Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#9121 Share slay6

slay6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 12 luty 2016 - 17:57

U nas na  pół-zach wiekie gosp juz  sypały po 300 kg saletry. ja po niedzieli kizeryt z azotem czekam tak po 20stym

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 09:35
  •  

#9122 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 12 luty 2016 - 18:28

Po navigatorze wystarczy jak sie przejedzie agregatem na 10 cm i od razu za agregatem siewnik i pszenica jara czy trzeba orać?

#9123 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 12 luty 2016 - 19:09

ja dzisiaj sypałem polifoske 21. z azotem jeszcze poczekam z tydzień. Zawsze polifoska szła na drugi rzut, ale w tym roku zrobiłem wyjątek.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9124 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 12 luty 2016 - 19:27

dzisiaj byłem zlystrować swój rzepak.

Ok 30% roślin jest takich z których ze stożku wzrostu  czy tam szyjki wypuszcza zielone małe  młode listki korzeń raczej zdrowy

Ok 40% roślin korzeń niby zdrowy  liście boczne troszkę jeszcze mają zieleni ale ze stozka wzrostu nic nie wypuszcza

Ok 30% roślin Korzeń niby zdrowy liście boczne  troszkę jeszcze mają zieleni ale  ze stozka wzrostu też nic nie wypuszcza  a jest taki zaślimaczony  chyba gnije

Teraz pytanie co robić.jak środek będzie uszkodzony a pości gdzieś bokiem przy stożku  to czy taka roślina wyda jakiś plon

Co byście zrobili z taką plantacją jakie rady sam głupi już jestem

#9125 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 luty 2016 - 19:29

ja dzisiaj sypałem polifoske 21. z azotem jeszcze poczekam z tydzień. Zawsze polifoska szła na drugi rzut, ale w tym roku zrobiłem wyjątek.

przecież polifoska 21 zawiera azot

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#9126 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 12 luty 2016 - 19:37

no nie do końca masz racje dla pszenicy jarej właśnie pośpiech bardzo wskazany jak tylko da radę wjechać w pole

Czemu więc nie zasiać w styczniu skoro jedynym warunkiem siewu jest możliwość wjazdu w pole ?

Czyżby w takich warunkach 12 luty , był terminem opóznionym ?

Pozwolę sobie przypomnieć twój post z 20 lutego 2012 , który świadczy o jednym , żadna prognoza , nie jest wiarygodna , gdy dotyczy terminu dluższego niz 72 h .

"teraz wszystkie modele widzą już mróz na początku marca do -8 w nocy moim rejonie więc duzo azotu pójdzie sie paść a ta część co zadziała pobudzi rzepak a to nic dobrego no alke zobaczymy" 

Ja przypominam tylko, że mamy środek zimy , a wysiew 5 , czy tez 10 marca jest nie dość, że mniej ryzykowny , to gwarantujący wyższy plon.

Ziemia teraz jest wilgotna , uprawa zniszczy strukturę , wschody w najlepszym wypadku przeciągną się na kilka tygodni , będą nierówne , gdyż część roslin na tyle się osłabi , że nie będzie w stanie przebić wierzchniej warstwy gleby.

Oczywiście istnieje możliwość iż od dzisiaj zapanuje wiosna i stworzą się warunki niczym w kwietniu , tyle że ja w to po prostu nie wierzę .

#9127 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 12 luty 2016 - 19:49

nigdzie nie pisałem o dacie styczniowej , ale czy nie słyszałeś o pszenicach przewódkowych

co do prognoz już modele nie widzą tego mrozu

jarej mróz do 8 stopni  nic nie zrobi

z własnego doświadczenia wielokrotnie jarka siana w lutym  , więcej wody ,dużo lepiej ukorzeniona , lepszy plon itd

nigdzie nie pisałem o wjeżdżaniu w bagno

każdy dobry agronom z dużych gosp potwierdzi jak najwcześniejsze siewy jarki

Thug

#9128 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 12 luty 2016 - 19:50

Pewno dłużej prowadzę gospodarstwo jak Ty masz lat ,wiec tez mam jakieś doświadczenie , ale co tam każdy i tak zrobi jak uważa .

P.s

Nie widzę związku dużego gospodarstwa z dobra agronomią .

Różnie z tym bywa .

Edytowany przez scoffer, 12 luty 2016 - 19:53.

#9129 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 12 luty 2016 - 19:52

to masz 60 lat w takim razie, ale bez spiny nie zarzucam Ci że robisz coś źle

Thug

#9130 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 12 luty 2016 - 19:59

Kolego nie spinam się , bo i o co . Zaznaczam tylko że zyski z produkcji są tak małe , a koszty tak wysokie , że nieporozumieniem jest ryzyko siania zboża jarego w pierwszej połowie lutego .

O co walczyć , o ewentualne 2 -3 q zboża , ktore na skupie będą warte w żniwa 140-160 zł  ?

Ryzykując uprawę i ziarno siewne warte 600 zl , oraz drugi lub trzeci zasiew , który napewno będzie opózniony i obarczony stratą plonu o 6-10q w stosunku do tego z 15 marca .

Dlatego lepiej poczekać w blokach startowych , bo łatwo o falstart.

Proponuję zasiew w pierwszej dekadzie marca , to dobry termin , ale i druga dekada nie jest duzo gorsza .

Jak ma być sucho to uj strzeli tak czy siak każde zboze jare niezależnie od daty wysiewu.

