Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#10941 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 12 wrzesień 2016 - 05:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Miałem podobnie z tą różnicą, że rzepaku w fazie liścieni było zdcydowanie mniej. Nie czekałem i pojechałem z opryskiem. Wczoraj po 4 dniach od zabiegu widać że chwasty dwuliścienne i groch poskręcało natomiast nie widać przypaleń na rzepaku.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 06:03
  •  

#10942 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 12 wrzesień 2016 - 08:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzepak siany 29 sierpnia. Jede w fazie 3-4 lisci, a drugi w fazie liscieni. Teraz nasuwa sie pytanie pryskac juz teraz navigatorem z metazanexem, czy poczekać jeszcze trochę bo może przypalic? Nie bedzie później za duży?
Drugie pytanie kiedy pryskac? Rano poludnie, czy wieczór??

Kolejne pytanie co ze smietka?
Mam dursban i o ktorej mogę tym opryskac? moge w pelne słońce czy lepiej wieczorem przed rosą??

Dzięki!

#10943 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 12 wrzesień 2016 - 10:36

Zdecydowanie wieczorem każdy zabieg, przy tych temp po 17 godzinie. Na chwasty możesz jeszcze poczekać jak nie ma dużej presji. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10944 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 12 wrzesień 2016 - 12:34

Co do zaprawiania , ludzie już za głośno o tym mówią  , mogą być kontrole , wiec jeśli ktoś to robi to lepiej zachować to dla siebie

U sąsiada dziś byli z PIORINu brali jakieś próbki z rzepaku pewnie śmietki szukali :ph34r:

#10945 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 wrzesień 2016 - 18:45

witam, mam pytanie do znawców tematu, chwasty w rzepaku zwalczam zawsze dwu etapowo.
W pierwszym zabiegu poszedł 0,1 command zaraz po siewie, teraz w planach jest navigator+metazanex (0,25+1l) rzepak jest w fazie 3-4 liści (zaraz skracanie) a glinki (głównie na górkach) są w fazie liścieni gdzieniegdzie pojawia się 1 para liści, pytanie co robić ? Pryskać całość pola herbicydem, czy lepiej pomęczyć się wyznaczyć sobie miejsca które są zbyt małe na oprysk i bawić się w oprysk na dwie raty ? Czy rzepak opryskany w fazie liścienie tymi środkami przetrwa ten zabieg i będzie dalej rósł ? 

jeżeli nie ma dużo chwastu to możesz poczekać, z drugiej strony jeżeli na najmniejszych roślinach pojawia się 1-sza para liści to nie powinno się nic dziać

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10946 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 12 wrzesień 2016 - 19:40

Rzepak siany 29 sierpnia. Jede w fazie 3-4 lisci, a drugi w fazie liscieni. Teraz nasuwa sie pytanie pryskac juz teraz navigatorem z metazanexem, czy poczekać jeszcze trochę bo może przypalic? Nie bedzie później za duży?
Drugie pytanie kiedy pryskac? Rano poludnie, czy wieczór??

Kolejne pytanie co ze smietka?
Mam dursban i o ktorej mogę tym opryskac? moge w pelne słońce czy lepiej wieczorem przed rosą??

Dzięki!

nie predzej jak po 19 ,rosa może być

#10947 Share Jano7711

Jano7711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 07:26

Zaraz minie 3 tygodnie od siewu a na jednym polu w miejscu gdzie jest cięższa ziemia nic nie chce wschodzić. Tam gdzie jest ciut lżejsza bądź osłonięta od słońca ma już po 2 liście :/ Co robicie w takich sytuacjach?

#10948 Share Cz4rn7

Cz4rn7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 09:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie caryxem mogę pryskać i dodac do tego czegos od robaka?

#10949 Share Tagro

Tagro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 10:24

Panowie caryxem mogę pryskać i dodac do tego czegos od robaka?

Caryx 0,5ltr  +  graminicyd  +  insektycyd  +   bor (np. Solubor)   Dobra mieszanka na teraz. Ew. poprawka Caryxem za trzy tygodnie :)

#10950 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 13 wrzesień 2016 - 11:05

Mój rzepak ma dopiero jedną pare liści, niestety na polach gdzie była pszenica jara i nie została zrobiona uprawka pożniwna jest masa samosiewów, czy można już je atakować gramicydem ?  Obawiam się żeby one nie zdusiły rzepaku...

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10951 Share Tagro

Tagro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 11:21

Mój rzepak ma dopiero jedną pare liści, niestety na polach gdzie była pszenica jara i nie została zrobiona uprawka pożniwna jest masa samosiewów, czy można już je atakować gramicydem ?  Obawiam się żeby one nie zdusiły rzepaku...

