Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11295 odpowiedzi na ten temat

#1341 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 20:28

Rzepak i nawożenie [połączone] A jakie nawozy sypaliście na zamarzniętą ziemie chodzi mi o tych którym sie pogorszył rzepak.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 20:18
  •  

#1342 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 20:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Wydaje mi się że nawozy nie mają znaczenia. Rzepak rozpoczynał wegetację, gdyż nie zgnił jeszcze do konca korzeń, teraz gnije coraz więcej i chyba wyleci wszystko. U mnie lepiej trzymają się rośliny z dobrze rozwinietym systemem korzeniowym ale i one zaczynają padać.Twn korzen jest jakiś suchy jak go się przekroi a te rosliny bardzo powoli zamieają,
A tak w nawiązaniu do twojego pytania to ja sialem saletrosan.
Jeśli ktoś jest z lodzkiego to mam jęczmien jary STRATUS.

#1343 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 20:51

Rzepak i nawożenie [połączone] Z rzepakami to wszędzie coraz gorzej. Mój też się pogorszył po przymrozku z wtorku na środę rzędu -10C. Środki zielone a teraz zamierają....
Zgłosiłem do ubezpieczalni i czekam.... Może zapowiadana ciepła pogoda coś zmieni na lepsze!
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1344 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 20:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Siejcie jary rzepak mi dał w zeszlym roku prawi 3t/ha tylko decyzje trzeba podjąć szybko ze względu na wymaganą wilgoć.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#1345 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 21:02

Rzepak i nawożenie [połączone] zaraz sie okarze że jary daje co nie którym tyle co zimowy

#1346 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 marzec 2012 - 21:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Jest żle i myślę że najbliższe 2-3 dni wyjaśnią sprawę z rzepakiem. Ja w każdym bądz razie nie będę go przesiewał z uwagi na pełna ochronę chwastobójczą jesienią. Uważam że 8-10 q i aplikacja 300 kg saletry na ha jest lepszym wyjściem jak przesiew zbożem jarym o nieznanych parametrach, które muszę zakupić , kosztami ochrony , nawożenia itd.
Co najgorsze, niszcząc ten rzepak tracę ważny el. płodozmianu , który stanowi wymierną wartość.
Co do stanu rzepaku, to jak widać w większości nie doceniliśmy potęgi mrozu, zachłyśnięci wiarą w ekstra-power lutowej aplikacji saletry, dla której lepszym miejscem od pola z gnijącym rzepakiem byłaby stodoła lub magazyn GS.

#1347 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 21:35

Rzepak i nawożenie [połączone] Mówicie że nie nawozy?Rozumie saletrosan czy polifoska 21. Ale saletra? Po co budzić rośline jeśli jeszcze nie pora wstawać.

#1348 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 marzec 2012 - 22:07

Rzepak i nawożenie [połączone] To nie azot budzi rośliny. Czyni to temperatura i długość dnia.
Problemem zbyt wczesnego wysiewu nawozu są straty oraz brak możliwości dokładnej lustracji plantacji, co w tak specyficznym roku jak ten skutkowało aplikacją saletry na trupa, lub prawie trupa.
Niestety "nie pomogą wody Wisły , kiedy jaja już obwisły"

#1349 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 marzec 2012 - 22:29

Rzepak i nawożenie [połączone] iron i tak może być! Ozimy mógł dac np. w zeszłym roku 2t/ha na piasku a Jary da 2t/ha na zwięzłej! nie sprzeczajcie sie bo o to nie chodzi trzeba się poprostu zastanowić sam nie wiem, spodziewam się ubezpieczyciela w tym tyg. jedna plantacja napewno do zaorania 100% zgryziona. Ciekawe czy reszta zgnije oby nie.

Xemit no właśnie ja głównie z tego powodu wprowadziłem rzepak do struktury zasiewów, chodzi o stanowisko, gdybym wiedział że da te chociaż 10q to bym również się nie wahał, jednak są obawy np o zachwaszczenie miejscowe itd z tym może być później problem oraz zbiór. Ja dałem 100 Saletry i 100 Siarczanu najbliższe dni zadecydują o rzepaku ozimym w Polsce.

Edytowany przez proxy8441, 15 marzec 2012 - 22:37.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1350 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 marzec 2012 - 22:48

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak uczy życie rolnictwo ma więcej wspólnego z religia jak z nauka.
Czyli ? Nic nie możemy wiedzieć, możemy tylko wierzyć.
Jesienią w dobre wschody, zimą w przezimowanie , wiosną w wodę, a latem w łaskawy zbiór.
Podobnie jak możesz tylko wierzyć że zasiane na rzepaku zboże wynagrodzi Ci poniesione koszty.

Edytowany przez xemit, 15 marzec 2012 - 22:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1351 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 22:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Może napisałem nieprecyzyjnie. Początkowo napewno temperatura ale azot w saletrze od razu z kopyta rozpędza wzrost

#1352 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 marzec 2012 - 23:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Zastanawiam się jaka będzie presja szkodników w przypadku masowej likwidacji okolicznych rzepaków na pozostawionej samotnie enklawie. i czy walka z nimi nie okaże się przysłowiową 'walką gołej d*py z batem".