Edytowany przez scoffer, 12 luty 2016 - 20:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9131 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 12 luty 2016 - 19:59

Z tym sianiem wcześnie to się nie zgodzę przynajmniej jeżeli chodzi o owies w zeszłym roku posiałem 8marca drugie pole troszkę dalej 10-go (później jakieś przelotne śniegi itp...) a sąsiad z za miedzy blisko 2 tygodnie po mnie +/- 3 dni wschody miał wcześniejsze od moich fakt że mała różnica ale jednak więc jedynym plusem siania wcześnie jest to że później mogą deszcze przeszkodzić (jak takowe wystąpią) ewentualnie później bardziej się przesuszy ziemia

#9132 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 12 luty 2016 - 20:13

co do wczesnego siewu to bardzo dobrze rozwija się system korzeniowy , wschody czasami trwaja około 3 tygodni , ale korzonki są długie mimo że na polu czarno. natomiast zboże siane w ciepłą i wilgotną glebę bardzo szybko wschodzi i optycznie pole zielone , ale system korzeniowy nie jest już tak fajnie rozwinięty .

nie raz i nie dwa sialiśmy jęczmień jary w okolicach 25 lutego i zawsze plonował lepiej niż ten z końca marca

#9133 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 12 luty 2016 - 20:21

z siarczanem można już jechać. Na saletrosan można jeszcze poczekać

Ja jestem w szoku bo u mnie rsm na rzepak lali na początku tygodnia dziś "bambry" wjechali z rsm-em w pszenicę także widzicie jak to jest

#9134 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 luty 2016 - 20:23

czy to z teorii czy to z doświadczenia, z dziada pradziada zawsze siano zboża jare jak najwcześniej (bynajmniej w moich okolicach)

Niby dlaczego pszenica jara plonuje niżej niż ozima? Powód jest oczywisty - krótszy czas na budowanie plonu. Proces budowy jest taki sam a czasu jarka ma dużo mniej. Stad wysianie wcześniej daje zwykle większe plony. Drugą sprawą jest to ze siejąc wcześniej istnieje szansa ominięcia sytuacji w której okresy krytycznego zapotrzebowania zbóż na wodę trafiają w okresy suszy.

Gdybym miał siać jarkę i w połowie lutego byłyby w miarę optymalne warunki (w miarę nie klejąca i rozsypująca się ziemia - tak było w moich rejonach w ubiegłym sezonie) to na pewno bym się nie zastanawiał. Wschody może nie będą tak szybkie jak przy późniejszych terminach (chociaż nie zawsze tak będzie) ale w całokształcie na pewno lepiej to wypadnie. System korzeniowy raczej będzie lepiej rozwinięty i start roślin będzie inny. Ale przede wszystkim będzie więcej czasu na krzewienie.

Niech zwyżka plonu wyniesie tylko 100-200 kg. Przy takich samych nakładach 100-200 kg "gratis", czemu nie?

A tak poza tym to proponowałbym zmianę tematu. Jesteśmy w temacie "Rzepak ozimy i nawożenie" a dyskusje można przenieść do innego tematu

Edytowany przez losktos, 12 luty 2016 - 20:26.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#9135 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 12 luty 2016 - 20:37

W okolicach Oławy dzisiaj widzialem duzo rozsiewaczy latajacych po rzepaku, niektorzy leja RSM, w pracy ruszamy z Saletrosanem po weekandzie pierwsza dawka 350kg. Spotkalem tez jednego siejacego jeczmien i to co widzialem co dzieje sie na polu to jakas masakra 12.02 a za siewnikiem kurz!

dokładnie, pszenicę sieją a ido ziemniaków chyba przymierzają się też. U kogo pracujesz  może być na priv

#9136 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 12 luty 2016 - 20:47

Ci co sieją teraz nawozy to chyba mają dobrych sąsiadów , że nie informują Agencji o tym fakcie.U nas jest dużo  informatorów  i każdy czeka do 1 marca ,czyli zgodnie z przepisami.

#9137 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 12 luty 2016 - 20:54

Możesz siać bez problemu teraz chyba że masz RŚ

#9138 Share szlachcic666

szlachcic666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 12 luty 2016 - 20:56

jeżeli nie jesteś na osn-ach to nie widzę problemu z rozsiewaniem nawozów teraz było to już tyle razy poruszane w różnych wątkach że przepisy nie regulują terminu wysiewu nawozów sztucznych a tylko nawozy naturalne, nie ma pokrywy śnieżnej ani zmarzniętej gleby to można siać!!

#9139 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1480 postów

Napisany 12 luty 2016 - 20:59

nigdzie nie pisałem o dacie styczniowej , ale czy nie słyszałeś o pszenicach przewódkowych

co do prognoz już modele nie widzą tego mrozu

jarej mróz do 8 stopni  nic nie zrobi

z własnego doświadczenia wielokrotnie jarka siana w lutym  , więcej wody ,dużo lepiej ukorzeniona , lepszy plon itd

nigdzie nie pisałem o wjeżdżaniu w bagno

każdy dobry agronom z dużych gosp potwierdzi jak najwcześniejsze siewy jarki

Pszenica przewódka ok ale nie jęczmień bo przyjdą mrozy i po nim mamy środek zimy jak będzie susza to żniwa w maju tak nie będą

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9140 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 12 luty 2016 - 21:03

To jestes na OSN ,ja nie to moge siać ,a polifoska 21 potrzebuje 2 tyg. żeby zaczeła działac ,a teraz ładnie sie rozpusciła ,bo spadly 4 mm deszczu