Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#921 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 19 luty 2012 - 21:50

Rzepak i nawożenie [połączone] nie krytykuje ale dla mnie za wcześnie ja czekam na początek marca zresztą mam na takich polach rzepak ze kolein nie zrobie

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 09:12
  •  

#922 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 luty 2012 - 22:32

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie jeszcze 20cm śniegu, obecnie pada deszcz, boję się widoku po stopnieniu, niewiadomo co z tego bedzie po takich mrozach. Aż strach pomysleć.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#923 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 19 luty 2012 - 22:39

Rzepak i nawożenie [połączone] nie ma co się spieszyć panowie jest luty a w marcu może przyjść kilka stopni mrozu np do minus 10 i bardzo silny wiatr przez kilka dni i wszystko wysmali.... ale każdy region jest inny na zachodzie Polski już mrozu może nie być tej "zimy" a na wschodzie jak np u u mnie może być do połowy marca, więc nie krytykujcie innych i niech każdy patrzy na plantacje i regiony w których mieszka..

ja to raczej wcześniej jak koło 5 marca nie ruszę nawozami a w tym czasie dla zachodu Polski będzie już za późno..

muszę najpierw w tym tyg wykopać rzepak ja będę miał czas i ocenić czy przezimował a później ryzykował z nawozami...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#924 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 19 luty 2012 - 23:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja równiez moze w tym tyg rzuce lubofoske ale z azotem jeszcze chyba poczekam, nie wydaje sie wam ze cos za wszesnie na koniec tej cholernej zimy? najgorzej jak rzepak ruszy z impetem po N a przyjdzie mroz...z tego co slyszalem w prognozie to zapowiadaja jeszcze do -20 st, tzn teraz ma byc odwilz a pozniej przyjdzie znowu zima;/ ch*j wie co robic za przeproszeniem tymbardziej ze jestem z centralnej PL i lubi zawiac chlodem;/

Mozesz mi przyblizyc w jaki sposob to oceniasz? Na co zwracac uwage itd? z góry dzieki:)

Edytowany przez milanreal1, 20 luty 2012 - 15:45.
cytowanie poprzedniego posta

#925 Share szczepan84

szczepan84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 20 luty 2012 - 07:06

Rzepak i nawożenie [połączone] no co wy już chcecie siac nawozy ale jeszcze mamy marzec i niewiadomo co pokaże czytałem ten artykuł i piszżc że trzeba wcześniej to myślałem może połowa marca u mnie jest 20cm śniegu i nie wydaje mi się żeby się roztopił szybko jestem ze wschodu z lubelszczyzny u nas nie da się wcześnie wjechac na pola jak na zachodzie

#926 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 20 luty 2012 - 09:07

Rzepak i nawożenie [połączone] no i prognozy sie powoli zmieniają znowu widzą mróz na początku marca http://www.pogodynka...wroclaw_wroclaw
http://www.mojapogod...ef59e4c9bc.html

Edytowany przez thug, 20 luty 2012 - 09:54.

Thug

#927 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 20 luty 2012 - 10:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Mozecie mi powiedziec w jaki sposob oceniacie plantacje po zimie? Tzn na co zwracacie uwage, wiadomo ze patrzymy na liczbe wytworzonych lisci, grubosc szyjki korzeniowej ale w jaki sposob oceniacie czy roslina przezimowala jeszcze przed ruszeniem wegetacji? Z gory dzieki:)

A propo siewu nawozu: ja wysieje jedynie lubofoske zeby dostarczyc potasu, siarki...z azotem poczekam bo z tego co mi sie wydaje to moze sie on ulotnic prawda? Jak cos to bede sial saletre amonowa...Dobrze mówie czy moze mnie ktos poprawi? A tak w ogole to z tego co wiem, rzepak dopiero rusza z wegetacja gdy srednia dobowa temp jest ok 8st C...tak wiec mysle ze zbyt wczesnie co do azotu?

#928 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 20 luty 2012 - 10:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja właśnie co posiałem po 100 kg kizerytu i na jeden kawałek gdzie gorsza ziemia (4 klasa b ) dałem po 100 kg polifoski 6. Miałem posiać także sól potasową ale nie mogę dostać. Zamówiłem niewielką ilość u dostawcy i jeszcze nie dojechała.

