Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#9321 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 18 luty 2016 - 23:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie, jak to jest z tym stosowaniem dff i fluroksypyru w rzepaku... Ktore z herbicydow zawierajacych te substancje mają rejestrację do stosowania w rzepaku?
Apropo's IOR-u ; wedlug ich doświadczeń bardzo dobrą i dobrą skutecznością zwalczania łamliwości podstawy źdźbła ( sory że w tym temacie ), charakteryzują sie między innymi : epoksykonazol, tebukonazol, fenpropimorf.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 00:14
  •  

#9322 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 19 luty 2016 - 08:35

Żaden z nich , rejestracja wiąże się z prawną odpowiedzialnosćią za ew skutki uboczne.

Jednak by zarejestrować jakąkolwiek substancję w danej uprawie trzeba badać i to oddzielnie dla każdego rynku.

Substancje dopuszczone w jednm kraju , w iinym są niedopuszczalne , dwa różne preparaty z zawartośćia tej samej substancji aktywnej , na tym samym rynku , mają różne zalecenia np Starane 250 , a Aloksypyr 250 . Ten pierwszy we wszysykich zbożach , drugi w samej pszenicy.

I o ile kombinując sam z rożnmi preparatami , stosując je na własne ryzyko , mam prawo tak robić (nie obchodzi mnie w tym momencie ustawa o o stosowaniu środków ochrony) , o tyle nie mam prawa nikogo namawiać , a gdy jestem przedstawicielem firmy dystrbującej preparat w szczególnosci.

W` przypadku toksycznego działania lub poprostu braku efektu , daję gwarancję ,ze z problemem zostaniesz sam podobnie jak i portwelem lżejszm o straconą kwotę.

Ustawa w tym wypadku chroni wlasnie sprzedawce lub namawiającego.

Po to są zezwolenia , byś miał obowiązek zapoznania się z ulotką.

Jesli odbiegniesz od zaleceń , działasz na własne ryzyko , bez prawa pozwu wspólwinnego.

A doświadsczenia , coż , jeden wyciąga wnioski , drugi nie.

Taka już jest natura ludzka.

Edytowany przez scoffer, 19 luty 2016 - 08:36.

#9323 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 19 luty 2016 - 13:20

Mi na wiosnę nie chcieli uznać żadnej szkody po sarnach, chociaż zjadły wszystkie liście, stwierdzili że rzepak odbije - i mieli racje!!! :-) Plon wtedy był ponad 3,5t. Teraz na to w ogóle nie zwraca uwagi, chociaż jak je widzę to mnie.....!!!!:-(

Nie zwracasz uwagi na szkody? A nie pomyślałeś że gdyby nie był uszkodzony to sypał by 4 tony?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9324 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 19 luty 2016 - 13:47

Dwa lata temu też go zjadły, a mój wynik wyszedł 4,1 tony :)  Natomiast w tamtym roku, był prawie nie tknięty (był na działkach koło domu i trochę saren mniej) a plon miałem 2,6t :(  Jesień 2014 była bardzo mokra, sporo wygniło, licho powschodził i w dodatku oprysk nie wykończył wszystkich chwastów.

#9325 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 19 luty 2016 - 15:56

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie też znawcy agrotechniki rzepaku (myśliwi) podczas wstępnych oględzin zjedzonego przez jelenie rzepaku, usilnie przekonywali że przygryziony rzepak ma większy potencjał plonowania, bo silniej rozwijają się pędy boczne.. Nie wytrzymałem, pogoniłem s......ów z pola i od tej pory, jak mam rzepak w sąsiedztwie lasu, to sam dbam o to żeby jelenie nie pasły się na moich polach. Ale ta hołota ze strzelbami także ma zakaz wstępu na moje działki.

#9326 Share Tomtu

Tomtu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Płyty winylowe ;)

Napisany 19 luty 2016 - 16:51

Nie zwracasz uwagi na szkody? A nie pomyślałeś że gdyby nie był uszkodzony to sypał by 4 tony?

Też tak myślę co prawda są jakieś przeliczniki procentowe ale myśliwi i ich rzeczoznawcy prawdy ci nie powiedzą

Po pierwsze liście gromadzą składniki a

po drugie zwierzyna roznosi choroby i  miejsca ugryzione będą atakować patogeny

3) racicami niszczą strukturę ziemi szczególnie jak jest mokro

4)niszczą powłokę oprysku doglebowego i tam będą rosły chwasty.

5) jeśli jest śnieg to gdzie staną lub się położą to tam rzepak wymarznie   

6) a jeśli śnieg np na górce zwieje to one będą tam szukać pożywienia i parpać i też tam wymarznie

a mi myśliwi mówili że jak sarny jedzą rzepak to jest metoda skracania :) (chyba wymyślona przez nich) a wo gule to ja ch_ j a nie rolnik bo mam spierdolony rzepak a na moim polu 40saren znalazło dołek i se tam zimują.

#9327 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 19 luty 2016 - 18:01

Czy wy też praktykujecie stosowanie drugiej dawki przed pierwszą :lol:     http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/czy-podac-oziminom-azot-juz-w-lutym,62649.html

Edytowany przez magnum123, 19 luty 2016 - 18:04.

