Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#9281 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 18 luty 2016 - 12:15

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie znam przypadku skutecznego wyeliminowania chwastów z plantacji rzepaku zabiegami wyłącznie wiosennymi.. Zwłaszcza jesli zimy mają taki przebieg, jak w ostatnich latach. Zgodze sie jedynie z tym, ze w razie likwidacji plantacji wiosną, kieszeń odczuwa to słabiej.. Innych korzysci z braku stosowania jesiennej ochrony przed chwastami w rzepaku nie widze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 21:43
  •  

#9282 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 18 luty 2016 - 12:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Kizeryt rozsiany jakoś dało się wjechać myślę że za tydzień góra 2 pójdzie coś z azotowych.

#9283 Share Maniek101

Maniek101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 18 luty 2016 - 13:04

Ile czekaliście na oględziny po zgłoszeniu szkody łowieckiej? w ustawie pisze 7 dni od dnia zgłoszenia i chyba powinni się z tego wywiązywać?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9284 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 luty 2016 - 14:03

Panowie a na fiołka na wiosnę co pozostaje sam Navigator? Galera?

My siejemy, a Bóg daje plony.

#9285 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 18 luty 2016 - 14:14

niestety kiepski kiepski po pierwsze chwasty są poprzerastane to jak wiemy najlepiej chwasty zwalczać w fazie liścieni  na jesieni te chwasty to już niezłe ilości składników pobrały

ciężko z temperaturą na wiosnę się wstrzelić i może nam faza przeskoczyć i tu już zmaltretujemy rzepak chemią widziałem u rolników z za późno zastosowaną Galerą  jak sypały po tonie

Nie martwił bym się o składniki , bo wrócą do gleby z obumarłych roślin. Rzepak jesienią i tak ma dość pokarmu , skoro nawożenie pod korzeń ,ma wystarczyc również na wiosenna wegetację , która generuje kilkukrotnie większa masę zieloną jak i nasiona.

Nigdy Galera stosowana wiosennie nie uszkodziła mi rzepaku , być może dlatego że posiadam umiejętność czytania instrukcji , oraz świadomość zniszczeń jakie robią pozostałości herbicydów zbożowych w opryskiwaczu.

Oczywiście nikt się do tego nie przyznaje , a jest to główny czynnik powodujący uszkodzenia , poza hurra mieszankami , które oszczedzają litr paliwa , 10 minut i 150 l wody na ha , potrafią narobić jaj .

Co do spektrum chwastów , to nie widzę różnicy pomiędzy preparatami jesiemmymi a wiosennymi .

Oczywiscie dobór tych drugich jest duzo mniejszy , ale w pełni skuteczny .

Co do wstrzelenia się wiosną , to nie mam kilkuset ha pola , a opryskiwacz który posiadam jest w stanie zrobić killkadziesiąt ha dziennie.

Wobec czego problem terminu praktycznie nie istnieje.

Co do uszkodzeń , to prędzej robili je szaleńcy , którzy na siłę pryskali jesienią rzepak slaby i maly.

Owszem chwasty padły , ale i rzepak wyhamował.

Dzxisiaj wymarzl, albo zostaje zostawiony tylko dlatego , ze zrobiono koszty.

Rzadziznę i tak sponiewiera lebioda , niezależnie od najlepszych środków stosowanych jesienią.

Edytowany przez scoffer, 18 luty 2016 - 14:23.

#9286 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 18 luty 2016 - 14:22

Nie martwił bym się o składniki , bo wrócą do gleby z obumarłych roślin. Rzepak jesienią i tak ma dość pokarmu , skoro nawożenie pod korzeń ,ma wystarczyc również na wiosenna wegetację , która generuje kilkukrotnie większa masę zieloną jak i nasiona.

Nigdy Galera stosowana wiosennie nie uszkodziła mi rzepaku , być może dlatego że posiadam umiejętność czytania instrukcji , oraz świadomość zniszczeń jakie robią pozostałości herbicydów zbożowych w opryskiwaczu.

Oczywiście nikt się do tego nie przyznaje , a jest to główny czynnik powodujący uszkodzenia.

Co do spektrum chwastów , to nie widzę różnicy pomiędzy preparatami jesiemmymi a wiosennymi .

Oczywiscie dobór tych drugich jest duzo mniejszy , ale w pełni skuteczny .

Co do wstrzelenia się wiosną , to nie mam kilkuset ha pola , a opryskiwacz który posiadam jest w stanie zrobić killkadziesiąt ha dziennie.

Wobec czego problem terminu praktycznie nie istnieje.

Co do uszkodzeń , to prędzej robili je szaleńcy , którzy na siłę pryskali jesienią rzepak slaby i maly.

Owszem chwasty padły , ale i rzepak wyhamował.

Dzxisiaj wymarzl, albo zostaje zostawiony tylko dlatego , ze zrobiono koszty.

Rzadziznę i tak sponiewiera lebioda , niezależnie od najlepszych środków stosowanych jesienią.

raz w swojej karierze pryskałem rzepak na wiosne i nigdy wiecej , mulił sie wiosna po oprysku ten rzepak ze szkoda gadac , plon to 2,9t z ha .Tak samo  z pszenica opryskana na jesien , na wiosne azot i rosnie az sie chce patrzec , nie raz zdarzaja sie poprawki drobne na przytulie , ale i tak mnie nikt nie przekona do wiosennego odchwaszczania

#9287 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 18 luty 2016 - 14:26

Nie zrozumcie mnie żle , ja nikogo broń Panie Boże nie namawiam .

Dorośli ludzie , powinni sami brać odpowiedzialność za to co robią.

I tego każdemu z osobna życzę.

Co do karier , to jak to w życiu , trwają różnie długo.

Moja być może , nie tak długo jak np M.Rodowicz , ale trochę trwa 

Edytowany przez scoffer, 18 luty 2016 - 14:28.

#9288 Share And2ej1

And2ej1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo;)

Napisany 18 luty 2016 - 14:28

Jaki rejon polski ?

Małopolski Miejscowość Dąbrowa tarnowska 

#9289 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 18 luty 2016 - 14:32

Nie zrozumcie mnie żle , ja nikogo broń Panie Boże nie namawiam .

Dorośli ludzie , powinni sami brać odpowiedzialność za to co robią.

I tego każdemu z osobna życzę.

Co do karier , to jak to w życiu , trwają różnie długo.

Moja być może , nie tak długo jak np M.Rodowicz , ale trochę trwa 

ty już jesteś niereformowalny , nawet jak nie masz racji to uważasz że masz ,ale ok,bez spiny

Thug

#9290 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 18 luty 2016 - 14:38

Tu się mylisz , przedstawiam jedynie kontrargumenty . 

Twoja sprawa czy je rozważysz czy tez nie. 

A jeśli chodzi o rację , to sorry , nie wiedziałem żeś wyrocznia , Panie thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9291 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 18 luty 2016 - 15:07

Panowie a na fiołka na wiosnę co pozostaje sam Navigator? Galera?

Galera ma fiołka w średnio wrażliwych. Z Galerą jest ten problem że jak zrobisz zabieg i później będą utrzymywały się niskie temperatury to prawie nic nie działa. Pisałeś że masz sporo tego fiołka, domyślam się ze mały nie jest. Moim zdaniem Galera ryzykowna

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#9292 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 18 luty 2016 - 15:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Na fiołka wiosną w rzepaku s.a. bifenoks występująca w preparacie FOX. Ale podobno trzeba uwazac, by rzepaku nie uszkodzic... Nie wiem dokładnie jak to z tym jest, bo nigdy nie stosowalem.. Są tutaj na forum osoby napewno bardziej ogarniające temat wiosennego stosowania herbicydow w rzepaku, to napewno coś doradzą w tej kwestii.

#9293 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 18 luty 2016 - 15:41

na fiołka fox

oraz dff np legato dawka 0.1 to tak nieoficjalnie  pytanie czy warto ryzykować  po obu preparatach rzepak dostaje tzw ospy ,choruje ,później odchodzi

Thug

#9294 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 18 luty 2016 - 16:29

Ja też mam dylemat czy robić poprawke na wiosne na chwasty galera czy zostawić na jesień szedł command+parsan+adiuwant i ładnie wyczyścilo ale mam obawy co do przytulii bo zeszłym roku mi odbiło po command i fym i nie wiem czy poprawiać do pewności czy darować . 

#9295 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:00

Jak dla mnie wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku to jest jakaś pomyłka. Konkurencja z rzepakiem o wodę i składniki już od wczesnych faz. Problemy z prawidłowym pokrojem, przed zimą wyciągnięta szyjka.  A fakt, że składniki wrócą jest przesadzony bo mineralizacja zanim zajdzie to pewnie skorzystają z tych składników samosiewy... Przebieg mineralizacji prawie dokładnie mija się z potrzebami rzepaku...

#9296 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:05

Nie wiem jak u Was ale mimo dośc znacznego deszczu paru siało dziś nawóz. Co do oprysku to pierwszy raz pryskałem powschodowo z braku pewności czy z tego rzepaku coś będzie. Pryskałem Sultanem, Może pytanie wyda sie dziwne ale czy to dobry środek i nie wymaga poprawki na wiosnę , ma ktoś doświadczenie związane z tym środkiem

#9297 Share Minkes

Minkes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:22

Mnie niestety także czeka wiosenne odchwaszczanie, na jesieni rzepak wychodził praktycznie do zimy - teraz spotyka się rośliny które mają 4 listki, a że obsada nie jest rewalacyjna wolałem nie zniszczyć roślin w stadium liścieni i też zastanawiam się czym opryskać, do usunięcia głównie przytulia i samosiewy.

Kolejne pytanie odnośnie nawożenia siarczanem amonu - ile maksymalnie można wysypać bez dużej szkody dla gleby, Mam kupiony siarczan po okazyjnej cenie, dość dużo jak dla mnie ale wolę go zostawić na przyszły sezon niż przedawkować. Chciałbym też rozsiać na pszenicę i też proszę o info ile można.

#9298 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 18 luty 2016 - 18:21

Sultan to stary dobry butisan star jak warunki wilgotnościowe były w miarę to powinno być dobrze. Ja osobiście pryskałem nim 4 lata i zawsze byłem zadowolony.

#9299 Share dociekliwa

dociekliwa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 18 luty 2016 - 18:51

U nas w tym roku Sultan przepuścił chaber,podpowiedzcie jakim najłagodniejszym dla rzepaku środkiem można go wyeliminować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9300 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 18 luty 2016 - 19:06

Sultan to stary dobry butisan star jak warunki wilgotnościowe były w miarę to powinno być dobrze. Ja osobiście pryskałem nim 4 lata i zawsze byłem zadowolony.

Z wilgocią to było słabo, pryskałem juz tak na siłe, na ryzyko że rzepak jednak przetrwa i nie trzeba go będzie przesiewać. Głownie chodzi mi o to czy przytuli nie przepuści bo to u mnie najgroźniejszy chwast. A zastosowany w dawce 2l na ha