Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#9181 Share szkodnikbzk

szkodnikbzk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 14 luty 2016 - 16:51

witam czy pomoże mi ktoś chodzi mi czy stosował ktoś na rzepak ozimy rsm 26 lub 32 na pierwszą dawkę jak tak to w jakiej ilości na  1h u mnie rzepak jest mały ale obsada na m2 jakieś 25-30 roslin może by go lepiej ruszyło na pewno równo go zaaplikować można

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 09:42
  •  

#9182 Share Przemysawuszczak

Przemysawuszczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:48

25-30 to bardzo dużo, u mnie po wschodach było i 40 na m2 (specjalnie tak bo było sucho) a zostało 10-15 i też jest mały. Lepsze rozwiązanie to rsm 32 i na 1ha 200-220l

witam czy pomoże mi ktoś chodzi mi czy stosował ktoś na rzepak ozimy rsm 26 lub 32 na pierwszą dawkę jak tak to w jakiej ilości na  1h u mnie rzepak jest mały ale obsada na m2 jakieś 25-30 roslin może by go lepiej ruszyło na pewno równo go zaaplikować można

#9183 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Części samochodowe.

Napisany 14 luty 2016 - 23:04

Ja 32 szykuję 300l na pierwszą dawkę i tydz później saletrosan minimum 250kg.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9184 Share Darass86

Darass86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 luty 2016 - 09:36

witam czy pomoże mi ktoś chodzi mi czy stosował ktoś na rzepak ozimy rsm 26 lub 32 na pierwszą dawkę jak tak to w jakiej ilości na 1h u mnie rzepak jest mały ale obsada na m2 jakieś 25-30 roslin może by go lepiej ruszyło na pewno równo go zaaplikować można

Ja stosuję 26%+s ma siarkę i jest tańszy od rsm32%, w ubiegłym roku stosowalem 1N 300l za 2 tyg saletrosan 300 i Rsm 26%+S 150 litrów. W tym inaczej robie bo inne warunki są na polu susza i rośliny nie mają N,1N 350l 26% po tyg 2N 100l 26% i mocznik 200kg

Edytowany przez Darass86, 15 luty 2016 - 23:49.

#9185 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 15 luty 2016 - 11:11

Połaziłem dzisiaj trochę po polu pooglądać rzepak i ogólnie widać, że rzepak ruszył, w największych roślinach przy stożku widać zielone młode liście. Czekać z nawozem, czy jechać? W planach na start 380kg Yara Sulfan, póżniej Yara Extran. 

Edytowany przez loquito, 15 luty 2016 - 11:12.

#9186 Share MaciejMaciejewski

MaciejMaciejewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 15 luty 2016 - 13:23

Nawożenie azotem to ryzyko (teraz) jeśli nie będzie mrozów to wygrana, jeśli jednak będą dni z mrozem (poniżej -5oC już wystarczy)  a mamy dopiero 15 luty to zbyt wcześnie. Z doświadczeń wynika że opóźnienie nawożenia azotowego wiosną o 1 tydzień to spadek plonów o 3-5% więc dość niewiele w stosunku do ryzyka wymrożeń. Proponuję zaczekać do początku marca.

#9187 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 15 luty 2016 - 13:43

Oj oj ostrożnie z tymi nawozami azotowymi, jeszcze może być parę zimnych dni, a rozhartowane rośliny bardzo wrażliwe na mrozy. Już w Opolskim nawozy azotowe poszły i pewnie będzie po uprawach. 

Zgadzam się tez z opiniami poprzedników rzepak jary nie wart jest zachodu /zresztą nigdy nie był, to tylko naciąganie rolników kasa kasa....aby ponownie kupić nasiona, więcej nawozów itd./ . Policzcie tylko przy dobrych warunkach będzie 3 może 4 tony to oficjalne dane osiąganych plonów z rzepaku jarego (podkreślam przy dobrych warunkach! a susza jest ciągle, macie gwarancje że wiosną będzie padać???, na Mazowszu dziś kopaliśmy odkrywkę i 40 -45 cm wilgotne pod spodem suchy pył, nie ma wody) Jary w takich warunkach da tyle samo lub mniej niż pozostawiony na polu ozimy. Jeśli zastanie 15 szt /m2 ( a nawet 10 roślin na m2, rzepak ma silne właściwości wykorzystania miejsca i światła i daje zwykle w łanie około 200 łuszczyn a jak jest mniej roślin to nawet i 600 co trochę poprawia plonowanie gdy są wypady!) to zbierzecie jeszcze lekko ponad 4 tony, gdzie sens wydawania kasy na jary? (nasiona, uprawki - które przesuszą dodatkowo glebę) jeśli coś jarego to może lepiej pszenica lub jęczmień? Nie spieszcie się z oraniem pól - to propaganda firm nasiennych które już podniosły drastycznie ceny nasion, na razie nie jesteśmy wstanie ocenić stanu plantacji! Dziś chcieliśmy ocenić zimowanie upraw na Mazowszu ale jest zdecydowanie za wcześnie. 

Weźcie pod uwagę że zima sucha więc dużo składników zostało (mniej nawozów można dawać będzie taniej!), lepiej poczekać i po ruszeniu wegetacji zasilać - w tym dolistnie. 

Ale to moja opinia.... Poczekajcie jednak proszę z likwidacją upraw.

napiszę krótko bo już kila postów o tym pisałem NIE SIEJ!

