371 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 20:56

Dziś byłem na plantacji rzepaku SY Kolumb i ten wygląda słabiej od Visby F1, zdecydowanie bardziej wyniósł na jesień stożek i jest więcej przemarzniętych roślin, część jest OK, część stożek ma zielony ale maźisty a korzeń twardy a część jak wyrywam to z korzenia schodzi cała skóra i generalnie jest zgnity... miękki.

jaka powinna być minimalna obsada aby te 2.5t/ha dało plonu przy dobrych wiatrach ?? czy 15-20 roślin na 1m2 jest sens zostawiać ?

w zeszlym roku miałem odmianę Visby-rzepaki wydeptane i zjedzone przez zwierzynę-okolo 10 szt. na metrze-widok mizeria i placz,dowalil mu tez mocno majowy przymrozek bo wcześnie zakwitł-i tu niespodzianka plon 3,3 tony grubego ziarna :) -kombajnista był nawet w szoku bo pola mielismy po sasiedzku i obserwowal plantacje od wiosny.To jednak koniec moim zdaniem dobrych wiadomości-myslę że tegoroczne rzepaki dadzą (te w optymalnej obsadzie) max 1,5 t/ha bo są mocno przemrozone i nie bedą normalnie rosły.Pamiętam taką sytuację-20 la temu-komu rzepak przetrzymał i kto go zosawił to pozniej załował bo plony byly mizerne

#1372 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 21:09

Rzepak i nawożenie [połączone] 1,5 t to jeszcze koszta się zwrócą.... zawsze coś :) lepsze to niż przesiewanie i strata poniesionych na dziś dzień kosztów około 2 tyś zł na ha ! bo teraz jakby trzeba kupić nasiona, znowu zasiać, oprysk, nawóz... itd... to by było już na minusie ostro :)

Co do Visby to raczej nie mam obaw... za to Kolumb jest wyraźnie słabszy, bo jak pisałem wczesniej bardziej go wyniosło i niestety bardziej przymarzł, Visby po skróceniu w większości pięknie siedzi w ziemi, miejscami tylko stożek wyskoczył i ten właśnie przemarzł

#1373 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 marzec 2012 - 21:16

Rzepak i nawożenie [połączone] ja tam badziewia nie zostawiam rzepak jest tak przemrozony że nawet jak sie z tego wylize to plony bedą co najwyżej marne przynajmniej na naszym terenie zreszta co ja pisze plantacji które zostaną bedzie bardzo niewiele

Thug

#1374 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 21:22

1,5 t to jeszcze koszta się zwrócą.... zawsze coś :) lepsze to niż przesiewanie i strata poniesionych na dziś dzień kosztów około 2 tyś zł na ha ! bo teraz jakby trzeba kupić nasiona, znowu zasiać, oprysk, nawóz... itd... to by było już na minusie ostro :)

Co do Visby to raczej nie mam obaw... za to Kolumb jest wyraźnie słabszy, bo jak pisałem wczesniej bardziej go wyniosło i niestety bardziej przymarzł, Visby po skróceniu w większości pięknie siedzi w ziemi, miejscami tylko stożek wyskoczył i ten właśnie przemarzł

masz rację-visby to nieoceniona odmiana-ja przez skąpstwo(i siłę reklamy) nabyłem w tamtym roku inną odmianę a resztki Visby też wysiałem i widzę ogromną różnice-visby jest zdecydowanie lepsze i może coś będzie a ta druga odmiana pewnie do zaorania-dziś zniszczyłem pszenice-trochę bólu było
ps. ale może coś dostanę od Agrobrasa za reklamę ;)

#1375 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 21:35

Rzepak i nawożenie [połączone] krótkie podliczenie nakładu rzepaku na dziś dzień
Polifoska 6 550 zł
Oprysk chwasty 120 zł
Odżywki 60 zł
Saletrosan 500 zł
Potas 75 zł
Paliwo 300 zł
nasiona 250 250 zł
razem 1 855 zł

załóżmy że przesiewamy go na jęczmień, u nas najpopularniejszy, a pszenica kwalifikuje się pod pług i pójdzie tam Kuku... więc dla odmiany jęczmień (o ile da się kupić nasiona... a na dziś dzięń juz wiem że się nie da)

zakup nasion jęczmienia na 1ha ~ 300zł
azot- RSM32 jakieś powiedzmy 250kg ~ 250zł
paliwo na przesiewy ~ 100zł
oprysk na chwasty ~100zł
kombajn tylko paliwo liczę bo mam własny ~ 80zł
razem 830zł
+ nakład na rzepak =~ 2685zł

powiedzmy że da nam 4t/ha... to bardzo optymistycznie, bo pewnie znowu będzie susza, a ziemie nie są jakieś super, x 750zł/t = 3000zł (policzyłem super cenę :)

