Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#10541 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 20:45

Nie wiesz co ma mobilność po tym co napisałem? No cóż... 

Powiem ci tyle, że kto ma trochę oleju w głowie nie stosuje blendingu, a napewno soli z polidapem. Się jedzie solo kolego solo.

Fosfor jesień na ściernisko, sól wiosną wczesna pogłównie bądź dzielona dawka 50/50 późna jesien/wczesna wiosna i jest baja. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 01:12
  •  

#10542 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 04 sierpień 2016 - 11:26

Nie wiesz co ma mobilność po tym co napisałem? No cóż... 

Powiem ci tyle, że kto ma trochę oleju w głowie nie stosuje blendingu, a napewno soli z polidapem. Się jedzie solo kolego solo.

Fosfor jesień na ściernisko, sól wiosną wczesna pogłównie bądź dzielona dawka 50/50 późna jesien/wczesna wiosna i jest baja. 

Proszę mnie nie załamywać swoją delikatnie mówiąc niewiedzą...

Widzę, że jesteś mądrzejszy od milionów ludzi stosujących blendy... (w niektórych krajach większość stosowanych NPK to blendy).

A przechodząc do meritum... post był o ROZSIEWIE tj wielkość granul etc., natomiast mobilność składników to inna kwestia... wg Ciebie jest różnica w stosowaniu blendu a Polifoski? bo nie wiem już do czego dążysz...

Nie wiem na jakim poziomie masz, że tak ogólnie to nazwę agrotechnikę w swoim gospodarstwie... nie wiem co uprawiasz ale na pewno nie jest to np rzepak... któremu dałbyś 100% potasu wiosną? (ile kg?) xD

Więc może odpuśćmy sobie dalszą "dyskusję" - "Kolego" posiedź chwile "solo" przy podstawowym artykule o zapotrzebowaniu roślin na poszczególne składniki w danych okresach... i taka szczera rada... jak nie jesteś w czymś dobry to nie pouczaj innych. Pozdrawiam.

#10543 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 12:27

Po pierwsze to napisz jaka jest przyswajalność reklamowanego przez CB NPK. a póżniej pouczaj innych, bo raczej nic nie przebije soli i fosforanu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10544 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 13:19

Po pierwsze to napisz jaka jest przyswajalność reklamowanego przez CB NPK. a póżniej pouczaj innych, bo raczej nic nie przebije soli i fosforanu.

Ehh... ale co tu ma przebijać jak to jest właśnie blend - mieszanka soli i fosforanu! :)

Inną kwestią jest jakość / pochodzenie tych o to składników, czyż nie?

Nasze blendy produkuje GA więc jakość gwarantowana. Na przykładowo Dobrofos NPK(CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) składa się:

Fosforan amonu MAP 12-52 (znacznie lepszy fosfor jak w DAP).

Sól potasowa 60%

Tak jeszcze do poprzedniego... bo może ktoś znów nie zrozumieć prostej kwestii...

Przykładowo rzepak - potrzebuje jesienią nie tylko fosfor ale i potas (i to niemało) więc dajemy NPK, PK. Potas uzupełniamy wiosną drugą dawką. Jest to oczywiście opcja "na bogato"...

Drugą opcją w trudnych czasach (i przy dużej zasobności gleby w potas) jest danie tylko fosforu jesienią (FA, Fosdar) a wiosną potasu. Fosfor (najlepiej FA) na ściernisko pod orkę lub głębokie wymieszanie bezorkowe.

Osobiście w tym roku stosuję te dwie opcje (w zależności od pola) natomiast wiosną dam nasz inny blend - saletrosan 26 + sól potasowa tj. nawóz comAGRO NK(SO3) 24-6-(30).

Pozdrawiam.

#10545 Share kubamako66

kubamako66

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 13:31

witam mam zamiar siać wapno granulowane po ścierni po pszenicy i jak posieje wapno to ile muszę czekać na sianie polifoski 6 i oranie pod rzepak?

Edytowany przez kubamako66, 04 sierpień 2016 - 19:50.

#10546 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 16:58

Proszę mnie nie załamywać swoją delikatnie mówiąc niewiedzą...

Widzę, że jesteś mądrzejszy od milionów ludzi stosujących blendy... (w niektórych krajach większość stosowanych NPK to blendy).

A przechodząc do meritum... post był o ROZSIEWIE tj wielkość granul etc., natomiast mobilność składników to inna kwestia... wg Ciebie jest różnica w stosowaniu blendu a Polifoski? bo nie wiem już do czego dążysz...

Nie wiem na jakim poziomie masz, że tak ogólnie to nazwę agrotechnikę w swoim gospodarstwie... nie wiem co uprawiasz ale na pewno nie jest to np rzepak... któremu dałbyś 100% potasu wiosną? (ile kg?) xD

Więc może odpuśćmy sobie dalszą "dyskusję" - "Kolego" posiedź chwile "solo" przy podstawowym artykule o zapotrzebowaniu roślin na poszczególne składniki w danych okresach... i taka szczera rada... jak nie jesteś w czymś dobry to nie pouczaj innych. Pozdrawiam.

Zgadza się mam sporą niewiedzę. 

Tłumaczę ci jaka jest różnica w blendzie nawozów o różnej granulacji że masz łopatki rozstawione pod jeden rodzaj nawozu.

Blending saletrosan + sól potasowa totalna porażka gdzie saletrosan duża ciężka granula leci w daleko a soli potasowej o wiele bliżej, mam ci to rozrysować? Potrzebne są 2 przejazdy. 

Zamiast tego WASZEGO blendingu nks mam Prosan i równomierność rzutu za jednym przejazdem bo jak się zajmować agrotechnika to na porządnie prawda?? 

Jeśli mam zasobnośc w fosfor i potas na średniej do wysokiej to jedynie uzupełniam dawkę. 

Za 1350 brutto loco gospodarstwo mam 6-15-29 dodatkowo siarka w jednej granuli. 

btw agrotechnika z tamtego roku słaba: raps (visby/sherlock/arsenal) 4.85 średnia z 15ha (III-V) nalepszy kawałek (visby)5.38 średnia z 4.1ha czas cos zmienić w agrotechnice. 

Szukaj dalej może kogś nabijesz w ten blending  :lol:

Edytowany przez Tomek90, 04 sierpień 2016 - 16:59.

#10547 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 17:31

Zgadza się mam sporą niewiedzę. 

Tłumaczę ci jaka jest różnica w blendzie nawozów o różnej granulacji że masz łopatki rozstawione pod jeden rodzaj nawozu.

Blending saletrosan + sól potasowa totalna porażka gdzie saletrosan duża ciężka granula leci w daleko a soli potasowej o wiele bliżej, mam ci to rozrysować? Potrzebne są 2 przejazdy. 

Zamiast tego WASZEGO blendingu nks mam Prosan i równomierność rzutu za jednym przejazdem bo jak się zajmować agrotechnika to na porządnie prawda?? 

Jeśli mam zasobnośc w fosfor i potas na średniej do wysokiej to jedynie uzupełniam dawkę. 

Za 1350 brutto loco gospodarstwo mam 6-15-29 dodatkowo siarka w jednej granuli. 

btw agrotechnika z tamtego roku słaba: raps (visby/sherlock/arsenal) 4.85 średnia z 15ha (III-V) nalepszy kawałek (visby)5.38 średnia z 4.1ha czas cos zmienić w agrotechnice. 

Szukaj dalej może kogś nabijesz w ten blending  :lol:

Widzę, że wg Ciebie setki osób zajmujących się temat blendów to idioci a setki tysięcy stosujących to jeszcze więksi idioci. Super. Zmieniaj świat ;)

Powiedz mi tylko ile rodzai soli / superfosfatu / FA / saletrosanu widziałeś w życiu? Stawiam na 1, może 2, max 3.

Przyślij mi proszę próbkę tego nawozu, a dam Ci obiektywną opinię ile jest wart... Nie mówię, że jest nic nie wart ani nie mówię, że jesteś beznadziejnym rolnikiem - plony są ok, gratulacje (chociaż w jakości Visby się zgodzimy). Nie powiedziałem, że jak zastosujesz blenda to będziesz miał 6t/ha każdego roku ;)

A i powiedz po co Ci ten 6-15-29 skoro stosujesz przedsiewnie tylko fosfor? Bo jakoś nie łapię po co wcześniej o to się spinałeś a teraz piszesz o NPKu...

Jeśli chcesz się spierać o coś to proszę zachowaj pewien poziom.

Pozdrawiam.

#10548 Share WaldemarNowicki

WaldemarNowicki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 18:26

Rzepak i nawożenie [połączone] Widzę poziom zszedł do piaskownicy blender może i fajna sprawa ale jak granulaty mają różną masę i wielkość granulki to bez sensu

Edytowany przez WaldemarNowicki, 04 sierpień 2016 - 18:40.

