tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Siwy7406    47

Hej panowie!!!! Mam mały kłopocik nie wiem co się dzieje z rzepakiem chciałem dać drugą dawkę N ale coś trapi moją roślinkę, w zimie były sarny a teraz jak trochę podskoczył zaczynają usychać końcówki listków. Nie mam pojęcia co to może być grzybek, brakuje jakiegoś składnika a może dopiero mróz wychodzi na zewnątrz, jest tu gro doświadczonych ludzi może ktoś już się spotkał z takimi rzeczami. Dodam linki zdjęci przepraszam za jakość robiłem telefonem

 

http://zapodaj.net/b...b2d0a8.jpg.html

 

http://zapodaj.net/7...77eb51.jpg.html

Jeżeli występuje to na nowych liściach to może być sucha zgnilizna kapustnych.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub2812    19

Witam.

Dzisiaj słyszałęm żę w rzepaku jest robak wiecie coś o tym??

A może jakim opryskiem pryskać jak, tak zimno??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

to Chowacz, jest wiele insektycydów do zastosowania, najlepiej wg. mnie systemiczne.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MyszaqPL    0

Witam,

mam pytanie odnośnie zasiewu po rzepaku ozimym. Wymarzło nam ok 70ha rzepaku w tym roku, zastanawiamy się teraz jaką roślinę możemy posiać i czy warto to zrobić. Jesteśmy w programie rolnośrodowiskowym, plan zakłada poplon z gorczycy białej, ale nie ma żadnej wzmianki o wymarznięciu i zasianiu innej rośliny w to miejsce. Moje pytania jest następujące, czy stracimy dopłaty jeśli zasiejemy coś nowego? Czy warto pozostawić ugór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

PZU przy szkodzie całkowitej wypłaca tylko 25% kwoty z polisy... Mało w porównaniu do innych firm. Dają albo szkodę całkowitą albo nic.. To się przejechałem na tym ubezpieczycielu....!!


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

Witam,

mam pytanie odnośnie zasiewu po rzepaku ozimym. Wymarzło nam ok 70ha rzepaku w tym roku, zastanawiamy się teraz jaką roślinę możemy posiać i czy warto to zrobić. Jesteśmy w programie rolnośrodowiskowym, plan zakłada poplon z gorczycy białej, ale nie ma żadnej wzmianki o wymarznięciu i zasianiu innej rośliny w to miejsce. Moje pytania jest następujące, czy stracimy dopłaty jeśli zasiejemy coś nowego? Czy warto pozostawić ugór?

możesz zmienić w agencji zasiewy na dany rok, a wtedy nic nie stracisz. Podjedź do ARiMR i tam ci wszystko wytłumaczą co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@xemit mówią do 3 razy sztuka

 

Zobaczymy, my rzepak ozimy przesialiśmy pszenżytem ozimym, a pszenżyto jęczmieniem jarym. Mówią kto dwa razy sieje, ten nic nie zbiera, pytanie co jest przy tech razach...

 

Pod warunkiem że nie spotka się z takową prognozą http://www.twojapogo...dni_kolejne.htm

 

16-dniowa prognoza to wróżenie z fusów. Maksymalnie prawdopodobną można orzec na dwa dni do przodu.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Czemu pszenżyto? Trzeba było waść u mnie jeszcze sporo jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

 

 

 

16-dniowa prognoza to wróżenie z fusów. Maksymalnie prawdopodobną można orzec na dwa dni do przodu.

Oczywiście że tak, choć trzeba przyznać że w powiedzeniu "na dwoje babka wróżyła" jest zawarte dość duże prawdopodobieństwo bo 50%.

Co do wiosennego ocieplenia, to z moich obserwacji wynika że synptomy wiosny w tym roku są mniej widoczne jak w adekwatnym okresie zeszłego. Mam na myśli rozwój roślin dziko rosnących i przylot ptactwa migrującego.

Pełnie księżyca, które często bratają się z mocnymi przymrozkami w tym roku są w okresach ryzykownych i jeśli choćby podczas jednej z nich(tej wiosny będą dwie wczesnowiosenne) wystąpi cyrkulacja północna przy nocnych rozpogodzeniach to istnieje duża szansa na chłody i pewnie stąd takie wróżby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

u nas pada cały dzień dzisiaj okolice lublina :) więc sprawdziło się czyli już niedługo druga dawka azotu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Oczywiście że tak, choć trzeba przyznać że w powiedzeniu "na dwoje babka wróżyła" jest zawarte dość duże prawdopodobieństwo bo 50%.

Co do wiosennego ocieplenia, to z moich obserwacji wynika że synptomy wiosny w tym roku są mniej widoczne jak w adekwatnym okresie zeszłego. Mam na myśli rozwój roślin dziko rosnących i przylot ptactwa migrującego.

Pełnie księżyca, które często bratają się z mocnymi przymrozkami w tym roku są w okresach ryzykownych i jeśli choćby podczas jednej z nich(tej wiosny będą dwie wczesnowiosenne) wystąpi cyrkulacja północna przy nocnych rozpogodzeniach to istnieje duża szansa na chłody i pewnie stąd takie wróżby.

