Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11300 odpowiedzi na ten temat

#9261 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 17 luty 2016 - 13:06

Cały czas się zastanawiam nad zaoraniem plantacji.

jak przetnę roślinę na pół to serca przy niektórych wyglądają jak ciasto francuskie. Czyli poziome puste obszary. Myślicie że taka roślina żyje i się zregeneruje? Albo mi się wydaje albo z tych roślin wyrastają już małe listki.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 04:32
  •  

#9262 Share tomek83

tomek83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 17 luty 2016 - 16:34

Z pośród kilku pól na ktorych mam posiany rzepak , jedno jest takie gdzie przedplonem był łubin wąskolistny.

Jak mniemam , stanowisko to powinno być bogate w azot , tym bardziej że łubin w.g mnie był udany.

N adzień wczorajszy nie zauwżyłem żadnych różnic pomiędz rzepakiem wegeyującym w stanowisku po jeczmieniu z przyoraną słomą , jak i tym po łubinie .

Odnoszę więc wrażenie że na dzien dzisiejszy rzepak nie korzysta jeszcze z azotu.

Stąd cierpliwie czekam z aplikacją N na początek marca.

Co do pola po łubinie , to zauważyłem ze pomimo oprysku Commandem,w ilości ok 200ml/ha , samosiewy lubinu pieknie wschodziły bez objawów fitotoksyczności preparatu.

Zniszczyłe je dopiero Galera,

Wydaje mi się więc , że Command może byc stosowany w łubinie wąskolistnym, tyle że moje doświadczenie dotyczyło opcji braku opadów po zasiewie.

Spotkałem się ze stosowaniem chlomazonu z afalonem po siewie łubinu z pozytywnym skutkiem.

#9263 Share AdamZetor12145

AdamZetor12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów

Napisany 17 luty 2016 - 19:04

AdamZetor12145, to kolo Czestochowy tak sucho, a ok. Tarn. Gor na pola nie mozna wejsc..!

a ja po najgorszych dołkach chodze i susza. jutro wyjade jak nie będzie padać a jak nie to w sobote bo ma być ładnie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9264 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 17 luty 2016 - 19:20

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie niby mialo dzis caly dzien padac, ale jakos wytrzymalo.. Rano zauwazylem pierwszy rozsiewacz tej wiosny, albo raczej zimy, w rzepaku. Nie wiem co bylo rozsiewane, ale koleiny miejscami takie ze jak nie będzie suszy, to woda w nich do zniw będzie stała..

#9265 Share reno9034

reno9034

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 17 luty 2016 - 19:40

dzisiaj byl u mnie przedstawiciel z agroloku i opowiadal mi ze w bzitem okolice chelma[ lubelszczyzna ] gosc sypal nawoz na rzepak ktorego on bedac na polu  nie widzial  a jak cos bylo to i tak odpadaly liscie i zgnite bylo

#9266 Share przemo932

przemo932

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :)

Napisany 17 luty 2016 - 19:51

Do tych licznych osób które boją się o swój rzepak widząc ich kolor (rudy)lub zrzuca liście. Jest to naturalne gdy w roślinie brakuje azotu. Jesień była długa i rzepak potrzebował go wtedy więcej a to co nagromadził na zimę już mu nie wystarcza co powoduje zmianę koloru i zrzuceniem liści (rzepak się broni przed większa utratą pożywienia) . DLatego też w rzepak radzi się wjechać jak najszybciej! i nie żałować N i S. S jest teraz równie ważne co N! mało osób o tym wie że nasze ziemie już nie maja tyle S co kilkanaście lat temu, nie ma już kwaśnych deszczów a już nie mówię że trzeba dziękować jeżeli są jakiekolwiek. Wierzcie temu lub nie.

Edytowany przez przemo932, 17 luty 2016 - 19:53.

#9267 Share And2ej1

And2ej1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo;)

Napisany 17 luty 2016 - 19:54

Dzisiaj pierwsza dawka saletry rozsiana 270kg w polu mokro ale znośnie da się ładnie jeździć lekko koła się obierają tylko ... 