#1353 Share choinek.pawel

choinek.pawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 23:20

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dzisiaj rzuciłem 200 kg saletry i 150 siarczanu, owszem są liczne wymarznięcia ale nie opłacalne jest likwidować wszystkiego... bo koszty już poniesione zapewne sie zwrócą i przynajmniej nie będzie kolejnych związanych z zasiewem czegokolwiek w zamian. tak więc póki co trzeba żyć nadzieją, robi się coraz cieplej tak więc powinien ruszać. Saletra rozpuściła się na wilgotnej glebie juz po ok godzinie może krócej nawet. za ok 2-3 tygodnie pójdzie 250kg saletrzaku i myśle że to wystarczy bo sporo azotu powinno być ubiegłorocznego obornika obficie rozrzuconego. Nie traćmy wiary Panowie

#1354 Share stachu2005

stachu2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 23:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj oglądałem nasz rzepak i już widać że jakieś 5-10% wypadnie. Po zimie wyglądał że przezimował w 95%(reszta dla dziczyzny), dzisiaj już pojawiły się pierwsze obumarłe serca. Łodyga w nich robi się miękka, teraz weekend ma być ciepły więc w poniedziałek zrobię dokładną lustrację rzepaku i pszenicy. Co do pszenicy to już pewne że część wymarzła.

#1355 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 06:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Bo itak jest niewszyskim zimowy daje 5t są tacy co 2-2,5 t ledwo co wyciągają postęp genetyczny w rzepaku jarym też jest duży radzę kożystać z odmian szwedzkich oni mają największe doświadczenie z tą uprawą.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#1356 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 07:12

Rzepak i nawożenie [połączone] 5-10% to bardzo niedużo jeśli regularnie wymarł.

5-10% to bardzo niedużo jeśli regularnie wymarł.

#1357 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 16 marzec 2012 - 07:23

Rzepak i nawożenie [połączone]

Może napisałem nieprecyzyjnie. Początkowo napewno temperatura ale azot w saletrze od razu z kopyta rozpędza wzrost

Uważasz że to nawóz zaszkodził roślinie? Ja tak nie uważam.... sam widziałem po czym siałem... Było ładnie zielono i byłem pewien w 100% że przeżyje... patrząc na tegoroczną pogodę to i tak uważałem że wjechałem dosyć późno (4marca) przymrozki potem były jeszcze przez 4 dni max do -8stopni... tak więc nie uważam że ta saletra aż tak zaszkodziła... rozumiem po tyg od siania saletry przyszły by takie spadki temp ale nie po 2-3 dniach... przez ten okres to rzepak dopiero zaczął "wyczuwać" że coś tam jest posypane... Najlepsze podsumowanie tegorocznej zimy dla roślin podsumował Xemit "walka gołej d**y z batem" :):) A jeszcze i wiosna może wiele szkód wyrządzić... ehhhhh....

#1358 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 marzec 2012 - 07:27

Rzepak i nawożenie [połączone] warto zostawić? Jeszcze kilka dni temu byłem pewny że zostawie rzepak po wczorajszej lustracji to się tylko rzygać chcę myślałem ze nawet jak 7-10 roślin zostanie na metrze ale nawet tego nie będzie wczoraj zauważyłem powoli zaczyna gnić korzeń tak pamiętam ze szkoły że rzepak nawet przemarzniety na poczatku troszkę odbija jakieś procesy w nim zachodzą a póżniej gwałtownie umiera także jak pisał kolega Xemit chciałbym żeby zostało tylko te 8 roślin ale raczej ich nie będzie wszystko się wyjaśni w ciągu kilku dni ale raczej rzepak tylko orka a i jeszcze pytanie do kolegi xemita nie uważasz że presja zachwaszczenia wtórnego w rzadkim rzepaku też będzie ogromna? co do rzepaku jarego hmmm jak dla mnie szkoda wogóle zgłebiać temat plon mizerny mimo nakładów presja szkodników ogromna i walka jak tak jak było wczesniej napisane jak dla mnie szkoda wogóle wchodzić w temat ale to moja subiektywna opinia jako byłego plantatora rzepaku jarego.

Thug

#1359 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 16 marzec 2012 - 08:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Klego masz racje tam gdzie nie będzie rzepaku to będą takie chwasty po sam pas albo i wyżej... Z tego co pamiętam to dodatkowo nawet jak jest w takich miejscach rzepak to jest on tragiczny! Łuszczyny karłowate, chyba wszystko obżarte przez słodyszka... Stoi sobie taki rzepak sam i marnieje że aż oczy bolą..:/ Ku**a co za rok! już drugi raz z rzędu rzepak się nie uda! Zeszłego roku późny siew bo nie można było na pole wjechać, teraz siane w terminie i co z tego? znowu D**A! Tak sobie myślę może siać tylko żyto (jest pewne) na zmianę z jakąś latowizną bo jakoś te pieniądze trzeba robić a nie tylko cieszyć się że na ciągniku można pełną piersią obcować z przyrodą...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1360 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 marzec 2012 - 09:35

Rzepak i nawożenie [połączone] jeszcze ze dwa lata takie i można tobołki zakładać na ramie heh

Thug