Piszecie że nie jest wart zachodu. A co jeśli warunki pogodowe by były w miarę korzystne? Ma rosnąć na na w miare dobrej glebie 3-4 klasa. 3 lata pod rząd była tam pszenica ozima chce złamać monokulture nic innego mi tam za bardzo nie pasuje posiać. Jakbym nakosił te 2,5-3 tony byłbym zadowolony. Zostanie mi dobre stanowisko na pszenice ozimą i przełamie monokulture. Sialiście ten rzepak że tak krytykujecie? Może w intensywnej technologi da się wyciągnąć z niego przyzwoity plon? I jak to jest z tymi robakami ile tych zabiegów można się mniej więcej spodziewać? ok 4?

#9188 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 15 luty 2016 - 13:47

Ja też dzisiaj połaziłem i też stwierdzam że większość roślin zaczyna puszczać nowe liście. W przyszłym tygodniu niby ma być ochłodzenie,

czekam czy będzie jak nie to na przełomie sypnę na rozruch.

Co ciekawe mimo iż to wschód kraju, to widziałem dziś kolejne gęsi a na sadzawce nieopodal zobaczyłem dzikie kaczki, więc chyba coś

jest na rzeczy.

#9189 Share m_i_c_h_a_l

m_i_c_h_a_l

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 15 luty 2016 - 13:48

Witam,

Panowie proszę o poradę bo pierwszy raz mam rzepak i na dzisiaj wygląda, że jak nie przyjdą mrozy to będzie ok :-)

Na stanowisku na którym mam posiany rzepak w zeszłym roku była pszenica ozima a słoma została zebrana.

Przed siewem dałem 330 kg/ha nawozu Yara NPK 5-10-25 a teraz na wiosnę planuję dać na pierwszą dawkę 330 kg/ha Saletrosan 26.

Z terminem wysiewu tak jak już ktoś pisał wcześniej chcę zaczekać do końca lutego bo niby zapowiadają temperaturę na plusie ale nigdy nic nie wiadomo.

Czy taka pierwsza dawka Saletrosanu jest wystarczająca?

Jaki nawóz i w jakiej ilości na drugą dawkę?

Z góry dziękuję za pomoc.

#9190 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 15 luty 2016 - 14:01

Wszystko zależy od regionu....

Na Podlasiu to może jest prawda, ale u nas w Wlkp początkiem marca to się drugą dawką jedzie....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9191 Share m_i_c_h_a_l

m_i_c_h_a_l

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 15 luty 2016 - 14:12

Region to województwo mazowiecki powiat Płońsk

#9192 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 15 luty 2016 - 14:31

Piszecie że nie jest wart zachodu. A co jeśli warunki pogodowe by były w miarę korzystne? Ma rosnąć na na w miare dobrej glebie 3-4 klasa. 3 lata pod rząd była tam pszenica ozima chce złamać monokulture nic innego mi tam za bardzo nie pasuje posiać. Jakbym nakosił te 2,5-3 tony byłbym zadowolony. Zostanie mi dobre stanowisko na pszenice ozimą i przełamie monokulture. Sialiście ten rzepak że tak krytykujecie? Może w intensywnej technologi da się wyciągnąć z niego przyzwoity plon? I jak to jest z tymi robakami ile tych zabiegów można się mniej więcej spodziewać? ok 4?

Ja siałem i żadnej rewelacji 2t/ha nawożenie trochę mniejsze jak pod ozimy ale z opryskiwaczem to sobie pojeździsz, 4 razy na szkodniki nie wiem czy wystarczy...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#9193 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 15 luty 2016 - 15:05

Na jakiej glebie siałeś i jakie warunki panowały podczas wegetacji? Jary wymaga skracania bo nie znalazłem takiej info nigdzie? Jakie nawożenie ogólnie? 300 kg polifoski z jesieni było dane słoma nie orana na wiosne planowane jakies 150 N.

#9194 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 15 luty 2016 - 15:47

robię test na rzepaku, i po 2 dobach nic nie ruszył. Być może źle zrobiłem. Na polu widać, że na niektórych roślinach puścił już nowe liście

#9195 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 15 luty 2016 - 16:05

Na jakiej glebie siałeś i jakie warunki panowały podczas wegetacji? Jary wymaga skracania bo nie znalazłem takiej info nigdzie? Jakie nawożenie ogólnie? 300 kg polifoski z jesieni było dane słoma nie orana na wiosne planowane jakies 150 N.

To był rok kalendarzowy 2012, suszy na pewno nie było bo wtedy wszystkie jare były nie złe, klasa od 3a do 4b raczej mozaika, dostał 250 polifoski 6 i 400kg saletry 2x200kg, skracania nie było, na robaka 4 albo 5 razy z 4ha nakosiłem niecałe 8t.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#9196 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:24

Rzepak w kujawsko-pomorskim ruszył już dawno, stożek wzrostu zielony, widać przyrost, ale co z tego, jak korzeń gnije w najlepsze. Pozamiatane.

#9197 Share Przemysawuszczak

Przemysawuszczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:51

To jak korzeń gnije to stożek moze być zielony ?

#9198 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:59

Bo zapewne korzeń zdrowy na odcinku  5 cm a niżej gnije, a wypuszcza z zapasów zgromadzonych w tych kilku centymetrach...

#9199 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 15 luty 2016 - 16:59

według iung wmarznięcia w skali kraju niewielkie tylko regionalnie coś więcej http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/iung-10-proc-ozimin-do-przesiewu-regionalnie-nawet-50-proc,62567.html

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9200 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 15 luty 2016 - 17:00

Przez pewien czas po ustąpieniu mrozów korzeń spełniał swoją funkcję, więc stożek wzrostu jeszcze żyje, ale to kwestia dni. W ziemi wszystko gnije.