Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11307 odpowiedzi na ten temat

#9361 Share LUBandrzej

LUBandrzej

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i hodowla trzody

Napisany 21 luty 2016 - 16:46

Witam

Wiecie może co by było dobre na rzepak żeby w nim dobrze chwasty przyhamować na jesieni było robione navigatorem teraz też da radę ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 17:01
  •  

#9362 Share slay6

slay6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 21 luty 2016 - 19:39

MAM podobny problem jak co niektórzy zostawic czy  likwidowac. ok 3h jest  idealny a kolejne 3 h przestrzelony troche juz  wypadło, wychodzi z ziemi lekko korzenie  zgnite niekształtne częśc jest tzw "żywe trupy" jak ktos  to wyzej nazwał ze korzen zgnity ale  góra  jeszce  zielona i sie  trzyma moze cos  puści  no i są też rosliny całe ładnie  zakorzenione. wiec czas  i pogoda  pokarze.w sobote rozsiałem kizeryt po 150 na h.

a pierwsza dawke azotu (350kg/h) rozdzieliłem na pół i też w sobote poszło 160na h aby zobaczyc  ile przeżyje reszta ok 1 marca jak juz bedzie  wiadomo czy zostanie  cały czy  jednak pół do przesiania.

#9363 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 luty 2016 - 19:42

dawki jakie podałeś to dotyczą się nawozu w kg a nie w czystym składniku

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9364 Share slay6

slay6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 21 luty 2016 - 19:49

dawki jakie podałeś to dotyczą się nawozu w kg a nie w czystym składniku

no tak.

#9365 Share MrSlomek

MrSlomek

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 35 postów

Napisany 21 luty 2016 - 20:04

kizeryty są dobre ale nie najlepsze. Najbardziej rzepak teraz potrzebuje azotu ale w czystym składniku , którego powinno się dać na start aby roślina (rzepak ) miała go do syta 120kg na ha czyli w moim przypadku gdy sieję saletrosan w którym jest 26 % azotu powinno się dać 450 kg na ha aby uzyskać tyle azotu w czystym składniku , gdy nie dasz teraz dużo azotu roślina pociągnie nawóz w pęd i nie rozgałęzi się i nie rozwinie pędów bocznych co rokuje niskie plony , nie klepe wam teori to doświadczenie nie tylko moje bo zaczynam z rzepakami ale kolegów którzy na tym zęby zjedli , Pozdrawiam ! :)

#9366 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 luty 2016 - 20:22

plantację słabo rokujące nie  potrzebują teraz aż tyle azotu na start.Moim zdaniem dawki powinny być podzielone ponieważ może być konieczność przesiania rośliną jarą

#9367 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 luty 2016 - 21:08

jeśli chodzi o rzepak jary to ogólnie rośliny jare plonują dobrze średnio co 10 lat, być może że ten rok korzystny dla upraw jarych był sezonem 2013/2014. W rzepaku jarym jak w każdych uprawach jarych czynnikiem najważniejszym jest ilość i rozkład opadów oraz nasilenie i występowanie chorób i szkodników to od nich uzależniony jest w głównej mierze poziom plonowania.

zastanawiam się czy w tym tygodniu jeśli będzie możliwość nie podać 250-300kg saletrzaku, możliwość podania już była tylko były obawy co do przebiegu pogody, nie wiadomo co robić czy zasilac czy czekać (chyba aż rozpocznie wykształcać pąki kwiatowe)

My siejemy, a Bóg daje plony.

#9368 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 21 luty 2016 - 21:24

u nas na podkarpaciu ciągle pada i nie ma nawet widoków na pierwszą dawkę, przeważnie to i tak się sieje końcem marca u nas, bo wcześniej pogoda nie pozwala. 

#9369 Share m_i_c_h_a_l

m_i_c_h_a_l

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 21 luty 2016 - 22:39

No panowie powiem tak zależy ile kto ma ha tego rzepaku.Można liczyć i kalkulować ale jeśli ktoś ma te 3 ha włożył już mnóstwo kasy to na pewno nie zdecyduje się na zaoranie pola.

Ja mam 9 ha, dzisiaj obszedlem dokladnie cale pole i dokladnie sprawdzalem stan przezimowania.
Niestety okolo 6 ha wedlug mnie nas dzisiaj jest do zaorania, ta czesc pola od poczatku po zasiewie byla gorsza, pozniej wschodzila itp.
Na tych 6 ha zrobily sie puste place, a wiekszosc rzepaku wychodzi bardzo latwo i albo ma 1 cm korzen zgnity albo wogole nie ma korzenia.

Po prostu masakra ile kasy poszlo na marne.
Mam nadzieje ze z pozostalych 3 ha cos wyjdzie bo tam o wiele ladniejszy rzepak chociaz tez sa zgnite korzenie ale na razie jest jeszcze duzo takiego co dobrze trzyma sie gleby.

