Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#8601 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1219 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 09:51

Mało azotu kolego. Koledzy wyżej pisali ile trzeba azotu na rzepak żeby był w miarę dobry plon poczytaj sobie. Ja bym dał 250 - 300kg saletrosanu na start a później 250 - 300kg saletry i powinno spokojnie wystarczyć na plon 3.5t a nawet i lepiej a odżywki sobie odpuścił no chyba że zaraz wiosną po ruszeniu wegetacji żeby go lepiej pobudzić. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 16:22
  •  

#8602 Share Przemysawuszczak

Przemysawuszczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 10:10

Dzięki koledzy za odpowiedzi. A kiedy pryskacie od grzyba? kiedy pryskać żeby zapobiegać? A ta odżywka to była z Borem,magnezem, jakaś małą iloscia siarki to pewnie mu to nie zaszkodzilo :P

#8603 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 10:23

Rzepak i nawożenie [połączone] A jakby wysiac 100ka siarczanu magnezu a puzniej 300 kg saletry

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8604 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 10:28

nie zaszkodzi , a czasem pomoże ale jak chcesz dać odżywkę to żeby zawierała bor , mangan , cynk , miedz i do tego siarka i magnez. pryskasz jak zaczyna strzelać w pęd do tego możesz Tebu dodać. i poprawiasz tym samym na zielony pąk tylko bez tebu. i od grzyba poprawiasz jak opadają pierwsze płatki , a na pędzie głównym pojawiają się łuszczyny.

Edytowany przez Zenonim, 16 grudzień 2015 - 10:29.

#8605 Share Przemysawuszczak

Przemysawuszczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 16:11

Mało azotu kolego. Koledzy wyżej pisali ile trzeba azotu na rzepak żeby był w miarę dobry plon poczytaj sobie. Ja bym dał 250 - 300kg saletrosanu na start a później 250 - 300kg saletry i powinno spokojnie wystarczyć na plon 3.5t a nawet i lepiej a odżywki sobie odpuścił no chyba że zaraz wiosną po ruszeniu wegetacji żeby go lepiej pobudzić. 

A po jakim czasie dwac druga dawke?

#8606 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 grudzień 2015 - 17:05

od 2017  z azotem z górnymi dawkami wejdziemy

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/maksymalne-dawki-nawozow-azotowych-dla-upraw-ogrodniczych,61434.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/zmiany-w-maksymalnych-dawkach-nawozow-azotowych-w-uprawach-rolniczych,61406.html

Thug

#8607 Share rocco0987

rocco0987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 19:30

według tego co tam jest prowizorycznie podane i tak u mnie zapas jest ogromny.

#8608 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 19:54

Planuje na wiosne dać na 1 dawke 200kg/ha saletrosanu a na 2 200kg/ha saletry czyli gdzieś 120kg azotu to ile bym mógł zebrać zadowoliło by mnie chociaż 3t . Odmiana dk extorm . 

#8609 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 grudzień 2015 - 21:43

to ile zbierzesz zależy jeszczeod wielu czynników nie zwiazanych z azotem np ile na tym polu jest P,K,MG,Cao z makro czy bedziesz podawał mikro jaki bedzie przebieg pogody wg mnie mało azotu już pal licho tą siarkę też trochę mało azotu tak 180 w czystym trzeba dać rzepak uwielbia azot

Thug

#8610 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 17 grudzień 2015 - 12:16

Ostatni rok zasaliśmy rzepak odmiany arsenal 1,3 kg na ha a w worku  było 7 kg . miał być juz przesiany ale zostawilismy troche samosiewów powschodziło . azotu dostał 220 kg na ha wiosną ,do tego sól potalową 125 kg na ha i polifoske 21 250 kg na ha o siarczan magnezu dplstnie około 75 kg na plus odżywki ziemi klasy średniej i do tego trzeba doliczyć ze było sucho i plon zadowalający

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8611 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 17 grudzień 2015 - 14:19

W tamtym roku u mnie było tak: obornik mieszany ok 25 ton na ha, polifoska8 400 kg na ha oprysk na chwasty, później robaki, jeszcze raz robaki z regulatorem. Wiosną saletrosan 400 kg na ha, oprysk regulatorem, na robaki, 300 kg saletry i oprysk na płatek. Do wszystkich oprysków oprócz herbicydowego, szedł azot, siarczan i jakieś mikro. Rzepak szedł aż miło, do czasu gdy dopadła go susza. Dał ok 3,5 tony z ha, ale ziarno bardzo drobne. W normalnym roku jakby się wypełniło normalnie to zebrałbym sporo więcej. W tym roku pewnie rzepaki pójdą pod pług wiosną bo straszna lipa ze wschodami była. Ani nie idę ich oglądać bo nerwy mnie biorą...

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#8612 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 15:37

nakłady spore, nie wiem jakie masz ziemie, ale moim zdaniem jak obornik to nie polifoska, ja u siebie gdzie zawartości mam od średnich do wysokich sypie 300-400kg polifoski 6, 200-300 saletrosanu oraz w ostatnim roku 200l rsm i 100kg mocznika (nie potrzebnie pewnie dany bo i tak nie wykorzystany), plon na poziomie 3,7t/ha. 

#8613 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 15:48

@master20002 druga dawka za późno. Być może miałeś za dużą obsadę, a w trakcie suszy to dużo zmienia. 

Kiedyś jak mieliśmy obornik to nigdy nie był dawany pod rzepak tylko pod przedplon. Spowalnia osiadanie gleby, a ostatnie lata dochodzi susza. 

#8614 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 17 grudzień 2015 - 20:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Tomek- obsady nie pamiętam bo nie zanotowałem sobie. Czemu uważasz, że za późno? Saletra poszła ok 3 tygodnie przed kwitnieniem i spadł delikatny deszcz, ok 5 mm i później aż do września nic... Siane było 2,5 kg na ha.
skywalker- ziemie klasy od II do V. Zdjęcie tego słabszego końca jednego z kawałków w galerii.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#8615 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 17 grudzień 2015 - 21:08

azot powinien być zakończony na 4-6 tygodni przed kwitnieniem

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#8616 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:45

Czyli do konca marca

#8617 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 23 grudzień 2015 - 20:32

A jakby wysiac 100ka siarczanu magnezu a puzniej 300 kg saletry

bedziesz siał kizeryt ?? ja go sieje koło 20 lutego musi swoje na polu odlezęć :)

#8618 Share magikw

magikw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 21:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Mam takie pytanie na pierwszą dawkę mam zaplanowany saletrosan w dawce 350kg tylko jak tak czytam to nie wiem czy nią z aoszczedzilem na polifosce6 bo dałem tylko 300 . I tak się zastanawiam jakbym przejechał od razu z saletrosanem jakaś nitrofoska np 16 16 16. Co Wy o tym sądzicie bo jestem jak narazie w rzepaku zielony

#8619 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 22:23

Według mnie to fosforu nie uzupełnisz pogłównie siejąc nawóz, wiec z NPK co jest w nitrofosce zostaje N i K, azot dajesz w saletrosanie, wiec zostaje tylko K, który można podać w soli potasowej albo np. Korn Kali, ale pasowało by wysiać potas wcześniej niż azot. Jak coś źle to mnie poprawcie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8620 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 28 grudzień 2015 - 01:50

Rzepak i nawożenie [połączone] durnoty gadasz. Nitrofoski to nawozy w których fosfor jest dostępny po zaspokojeniu go poglownie wiosna wiec można śmiało dać ale tu jest pytanie czy na pewno jest taka konieczność ? kolego jakie masz ph jaka to klasa gleby robiłeś badania gleby jaki przedplon ?