Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#9421 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 25 luty 2016 - 15:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Kolego ja też z lubelskiego siarczan sypany w ubiegłym tygodniu.Akurat była ładna pogoda i nie padało.A azotowe może nawet w sobotę jeśli nie będzie padać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 06:06
  •  

#9422 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 25 luty 2016 - 15:51

siarczan tez ma azot

Thug

#9423 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 luty 2016 - 17:03

dziś poświęcone pola lekko po ok. 40kg N na zboża i po ok. 50-55kg N na rzepak z tym że na jednej działce nie rozsiałem po rzepaku bo koło 11 mróz puścił i się zaczęło "paplać" swoją drogą przymrozek dzisiejszy nic nie dał bo i tak się zarywało bo może z 2-3cm zmarznięte było, żałuję że tych dawek nie dałem już 1,5 tyg. temu

My siejemy, a Bóg daje plony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9424 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 25 luty 2016 - 17:39

Moze nie na temat ale dotycz y to nawozow. Czy mogę zmieszac saletrę kedzierzynską z solą potasową i siarczanem magenzu  granulowanym tak aby rozsiać to za jednym przejazdem po rzepaku żeby nie jeżdzić aż 3 razy. Czy miedzy tymi nawozami po zmieszaniu nie zajdzie jakaś reakcja ze coś się rozpósci uniemożliwi wysiew itp.

#9425 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 25 luty 2016 - 18:18

Jaką dawkę Pulanu dać na ha rzepaku?

BTW - na opolskim już ktoś siał. Bo u nas to 2 tygodnie temu było za wcześnie, a tydzień temu nie szło wjechać, dziś dopiero mrozy i bez deszczu, więc jutro rano.

Edytowany przez Famer21, 25 luty 2016 - 18:27.

#9426 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 25 luty 2016 - 18:29

w jaki plon celujesz? jakie dalsze nawozenie?

Moze nie na temat ale dotycz y to nawozow. Czy mogę zmieszac saletrę kedzierzynską z solą potasową i siarczanem magenzu  granulowanym tak aby rozsiać to za jednym przejazdem po rzepaku żeby nie jeżdzić aż 3 razy. Czy miedzy tymi nawozami po zmieszaniu nie zajdzie jakaś reakcja ze coś się rozpósci uniemożliwi wysiew itp.

teoretycznie saletrę amonową można zmieszać z solą potasową krótko przed wysianiem. Nie wiem jak z siarczanem..

Ale jest inna kwestia. Nie wysiejesz tego równomiernie...

Edytowany przez losktos, 25 luty 2016 - 18:30.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#9427 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 25 luty 2016 - 18:39

myslisz że żle się będzie siało, trzeba będzie zaryzykować jak to wyjdzie

#9428 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 25 luty 2016 - 18:47

Każdy z nawozów będzie rzucany na inną odległość ze wzgledu na granulacje. Jeden doleci do 15 metrów drugi do 14 trzeci do 13 a wiec troche z równomiernościa słabo. Jeśli masz nie dużo tych hektarów to ja bym to osobno posiał ale miał dobry efekt. Spalić pare litrów ropy wiecej czasu troche poświecisz ale napewno się zwróci ;)

#9429 Share paweljrfarmer

paweljrfarmer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 25 luty 2016 - 19:55

siarczanu amonu (nie wiem jak z mg) nie można mieszać z saletrą

#9430 Share slay6

slay6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 25 luty 2016 - 19:59

DOKŁADNIE  I JAKA GWARANCJA  ZE  DOBRZE  WYMIESZASZ I ZE  ODPOWIEDZNIA  DAWKA WEDZIE WYSIANA  NA  1H.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9431 Share tomjur2008

tomjur2008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 25 luty 2016 - 20:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Potrzebuje odkupic od kogos, jakby ktos mial oczywiscie 0,5l Galery. Jestem z Lubelskiego, pow. Tomaszowski. Nie mam duzo rzepaku, nie oplaca mi sie kupowac calej but Galery. Ktos cos???

#9432 Share ManiakUrsus

ManiakUrsus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 25 luty 2016 - 20:45

Potrzebuje odkupic od kogos, jakby ktos mial oczywiscie 0,5l Galery. Jestem z Lubelskiego, pow. Tomaszowski. Nie mam duzo rzepaku, nie oplaca mi sie kupowac calej but Galery. Ktos cos???

