Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#9661 Share piotr4255

piotr4255

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza i samochody ciężarowe

Napisany 07 marzec 2016 - 21:21

syp teraz ana wiosne na chwasty wielkiego wyboru nie masz galera lontreal i kerb

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 18:01
  •  

#9662 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:23

u kolegi w 2015 roku czyli te zniwa oddal rzepak ponad 5 ton tylko na dobrej ziemi bo 2 3 klasa i mial wszystkei warunki ten rzepak

#9663 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:25

Koledzy uczcie mnie!
Mimo że uprawiam rzepak od 15 lat to jeszcze 5 ton nie przykrylem...
Mimo że zauważyłem iż padają tu nieśmiałe pytania o to czym jest bilansowanie oraz czym różni się saletra od saletrzaku to widzę że szczęście wam dopisuje więc proszę o rady... Cóż począć jak zacząć?

To jest ironiczne ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9664 Share Maniek007

Maniek007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:49

Witam :)

Panowie podpowiedzcie co zrobić: 

Rzepaku mam  3.5 ha w dwóch kawałkach 3.20 w jednym a w drugim 30a klasa ziemi IV i leci pasek (piachu)

Najlepsza obsada to 30 roślin na m2 miejscami od 20-10 roślin, po d*pie dostał konkretnie siew w susze ale jakoś się wykształcił ale mrozy zrobiły pogrom :(

5.03.2016 poszedł saletrosan 26 300kg/ha a na mały kawałek saletra 100kg/30a 

Tylko mam dylemat co teraz robić przez duże pole leci pasek przepału około 35arów (piach)jesienią obsada wynosiła około 20 roślin na m2 teraz tam praktycznie nic nie ma na m2 zdrowych roślin jest około 5 małe nie wiem może się wykształcą ale w to wątpię i co robić ? zostawiać ten kawałek niech się dzieje co chce czy likwidować i posiewać coś jarego ? Problem polega na tym że to jest centralnie na środku pola i pole prawdopodobnie bd wyglądało tak: 2ha rzepaku - 35a pustego (piach i konkretny mróz zrobił swoje) - 85 arów rzepaku 

Macie podobne sytuacje ? W przekropnych latach na zbożu na tym polu nie ma dużej różnicy, w 2015 do puki nie przyszła susza w czerwcu zboże niczym się nie różniło dopiero potem bylo widać jak na piachu schnie  

Edytowany przez Maniek007, 07 marzec 2016 - 21:50.

#9665 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:55

Ja mówię że mi się udało i to od razu w 1 roku ale nie uważam się za fachowca. Dużo czytam i podpytuję ale nadal mało wiem. O nawożeniu napisałem już wszystko co robiłem w poprzednim roku. Do tego raz poszła odżywka na jesieni + robak 2 razy i na zahamowanie raz oprysk. Wiosną codzienna lustracja rzepaku żeby nie przegapić robaczków (co najmniej 3 zabiegi wiosną połączone z odżywkami lub mocznikiem) i 2 razy od grzyba. Kiedy to będę dokładnie robił nie wiem mam znajomą w sklepie z opryskami jak ludzie kupują to do mnie dzwoni że wszyscy biorą i pryskają więc ja też to robię. Środki biorę ze średniej półki mogę odnaleźć czym było i kiedy robione, mogę też na bieżąco zamieszczać czy będę pryskał i kiedy. Oczywiście nie ma gwarancji że będzie plon 5 ton bo to w większości niestety nie zależy od samego rolnika a od pogody. 

Poniżej zdjęcia z ubiegłego roku z dnia 14 marzec.a w tym roku jest już 7 marzec a rzepak ledwo żywy ma po 2 małe listki, stare wszystko zmarzło. Więc o plonie 5 ton można pomarzyć.

Jakim siewnikiem był siany?

#9666 Share slay6

slay6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:57

Ja od kilku lat sie  trzymam: jesień 300 kg/h polifoska 6 i 150 kg/h polifoska 21 + 1 zabieg robak,grzyb i regulator wzrostu,odżywki. Wiosna 350 kg/h saletra + kizeryt 150kg/h i druga dawka 250 kg/h do tego wiadomo robaki grzyb i ze 3 opryski dolistne róznymi mikro. Plon w granicach 3,8 -4,2.

w tym  roku trzeba bedzie  troche  zwiekszyc bo i po zimie  dostał mrozem. Jeden kawłek przemarzł bo korzenie  pognite  i dużo wypadło ale  kilka roślin żyje. drugi kawałek jak nie  ruszony  po jesieni. Pierwszą dawke azotu podzieliłem i po 20 lutym poszło 170kg/h saletra +150 kizeryt i na  dniach poleci reszta azotu.

Oczywiście to moje spostrzeżenie i każdy  ma  swoje, ale  jak ktoś wyzej piszmy po to aby  czytac i wymieniac  sie swoimi i wyciągać wnioski.

#9667 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 07 marzec 2016 - 22:01

a czemu tylko 170 kg saletry dałeś?