#9328 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 19 luty 2016 - 18:57

to nie moja firma i to jest przetestowane kolego nawet i tutaj na forum wielu kolegów się wypowiadało na ten temat navigatora doglebowo,

po prostu działa .

podpisał się prowadzący doświadczenie

Może i jest trochę prawdy w doglebowym działaniu Navigatora, pikloram działa częściowo doglebowo?, aminopyralid również?, chlopyralid to chyba głównie nalistnie (wszystkie 3 substancje działają nalistnie). Tylko czy stosowany doglebowo zwalczy ten sam zakres chwastów co przy stosowaniu nalistnym?, raczej chyba nie.

#9329 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 19 luty 2016 - 18:58

też byłem sceptyczny ale widziałem w praktyce jest ok

Thug

#9330 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:00

Chodzi o to żeby sypnąć mocznik razem np z saletrosanem jak mocznik przejdzie hydrolizę to zasoby glebowe azotu z właściwego n1 się wyczerpią a rzepak nie będzie czekał na azot z 2 dawki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9331 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:39

Może i jest trochę prawdy w doglebowym działaniu Navigatora, pikloram działa częściowo doglebowo?, aminopyralid również?, chlopyralid to chyba głównie nalistnie (wszystkie 3 substancje działają nalistnie). Tylko czy stosowany doglebowo zwalczy ten sam zakres chwastów co przy stosowaniu nalistnym?, raczej chyba nie.

doglebowo navigator z comandem

#9332 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 luty 2016 - 21:21

Chodzi o to żeby sypnąć mocznik razem np z saletrosanem jak mocznik przejdzie hydrolizę to zasoby glebowe azotu z właściwego n1 się wyczerpią a rzepak nie będzie czekał na azot z 2 dawki.

po co ten kombinacje?

hydroliza w temperaturach ok. 5 C trwa ponad 3 tygodnie, przy 10 C będzie to jakieś 14-21 dni

a przecież 2-3 tygodnie po pierwszej dawce sypiemy drugą...

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#9333 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 19 luty 2016 - 22:09

Byłem na jednym z tych spotkań i właśnie było nadmieniane o stosowaniu mocznika że trzeba go w zasadzie podać z 1 dawką żeby zadziałał na czas. Któryś z słuchaczy o to pytał. Ale dr nie wskazywał na tę opcję jako idealną. (czyli tak jak pisałem i tak jak ty piszesz) Możliwe, że to autor artykułu trochę podbarwił, przebarwił  nie wiem. Wystarczy przeczytać ostatnie zdanie.

'Następna dawka azotu powinna „pójść” 3-4 tygodnie przed kwitnieniem rzepaku.' 

Jaka następna jak 1/3 była w moczniku a 2/3 w saletrze? 

#9334 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 19 luty 2016 - 23:18

Rzepak i nawożenie [połączone] I tak właśnie teorie naukowców wykluczają się wzajemnie..

#9335 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 20 luty 2016 - 07:49

Też tak myślę co prawda są jakieś przeliczniki procentowe ale myśliwi i ich rzeczoznawcy prawdy ci nie powiedzą

Po pierwsze liście gromadzą składniki a

po drugie zwierzyna roznosi choroby i  miejsca ugryzione będą atakować patogeny

3) racicami niszczą strukturę ziemi szczególnie jak jest mokro

4)niszczą powłokę oprysku doglebowego i tam będą rosły chwasty.

5) jeśli jest śnieg to gdzie staną lub się położą to tam rzepak wymarznie   

6) a jeśli śnieg np na górce zwieje to one będą tam szukać pożywienia i parpać i też tam wymarznie

a mi myśliwi mówili że jak sarny jedzą rzepak to jest metoda skracania :) (chyba wymyślona przez nich) a wo gule to ja ch_ j a nie rolnik bo mam spierdolony rzepak a na moim polu 40saren znalazło dołek i se tam zimują.

To ja pójdę do lasu wytnę im czubek choinki i powiem że powini być mi wdzięczni bo się rozkrzewi i będą mieli trzy ;)

#9336 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 20 luty 2016 - 08:33

I tak właśnie teorie naukowców wykluczają się wzajemnie..

Weź pod uwagę, że tego artykułu nie pisał dr... 

#9337 Share Minkes

Minkes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 20 luty 2016 - 09:02

Ponawiam moje pytanie nt siarczanu amonu.

Można wysiać bez szkody na rzepak więcej niż 200 kg?

#9338 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 20 luty 2016 - 13:42

Nie ma takiej potrzeby, więc nie wiem po co chcesz wysiewać więcej? Tylko dodatkowo zakwasisz glebę

#9339 Share Pins

Pins

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 luty 2016 - 19:28

Mam pytanie odnośnie obsady rzepaku populacyjnego. Jaką minimalną obsadę można zostawić żeby wydała przyzwoity plon? po tej zimie myśle ze może zostać okolo 4-6 zdrowych roślin na m2...  w przypadku hybrydy może dać to duży plon natomiast co do populacyjnego nie mam doświadczenia...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9340 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 20 luty 2016 - 21:08

te 4-6 roślin to już absolutne minimum z minimum, musiały by był te rośliny chociaż dobrze wykształcone z co najmniej 6-8 liściami i w miarę równomiernie rozłożone na powierzchni to warunek uzyskania przyzwoitego plonu z tak niskiej obsady, osobiście mam takie miejsca rzepaku.

My siejemy, a Bóg daje plony.