Co myślicie jak bym dał drugą dawkę za tydzień 120kg saletry i kolejne 120kg na następny tydzień czy lepiej połączyć i jechać 240 kg za 2 tyg ????

#9268 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 17 luty 2016 - 20:54

Odbije ten rzepak? Dumam czy jechać z nawozem czy poczekać jeszcze bo nie mam pewności czy coś z tego rzepaku będzie.

Załączone miniaturki

• IMAG0148.jpg
  • IMAG0150.jpg
  • IMAG0151.jpg
  • IMAG0152.jpg
  • IMAG0153.jpg

#9269 Share paweljrfarmer

paweljrfarmer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 17 luty 2016 - 21:10

bez strat w liściach miałem dawać 250 kg saletry na start, ale teraz się zastanawiam już na 350 kg. Czy to nie za dużo na raz?

#9270 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 17 luty 2016 - 21:15

@odbije bez problemu widać że nieprzemrożony

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9271 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 luty 2016 - 21:41

prawdopodobnie odbije, choć widać że rośliny dostały mocno i są na pograniczu, chyba go coś przygryzło ? (stożek) bo powinny być listki.

U nas na razie jeden znajomy wyjechał z azotem, dziś miał kończyć pszenicę (wszystkie oziminy zasilone łącznie z rzepakiem)

Edytowany przez proxy8441, 17 luty 2016 - 21:42.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#9272 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów

Napisany 17 luty 2016 - 21:47

Dzisiaj pierwsza dawka saletry rozsiana 270kg w polu mokro ale znośnie da się ładnie jeździć lekko koła się obierają tylko ...
Co myślicie jak bym dał drugą dawkę za tydzień 120kg saletry i kolejne 120kg na następny tydzień czy lepiej połączyć i jechać 240 kg za 2 tyg ????

Jaki rejon polski ?

#9273 Share PaulinaStako

PaulinaStako

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 17 luty 2016 - 22:21

wczoraj wiosna +10 zero wiatru w nocy -2 dzisiaj z rana również wiosna rozsiałem po 280kg saletrosanu na rzepak przychodzi godzina 17 pada 10cm śniegu. 

#9274 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 18 luty 2016 - 06:26

prawdopodobnie odbije, choć widać że rośliny dostały mocno i są na pograniczu, chyba go coś przygryzło ? (stożek) bo powinny być listki.

U nas na razie jeden znajomy wyjechał z azotem, dziś miał kończyć pszenicę (wszystkie oziminy zasilone łącznie z rzepakiem)

Nie obgryzlo, mroz go tak zalatwił. W niektorych roslinach stozek mozna delikatnie wyjac z rosliny. Ale cos tam z boku chyba odbija.

Mialem zaplanowane 300kg saletrosanu na niego. Bedzie dobrze czy zwiekszyc a moze przyspieszyc 2 dawke?

Do poprawki mam tez jednoliscienne (perz). Kiedy i czy w ogole go pryskac.

#9275 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 18 luty 2016 - 09:04

Ja 4 lata temu (mój pierwszy rzepak) też był bez liści na wiosnę, wyglądał jak twój i plon ponad 3,5t. Tylko że u mnie ogołociły go sarny, wtedy było mało rzepaku a saren w pierniki.

#9276 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 18 luty 2016 - 09:21

wczoraj zakończone nawożenie rzepaku, poszło i kizeryt ok 120kg/ha , korn kali  ok 150 kg/ha no i saletrosan ok 400kg/ha. Zasiliłem tez już wszystkie zboża saletrosanem , zostało tylko 1 ha  bo śnieżyca mi tego nie umożliwiła i miałem lekka awarie ciągnika...

#9277 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 18 luty 2016 - 09:56

Odchwaszczanie rzepaku wiosną to kiepski pomysł, no ale u mnie tak wyszło ze dwuliściennych muszę się pozbyć teraz na wiosnę, mam więc pytanie jakim środkiem i w jakiej fazie zrobić ten zabieg?

#9278 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 18 luty 2016 - 10:45

Dlaczego kiepski ? 

Zapytaj tych co mają rzepaki npod pług , czy w ich wypadku wolał byś mieć pryskany rzepak jesienią , czy srodki na regale lub pieniądze w kieszeni.

Co do noprysku to najtańszy graminicyd tpu Pantera Leopard w dawce ok 1l /ha , koszt 40 zł , oraz w wypadku braku przytuli Lontrel lub jego generyk  za ok 90-130  zł.ha lub Galera ew jej generyk , w przypadku obecnosci przytulii , koszt 120-170 zł/ha . 

W zasadzie to jedyne rozsądne opcje.w terminie po ruszeniu wegetacji .

Co do  stosowania jesiennego herbicydów, to nie dziw się nagonką na ten termin .

Przecież w wypadku uszkodzenia i likwidacji plantacji musisz kupić ponownie środek na następną uprawe.

kto ma z tego korzyść Ty czy producent i handlowiec ?

Co do argumentu , że plantacja pozbawiona jesienią  chwastów  lepiej zimuje , jesteś przykładem , że niekoniecznie.

Twoja plantacja dziwnie przeżyla, czego wielu rolnikom nie zapewniła pelna ochrona jesienna.

W` galeri mam zdjecie rzepaku , którego obecnośc na polu zaprzecza zasadą głoszonym przez większość zaleceń.

A on się uwziąl i zyje  i myślę że jest nawet sklonny wydać plon i dać zarobić.

Edytowany przez scoffer, 18 luty 2016 - 10:53.

#9279 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 18 luty 2016 - 10:51

Odbije ten rzepak? Dumam czy jechać z nawozem czy poczekać jeszcze bo nie mam pewności czy coś z tego rzepaku będzie.

ja tu nie widzę żadnego zagrożenia!

śmiało możesz jechać z nawozem....

oczywiście jeśli masz pogodę:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9280 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 18 luty 2016 - 12:04

Dlaczego kiepski ? 

Zapytaj tych co mają rzepaki npod pług , czy w ich wypadku wolał byś mieć pryskany rzepak jesienią , czy srodki na regale lub pieniądze w kieszeni.

Co do noprysku to najtańszy graminicyd tpu Pantera Leopard w dawce ok 1l /ha , koszt 40 zł , oraz w wypadku braku przytuli Lontrel lub jego generyk  za ok 90-130  zł.ha lub Galera ew jej generyk , w przypadku obecnosci przytulii , koszt 120-170 zł/ha . 

W zasadzie to jedyne rozsądne opcje.w terminie po ruszeniu wegetacji .

Co do  stosowania jesiennego herbicydów, to nie dziw się nagonką na ten termin .

Przecież w wypadku uszkodzenia i likwidacji plantacji musisz kupić ponownie środek na następną uprawe.

kto ma z tego korzyść Ty czy producent i handlowiec ?

Co do argumentu , że plantacja pozbawiona jesienią  chwastów  lepiej zimuje , jesteś przykładem , że niekoniecznie.

Twoja plantacja dziwnie przeżyla, czego wielu rolnikom nie zapewniła pelna ochrona jesienna.

W` galeri mam zdjecie rzepaku , którego obecnośc na polu zaprzecza zasadą głoszonym przez większość zaleceń.

A on się uwziąl i zyje  i myślę że jest nawet sklonny wydać plon i dać zarobić.

niestety kiepski kiepski po pierwsze chwasty są poprzerastane to jak wiemy najlepiej chwasty zwalczać w fazie liścieni  na jesieni te chwasty to już niezłe ilości składników pobrały

ciężko z temperaturą na wiosnę się wstrzelić i może nam faza przeskoczyć i tu już zmaltretujemy rzepak chemią widziałem u rolników z za późno zastosowaną Galerą  jak sypały po tonie

Thug