Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11309 odpowiedzi na ten temat

#101 Share Lukasz82

Lukasz82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów
  • Zainteresowania:oczywiście rolnictwo:) i wiele różności

Napisany 11 październik 2009 - 12:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Mam pytanie. co jest jak najmłodsze liście rzepaku żółkną od brzegu liścia a nerwy zarazie są zielone? Czego brak mu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 03:54
  •  

#102 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 12 październik 2009 - 20:28

Rzepak i nawożenie [połączone] Łukasz jest to typowy objaw braku siarki, na wiosnę siarczan amonu ok 25 kg czystej siarki na ha. pozdrawiam jerzy

#103 Share MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 25 październik 2009 - 14:57

Rzepak i nawożenie [połączone] Zgadzam sie z poprzednikiem ja daje 200kg/ha siarczanu amonu na jesien:) i na wiosne tez tyle samo ;)
"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 27 luty 2010 - 10:27

Rzepak i nawożenie [połączone] witam mam pytanie posiałem w tym roku pierwszy raz rzepak i mam pytanie kiedy najlepiej wysiać nawoź na wiosnę bo powoli zaczyna się nam robić wiosna mam 500kg siarczanu

#105 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 27 luty 2010 - 10:46

Rzepak i nawożenie [połączone] systemy nawozenia siarka obejmuja 2 terminy pierwszy przed ruszeniem wegetacji drugi pełna wegetacji do fazy kwitnienia
Jest taki wzór na dawke siarki 4;1 i 5;1 dawki N

#106 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 27 luty 2010 - 17:29

witam mam pytanie posiałem w tym roku pierwszy raz rzepak i mam pytanie kiedy najlepiej wysiać nawoź na wiosnę bo powoli zaczyna się nam robić wiosna mam 500kg siarczanu

Lustracja plantacji po zimie, zacznij od sprawdzenia stanu systemu korzeniowego.
Pierwsza dawka azotu w formie szybko dostępnej ( zazwyczaj saletra amonowa, bądź RSM jak posiadasz odpowiedni sprzęt) w terminie ok. 2 tygodnie przed ruszeniem wegetacji ( na moje oko ok. 10 marca w moim rejonie - Kujawy), dawka w przedziale 90-120 N/ha zależnie od stanu przezimowania. Zarazem dopuszczalny jest wysiew siarczanu amonu (ok 250-280 kg/ha) w celu dostarczenia siarki.
Druga dawka za 2-3 tygodnie, w początku pąkowania (do wyboru z nawozów : mocznik, saletrzak z Mg, S).

#107 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 27 luty 2010 - 18:06

Lustracja plantacji po zimie, zacznij od sprawdzenia stanu systemu korzeniowego.
Pierwsza dawka azotu w formie szybko dostępnej ( zazwyczaj saletra amonowa, bądź RSM jak posiadasz odpowiedni sprzęt) w terminie ok. 2 tygodnie przed ruszeniem wegetacji ( na moje oko ok. 10 marca w moim rejonie - Kujawy), dawka w przedziale 90-120 N/ha zależnie od stanu przezimowania. Zarazem dopuszczalny jest wysiew siarczanu amonu (ok 250-280 kg/ha) w celu dostarczenia siarki.
Druga dawka za 2-3 tygodnie, w początku pąkowania (do wyboru z nawozów : mocznik, saletrzak z Mg, S).

ok dzięki a ta drugą dawkę np saletrzaku to w jakich ilościach a chciałem się zapytać czy stosuje ktoś z was opryski furgicydowe caramba,horizon,toprex jeden z tych będzie chyba dobrym wyborem bo służą też jako regulator wzrostu a wy jakie stosujecie

#108 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 27 luty 2010 - 18:12

Rzepak i nawożenie [połączone] ja w woj opolskim nysa chcem dac pierwsza dawke saletry maonowej w ilosci 400 kg i za dwa tygodnie 200kg i tak sie zastanawiam czy nie bedzie za duzo tego bo jesienia dostal jeszcze 100 kg mocznika . ktos z was daje takie duze dawki ?

#109 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 27 luty 2010 - 18:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Menos:
Ustalasz zapotrzebowanie na azot, potem odejmujesz od niego azot zmineralizowany, z przedplonów, wysianym wraz z nawozami jesienią, azot z wywiezionego obornika - także pod przedplony (obornik "działa" 3 lata). Ustalasz wynik. Następnie dzielisz go przez 80%, tyle wynosi maksymalne wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych. Ilorazem będzie dawka całkowita azotu, która powinna zaspokoić wymagania na spodziewany plon.
1 dawka to zazwyczaj 1/3 - 2/3 dawki całkowitej (90-120 kg/N/ha)
2 dawka pozostała część ( 60-90 kg/N/ha)

Lukaszjarm:
Trudno zza klawiatury stwierdzić czy podane przez Ciebie dawki są prawidłowe. Ważna jest ocena przezimowania, zagęszczenie po zimie, suma i rozkład opadów wiosną. Śniegu także w tym roku nie brakowało, są straty wynikające z wymycia azotu z gleby.
Podane przez Ciebie nawożenie wymaga optymalnego uzupełnienia Siarki, plonotwórczego składnika.
Wg mnie zakładasz nawożenie pod min. 4t/ha?