Z azotem jeszcze czekam, nie spieszę się bo możliwe, że w drugim tygodniu marca mogą przyjść mrozy. U mnie w okolicy nikt nic nie sieje bo przeważnie dają Polifoskę 21 a to nie tylko siarka z magnezem ale też azot. W perspektywie mrozów ten azot mógłby zaszkodzić.

Ja nie patrze od jakiegoś czasu na innych, jedynie mogę się poradzić, popytać gdyż jestem rolnikiem amatorem.Może mi to na złe wyjdzie. Rzepka nie rośnie z kalendarzem w ręku, nie mówi - daj potas czy siarkę, 28 marca będę strzelał w łodygę- daj regulator itp. . Samemu trzeba przeanalizować badanie gleby, nawożenie pod przedplony i stan plantacji na jesieni (czy widniały niedobory) no i pogodę.. a ta jest zmienna ...

Edytowany przez LeF, 20 luty 2012 - 15:45.

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#929 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 20 luty 2012 - 11:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja w tamtym roku siałem NPK na rzepak w dniach 17-21 marca. A sam azot w pierwszej właściwej dawce dwa tygodnie później. Czyli od dziś za miesiąc-półtora., a rzepak był 100 razy słabszy i bardziej potrzebował nawozu i czasu na regenerację niż obecnie rzepaki które z ponadprzeciętnie rozwiniętymi systemami korzeniowymi znajdą sobie nawóz w ziemi.
Mimo że miesiąc później słabiutki rzepak dostał nawóz to zdążył się rowinąć i super sypnąć.
Także nie ma co siać paniki że rzepak jak teraz nie dostanie nawozu to już tragedia i spadek plonu.

Niech ci nie cierpliwi teraz dadzą azot i pobudzą uwodnienie komórek rzepaku i wzniesienie stożka wzrostu a w pierwszej połowie marca przyjdzie -5 to można czepiać pługi.

#930 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 20 luty 2012 - 11:40

Mozesz mi przyblizyc w jaki sposob to oceniasz? Na co zwracac uwage itd? z góry dzieki:)

wykopujesz rzepak tak na głębokość 10 - 20 cm z ziemią i przenosisz go najpierw do jakiegoś garażu gdzie jest cieplej troche niż na dworze po kilku dniach do piwnicy żeby powoli się rozmarzał jak już się rozmarznie to czyścisz go z ziemi przenosisz do domu i wkładasz w wodę żeby mógł rosnąć jesli wypuszcza po jakimś czasie liście tzn że żyje i powinno być dobrze.. Drugą roślinę możesz rozkroić szyjkę korzeniową i zobaczyć czy nie poczerniała w środku czy jest żywa zielona, oraz oceniasz korzeń pocierając palcem czy nie schodzi skórka jeśli nie tzn że korzeń też nie przemarzł...

nie ma co patrzeć na stare liście na polu bo prawdopodobnie po takich mrozach rzepak je zrzuci ważne aby szyjka i stożek wzrostu były żywe...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#931 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 20 luty 2012 - 12:13

Rzepak i nawożenie [połączone] teraz wszystkie modele widzą już mróz na początku marca do -8 w nocy moim rejonie więc duzo azotu pójdzie sie paść a ta część co zadziała pobudzi rzepak a to nic dobrego no alke zobaczymy

Thug

#932 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 20 luty 2012 - 12:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Dzieki za rade:) tyle ze teraz aby go wykopac pewnie bedzie potrzebna siekiera:P ziemia jeszcze nie puscila tak do konca...a propos jeden z wiekszych plantatorow rzepaku powiedzial mi dzisiaj ze na 90% rzepak wymarzl..gosc ma doswiadczenie tak wiec obawiam sie czy jak posieje nawoz to czy nie wyrzuce kasy w bloto...musze czym predzej zrobic to doswiadczenie ktore mi przedstawiles. Pozdrawiam i lece na pole:)

#933 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 20 luty 2012 - 20:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Tak jak myslalem, bylem na polu i tez mysle ze rzepak nie wytrzymal;/ (centralna PL) a u Was chlopaki jak to wyglada? byl duzy mroz bez okrywy? Nawet z flory Praszka dzwonili i sie pytali czy jestem zaint nasionami jarych bo rzepak w wielu regionach nie wytrzymal..
A propos wie ktos co mozna zasiac jarego gdy pryskane bylo Butisan Star lub Command?