Muszę sprawdzić ile mam ale możliwe że z 0,5l Galery mam jutro sprawdzę i ci powiem 

#9433 Share And2ej1

And2ej1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo;)

Napisany 25 luty 2016 - 22:15

witam mam pytanie 17 lutego poszła pierwsza dawka saletra amonowa 34 dawka 300kg na rzepak ..teraz mam pytanie jechać w tym tyg i dać 2 dawkę czy dopiero 7 marca bo w tedy będzie w miarę pogoda ??? zasilać już zboża dawka 250 kg saletry amonowej 34 ,zboża ;jęczmień pszenżyto i pszenice ??? w tym tyg w sobotę da radę wjechać a tak to najwcześniej 7 marca ???

#9434 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 25 luty 2016 - 22:16

Pytając Was o NS miałem na myśli Saletrosan. Siarczanu nie sypię. Jutro po południu podejmę ostateczną decyzję, dwa lata temu sypałem NS ostatniego dnia lutego, w ubiegłym nie miałem rzepaku :)

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#9435 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 luty 2016 - 22:21

saletra z solą można krótko przed planowanym rozsianiem jak Losktos pisze

kiedyś mieszałem siarczan amonu z saletra puławską wymieszało się dobrze natomiast z rozsiewem gorzej bo siarczan nie doleciał na ta samą szerokość co saletra z wiadomych przyczyn- był krystaliczny

My siejemy, a Bóg daje plony.

#9436 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 25 luty 2016 - 23:05

witam mam pytanie 17 lutego poszła pierwsza dawka saletra amonowa 34 dawka 300kg na rzepak ..teraz mam pytanie jechać w tym tyg i dać 2 dawkę czy dopiero 7 marca bo w tedy będzie w miarę pogoda ??? zasilać już zboża dawka 250 kg saletry amonowej 34 ,zboża ;jęczmień pszenżyto i pszenice ??? w tym tyg w sobotę da radę wjechać a tak to najwcześniej 7 marca ???

99% N zastosowanego w pierwszej dawce , jest w tej chwili dostępne dla rzepaku . Tyle że rzepak na dzień dzisiejszy nie garnie się do jego konsumpcji.

Dawno temu gdy stołowałem się u mamy , to pamiętam że drugie danie nakładała na talerz , gdy w misce kończyła się zupa.

To samo proponuję Ci zrobić z rzepakiem, daj drugą dawkę , gdy będziesz pewny, że intensywnie pobiera pierwszą .

Druga dawkę saletry na twoim miejscu , dałbym nie wcześniej jak w ok 20-25 marca , ale oczywiście zrobisz jak uważasz ., bo to Twój rzepak i twoje pieniądze za nawóz.

Co do zboża , to pierwsza dawkę można dać , ale jeśli przesuniesz ją na 5-7 marzec , nie popełnisz błędu.

Na jęczmień ozimy dałbym jednak nieco mniej N , tak max 50-60 kg , a i pszenicy najwyżej 60-70 kg N.

Opcja częstych dawek a mniejszych, wydaje mi się korzystniejsza z wielu powodów.

#9437 Share tomjur2008

tomjur2008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 26 luty 2016 - 01:00

Rzepak i nawożenie [połączone] ManiakUrsus ok, bede czekal :)

#9438 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 26 luty 2016 - 06:37

Pytając Was o NS miałem na myśli Saletrosan. Siarczanu nie sypię. Jutro po południu podejmę ostateczną decyzję, dwa lata temu sypałem NS ostatniego dnia lutego, w ubiegłym nie miałem rzepaku :)

jutro rano o ile pozwoli pogoda daje saletrosan na rzepak który przezyl.dawka 250 kg

#9439 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 26 luty 2016 - 07:50

Takie spostrzeżenie z zachodnich stron Polski . N w ilości 120 kg/ha sypaliśmy 12-15.02.16 , 300 kg w saletrosanie reszta w saletrze . Nie widziałem jeszcze nigdy o tej porze tak silnie rozwiniętego pędu głównego . Rzepak na dobre rozpoczął wegetację i to czy był nawożony czy też nie . Rośliny nie nawożone robią się czerwone i to chyba silniej niż zwykle , czyli zapasy azotu glebowego są raczej na wyczerpaniu , co jest logiczne jeśli weźmie się pod uwagę temperatury gleby z lata i jesieni ubiegłego roku . Zaobserwowałem też pierwsze niedobory N na wcześnie sianych pszenicach na których nie zastosowano jeszcze nawożenia azotowego . Jeśli wiosna będzie chłodna zakładam , że objawy braku azotu u spóźnialskich będą się nasilać . 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9440 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 26 luty 2016 - 13:01

szukałem i nie mogę znaleźć

czy kizeryt i sól potasową można siać na mokre rośliny? sól podejrzewam że tak ale jak jest z kizerytem?? mam nadzieje że szybko mi ktoś odpowie :)