#110 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 27 luty 2010 - 19:01

ja w woj opolskim nysa chcem dac pierwsza dawke saletry maonowej w ilosci 400 kg i za dwa tygodnie 200kg i tak sie zastanawiam czy nie bedzie za duzo tego bo jesienia dostal jeszcze 100 kg mocznika . ktos z was daje takie duze dawki ?

200N na wiosne rzepak łyka bez problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 28 luty 2010 - 00:17

Rzepak i nawożenie [połączone] ok dzieki za podpowiedz a siarke to rzepak dostanie pewnie dolistnie . pytam sie bo ojciec mowi ze zwariowalem z ta pierwsza dawka i wylozy sie albo bez desykacji sie nie obejdzie
ja w zeszlym roku dalem 500 kg saletry lacznie w 4t z ha bylo i teraz tez bym tak chcial

#112 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 28 luty 2010 - 07:57

Rzepak i nawożenie [połączone] Daj jeszczde dolistnie siarke i bor ze 2 razy albo siarczanem magnezu +odżywke z dużą zawartością boru

#113 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 28 luty 2010 - 09:13

Rzepak i nawożenie [połączone] a ten siarczan magnezu to dolistnie mam dać i kiedy ?

#114 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 28 luty 2010 - 10:23

Rzepak i nawożenie [połączone] a jak dam na pierwsza dawkę siarczan w ilości 250kg/h to mogę dać na drugą dawkę np saletrę can w ilości 100kg/h rzepak wydaje się ładny jestem z małopolski chciałbym uzyskać jakiś dobry plon kupiłem już siarczan magnezu i odżywki z borem myślicie ze nawożenie wystarczy myślę pryskać jeszcze na grzyba

#115 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 28 luty 2010 - 12:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Drodzy koledzy piszecie o nawożeniu wiosennym azotem o podziale dawek itd a co z nawożeniem wapnem i potasem ? Najpierw należy pomyśleć o wymaganiach pokarmowych a potem o plonach rzędu 4 t/ha lub więcej. Czy ktoś wspomniał o pobraniu wapna w ilości 70 kg, potasu 80 kg, 20 kg fosforu, 15 kg siarki i 8 kg magnezu na tone plonu. Czyli kłania się Ph (wapnowanie) gleby oraz jesienne nawożenie P i K a bez tego rzepak nie pobierze wysokich dawek azotu. Największe zapotrzebowanie na siarkę i magnez rzepak ma okresie zielonego pąka do fazy kwitnienia i wtedy należy zasilać rzepak Mg i S.

#116 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 28 luty 2010 - 14:47

Rzepak i nawożenie [połączone] pierwszy raz sieje rzepak ale na jesień sypnąłem 300kg polifoski 6 nie widziałem zebu liście miały przebarwienia więc p i k może wystarczy a wy kiedy ruszacie z pierwsza dawka azotu

#117 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 28 luty 2010 - 16:24

Rzepak i nawożenie [połączone] ja jesienia sypalem pod rzepak wapno tlenkowe i pryskalem UG MAXEM wiec pH powinno byc ok i przebarwien a lisciach tez nie bylo

#118 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 28 luty 2010 - 17:29

a ten siarczan magnezu to dolistnie mam dac i kiedy ?

możesz dawać przy okazji odchwaszczania lub zwalcznia szkodników, łącz zabiegi .

#119 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 28 luty 2010 - 17:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Uregulowany odczyn gleby i brak objawów braku składnika jest to baza - jest to plan minimum. Dopiero badania chemiczne gleby jak wskazują na zawartość bardzo wysoką można rozmawiać o plonach rzędu 4 t, rzepak jest rosliną wymagającą i obnaża wszystkie slabe strony pola jak na dłoni widac gdzie i jakie braki składnikowe wystepują i nie trzeba map zasobności.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 28 luty 2010 - 18:01

Daj jeszczde dolistnie siarke i bor ze 2 razy albo siarczanem magnezu +odżywke z dużą zawartością boru

W żadnym wypadku dokarmianie dolistne siarką nie zastąpi nawożenia doglebowego. Aplikowanie dolistne (np. siarczanem magnezu, nawozami wieloskładnikowymi) jest mało plonotwórcze, poza tym jednorazowo można wnieść co najwyżej 1-2 kg siarki, to strasznie mało, idąc dalej pierwiastek ten słabo przemieszcza się z liści do organów generatywnych.

Z tym borem też nie przesadzajcie, na 1 hektar rzepaku ozimego wystarczy 0,5-1 kg Boru.
Pamiętajcie, że po rzepaku najczęściej sieje się pszenicę i pszenżyto, te rośliny za borem nie przepadają.

Menos:
W dwóch dawkach łącznie to tylko 84 kg/N/ha. Jeżeli dawka wynosi 100 kg/N/ha i jest jedyną dawką, musi zostać wysiana jednorazowo. Bez sensu ekonomicznego jest podział na 2x50 kg/N/ha. Dodaj do siarczanu saletrę amonową, tak z 200kg/ha. Ta z wapniem (can) na pierwszy strzał jest niewskazana. Co innego w drugiej dawce, ale chociaż ze 250 kg/ha.