Thug

#9668 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 22:27

odnośnie plonów, to czasami robisz wszystko na 5, a nawet na 6 ton a urośnie 3, a czasami uprawa na ledwo 3 a urośnie 5, taka jest matka natura

#9669 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 08:23

Ja na swój rzepak, który dostał też ostro po d*pie (0 liści, teraz dopiero zaczynają wyrastać, obsada 10-20 roślin, przy niektórych stożek wzrostu wraz z zawiązkiem kwiatowym można bez problemu wyjąć z rośliny (o te się boję że wylegną bo naprawdę wychodzi bez najmniejszego problemu)) posiałem 300kg saletrosanu. jak da się wjechać z opryskiwaczem w pole (myślę że za 2 tyg) jadę z asahi albo dynamic cresco (albo i to i to) + mikro. Może coś go podratuję tymi zabiegami.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#9670 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 13:13

U kumpla w tym roku rzepak po kurzaku 40 ton na ha na glebie przeważnie 4 klasa z plackami 5 oddał 5 ton bez 100 kg ważone także da się ale warunki miał super podobnie jak zboża. Susza może i była ale zaczeła się w czerwcu a to już nie miało wpływu na rzepak jedynie co trochę na jarki na słabszych glebach oraz na kukurydze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9671 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 14:10

40 ton obornika pochodzącego od kur?

#9672 Share Wojtek1609

Wojtek1609

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 15:08

Dowalił tego pomiotu. Ten rzepak, czy jakakolwiek inna roślina urosła na tym ? 

#9673 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 16:09

No słabo nie urosło skoro z takiej ziemi wyszło prawie 5 ton. Ale trzeba przyznać że do pewnego momentu opadów naprawde nie brakowało wiosna przyszła wcześnie wegetacja długo trwała i udało się uzyskać taki wynik. Dla porównania podam że susza która potem panowała ograniczyła zbiory kukurydzy do wydajności max 7 ton mokrej na w miare dobrych glebach na słabych kukurydzy za bardzo nie było.

#9674 Share wojtek554

wojtek554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 17:34

Czy stulisz lekarski stanowi  teraz dużą konkurencję dla rzepaku? Jest go do 10 szt na m2

#9675 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 08 marzec 2016 - 18:31

W uprawie rzepaku jak i reszty roślin nie chodzi o to żeby uzyskać jak najwiekszy plon za wszelką cene , tylko zrobić tak zeby plon był  jak najwiekszy jak najniższym kosztem , w tym cały sens produkcji

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#9676 Share Wojtek1609

Wojtek1609

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 19:33

Witam,

Bardziej chodziło mi tutaj o to, że w pomiocie kurzym w stosunku do obornika bydlęcego, świńskiego itd występują składniki w dużo większym stężeniu jak i np. w przypadku N innej formy, co w przełożeniu na dużą dawkę działa wręcz toksycznie na glebę. Dawka 40 ton pomiotu kurzego na ha jest wręcz kosmiczna.

Edytowany przez Wojtek1609, 08 marzec 2016 - 19:35.

#9677 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 19:54

Rzepak i nawożenie [połączone] A co sądzi cię o siewie rzepaku w rzędach 37 cm punktowo z podsiewem warto tak siać czy lepiej tradycyjnie?ciekawi mnie czy lepiej rośnie jesienią skoro ma nawóz blisko

#9678 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 19:55

Czy dawka Toprexu 0,4l/ha może równać się z dawką 1l Tebu i 0,4l Caryx ?

#9679 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 20:03

Zgadzam się. Znajomy, który odbiera ten towar z fermy mówił, że efektem zastosowania 20 ton pod pszenicę było puste pole... Obornik od kur zawiera 1,6% azotu wychodzi że podał go 640 kg/ha. Występuje on w postaci kwasu moczowego który przechodzi w amoniak i jest łatwo dostępny dla roślin. Ale należy pamiętać o toksycznym działaniu tego związku.   Może Twój kolega podkolorował trochę albo nie miał poważonego... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9680 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 20:06

Witam :)

Panowie podpowiedzcie co zrobić: 

Rzepaku mam  3.5 ha w dwóch kawałkach 3.20 w jednym a w drugim 30a klasa ziemi IV i leci pasek (piachu)

Najlepsza obsada to 30 roślin na m2 miejscami od 20-10 roślin, po d*pie dostał konkretnie siew w susze ale jakoś się wykształcił ale mrozy zrobiły pogrom :(

5.03.2016 poszedł saletrosan 26 300kg/ha a na mały kawałek saletra 100kg/30a 

Tylko mam dylemat co teraz robić przez duże pole leci pasek przepału około 35arów (piach)jesienią obsada wynosiła około 20 roślin na m2 teraz tam praktycznie nic nie ma na m2 zdrowych roślin jest około 5 małe nie wiem może się wykształcą ale w to wątpię i co robić ? zostawiać ten kawałek niech się dzieje co chce czy likwidować i posiewać coś jarego ? Problem polega na tym że to jest centralnie na środku pola i pole prawdopodobnie bd wyglądało tak: 2ha rzepaku - 35a pustego (piach i konkretny mróz zrobił swoje) - 85 arów rzepaku 

Macie podobne sytuacje ? W przekropnych latach na zbożu na tym polu nie ma dużej różnicy, w 2015 do puki nie przyszła susza w czerwcu zboże niczym się nie różniło dopiero potem bylo widać jak na piachu schnie  

Ja bede wsiewał pasy pszenicy w rzepak