ZYSK z jęczmienia powiedzmy wyszło ~315zł

.... a teraz rzepak jakby dał 1,5t
do wydatków 1855 należy doliczyć
+ 250zł na RSM32 (druga dawka),
+ opryski wiosenne, robaczki, skracanie itd... powiedzmy 400zł ha
+ kombajn 80zł/ha (własny)
RAZEM =~2585zł
sprzedajemy rzepak po 1800zł/t x 1,5 = 2700zł
ZYSK= 2700-2585zł = 115zł

..... czyli tylko 200zł/ha więcej jak na jęczmieniu.... a ile roboty.. warto ? nie wydaje mi się, a mam nadzieję że rzepak da więcej jak 1,5t :) oby :P

Edytowany przez BARABUS, 16 marzec 2012 - 21:38.

#1376 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 marzec 2012 - 21:40

Rzepak i nawożenie [połączone] kolego jak masz rzepak równomiernie na polu i chociaż z 10 roślin na metrze to zostaw u mnie tego nie ma więc ja nie mam wyjścia jak wielu rolników z naszego terenu

Thug

#1377 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 marzec 2012 - 21:48

Rzepak i nawożenie [połączone] BARABUS ten kosztorys co przedstawiłeś jest skromny, jeśli podliczyć całkowity koszt założenia plantacji Rzepaku Ozimego z ochroną jesienną na srednim poziomie jak w moim przypadku to wychodzi grubo ponad 3000zł/ha kosztorys opracowany przez ODR w Czestochowie na podstawie moich faktur ze środków do produkcji.

Obsada 15-20szt roślin da przyzwoity plon.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1378 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 22:14

Rzepak i nawożenie [połączone] skromny ? a dlaczego skromny ?

Jesień:
Polifoska-4 350kg/ha -------- 550 zł (wg ceny z danego okresu)
Oprysk na chwasty 120 zł/ha
Odżywki jesienne (sulbor, makroelementy i inne) - 60 zł/ha

Wiosna- część nawozów wysiana, + zaplanowane
Saletrosan 400kg/ha ------------ 500 zł (cena zakupu 1180zł/t)
Sól potasowa 100kg/ha ----------------------150zł ?? (tu coś chyba pokręciłem, nie pamiętam juz ile kosztowała)
Opryski: skracanie, robaczki, desykacja: 400zł/ha ?

Paliwo 440 zł (liczę orka 14l/ha + siew 10l/ha + opryski 2x 15l/ha + opryski wiosenne, nawożenie ~25l/ha + kombajn 15l/ha = ~80 litrów x 5.5= 440zł)

Nasiona Visby f1 720zł paczka na 3ha, czyli 250 zł/ha
RAZEM = 2470zł (heh jeszcze mniej mi wyszło)... poprawcie jak się mylę... to i tak bardzo dużo mi się widzi, jeszcze nigdy tyle nie zainwestowałem w rzepak

#1379 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 07:43

Rzepak i nawożenie [połączone] A gdzie jesienne uprawki? pług 100zł na paliwo, uprawowo siewny 100zł na paliwo. Chyba że masz jakoś oszczędniej, podorywka po żniwach 100zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1380 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 07:49

Rzepak i nawożenie [połączone] @silva chyba nie doczytałeś bo napisałem że orka 15 l/ha + siew 10 l/ha itd.. nie licze uprawki bo za pługiem szedł podwójny Cambel który ładnie uprawił, a na to przyszedł agregat aktywny z siewnikiem talerzowym AD-P2, jedynie talerzowanie pominąłem.. czyli jakieś kolejne 6-7 l/ha... ale to już nie są jakieś wielkie koszty, poza tym zawsze jest jakaś granica błędu
"Paliwo 440 zł (liczę orka 14l/ha + siew 10l/ha + opryski 2x 15l/ha + opryski wiosenne, nawożenie ~25l/ha + kombajn 15l/ha = ~80 litrów x 5.5= 440zł)"

Edytowany przez BARABUS, 17 marzec 2012 - 07:49.