Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11303 odpowiedzi na ten temat

#1081 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 28 luty 2012 - 17:04

Rzepak i nawożenie [połączone] ja mam tabele w książce do Produkcji roślinnej z technikum ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 21:02
  •  

#1082 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 28 luty 2012 - 17:43

Rzepak i nawożenie [połączone] w tym momencie to jeszcze uważałbym z azotem mozna go jeszcze poparzyć znaczy stożki i zrobić sobie problem jeszcze większy niż kilkudniowa głodówka co innego wieloskładnikowe ten nawet jak rzepak szlag trafi to sie nie zmarnuje

Thug

#1083 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 28 luty 2012 - 18:40

Rzepak i nawożenie [połączone] wydaje mi się ze sianie nawozów wieloskładnikowych (chodzi mi tu o P i K) pogłównie mija się z celem.. przecież one wymagają wymieszania z glebą, moim zdaniem lepiej zastosować przedsiewnie większą dawką (oczywiście nie za wysoką) a niedobory na wiosnę uzupełnić dolistnie.. ale to tylko moje zdanie ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1084 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 28 luty 2012 - 19:29

Rzepak i nawożenie [połączone] Właśnie wydaje ci sie. Fosforu nie warto siać pogłównie, ale za to potas np. w formie soli potasowej daje bardzo dobre efekty takie zastosowanie na wiosne na rzepaki i na zboża, wiem to bo sprawdzałem i w tym roku tak sieje na wszystko. Wczoraj znajomy pojechał rano siać nawóz na rzepak a było tylko -4, siał U-914, siadł na środku pola, zaczeło szybko puszczac i nie mogli niczym dojechac do niego i jeszcze dzis w południe ciagnik stał w polu. Ale był pierwszy w okolicy.

Edytowany przez poosa21, 28 luty 2012 - 20:45.

#1085 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 28 luty 2012 - 19:39

Rzepak i nawożenie [połączone] muszę spróbować :)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1086 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 28 luty 2012 - 19:40

Rzepak i nawożenie [połączone] to potasu nie dajesz na jesień?

#1087 Share kiju221

kiju221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna; Rolnictwo; Motoryzacja

Napisany 28 luty 2012 - 19:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Hmm, więc @poosa21 dlaczego to fosforu nie warto mieszać z glebą? Co prawda istnieje ryzyko retrogradacji ale uczono mnie, że wieloskładnikowe siać przedsiewnie. Sami zawsze staramy się wieloskładnikowe wymieszać z glebą i wszystko jest w jak najlepszym stanie.
Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

#1088 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 28 luty 2012 - 19:47

Rzepak i nawożenie [połączone] ja też daje przedsiewnie wieloskładnikowe, ale z tym potasem to możliwe że działa dobrze pogłównie bo poprawi dodatkowo gospodarke wodną i lepiej sobie roślina poradzi w susze, spróbuje kiedyś :) a fosfor miesza się z glebą. Tylko np. przy formach pylistych nawozu (np. superfosfat pylisty) może zajść zjawisko uwsteczniania się czyli przejścia w formę nie dostępną dla roślin, przy nawozach granulowanych ryzyko jest mniejsze ;)

@poosa21 pewnie robi tak że daje P i K przedsiewnie a na wiosne dodatkowo sypie potas. Jeżeli sie myle to mnie poprawi :P

Edytowany przez losktos, 28 luty 2012 - 19:50.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1089 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 28 luty 2012 - 19:55

Rzepak i nawożenie [połączone] zależy jakie wieloskładnikowe nawozy pewne firmy robią chłam i należy tylko mieszać ale sa pewne npk które sa dobre i pogłównie nie będe tutaj reklamował ja sieje 2/3 dawki jesienią reszta wiosną tak sie już przyzwyczaiłem a sól potasową z powodzeniem mozna siać czy też nawóz potasowy pogłownie

Thug

#1090 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 28 luty 2012 - 20:28

Rzepak i nawożenie [połączone] u nas rano było minus8 a miejscami -10 i nikt nawet nie mysli o wyjeździe na pole bo jednak nawozy trochę kosztują

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1091 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 28 luty 2012 - 20:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Tam troche źle sie wyraziłem. Nie warto siac fosforu pogłównie, bo nic to nie da. Ale zastosowanie wczesną wiosną oprysku PK daje ładny efekt. Ja na rzepak daje 300kg polifoski M przed siewem i na wiosne 100kg soli potasowej. Sami spróbujcie na jednej ścieżce. Zobaczycie różnice. A na pszenice jak sieje po rzepaku, burakach czy ziemniakach to nic nie daje przed siewem tylko na wiosne 100kg soli potasowej i 170N plony średni z 4 lat to 6,3t/ha pszenicy ozimej.