 

 

Jestem po 3 piwach i powiem szczerze, że nic nie zrozumiałem :) mimo, że jestem Twoim wielkim fanem, fanem Twoich wypowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jak w tej piosence "Ciągle pada, ciągle pada ciągle pada -czekolada-" Może w końcu wreszcie ruszą troszke roślinki. Też jestem fanem wypowiedzi Xemita :) I chciałbym bardzo żeby to on był w avatarze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ja w drugiej dawce planuje 150kg mocznika, 250kg saletry dostał z poczatkiem marca.

Zastanawiam się nad mikroelementami. Jaką mieszanke najlepiej zastosować? Też chce to podzielić na dwa zabiegi. Czytałem o wieloskladnikowym nawozie PHOTREL - 5% bor ( B), 7% mangan (Mn), 0,4% molibden (Mo), 13,3% tlenek magnezu (MgO), 36.3% trójtlenek siarki (SO3)

Stosował ktoś? Jeśli nie, jakie mikro byście polecili? Moze samodzielne mieszanie z Adob?

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

polecam Wuxal Mikro. Bardzo ładnie odżywił rośliny rzepaku w zeszłym sezonie oraz ookrył niedobór.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja mam na ten rok Foliq z borem i Wuxal fosforowy ;) ale nie pamiętam co jeszcze w sobie mają


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Potrzeba Bor koniecznie, Molibdenu troche z pierwszej dawki, mangan przy wysokim pH. Reszta zbędna, chyba że mamy ogromne niedobory innych składników. No z makro siarka, troche magnezu. Tylko czy znacie jakiś oprysk zawierający sam magnez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Kiedy można wjeżdzać z bioetymulatorem i odżywkami w rzepak? Zaznaczam, że u mnie jeszcze nie zakrył całego pola, a miejscami spasły sarny do gołej ziemi ale coś tak jakby troszke odbijało z ziemi w tych miejscach.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A zapomniałem dodać że pójdzie jeszcze tytanit. ale to mój osobisty dodatek. Czy konieczny to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Potrzeba Bor koniecznie, Molibdenu troche z pierwszej dawki, mangan przy wysokim pH. Reszta zbędna, chyba że mamy ogromne niedobory innych składników. No z makro siarka, troche magnezu. Tylko czy znacie jakiś oprysk zawierający sam magnez?

 

jeśli potzrebujesz siarkę i trochę magnezu to daj Siarczan Magnezu, sprawa rozwiązana, u mnie pola rzepaku się zielenią które nie zaorane, są place wymarznięc na których gdzieś ok. po 5 roślin które z pędu głównego rosną reszta od szyjki odbija, będzie problem, bez desykacji się nie obejdzie. Na przyszły tydzień planuję drugą i ostatnią dawkę 70kg N/ha.

 

Jaki polecacie w miare tani i skuteczny regulator wzrostu wraz z fungicydem? Obsada waha się od 5 do nawet 40 roślin/m2.

Dodam że część prysne Toprexem bo mi zostało z jesieni, lepiej było by inną substancję aktywną wykorzystać no cóz.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No właśnie siarki ma pod dostatkiem i szukam czegoś tańszego z samym magnezem a po żniwach wapno z dużą zawartością magnezu pójdzie bo mam wielkie niedobory tego składnika.

W tamtym roku u nas poszedł tylko tebukonazol na rzepak z którymś zabiegiem robaczkowym i rzepak wyglądał tak: http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/1308574257/gallery_25844_276_95666.jpg

 

w zupełności sobie poradził, dodam że to jedyny zabieg fungicydowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

pięknie wyglądał, ja w ubiegłym sezonie jesienią nie stosowałem zadnego fungicydu ani regulatora wzroztu (pogoda sama go regulowała, a nawet "przystopowała") a na wiosne tak samo czyli brak ochrony grzybowej. W tym sezonie zastosowałem Toprex na jesieni, też tak sadze żeby zwykłym tebukonazolem opryskac kiedy go stosowałeś i jaki preparat?

 

Dodam na otarcie łez że HDi przelało 33% za zaorany rzepak :( na 1,5tyg po wizycie likwidatorów.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Na opadanie płatków z zabiegiem na pryszczarka. koło 17 maja

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jak chcesz żeby było tanio to możesz np. Tebu opryskać. Aczkolwiek jeżeli pryskałeś na jesieni Toprexem to daj i teraz - fakt, jest to droższy zabieg ale skuteczny. Jeżeli masz plantacje wybujałą i zależy CI bardziej na skróceniu to opryskaj np. Caryxem - ma większe działanie skracające niż grzybobójcze. A jeżeli bardziej zależy Ci na zwalczeniu chorób niż na skróceniu to zdecydowanie Toprex ;)

Ja pryskałem na jesieni i teraz też będę ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tydzień temu dałem drugą dawkę saletry 200kg/ha po niedzieli daje trzecią tez 200kg/ha i polecę na grzyba (Tebu) i na robaka (Sumi Alpha)

dorzucę jeszcze siarczan magnezu i jakąś odżywkę

Edytowano przez murtek3
Błędy ortograficzne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj