Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11309 odpowiedzi na ten temat

#901 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 17 luty 2012 - 11:30

jakie nawozy i dawki stosujecie na rzepak wiosną jakie plony uzyskujecie może bym coś zmienił u siebie ziemie mam dobre 1-2 czarnoziem

Lepiej napisz jakie sam stosujesz nawozy i ile na takich ziemiach, mysle ze wiekszosc z Nas ma ziemie duzo slabsze od Twoich, w moim przypadku najlepsza to IIIb do V czasem VI, plony jakie uzyskujemy przy sprzyjajacych warunkach i wysokim poziomie agrotechniki to od 3,5t do nawet 5t. Mysle ze jak na te ziemie to bardzo dobry wynik ale na te 5t to juz naprawde trzeba miec grunt, uregulowane ph, dobre zmianowanie, wysokie nawozenie, stosowanie conajmniej 2x regulatorów wzrostu, ochrona przed chorobami szkodnikami etc.
W naszym rejonie przoduje uprawa ziemniaka i tu juz zaczyna sie problem z ph, bo niby ziemniak lubi od 5,5 do 6 ale w to nie wierze na takich polach zawsze wystepuje parch zwykly, lepsze sa parametry 5ph a tu juz problem z rzepakiem- jest to dla niego zbyt kwasny odczyn, skladniki sa mniej mobilne i dostepne dla rosliny...Jednym slowem ciezko to wszystko pogodzic ale niektorzy jakos sobie radza, a po wysokim plonie rzepaku sieja pszenice i przy wysokim poziomie agro uzyskuja ponad 8t/ha tak wiec jednak da sie...:)
A i zapomnialem tez o tym ze duzo daje odmiana, ja sieje conajmniej 2 na jednym kawałku tj mieszam sam odmiane hybrydowa z liniowa- mysle ze dobre rozwiazanie:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 11:33
  •  

#902 Share szymon18022005

szymon18022005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:majsterkowanie

Napisany 17 luty 2012 - 11:41

Rzepak i nawożenie [połączone] na nowo nabytych gruntach o ph czasem poniżej 5 sieje rzepak ,no bo co innego i plony są na poziomie 3 ton mysle że przyzwoite

#903 Share szczepan84

szczepan84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 17 luty 2012 - 17:52

Rzepak i nawożenie [połączone] od 3,5t/ha polifos 6 300kg/ha wiosną saletra pierwszy raz 150-200kg/ha drugi 100kg/ha 2x od grzyba zapobiegawczo i 2x od robaka ale to na słabych polach kupionych lub w dzierżawie teraz mam na włsnych tu mam wszystko doprowadzone do ładu pszenica przy polfos 6 200kg/ha wiosną 3dawki 200-150-100 7-8t/ha ale zależy od roku bywa i 5-6t/ha dlatego pytam bo może ktoś mi coś podpowie trzymam od 3lat opasy zwiększam co roku żeby miec naturalny nawóz bo tego brakuję daję pod żyto na kiszonkę i qq plony są bardzo dobre

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#904 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 17 luty 2012 - 18:45

Rzepak i nawożenie [połączone] A robiles badania gleby? Moze warto bo tak naprawde nie wie sie co ma bez nich choc ich autentyczność czasem pozostawia wiele do zyczenia:/ Mysle ze na takich glebach powinienes spokojnie pow 4t miec,a co do herbicydów...radze pryskac na jesien tuz po zasianiu np butisan star, drogo ale bezpiecznie...zaiwera metazachlor i chinomerak jego odpowiednikiem tez jest Rapsan Plus SC...Moim zdaniem pryskanie na jesieni srodkiem typu command jest bez sensu bo z pewnoscia odbija sie to na wigorze jesiennym. (chlomazon)
A tak w ogole to moze rzuc jeszcze jakies odzywki na wiosne, cos z potasem przede wszystkim i siarka, oraz jakies mikro zeby było.
Siejesz liniówke czy hybryde?

Edytowany przez milanreal1, 20 luty 2012 - 15:46.
cytowanie poprzedniego posta

#905 Share szczepan84

szczepan84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 17 luty 2012 - 18:52

Rzepak i nawożenie [połączone] nie pamietam ale chyba pryskałem właśnie Rapsanem na jesień
tak próby trzeba zrobic już dawno robiłem na wiosnę będę robił każdą działkę pod dopłaty więc się okaże czego brakuję tak u nas 4t mają nawet o 5 słyszałem

#906 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 17 luty 2012 - 18:55

na nowo nabytych gruntach o ph czasem poniżej 5 sieje rzepak ,no bo co innego i plony są na poziomie 3 ton mysle że przyzwoite

Moim zdaniem kazdy plon moze byc przyzwoity tylko ze wszystko jest kwestia za ile wyprodukowales...mowi sie ze gdy jest plon to jest oplacalnosc, pewnie cos w tym jest ale czasem jest tak ze bedziemy inwwestowac inwestowac a tu np warunki pogodowe beda do du... i wyjdziemy blisko kreski lub na zero...nie wazne jaki ma kto plon tylko ile PLN zostaje mu w kieszeni:)

#907 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 17 luty 2012 - 21:08

Rzepak i nawożenie [połączone] ja czytałem, że na tonę wyprodukowanego ziarna rzepak potrzebuje:

50kg N
25kg P2O5
50kg K2O
10kg S

i najlepiej podanych dolistnie:

500g Mg
800g B
30g Mo

i pH ziemi 6,2-6,6

podane dawki mogą być o 10-20% mniejsze lub większe w zależności od tego kto je zaleca, gdyż nikt nie ma monopolu na wiedzę i nie ma jednej, jedynej złotej recepty na sukces

#908 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 19 luty 2012 - 14:07

Rzepak i nawożenie [połączone] a co byście mi poradzili na rzepak ale dolistnie

chodzi o to że prawdopodobnie w tym roku po zbiorach będę musiał oddać pole i nie chce w nie zbyt inwestować

rośnie na nim rzepak ktory dostał jesienią przed siewem 200kg/ha polifoski M NPK(MgS) 5-16-24-(4-7)

teraz na wiosnę nie wiem jak zaplanować dalsze nawożenie (zarówno makro jak i mikroelementami) by jak najwięcej wokorzystała roślina a jak najmniej zostało w glebie zatem pomyślałem o nawożeniu dolistnym

co poradzicie ?