#9370 Share Wojteslaw

Wojteslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 21 luty 2016 - 22:56

U mnie poszło 100 kg Korn- kali 100 kg Kizerytu ok 2 tyg temu i saletra ok 330 kg  zeszły tydzień. Oziminy w rejonie wszystkie oki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9371 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 22 luty 2016 - 12:14

no u nas był śnieg powiat Wrocław ,Oleśnica ościenne

Thug

#9372 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 22 luty 2016 - 12:15

U mnie już wysiana sól 100 kg na ha , saletrosan 250 kg na ha i saletrzak 150 lg na ha , rzepak uszył mnie ma co czekać

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#9373 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 luty 2016 - 12:32

Zobaczymy co pokaże czas z rzepakiem ale teraz kwestia jechać z siarczanem magnezu czy odpuścić. Jechać z azotem czy czekać. Azot jak azot ale najbardziej mnie zastanawia co robić z siarczanem magnezu. Przydałoby się go wysiać wcześniej najlepiej teraz jeżeli miałby zostać ten rzepak a takiej pewności nie ma. Jak bede musiał przesiewać to będę siał coś za około miesiąc więc po co żeby ten siarczan magnezu leżał rosiany raz że część nawozu pobierze rzepak który jakis tam został a druga część będzie wymywana. Jak to właśnie jest z wymywalnością siarki i magnezu? Bardzo podatne są te pierwiastki na wymywanie? Gleba to III-IV klasa nie najgorsza.

#9374 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 22 luty 2016 - 13:04

Rzepak i nawożenie [połączone] No ja uleglem sugestiom moich wielkoobszarowych sąsiadów którzy już rozsiali N no i też poszedłem w ich slady dwa tyg temu poszlo 150kg soli a teraz 350 saletrosanu miało być 400 ale okazuje się że jeszcze nie panuje dobrze nad nowym rozsiewaczem he he za tydzień poprawka pewnie z resztą saletrosanu a potem czekać co pogoda przyniesie...

#9375 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 22 luty 2016 - 13:05

nowe przyrosty korzeni włośnikowych się ukazują , początek marca zapowiadają śniegowy. Kluczowa będzie decyzja jechac z azotem czy przeczekać ten tydzien marcowy

#9376 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 luty 2016 - 15:14

Jeśli chodzi i rzepak o którym mówiłem to wygląda to tak. Jedno ze zdjęć ukazuje rzepak wyciągnięty z ziemi prawdopodobnie przemarznięty oraz rzepak który licze że powinien jeszcze odbić. Martwią mnie troche te stożki poturbowane przez pogode ale tak jak pisałem cześć roślin dobrze sie trzyma w glebie a część tak jak ten wyciągnięty prawdopodobnie jest przemarznięty i raczej już nic z niego nie bd. Liści praktycznie wogóle nie ma wszystko poleciało kwestia czy odbije to co zostało i ile tego zostało.

Załączone miniaturki

• 2.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 7.jpg

#9377 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 22 luty 2016 - 16:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam mam do dyspozycji na rzepak rsn 26 z siarka i dobrocan 24n12s co lepsze na Rz zepak moze to i to ? Albo can zostawic na pszenicę a tylko rsm polać. Jakie wqsze zdanie?

#9378 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 22 luty 2016 - 16:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Knoro93 nie lubię głosić złej nowiny ale ja zdecydowanie bym się wstrzymał w tym przypadku z rozsiewaniem jakich kolwiek nawozów, widać że pewna szansa jest że coś z niego będzie moim zdaniem dwa najbliższe tygodnie dadzą Ci odpowiedź czy zostawić czy może jednak jęczmień siać

#9379 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 22 luty 2016 - 17:55

Jeśli chodzi i rzepak o którym mówiłem to wygląda to tak. Jedno ze zdjęć ukazuje rzepak wyciągnięty z ziemi prawdopodobnie przemarznięty oraz rzepak który licze że powinien jeszcze odbić. Martwią mnie troche te stożki poturbowane przez pogode ale tak jak pisałem cześć roślin dobrze sie trzyma w glebie a część tak jak ten wyciągnięty prawdopodobnie jest przemarznięty i raczej już nic z niego nie bd. Liści praktycznie wogóle nie ma wszystko poleciało kwestia czy odbije to co zostało i ile tego zostało.

rośliny wyciagają się całe czy się urywają? Jeżeli sie urywają a w dodatku na stożkach widać slady przemrożenia to nic z tego nie będzie.

U mnie chyba całość do przesiania. 5,5 ha na pewno ale nad drugą działką się jeszcze zastanawiam, są miejsca gdzie trochę go przetrwało.

Na chwilę obecną raczej będzie liwkidacja

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9380 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 22 luty 2016 - 18:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie wystarczy 400kg saletry na start tydzień temu dany kizeryt?