Np.  (wg rejestracji):     Agil S 100 EC  - pierwsza para liści /  Targa 05  od całkowitych liścieni  itd 05EC   

#10952 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 09:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie mam pytanie co robię nie tak -chodzi mi o wschody rzepaku tzn sieje rzepak na 2-3cm w tym roku bo u mnie kuriozalnie sucho było no i oczywiście wielkie problemy ze wschodami, tydzień po siewie padało trochę jakoś może 10l na metr ale weszło tylko 10% i jak zawsze wszystkie popszeczniaki- rzepak zawsze idzie po orce która była zrobiona w tym roku w 100% działek 3tyg wcześniej, no i wszystko było by ok bo susza brak opadów i dlatego nie wschodzi ale...teraz 3 tyg po siewie i bez deszczu a rzepak zaczyna wesoło wschodzić na wierzchu do wczoraj w zależności od działki 80-90% roślin w fazie liscieni- co może być piwodem że mam tak ciężkie i długie wschody może to wina navigatora? Bo ja już nie mam pomysłu?

#10953 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 14 wrzesień 2016 - 09:46

U mnie jest podobnie. Siany 22.08. Część roślin ma 4-5 liści a część dopiero wychodzi po deszczu, który był w tamtym tygodniu. Susza kolego, susza.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#10954 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 10:03

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie tak samo niektory jeszcze wschodzi i jak go skracac jak jest taki nie rowny co robic ?

#10955 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 10:05

Rzepak i nawożenie [połączone] Pytanie jaki rzepak wschodzi? Zasiany czy samosiewy?

Zapraszam na mój Vlog ;)

#10956 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 14 wrzesień 2016 - 10:23

U mnie na raczej zasiany. Rzepaku na tych działkach nie było jakieś 5 lat, więc nawet jak coś wychodzi to bardzo niewiele.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#10957 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 10:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Na wschody oprócz wilgoci ma wpływ wiele innych czynników: rodzaj gleby, jakość siewu siewnika, głębokość siewu, ph.

Co do skracania to trzeba pochodzić po polu i podjąć decyzję, tylko czy warto czekać na słabsze rośliny, które i tak mają mniejsze szanse na przetrwanie zimy w porównaniu do tych większych. Wszystko zależy od ich liczby i stopnia rozłożenia ich na polu.

Pamiętajcie, że skracanie to jedno a ochrona fungicydowa to drugi równie ważny element. U mnie zaczynają pojawiać się objawy suchej zgnilizny i dziś planuje zabieg.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#10958 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 15:02

U mnie podobnie. Gleba 5 klasa. Po lewej po orce wschody super, po prawej uprawa bezorkowa agregatem talerzowym i wschody na poziomie kilku procent. Rzepak leży w piachu i czeka na wilgoć. Siew siewnikiem punktowym. Na cięższych gliniastych glebach gdzie ziemia jest gruzełkowata to samo, wschody bardzo kiepskie.

Załączone miniaturki

• imag0045-1-.jpg

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#10959 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 19:14

Panowie mam pytanie co robię nie tak -chodzi mi o wschody rzepaku tzn sieje rzepak na 2-3cm w tym roku bo u mnie kuriozalnie sucho było no i oczywiście wielkie problemy ze wschodami, tydzień po siewie padało trochę jakoś może 10l na metr ale weszło tylko 10% i jak zawsze wszystkie popszeczniaki- rzepak zawsze idzie po orce która była zrobiona w tym roku w 100% działek 3tyg wcześniej, no i wszystko było by ok bo susza brak opadów i dlatego nie wschodzi ale...teraz 3 tyg po siewie i bez deszczu a rzepak zaczyna wesoło wschodzić na wierzchu do wczoraj w zależności od działki 80-90% roślin w fazie liscieni- co może być piwodem że mam tak ciężkie i długie wschody może to wina navigatora? Bo ja już nie mam pomysłu?

Jeśli masz taka suszę to nie powinienieś czekać 3 tyg po orce na siew (zrobiłem w tamtym roku tak samo i nic dobrego nie wyszło z tego)

jedynie orka i zaraz za pługiem siew, ewentualnie orka w nocy wszystko aby nie tracić wilgoci. W sumie to i za głęboko zasiałeś bo 1-2cm max.

Co do samosiewów jak ściernisko nie zrywane, bądź nieprawidłowo to się robi to i po 10 latach będą wyskakiwać.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10960 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 19:47

Orka i zaraz siew na 3 cm i wszystko ładnie wschodzi ,nawet na największych glinach,1 cm to wiatr i słońce wysuszy i  wzajdzie tylko na lżejszej ziemi