Edytowany przez tobago, 19 luty 2012 - 14:08.

#909 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 19 luty 2012 - 17:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja wjeżdżam w tym tygodniu z kizerytem granulowanym i solą potasową, a po dniu azot. We wtorek ostatni dzień nocnych przymrozków a wg meteo group (sprawdza mi się ta długoterminowa pogoda) do 3 marca na plus (bo dalej nie pokazuje).
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#910 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 19 luty 2012 - 18:01

a co byście mi poradzili na rzepak ale dolistnie

chodzi o to że prawdopodobnie w tym roku po zbiorach będę musiał oddać pole i nie chce w nie zbyt inwestować

rośnie na nim rzepak ktory dostał jesienią przed siewem 200kg/ha polifoski M NPK(MgS) 5-16-24-(4-7)

teraz na wiosnę nie wiem jak zaplanować dalsze nawożenie (zarówno makro jak i mikroelementami) by jak najwięcej wokorzystała roślina a jak najmniej zostało w glebie zatem pomyślałem o nawożeniu dolistnym

co poradzicie ?

żeby wyciągnąć max z tego pola postaraj się sprzedać słomęrzepaczaną na jakąś spalarnię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#911 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 19 luty 2012 - 18:42

Rzepak i nawożenie [połączone] u nas nikt nie ryzykuje nawet potentaci co mają po 200- 300ha rzepaku nie sieją nawozu dopiero po ruszeniu wegetacji odziwo w tym roku

Thug

#912 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 19 luty 2012 - 19:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Zapoznajcie się z treścią tego artykułu i cyt." N powinien on być podany roślinom jeszcze przed pełnym rozmarznięciem gleby. - Nie wolno się spóźnić nawet o 1 dzień" . http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/najwazniejsze-odbudowac-rozete,34271.html .
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#913 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 19 luty 2012 - 19:25

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja jutro i we wtorek ruszam z azotem w rzepak prognozy długterminowe zapowiadają długotrwałą odwilż, później można już nie wjechać do polowy marca. Ziemia jest zmarźnięta bardzo głęboko więc nie ma obawy o wypłukanie azotu a puszczająca wierzchnia warstwa skutecznie go przyjmnie. Rzepaki wyglądają lepiej niż w ubiegłym roku więc Panowie start

#914 Share szczepan84

szczepan84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 19 luty 2012 - 19:28

Rzepak i nawożenie [połączone] trzeba będzie wjechac po przymrozku najlepiej rankiem zanim ziemia puści rzepak na jesień miał niedobory fosforu podobno sucha spowodowała brak uwalniania się z gleby był bardzo silny niedługo po siewie na jesieni przysiadł

#915 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 luty 2012 - 20:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie a co u was śniegu niema?
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#916 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 19 luty 2012 - 20:10

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie już stopniał. Z resztą było go tyle co nic. Dziś w najcieplejszym momencie dnia było +5 C.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#917 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 19 luty 2012 - 20:23

Rzepak i nawożenie [połączone] u nas jeszcze śnieg i trochę wody stoi również poza tym przymrozki bedą jeszcze na początku marca teraz mamy dopiero 20 lutego wczoraj rozmawiałem z właścicielem dużego gosp w tym sporo rzepaku jak on to ujął nie ma nic gorszego od sraczki

Thug

#918 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 19 luty 2012 - 20:33

Rzepak i nawożenie [połączone] U nas wczoraj było jeszcze 10cm śniegu, całą noc padał deszcz, dzisiaj na polach jeziora i błoto prawie po kostki. Łatwo napisać w książce czy gazecie "Nie wolno się spóźnić nawet o 1 dzień" ,a życie swoje, będą warunki to się spokojnie posieje i urośnie.
A odnośnie cytowanego artykułu fachowiec który mówi o krzewieniu rzepaku nie jest dla mnie autorytetem.

Edytowany przez redek, 19 luty 2012 - 20:38.

#919 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 19 luty 2012 - 21:14

Rzepak i nawożenie [połączone] dziś jest 19 luty a wy już chcecie siać nawóz ? u mnie dopiero dziś stopniał śnieg, a na polu zrobiło sie błoto więc na wjazd nie ma już szansy, teraz to tylko czekać aż obeschnie albo az lekko w nocy przymrozi, bez paniki na początku marca się wysypie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#920 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 19 luty 2012 - 21:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Każdy robi jak uważa jeden woli mieć okazje zabłysnąć w galerii ,,wpadka tygodnia" i czeka aż ziemia puści aby zryć pole koleinami, inny rozsiewa nawóz wcześniej aby takich sytułacji uniknąć. Jedno jest pewne rzepaki potrzebują azotu jak najwcześniej szczególnie tak osłabione mrozami warunki są idealne śnieg stopniał ziemia w wierzchniej warstwie lekko puściła więc rozsiany nawóz spokojnie wniknie w ziemię i będzie czekał strat nie powinno być bo głębiej jest zmarznięte więc nie ma obawy o przepłukanie go.
Każdy ma inne warunki na polach i decyzje musi podejmowac sam, jutro jadę z kizerytem we wtorek z polifoską 21.