tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
XTRO    1507

mówię te najlepsze na najlepszych kawałkach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Tak wyglądają rzepaki. Ale jak się nie zwalczy larwy w łuszczynie to 2T będzie.... a proteus dany w piątek nie pomógł. Pryskany już 4 razy na wiosnę od robaków różnego rodzaju. Pora odpocząć będzie od rzepaku. 

1q1.jpg

ra.jpg

rrr.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
35 minut temu, XTRO napisał:

u mnie grad był, czekam na komisję. 

Co do plonów to na pewno nie będą to jakieś super plony, myślę że tak 3-4 tony będą sypać te ładniejsze.

 

U mnie tak samo, ile % straty szacujesz? Ciekawe czy będzie chorował po tych zranieniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

u nas padał na początku jak orzechy włoskie, później trochę mniejszy. 

A ja wiem ile. Zobaczę co najpierw oni powiedzą. Wg mnie ok 15-20% jest. Rzepak jeszcze kwitł i ostro kwiaty obtrąciło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
2 godziny temu, Macius napisał:

Efekt suszy na pewno. Roślina się broniła i przez to nie zawiązała wszystkich łuszczyn. Przez zakwaszenie ziemi mało jest możliwe żeby rzepak nie wykształcił wszystkich łuszczyn no chyba że Ph jest naprawdę bardzo niskie

Maciulku, nie chodzi o kwaśną glebę/niskie pH, tylko brak wapnia, a jedno z drugiem nie zawsze chodzi w parze.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, XTRO napisał:

u nas padał na początku jak orzechy włoskie, później trochę mniejszy. 

A ja wiem ile. Zobaczę co najpierw oni powiedzą. Wg mnie ok 15-20% jest. Rzepak jeszcze kwitł i ostro kwiaty obtrąciło 

Jak 20% to raczej przyjdą przed zbiorami szacować i oby się nie okzało że cudownie się zregenerowłB|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60
Napisano (edytowany)

OJ Okrąglutki07  . Jesli masz dobre Ph to nie ma problemu z poborem wapna z gleby tym bardziej że gleby ma dobre bo II i III klasy. Więc myśle że jednak trochę chodzi w parze. A po drugie jeśli by rzepakowi brakowało wapna to były by place lub całe pole  z niewykształconymi łuszczynami a nie tylko pojedyncze rośliny

Edytowano przez Macius

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837
3 lata temu rzepaki były piękne,, widziało się że 5t to będzie minimum mimo suchego maja. później pod słońce było widać że łuszczyny były tylko do połowy zapełnione nasionami, mimo tego plony max 3,5t. W tym roku może być podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
19 minut temu, Macius napisał:

OJ Okrąglutki07  . Jesli masz dobre Ph to nie ma problemu z poborem wapna z gleby tym bardziej że gleby ma dobre bo II i III klasy. Więc myśle że jednak trochę chodzi w parze. A po drugie jeśli by rzepakowi brakowało wapna to były by place lub całe pole  z niewykształconymi łuszczynami a nie tylko pojedyncze rośliny

Musisz się jeszcze trochę podszkolić.

  • Haha 1

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

A może być taka sytuacja ze będę miał taką glebę ze będę miał niedobory wapnia a ph będzie prawidłowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60
29 minut temu, Kula07 napisał:

Musisz się jeszcze trochę podszkolić.

No masz racej akurat w tym przypadku Panie Mądry :D W tym zawodzie całe życie się trzeba szkolić :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

W glebie nigdy nie będzie na tyle mało wapna żeby roślina cierpiała na jego niedobór, no chyba że będzie ekstremalnie niskie pH. Chociaż przy niskim pH szybciej we znaki da się toksyczny glin..

Jeżeli już na roślinie widać niedobory Ca to bardziej obstawiałbym na problem z jego pobraniem, a nie jego brak w glebie. 

U mnie problem z niezawiązanymi lub odrzuconymi łuszczynami znikł po solidnym dokarmianiu mikro i po wapnowaniu 

  • Like 1
  • Thanks 2

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Jestem ciekaw, dzięki Panowie za spostrzeżenia. Jeszcze myślałem o jakimś słabym zapyleniu, bo w tym roku pszczół wyjątkowo mało. Jak zbadam próbki to dam znać co ziemia powie, ale PH powinno być ok, z tym wapnem to ciekawa teoria, chociaż myślę, że tego roślinie nie brakuje.

Jest jeszcze taka sprawa - siany był usługowo, miejscami wyszło bardzo gęsto, 60-70 roślin na metrze, hybrydy, co w rzepaku niestety jest zbrodnią, ale problemów technicznych nieraz się nie przewidzi. Tam gdzie jest gęsto wydaje mi się, że problem się nasila. Może ze względu na to rośliny mają zbyt dużą konkurencję i najsłabsze mają za mało składnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Niedobór wody bym odrzucił. U nas przy naprawdę ekstremalnych w tym roku warunkach zrzucił dolne pędy boczne. Natomiast te które wykrztalcil dość ładnie się związały. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083
Napisano (edytowany)

Wie ktoś co to może byc? Na skraju pola w jednym miejscu mam takie oto coś. Pierwszy raz mam rzepak ;)

 

 

 

 

Edytowano przez sumek666

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Rozlupalem kilka luszczyn i nie znalazłem właśnie nic w środku :/ może ślepy jestem. Czyli możliwe że opryski nie doleciał na skraj pola... 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    49

Każdy rok coś nowego, chyba najskuteczniej jechać grzyb+ robak na pierwsze opadanie płatków, po 2 tygodniach poprawić grzyb+robak. Co ważniejsze już dawien dawna słyszałem, że opłaca robić się w rzepaku obwódki dodatkowo na robaka i to chyba jest dobry pomysł, w gęstym łanie mniej pryszczarka ale ogólnie go dużo po mimo 2x proteus, no i chowacz to wstęp do problemu z pryszczarkiem. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beta78    0

Moim zdaniem te dawki duże nawozu do rzepaku mijają się trochę z celem jednak zwłaszcza jak ktoś ma hektary a ceny nawozu duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Będę mądrzejszy. Muszę przyznać się, że narożniki były troszkę po macoszemu potraktowane bo opryskiwacz 10 m to skrecalem od razu i tylko z herbicydem cofalem do narożnika 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Witam 5 maja robiłem Pictor na grzyb i Proteus. Teraz sporo pada, po deszczach trzeba poprawić grzyb robak? Też pierwszy mój rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    49

Jak masz sprzęt i wiesz, że ścieżki wstaną i nie wymęczysz go to tak, warto na pewno oczywiście mówimy tu o rzepaku min 3t+. Ja opóżniony zabieg robiłem 0,55 proteus+0,55 bukat (tebu 500)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj