Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#10521 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 31 lipiec 2016 - 18:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Kurde ale z dokladnoscia do 0,01l / ha może być ciężko przy mniejszym sprzęcie ;)

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 05:08
  •  

#10522 Share WaldemarNowicki

WaldemarNowicki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 18:27

Rzepak i nawożenie [połączone] E bez przesady ja przy mniejszym sprzęcie robiłem dawkę 0.135

#10523 Share kalino30

kalino30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 19:17

Panowie mam takie pytanie mam  zamiar posiac rzepak zimowy ale pytanie jest takie czy jak wiosna pryskalem pszenice  attrybutem 70 wg  czy jest sens siac ten rzepak czy on wzejdzie i nie zginie bo juz rozne opinie slyszalem czy moze lepiej sie wstrzymac z siewem z gory dziekuje za rady

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10524 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 19:25

Panowie co bedzie lepsze w zwalczaniu chwastow w rzepaku. Przedwschodowo 0.16l Command+ 1.66 Metazanex czy Powschodowo Navigator 0.33l + 1.66 Metazanex?? Po ostatnich ulewach wilgoc w ziemi napewno bedzie a zamierzam orac w nocy i siac od razu nastepnego dnia wiec wilgoci bedzie sporo . Chyba ze macie inne sprawdzone propozycje?? Samosiewy zboz chce razem z Toprexem dac na 4-6 lisc dlatego wydaje mi sie ze mieszanka z commandem byla by lepsza w tym przypadku tylko boje sie ze mi go przychamuje command

zależy jakie masz chwasty.Jeśli dużo jest chabru i fiołka to druga opcja.Średnia presja chwastów to opcja pierwsza

#10525 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 19:38

co sądzicie o sianiu rzepaku w sciernisko po 2 krotnej uprawie scierniskowcem tzn teraz po pszenicy płytko zmieszać z ziemią i potem przed siewem głebiej

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#10526 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 19:42

Moim zdaniem będzie twardo i rzepak puści korzenie na boki.Jak będzie wilgoć to orka

#10527 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 18:56

Jak byście porównali skuteczność odchwaszczania rzepaku na jedno i dwu liscienne  środkami: zaraz po siewie Command 0,25 l/ha + Metazanex 1,25 l/ha , a drugi wariant: w fazie 2-3 liści rzepaku  Navigator 0,3 l/ha + Metazanex 1,25 l/ha 

#10528 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 19:19

Wszystko zależy od chwastów jakie występują ja pryskałem drugim wariantem to go ładnie siekło i stał w miejscu długgio

#10529 Share hardkor113

hardkor113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 438 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 19:57

Rzepak i nawożenie [połączone] W pierwszym wariancie moim zdaniem za duzo commandu ja planuje dac 0,15 commandu i do tego 1,6 metazanexu.

#10530 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 sierpień 2016 - 20:22

Panowie wybieram się po zakupy nawozów pod rzepak co byście polecili polifoskę 6 czy polidap.

Polifoskę liczyłem wysiać 350 kg, a polidapu nie mam pojęcia.

A może jakieś inne nawozy?

Polecam naszą mieszankę nawozową Fosforan amonu MAP + sól potasowa. Mamy teraz opcję: 6-15-25+4 CaO + 15 SO3 w cenie 1195 zł netto/t przy zakupie 24 t (mogą być różne nawozy na jednym aucie.

Jeśli jest wysoka zasobność potasu to można przełożyć jego zastosowanie (lub część(na wiosnę), jesienią dając sam FA.

Polecam fosforan MAP gdyż ma o wiele lepszy fosfor krótko mówiąc.

Na wiosnę polecamy albo same Saletrosany albo kolejną naszą mieszankę saletrosan 26+sól potasowa (NKSO3 24-6-30)

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10531 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 21:43

Polecasz mieszankę, ale co z tego jak nierównomiernie rozkłada się na polu taki blending. 

6-15-25 to jest import litwa?? 

#10532 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 10:45

Rzepak i nawożenie [połączone] Ten nawóz potasu z azotem całkiem fajny by był gdyby miał zamiast 30 siatki np 10 dając 400 kg takiego nawozu na start chcąc wprowadzić 1 dawkę azotu wprowadzasz 120 kg siarki wiec za dużo. Jeśli macie możliwości mieszania to róbcie to jakoś z głową. Zwiększenie potas do 10 azot tez można zwiększyć a zmniejszcie siarke do 10

#10533 Share konio1011

konio1011

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 17:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie rzepak bedzie siany po jeczmieniu jarym . Na scieta slome poszlo wapno i na to gruber. Teraz pytanie czy lepiej przed siewem dac 100-120kg mocznika czy lepiej po wschodach 150 kg saletry?? Dodam ze nie bedzie azotu w PK. Wiadomo ze rzepak potrzebuje troche azotu jesienia tym bardziej ze sloma scieta i azot nie poszedl wgl ale za to wapno i teraz mam dylemat ile azotu i wjakiej formie

#10534 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 19:24

Polecasz mieszankę, ale co z tego jak nierównomiernie rozkłada się na polu taki blending. 

6-15-25 to jest import litwa?? 

Witam,

Proszę czytać ze zrozumieniem :) Dobrofos NPK (CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) jest to mieszanka nawozowa (blending) produkowany przez Grupę Azoty. Składniki to FA MAP + sól potasowa. Świetny nawóz w bardzo dobrej cenie. Polecam głównie na rzepak jako bardzo dobre źródło fosforu z dodatkiem siarki.

Nierównomiernie się rozkłada???

Nie zauważyłem...

W naszych mieszankach komponenty są dokładnie wymieszane, granule proporcjonalnie równe więc wysiew jest dokładny.

Jeśli chodzi Ci o to że granulka FA spadnie tu a soli za 2 metry no to:

- chyba nie wysiewasz 20 kg NPK/ha?

- roślina pije a nie gryzie... wszystko jest w glebie!

Osobiście stosuje tylko blendy GA - NPKi, a przede wszystkim nawóz NK(S) - po każdym pokosie na UZ - za***iste efekty! (a w motylowych to w ogóle rewelacja!). Polecam sprawdź tak jak coraz więcej naszych Klientów.

Pozdrawiam.

Ten nawóz potasu z azotem całkiem fajny by był gdyby miał zamiast 30 siatki np 10 dając 400 kg takiego nawozu na start chcąc wprowadzić 1 dawkę azotu wprowadzasz 120 kg siarki wiec za dużo. Jeśli macie możliwości mieszania to róbcie to jakoś z głową. Zwiększenie potas do 10 azot tez można zwiększyć a zmniejszcie siarke do 10

Uwierz, że robią to ludzie z głową :)

SO3 to nie jest czysta siarka!!!

PS Przypominam, że można u nas również zamówić nawóz na życzenie tzn.:

- minimum 24-48 t

- podajecie skład jaki jest dla Was optymalny (można sobie dobrać komponenty mniej więcej tj. np. czy fosfor z fosdaru czy FA)

- ogarniamy temat czy skład jest fizycznie możliwy do zrobienia

- ustalamy skład

- robicie przedpłatę za towar

- mieszamy, workujemy, dowozimy

Zapraszam!

Polifoska 6 ok, ale Polidap na pewno nie sam tylko np. polidap + sól potasowa. A ile soli potasowej i polidapu, tyle ile byś potasu i fosforu wprowadził za pomocą polifoski 6. Po przeliczaj sobie na spokojnie ilości składników, a nie w głowie i nie działaj pod presją sprzedawcy ;)

I polecam nie DAP'a a FA MAP! :)

#10535 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 sierpień 2016 - 19:54

w przypadku nieprzepuszczalnych gleb nie ma sensu dzielić potasu

Niemcy nawet w takich warunkach tak proponuje i wg mnie ma to sens. Oczywiście jeżeli przyjmujemy że zasobność gleby jest przynajmniej na poziomie średnim to tego potasu z samej gleby wystarczy. Czyli potas wprowadzamy na uzupełnienie, jednorazowa dawka potasu powyżej 200kg K2O może mocno zasolić glebę przyczyniając się do słabszych wschodów oraz korzenia. W tym wypadku dzielenie dawki ma sens.

Panowie co bedzie lepsze w zwalczaniu chwastow w rzepaku. Przedwschodowo 0.16l Command+ 1.66 Metazanex czy Powschodowo Navigator 0.33l + 1.66 Metazanex?? Po ostatnich ulewach wilgoc w ziemi napewno bedzie a zamierzam orac w nocy i siac od razu nastepnego dnia wiec wilgoci bedzie sporo . Chyba ze macie inne sprawdzone propozycje?? Samosiewy zboz chce razem z Toprexem dac na 4-6 lisc dlatego wydaje mi sie ze mieszanka z commandem byla by lepsza w tym przypadku tylko boje sie ze mi go przychamuje

Proszę Cię nie powtarzaj stereotypów że command hamuje bo to bzdura. Command jest inhibitorem chlorofilu czyli tylko przebarwia. Z kolei metazachlor hamuje podziały komórkowe i on jest winien słabego wzrostu. Command jest jednym z najlepszych herbicydów w rzepaku i jego brak był widoczny w tym roku gdzie czasem rzepak w połowie był z przytulią lub tasznikiem.

Niestety wadą commandu jest stosowanie wyłącznie po siebie na wilgotna glebę z czym może być problem.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#10536 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 20:01

Co myślicie o wysiewie NPK na rosnące ziemniaki po których ma być siany rzepak? Wiem, że na zachodzie ta metoda jest praktykowana?

Wiem, że nic nie wiem.

#10537 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 20:14

Jaka powinna być według Was dawka Metazanexu w odchwaszczaniu przedwschodowym + Command 0,15-0,17 l/ha, a jaka w odchwaszczaniu powschodowym  + Navigator 0,3 - 0,35 l/ha. 

#10538 Share waldeko016

waldeko016

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 15:35

Panowie na ściętą słomę rozsiałem piastem wapno. Talerzowanie. Czy teraz przed orką dać coś azotu czy lepiej nie?

#10539 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 19:03

Witam,

Proszę czytać ze zrozumieniem :) Dobrofos NPK (CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) jest to mieszanka nawozowa (blending) produkowany przez Grupę Azoty. Składniki to FA MAP + sól potasowa. Świetny nawóz w bardzo dobrej cenie. Polecam głównie na rzepak jako bardzo dobre źródło fosforu z dodatkiem siarki.

Nierównomiernie się rozkłada???

Nie zauważyłem...

W naszych mieszankach komponenty są dokładnie wymieszane, granule proporcjonalnie równe więc wysiew jest dokładny.

Jeśli chodzi Ci o to że granulka FA spadnie tu a soli za 2 metry no to:

- chyba nie wysiewasz 20 kg NPK/ha?

- roślina pije a nie gryzie... wszystko jest w glebie!

Osobiście stosuje tylko blendy GA - NPKi, a przede wszystkim nawóz NK(S) - po każdym pokosie na UZ - za***iste efekty! (a w motylowych to w ogóle rewelacja!). Polecam sprawdź tak jak coraz więcej naszych Klientów.

Pozdrawiam.

Uwierz, że robią to ludzie z głową :)

SO3 to nie jest czysta siarka!!!

PS Przypominam, że można u nas również zamówić nawóz na życzenie tzn.:

- minimum 24-48 t

- podajecie skład jaki jest dla Was optymalny (można sobie dobrać komponenty mniej więcej tj. np. czy fosfor z fosdaru czy FA)

- ogarniamy temat czy skład jest fizycznie możliwy do zrobienia

- ustalamy skład

- robicie przedpłatę za towar

- mieszamy, workujemy, dowozimy

Zapraszam!

I polecam nie DAP'a a FA MAP! :)

No to jak masz blending soli potasowej z fosforanem to jak ma ci dobrze rozłożyć po polu skoro na każde masz inne ułożenie łopatek i tak powiedzmy przykładowo fosforan leci na 13m a sól na 15m. Potas mobliny, a fosfor już nie i bida. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10540 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 20:16

No to jak masz blending soli potasowej z fosforanem to jak ma ci dobrze rozłożyć po polu skoro na każde masz inne ułożenie łopatek i tak powiedzmy przykładowo fosforan leci na 13m a sól na 15m. Potas mobliny, a fosfor już nie i bida. 

O Jezu... co ma mobilność składnika do rozsiewu? W Polifosce "NPK" jest mobilny fosfor? xD

Czy jest jeden rodzaj i jedna granulacja fosforanu / soli na świecie?