#934 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 20 luty 2012 - 20:09

Rzepak i nawożenie [połączone] no kolego nie strasz, też jestem z centralnej Polski! Jak to stwierdziłeś, "na oko", że rzepak nie wytrzymał? Okrywy nie było wiadomo, mróz sięgał do -22

#935 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 20 luty 2012 - 20:09

Rzepak i nawożenie [połączone] wiem że ciężko wyrwać dlatego ja używam kilofa i też trzeba się namacha... nie powiem ci jak tam moje rzepaki bo jeszcze sporo śniegu leży więc i tak muszę czekać.. w tamtym roku siałem koło 8 marca i podejrzewam że w tym roku też nie będzie wcześniej...

#936 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 luty 2012 - 20:45

Rzepak i nawożenie [połączone] @marekgizio co Ty za nowe teorie tworzysz? Rozumiem, że człowiek ma spory wpływ na plon, ale pewnych rzeczy nie przeskoczysz. :)

#937 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 20 luty 2012 - 20:45

Rzepak i nawożenie [połączone] u nas generalnie -18 było max bez okrywy... sąsiad twierdzi że było -23... ale on ma termometr z Lidla.... dziś byłem na polu i raczej stwierdzam że rzepak wytrzymał, większość liści pożółkła ale stożki zielone i wygląda na to że mają się OK, ale trzeba jeszcze poczekać parę dni aż ziemia mocniej puści, wtedy będzie można ocenić dokładniej

#938 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 20 luty 2012 - 20:58

Rzepak i nawożenie [połączone] środkowa Wielkopolska-w sobotę tydzień temu było u nas -23 stopnie o 2 w nocy( wiem bo wracałem z imprezy).Gdy wstałem o 8 było -18.Więc chyba Twój sąsiad ma racje.Co do rzepaków u nas śmierdzą kapustą ale na dzień dzisiejszy uważam,że jeszcze żyją i jak im nie dowali to coś z nich będzie.O dziwo pszenice,szczególnie pozniej siane są katastrofalne a o jeczmieniu to nawet nie mówię-nie ma takich optymistów co sądzą ,że przetrzymały :)

Edytowany przez milanreal1, 21 luty 2012 - 12:01.
cytowanie poprzedniego posta

#939 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 20 luty 2012 - 23:24

Rzepak i nawożenie [połączone] potwierdzam, okol poznania -23 w nocy przez kilka dni i zero śniegu, pola, nie tylko rzepaku, wygladaja bardzo kiepsko

ad Zenon5072
czytałem, że po butisan star 416SC można siać: jęczmien, pszenice, ziemniaki, buraki i kukurydze, a po Comman 480EC i 360CS można siać pszenica, kuku, groch, ziemniaki, buraki sa ryzykowne ale dopuszczalne

czytaj ulotki na opakowaniach i pytaj w punkcie sprzedaży środków

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#940 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 21 luty 2012 - 07:08

środkowa Wielkopolska-w sobotę tydzień temu było u nas -23 stopnie o 2 w nocy( wiem bo wracałem z imprezy).Gdy wstałem o 8 było -18.Więc chyba Twój sąsiad ma racje.Co do rzepaków u nas śmierdzą kapustą ale na dzień dzisiejszy uważam,że jeszcze żyją i jak im nie dowali to coś z nich będzie.O dziwo pszenice,szczególnie pozniej siane są katastrofalne a o jeczmieniu to nawet nie mówię-nie ma takich optymistów co sądzą ,że przetrzymały :)

Zgadza sie było ok -22 ale nie zapomnij że wtedy był też snieg na polach i nie było go wcale tak mało... Bez okrywy śnieżnej to maksymalnie widziałem -19 stopni... Po zimie zawsze rzepak śmierdzi kapustą i zawsze ma jakieś tam żółte liśćie... Pamiętam zeszłego roku-rzepaki po zimie były tak słabe że hoho... późne siewy i niesprzyjająca pogoda miała na to taki wpływ. Jak siałem nawóz w marcu to sam się zastanawiałem czy w ogóle jest sens... A później odbiły i rósł sobie w najlepsze... więc myślę że w tym roku nie wygląda to tak źle. Bardziej chyba się martwię o pszenicę... odmiana banderola wygląda nienajlepiej (cała żółta) jestem ciekaw czy się zregeneruje. Pozostało czekać i obserwować.