#10549 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 19:42

Widzę, że wg Ciebie setki osób zajmujących się temat blendów to idioci a setki tysięcy stosujących to jeszcze więksi idioci. Super. Zmieniaj świat ;)

Powiedz mi tylko ile rodzai soli / superfosfatu / FA / saletrosanu widziałeś w życiu? Stawiam na 1, może 2, max 3.

Przyślij mi proszę próbkę tego nawozu, a dam Ci obiektywną opinię ile jest wart... Nie mówię, że jest nic nie wart ani nie mówię, że jesteś beznadziejnym rolnikiem - plony są ok, gratulacje (chociaż w jakości Visby się zgodzimy). Nie powiedziałem, że jak zastosujesz blenda to będziesz miał 6t/ha każdego roku ;)

A i powiedz po co Ci ten 6-15-29 skoro stosujesz przedsiewnie tylko fosfor? Bo jakoś nie łapię po co wcześniej o to się spinałeś a teraz piszesz o NPKu...

Pozdrawiam.

Nie łap za słówka, podałem przykład jedynie, a nie że tak stosuję. 

Czasami polidap po rapsie pod pszenice bez potasu. 

@WaldemarNowicki żniw jeszcze nie mam to przyda się podrzeć z kim koty  ;)

Edytowany przez Tomek90, 04 sierpień 2016 - 19:43.

#10550 Share cichyh32

cichyh32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 21:02

Rzepak i nawożenie [połączone] czy przy sredniej zawartoski P i K pod rzepak wystarczy 300 kg tarnogranu pk 12-23 i do tego 30 ton gnojowicy? Gleba lekka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10551 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 21:12

Pozdrawiam.

Może i dobry ,ale jaktu wierzyć jakie ilości nawozów ,zmieszane,można dodac więcwj soli ,mniej polidamu,klient zadowolony ,ale tylko z ceny

#10552 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 06:22

Może i dobry ,ale jaktu wierzyć jakie ilości nawozów ,zmieszane,można dodac więcwj soli ,mniej polidamu,klient zadowolony ,ale tylko z ceny

My nie robimy tego kilka ton na odwal w małej betoniarce...

Robi to Grupa Azoty i to samo w sobie gwarantuje jakość. Produkcja to kilkanaście tysięcy ton rocznie... Z czego my jako AV sprzedajemy kilkaset ton...

Jest to wiele produktów, nawozy na życzenie - optymalny skład - i tu są bardzo duże oszczędności w nawożeniu.

Jeśli w coś się nie wierzy to po prostu można to obiektywnie zbadać i się przekonać co do składu - nie widzę problemu :)

#10553 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 08:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Tomek u mnie nie słyszałem żeby ktoś w tym roku przekroczył w jakiejkolwiek odmianie 3.5tony- żal..

#10554 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 04:54

U mnie żadnego kilograma nie przekroczył bo skasowany, a kilometr dalej 11.2t z 3ha. Terminowo siany zaraz za pługiem, ładnie skrócony. 

#10555 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 06 sierpień 2016 - 05:41

Rzepak i nawożenie [połączone] Rohan u mnie też dał ok 4t/ha. Łącznie z 28-29ha ukosiliśmy ok 100t. Mimo wszystko mogłem mniej rzepaku zostawić,bo na 3-4ha to było więcej chwastów niż rzepaku.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#10556 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 06 sierpień 2016 - 09:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Mi się za opryski i nawóz nawet nie zwróciło ... Tragedia , trzeba było zlikwidować , no ale cóż mądry Polak po szkodzie ;)

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#10557 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 07 sierpień 2016 - 11:40

Chcę po raz pierwszy zasiać rzepak 2ha po pszenicy ozimej ph około 6 ziemia mozaika IIIb,IV a i b V. Mam zamiar dać pod korzeń pewnie jakąś polifoske( myślałem o ''M'') ale lepiej rozsiać ją pod orkę czy po orce ale przed siewem rzepaku?

#10558 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 07 sierpień 2016 - 17:00

witam mam zamiar siać wapno granulowane po ścierni po pszenicy i jak posieje wapno to ile muszę czekać na sianie polifoski 6 i oranie pod rzepak?

polifoske rzuć sobie po orce (moim zdaniem lepsza opcja w przypadku wapnowania na ściernisko)

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10559 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 17:21

Lepiej wapnować pod przedplon i problem znika. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10560 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 17:52

Ja się zastanawiam czy na przyszły rok na wiosne pozostać przy saletrosanie na 1 dawke czy zrezygnować na rzecz saletry w dwóch dawkach  bo więcej azotu będzie tylko co z tą siarką .