#1092 Share crimer

crimer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie z Podkarpacia czy próbował już ktoś siac nawozy?

#1093 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 luty 2012 - 11:47

Rzepak i nawożenie [połączone] ja jestem z podkarpacia i narazie w okolicy nikt nie sieje nawozow , u mnie pogoda to taka ze 2 dni ciepla i 2 dni mrozu wie narazie czekam

#1094 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 29 luty 2012 - 12:29

Rzepak i nawożenie [połączone] ja tam dzisiaj posiałem na rzepak 200kg/ha saletry tylko miejscami się zapadał ale się nie kopał

#1095 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 29 luty 2012 - 12:39

Tam troche źle sie wyraziłem. Nie warto siac fosforu pogłównie, bo nic to nie da. Ale zastosowanie wczesną wiosną oprysku PK daje ładny efekt. Ja na rzepak daje 300kg polifoski M przed siewem i na wiosne 100kg soli potasowej. Sami spróbujcie na jednej ścieżce. Zobaczycie różnice. A na pszenice jak sieje po rzepaku, burakach czy ziemniakach to nic nie daje przed siewem tylko na wiosne 100kg soli potasowej i 170N plony średni z 4 lat to 6,3t/ha pszenicy ozimej.

zdecydowanie popieram Twoją technologie :)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1096 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 luty 2012 - 16:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Co do fosforu to jasne że nie warto pogłównie, byt mało mobilny nawóz. A co do potasu to zależy jaka zima i jaka gleba jak mokro na lekkiej glebie to potas na jesień i wiosne jest wskazany. A ciężka gleba utrzyma potas i tak . U mnie na średniej glebie daje 72-84kg w tym roku przedsiewnie w polifosce 8 (bo składnikowo na jesień wychodziła najtaniej nie licząc mieszanki soli z fosforanem) a na wiosne 52kg w NK 21:21. Składnikowo nie drogi nawóz i robie potas i część azotu z jednym przejazdem, do tego dodaje siarczan amonu (jak kupowałem to azot w nim był jednym z tańszych nie licząc siarki która również jest potrzebna) I tym sposobem w wprowadzam wczesną wiosną 105kg N, 60kg S i 52kg K.

Na pszenice również taka mieszanka z tym że troche mniejsze ilości

#1097 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 29 luty 2012 - 16:20

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja również w tym roku postanowiłem dać potas na wiosnę, do tej pory przedsiewnie dostał 350kg Polifoski 4, czyli 112kg K w czystym składniku, na wiosnę dam mu jak tylko będzie można wjechać na pole 100kg soli potasowej, czyli 60kg K w czystej postaci, co da mi w sumie 172kg tego pierwiastka, do tego na pierwszy strzał 400kg Saletrosanu i na drugą dawkę jeszcze nie wiem... ale myślę że około 200 litrów (264kg ) RSM32... chyba mu wystarczy, jestem ciekaw plonu, mam nadzieje że pogoda będzie bardziej sprzyjająca jak do tej pory i zeszłego roku :) mój rekord to 3,2 t/ha ale przy sporo niższym nawożeniu

#1098 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1063 postów

Napisany 29 luty 2012 - 16:50

Panowie z Podkarpacia czy próbował już ktoś siac nawozy?

wczoraj kolega widział jednego gościa i zaraz mnie się pytał dlaczego ja nie jadę. nie wiem co on siał ale ja jeszcze zaczekam. W przeciwieństwie do niego (Ten co siał to najbogatszy rolnik w okolicy) ja biedny jestem
Rolnik z powołania :-)

#1099 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 luty 2012 - 17:08

Rzepak i nawożenie [połączone] a z jakich okolic jestes?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1100 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 29 luty 2012 - 22:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Hmm może dlatego bogaty bo sieje???;)